Narozen krátce po válce, Žil v USA , Kanadě a nyní ve Švýcarsku. Retired USArmy Lt. Col. Války - Vietnam, Irák, Jugoslávie. Bývalý komisař OBSE v důchodu.
Tak na to si fakt nevzpomínám. Ale možná u nás nebyly k dostání. Ale vzpomněl jsem si na bonbˇonky LIPO, ty mě moc chutnaly.
Jen matně jsem si vzpomenul na velmi populární karamely co se lepily do zubů a bonbony žužu. Žužu bylo tak populární že i Naďa Urbánková nazpívala písničku "Mám ráda žužu". Velmi dobré byly plátkové žluté žvýkačky odněkud z dovozu. Krásně voněly a i dech byl po nich příjemný - měly jednu nevýhodu, čím déle se žvýkaly tím více byly tvrdší až nakonec se nedaly ani skousnout. Také jsme si chodili do mlékárny ke slečně Maňhalové v Horních Beřkovicích kupovat vážené mražené maliny, ostružiny, borůvky a jahody. No ale nebuďme jen u laskomin. Jako malí rošťáci jsme kupovali v drogošce DYMOGAM - tablety na hubení much. Tabletka se zapálila, vhodila do poštovní schránky a už jsme prchali co nejdál to šlo. Bouchací kuličky z cukru a Travexu, prášek do pečiva a hypermangan ..... dneska to mají snažší - vše co bouchá se koupí u Vietnamce v krámku. Zajímavé je že dříve nebylo s domácími bouchacími prostředky tolik úrazů jako dneska s těmi kupovanými.
Také pamatuji dřevěné sudy a přepravky. Ta oplatka byla skutečně Capri. Na šumáky v tabletkách si nevzpomínám, pamatuji je v malých sáčcích a stály 25 haléřů.
V sáčkách byly tzv. Šuměnky, já myslím šumák, což byly dvě kostičky jedna načervenalá a druhá bílá. Hodilo se to do vody a byl z toho docela dobrý osvěžující nápoj. Jako děti jsme to kupovali a konzumovali tak, že do každé ruky jednu kostičku, obě se olízly, otřely o sebe a lízali jsme je střídavě jednu po druhé a co zbylojsme nechali rozpustit v puse... už to mám jmenovalo se to TIKI Šumák !!!
Nedivím se nad polévkou, nebo telecími nožičkami. Jen si říkám, proč v Arménii říkají této polévce Chaš a ne "dršťková". Kdyby Arméni do své tradiční polévky přidali kotrč, maďarskou klobásu a brambory, byl by to Chaš?
Telecí nožičky jsou samozřejmě vyhlášená delikatesa a "kolagenová" polévka je zase u nás základem třeba pro tlačenku.
Jen prostě nechápu proč se různé náhražky skvělých jídel "vydávají" za tyto pokrmy.
Polovina "televizních" kuchtíků se domnívá, že "svíčková" je omáčka a že " Řízek" je maso smažené v trojobalu.
Máte pravdu - říkám tomu PRZNĚNÍ národních pokrmů. Mimochodem když mi bylo po 30 začal jsem mít docela vážné problémy s páteří a klouby. I tehdy jsem zakoupil velmi drahou kůru GS Condro a po několikaměsíčním opakovaném užívání jsem se pochlubil svému lékaři. Starší pán mne chytil za hlavu, roztáhl oční víčka, prohlédl oči a pak proklepal ukazováky obě půlky lebeně a nazval mne "volem". Jeho rada byla abych vyhodil to svinstvo a dělal si doma aspiky, cpal se telecími a vepřovými nožičkami, tlačenkou a huspeninou, dával si prasečí kolínka, užíval si gulášků z hovězí kližky a u kuřátek důsledně okusoval a chroupal z kloubů chrupavky. Dbal jsem rady starého pána a stav se začal zlepšovat. Dnes je mi přes 70 a bolesti zad, kloubů neznám.
Ano, přesně tak si můžete pomoci, pokud jste doma sami - o hranu opěradla židle a nebo křesla. Jsou lidé (já mezi ně patřím) kterým se v noci stává, že při spánku jim hlava sklouzne z polštáře a při vodorovné poloze při spaní jim obsah žaludku vyjede do jícnu a i do úst a ve spánku část vdechnou a nikde nikdo. Jediná pomoc úporný kašel, opřít horní část břicha kde je bránice o hranu postele či válendy a trup s hlavou svěsit dolů k zemi s nohama na lůžku a zvratek budete vykašlávat postupně i hodinu a déle. Hlavně to chce se pomalu nadechovat, protože při prudkém nádechu zvratek spíše postupuje do plic. Ideální je večeřet nejpozději 3-4 hodiny před spaním a brát léky snižující tvorbu žaludečních šťáv (Famosan a pod.) Velmi nepříjemná záležitost a komu se to stává už i viděl andělíčky.
Sodovka měla 0,33 litru. Fidorka v mléčné čokoládě stála 2,30 Kčs a v hořké čokoládě 2,40 Kčs. Pokud se kupovali v hospodě, byla tam 10% přirážka.
Tak já pamatuji sodovku ve velké zelené lahvi s porcelánovým uzávěrem - hostinský nalil půllitr a v lahvi ještě zbylo a za 0,25 Kčs. Bedýnky na lahváče a limonády byly dřevěné a rovněž pivo bylo v dřevěných sudech. A ta Fidorka nevím ale kulatá oplatka byla opravdu za 1,-Kčs (možná to byla oplatka CAPRI) - roky 1960-65. Ještě pamatuji šumák - dvě tabletky (načervenalá a bílá),,,,,
Já tedy na rozdíl od michelinského kuchaře vařím dršťkovou polévku z drštěk a ne z kůží, kotrčů a kopyt. Vývar z drštěk nevylévám to by potom byla nepovedená gulášovka s dršťkami. Občas si na cestách dršťkovou dám a vím, že šizunci nahrazují dršťky vepřovými žaludky, zbytky různých rozsekaných mas , dršťky jsou rozsekané na mikroskopické částice a česneku jako šafránu. Ale dá se narazit i na poctivou polévku se slaným, čerstvým rohlíkem v půllitrové misce.
Divíte se nad polévkou z kravských "kopyt" a asi jste ji nikdy nejedl. Já ano v Gruzii a Arménii. Říkají tomu Chaš a je to silná masitá polévka středověkého arménského původu a je i známá pod různými jmény a v různých variantách na Blízkém Východě a v jihovýchodní Evropě. Připravuje se dlouhým vařením hovězích nebo skopových nožiček dokud se maso a kůže nerozvaří a neodpadne od kostí. Nohy se musí spařit a odstranit z kůže srst, strhnou se kopýtka (paznechty), dlouhé kosti se přeseknou aby se vyvařil i morek. Zajímavé je že ti lidé co Chaš pravidelně jedí nemají problémy s klouby a páteří. Když sníte hluboký talíř a oberete v něm naložené kosti máte najedeno na půl dne- Je to kolagenová bomba a můžete s klidem vyházet všechna ta CS Condra, Kamzíky a Proenzi a další kloubní preparáty.
Mejdlíčka se dají výjimečně sehnat i dnes - na poutích.
Mejdlíčka jsme kupovali u nás v mlékárně a žádná krabička ale deska silná cca 8mm 30x40 cm rozdělená na obdélníčky 6x8 cm - celkem to bylo 25 mejdlíček a paní prodavačka je odkrajovala nožem a nebo lámala. Podle příchuti měly deska různou barvu - hnědá, oranžová, fialová, červená.... Pamatujete za 0,50Kčs Eskimo nebo za 1,-Kčs Míša, nanuk za 1,20 Kčs, Kelímek LEDO s medvídkem, lékořicové čtverečky v plechové krabičce, pendreky, želatinoví hadi, oblíbené bylo žužu, míchané bonbony v cukrárně. V Roudnici jsme chodili s maminkou do Automatu na chlebíček a nebo zákusek a výborný ledový mléčný kokteil (rozmixované mléko, granko, džem nebo mražené ovoce a Eskimo nebo Nanuk). Do hospody jsme chodívali pro lízátka (stávávalo 10 nebo 20 haléřů a za 25 haléř nám pan hospodský otevřel velkou lahev a do půllitru z ní nalil vynikající ledovou sodovku a podal přes pult se zbytkem v té lahvi (tuším že měla 0,75l. Sodovka byla tak perlivá že jsme při pití slzeli. Limonády malinová, jahodová, citrus, pak kofola, citrokola, arokola a k tomu za kačku Fidorka.....
No a jako nezbední kluci abychom vypadali frajersky jsme jako "laskominu" kupovali cigarety START s filtrem v balení á 10ks za 2,20Kčs, krásně voněly cigarety DIAMANT a také jsme si kupovali cigarety LÍPA, GLOBUS, LETKA za 1,60 - 2,-Kčs
Proč berou na mise OBSE prokremelské kolaboranty? Že vy si tak trochu (spíše dost) vymýšlíte?
Zajímavé. Náš president A.Lincoln kdysi napsal svému příteli generálu Grantovi v dopise že s hrůzou zjistil že největší zastánci otrokářství nejsou otrokáři, ale privilegovaní otroci, kteří po ztrátě svých výsad a postavení začali nenávidět své bývalé pány tak, že by je nejraději všechny lynčovali a pobili. Trefné přirovnání poloviny českého národa - u Rusů jste po válce byli privilegovaným národem mezi ostatními socialistickými státy a dnes po té co jste se stali "Slaves" EU a západu byste ty Rusy nejraději vyhladili, jen abyste se nějak svým novým pánům zavděčili. Ještě že jsem si nenechal udělat české občanství.
Není to trochu riziko? Co když řekne Rusak že jim tu v KV ublizujeme tak má legitimní důvod vojensky napadnout naši zemi? Ptám se 🤷♂️
Ta "Vaše" země byla zemí a vlastí mých dědů a pradědů a nikoli mojí. A co Vám v té "Vaší" zemi dneska patří ? NIC. A vy myslíte že by Rusko mělo zájem o takovou vykradenou zemi plnou zarytých Rusofobů a polofašistů vyhlašujících válku celému světu a nepřátel?
SSSR v té době používal obrněný transportér BTR-152, který byl vlastně obrněným nákladním automobilem a nikoli transportérem. Sověti v té době vyvíjeli vychytávali "mouchy" u nového transportéru BTR-60 a zahajovali jeho výrobu pro svoji vlastní armádu a pro Bulharsko a Rumunsko. Ani BTR 152 a ano BTR-60 nebyly pro OT-64 vzorem.
Estonsko se chová správně. Na zločinné fašistické Rusko je dobré být připraven. Nic dobrého od válečného zločince a masového vraha Putina nelze očekávat.
No tak ale, na misích OBSE jsem neviděl že by v Ruské federaci nějak brutálně utiskovali Estonce, Litevce a nebo Lotyše, ale právě v těchto zemích běhají nadšenci naprosto legálně v uniformách SS s původní Německou výzbrojí a výstrojí a oslavují jak hrdinně vyvražďovali Rusy a židy za II.WW. Navíc v Ruské federaci žijící Estonci, Litevci a Lotyši mají stejné občanství a práva jako Rusové a jiné národnosti, kdežto Rusové žijící odpradávna v těchto zemích nemají jejich občanství, volební právo a mají vystavené cizinecké pasy. Takže ono to s tím fašismem je trochu jinak.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Také pamatuji dřevěné sudy a přepravky. Ta oplatka byla skutečně Capri. Na šumáky v tabletkách si nevzpomínám, pamatuji je v malých sáčcích a stály 25 haléřů.
2 odpovědi
Narozen krátce po válce, Žil v USA , Kanadě a nyní ve Švýcarsku. Retired USArmy Lt. Col. Války - Vietnam, Irák, Jugoslávie. Bývalý komisař OBSE v důchodu.
1
Sledujících
0
Sleduje
Narozen krátce po válce, Žil v USA , Kanadě a nyní ve Švýcarsku. Retired USArmy Lt. Col. Války - Vietnam, Irák, Jugoslávie. Bývalý komisař OBSE v důchodu.
1
Sledujících
0
Sleduje
Hledal a pátral jsem až jsem našel. Šumák v kostičkách se jmenoval TiKi. Kostička se šoupla do pusy a vytvořilo to tolik pěny že až pěna šla z úst. Proto se kostičky olizovaly. Stálo to 0,20 Kčs. Za kačku bylo 5 kusů.