Problémy veřejného zdravotnictví jsou způsobeny špatným řízením, nízkou motivací ze strany státu a naprostou absencí jekékoliv efektivity. Nikoliv tím, že si absolventi dovolí využít své vzdělání podle svých schopností a priorit.
Vaše představa, že lidé mají být vlastnictvím státu jen proto, že studovali na veřejné škole, je zvrácená a odporuje základním principům svobody a tržního hospodářství. Pokud někoho takový systém láká, doporučuji naučný výlet do totalitních režimů, kde podobné experimenty s lidskými životy slavně zkrachovaly. Svoboda volby a tržní mechanismy jsou zárukou pokroku – ne vaše vlhké socialistické fantazie.
Nemají vzdělání bez mých peněz z mých daní.
Začni se na to koukat z druhé strany!!! Toto je normální socialismus. Drž hub..u, a plať daně, až vystudujeme, tak tě zkasírujeme.
Svoboda moje končí tedy sypáním peněz formou daní do státní kasy, a svoboda ostatních začíná vzděláním za mé prachy.
Svoboda jsou ale v podstatě nějaká práva, ale zároveň i nějaké povinnosti.
A jakmile sám nemohu ovlivnit kam jdou mé daně, tak nechci aby nárok na vzdělání se bral jako v komunismu. Každému podle potřeb.
Historie ukázala že je to neudržitelné.
Pak tu máme plno VŠ vystudovaných, ale nezaměstnatelných lidí.
Jaká totalita, nedávno zde byla nějaká zdravotní sestra z Peru nebo Chile, a divila se že u nich musí pracovat 11 let ve státním.
Totalita je i v USA, kde studenti si musí zaplatit 200+200 tis. USD za vzdělání, ano, ale pak mají vyšší platy. Ale totalitní zcela jistě není možnost se té druhé části ve výši 200tis. USD za úroky legálně zbavit úvazkem v neziskové nemocnici tam kde je zapotřebí a na 10 let, za podstatně nižší plat na úrovni řidiče náklaďáku. Nebudu brát v úvahu, že samotná specializace není otázkou peněz, ale další dřiny 55-60 hodin týdně aby si vůbec vybojovali pořadí na termín.
Nejvíce řvou levičáci, to je bohužel známé!
Souhlasím s tím že mnoho potravin je dnes vůči mzdám levnější, ale ty uváděné brambory to teda rozhodně nejsou. Rozdíl v nájmech nad kterým autor lomí rukama je opravdu brutální. Podíval se ale někdo na cenu vody? V roce 1990 vodné + stočné 3,20 Kč za kubík, dnes třeba u nás vodné + stočné 142 Kč za kubík. Tomu se dnes říká mírně upravená cena.
Problém s vodou je, ale ten že díky úsporám vody, musí VAK provádět proplach trubek vodou.
Prostě jednoduše blbinec.
Náklady jsou víceméně fixní, ať se spotřebuje 100l/os/den a nebo 200l/os/den.
Cena by měly být dostupná a jednotná, a s horním stropem, třeba přepočteně 300l/os/den.
Za této situace vznikají vícenáklady (viz proplach trubek, ale to bude třeba i technologie která nebude mít dostatek vody pro správnou činnost) které se stejně vyúčtují.
Takže lepší by bylo, dát cenu např. 50kč jeden (1) kubík, ale budeš platit minimum ať spotřebuješ kolik chceš za tři (3) kubíky, tzn. zase za 150Kč.
Nečtu!
Tyto články, a snaha o přepočítávání jsou úplně zbytečné.
Když už, tak se minimálně musí vzít v potaz inflace, a další parametry. Ale stejně to bez kontextu nebude dávat smysl.
Jak dříve soudruzi říkali: "zdražili jsme špendlík, ale zlevnili lokomotivu, takže jsme na tom stejně"
Kromě toho, dříve byl nějaký průměrná plat, a kolem něho se motali všechny mzdy a platy. Dnes jsou jisté profese silně přepláceny, a jiné silně nedoceněny. Proto průměr je pouze číslo. Stačí se kouknout na srovnání německých mezd všichni se tam točí kolem 3,5 tis. EUR. A to zcela jistě není socialismus.
Akorát všichni chápou, že zaměstnanci musí nejen pracovat, ale musí i žít. Proto o trochu méně dají doktorovi, aby mohli dát o více uklízečce, protože chápou že bez uklízečky by doktor nemohl pracovat. Zároveň tam nikdo není ani nadčlověkem, ale ani podčlověkem.
To je právě bordel v dnešní době, v této zemi.
Myslím si, že daňový poplatníci by se měli jasně vyjádřit, že socialismus, či snad přímo komunismus že někomu cizímu budu platit vzdělání by mělo skončit. Vč. toho že pak vystudovaný bude řvát, že chce mít plat jako v USA. Za naše peníze, od naší zdravotní pojišťovny.
Když chceš, tak za své, a pouze za své.
A žádné dotace, granty na vybavení, úlevy atd.
Prostě si soukromě za své každý založí ordinaci a trh ukáže, ale jakmile nelze zkrachovat tak člověk má zatemněný mozek svoji nadřazeností.
Ale sekundárně musí fungovat to co si ze zákona platíme, a dokud to nebude fungovat, tak je to pasystém, který každý obchází.
Toto není pak o demokracii.
Dostaneš peníze (v nehmotné podobě ve formě vzdělání) tak máš zároveň povinnost. Nezaplatíš, tak nebudeš studovat. Jako všude jinde.
Jako v USA. Tam taky čekají na termíny a klidně několik let, do té doby dělá cokoliv.
Jak se říká, každá mince má dvě strany.
Ano, pokud VŠ, tak i učební obory. Pak by konečně ti, kteří tam dávají své děti (snad konečně) pochopili, že absolvovat učební obor, po jehož absolvování následuje celoživotní výborné platové ohovnocení někde v montovně, plus zaplacení školného, je finančně velmi náročný koníček...
Střední vzdělání (učňák a SŠ atd.) je svým způsobem standard v dnešní době. Ano, ať je placené jestliže se jedná o gymnázium.
U ostatních oborů to spíše řešit závazkem k budoucímu zaměstnavateli. Obdobně jako u VŠ kdy by fungoval obdobný princip.
Střední škola by ale měla být podmíněna jistým vyjádřením loajality k národu, tzn. vojenská služba (odvedení).
Zadarmo ani kuře nehrabe, o to spíš kvalifikovaný, vysokoškolsky vzdělaný odborník. Proč tam proboha vůbec někdo za 30 hrubého po pěti letech vš studia dělá?
Protože je to normální výplata.
Jestliže více než půlka národa nemá průměrnou mzdu, tak se to logicky bude vztahovat na většinu profesí, a naopak i z těch vysokopříjmových profesí pouze na vybranou skupiny skutečně nejlepších připadne vysoká mzda.
Jinak jsem názoru že vysoká škola neznamená automaticky vyšší plat.
Zvláště u nás v ČR, kdy je totální úpadek, a počet studentů VŠ je pouze uměle navyšován kvůli statistice. V mnoha zemí na stejné profese stačí střední škola. Je nesmysl chtít po zdravotní sestře aby měla VŠ.
Tomu se říká úpadek civilizace, nebo dekadence.
Za státní, či spíše veřejné peníze vystudovat, a pak aby spláceli svoji prací ve státní nemocnici, jdou a vydělávají jako kapitalisti.
A nejsou to pouze peníze.
Ale to, že normální lidi platí, a mnoho z nich od 18-20 let daně, aby tito v 26 letech zmizeli a objevili se mimo veřejné pojištění.
Dokud nebude stanovena povinnost 15 letého úvazku pro stát, a s umístěnkou tak je veřejné vysokoškolské, a i středoškolské, vzdělání absolutně k ničemu.
Mělo by to být jednoduše zařízeno.
Po střední všichni (kluci/holky) na půlroku vojenské přípravy.
Ti co půjdou na vejšku tak po té základní vojně, budou ještě absolvovat půlroční nějaký specializační kurz, prostě to nebude bigoš,
A VŠ buď zadarmo + stipendium ale s povinností 5-15 let dle oboru + 5-10 let umístěnka, nebo za peníze a to buď nějakého budoucího zaměstnavatele dle jeho podmínek, a nebo své soukromé.
Hlavní a jediný problém je v tom, že si otevřel hospodu do spoluvlastnictví.
A ke všemu se spolumajiteli kteří to víceméně ani nemusí zajímat, a nějaký provoz hospody mají u zadku.
Kromě toho 18 míst k sezení musí pan podnikatel jako kuchař zvládnout sám, s jedním pomocníkem na servisu, který než odejde domů po vysilující šichtě umyje těch pár talířů.
PS 2: spotřební daň která je stanovena na objemovou jednotku, se nezvedla asi 8 let. Stát by tedy sazbu daně měl valorizovat v souladu s proběhlou inflaci. Je to cca 3.50Kc/l paliva na "totemové" ceně. ☝️
Daň je určena EU, může být sice v nějakém rozmezí, ale je třeba chápat kontext, již dnes je zdanění litru paliva více než 50% (SD+DPH).
Nicméně zavést mýto na základě ujetých kilometrů je nejlepší řešení. Ten kdo jezdí hodně, ať hodně platí. Ale musí to být dálnice, s dálniční infrastrukturou. Nejsou odstavné pruhy, nejsou parkoviště, není infrastruktura pro nocující řidiče náklaďáků, není zajištěna elementární bezpečnost na základě pendlujících policejních kontrol atd.
Stát za službu jménem "dálnice" na mýtném a dálničních známkách nevybere ani tolik, aby to pokrylo provozní náklady spojené s běžnou údržbou. Jakékoliv opravy a rozšiřování sítě tak musí být hrazeno z dalších zdrojů.
Mýtné musí být zavedeno i pro osobní auta a celkově výrazně zdražit. ☝️
Na spotřební dani z paliv (benzín a nafta) se vybere každý rok přes 100 miliard korun.
Celkové příjmy které jdou z toho, že někdo jezdí, jsou vyšší než kolik stojí výstavba a údržba.
Tak snad už mají Ukrajinci zaměřeny rozvodny VVN na elektřinu, potrubí na plyn a ropu.
Ničení baráků je k ničemu, musí jim být zima. A musí jim dojít peníze.
To že by stříleli na Kreml je zbytečné.
Tady ta válka je podivná, počet mrtvých za den 1-10 kusů.
Korejci nejspíše čekají na svá děla, a určitě nebudou mířil na pole kvůli nějakému seníku. Jedou to otestovat v reálném nasazení.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Takže je "spořivá", to skutečně komouš PePa řekl!
Právě takto si ale ostatní papaláši vydělali na byty a další.
Říkali tom, že ušetřili paušálních výdajích.
Ti ale alespoň byli zvoleni!
Politručka zvolena nebyla, vyživovací povinnost, pakliže by skutečně dřela bídu, je na druhém členovi.