Velmi drahé bydlení je v rámci EU český fenomén, který se navíc stupňuje v čase. Příčin je nepochybně celá řada. Myslím si, že jedním z významných faktorů je brzděná nabídka způsobená především jedním z nejhorších stavebních zákonů na světě.
Pomoci by tedy mohlo odbrzdění - lepší stavební zákon, zrychlení stavebního řízení. Asi se shodneme, že poslední snahy vlády v této oblasti nedávají zatím dobré výsledky.
Po uspokojivém vyřešení předchozího by mohlo přijít i podpůrné daňové opatření. Vymyslet se dá hodně - od mírného až po velmi tvrdé. Kdybychom se shodli na spíše drsnější cestě, navrhoval bych ponechat daň za první vlastněnou nemovitost na stávající výši. U druhé nemovitosti bych daň zvedl o x%(např. 10). U každé další nemovitosti o dalších x(10)%. Aby ČR nečelila arbitrážím, musel by mít zákon odloženou účinnost o 3-5 let kvůli velkým vlastníkům, kteří by byli touto daní donuceni prodávat. To by vedlo k dočasnému snížení cen nemovitostí a trvalému zlepšení fungování trhu, protože rozptýlené vlastnictví by mělo vést k větší konkurenci v nabídce.
Nevěřím příliš návrhům, které počítají s vyšším zdaněním prázdných nemovitostí, protože dokazování "prázdnosti" nemovitosti by mohlo být administrativně náročné.
Možná vyšší poptávka po nemovitosti v ČR z nedostatku jiných investičních příležitostí také hraje určitou roli, pokládám ji ale za spíše méně významnou.
Cituji z článku stejného autora z 6.2.2024:
"Můj kariérní vzestup byl však poměrně rychlý a během tří dalších let mě čekalo několik povýšení. Nyní beru 80 tisíc a přítelkyně má kolem 40 tisíc. Oba údaje jsou opět v hrubém"
Že by další kariérní vzestup autora z 80 000 hrubého na 120 000 čistého během dvou týdnů?
"Firma.... a chce, aby měli stejný čistý měsíční příjem 41 tisíc Kč."
Přestože jde o hypotetický příklad, je zbytečně matoucí, protože je naprosto nereálný. Firma by naopak chtěla na oba pracovníky vynakládat stejnou celkovou částku. Je tedy potřeba předpokládat, že stejné budou mzdové náklady, ne čistý příjem pracovníka. Naopak čistý příjem a celkové odvody státu budou velmi rozdílné.
Pravděpodobně je to tak, jak v článku napsáno. Mobilizovaní musí:
zabít své ruské velitele, následně se vzdát ukrajinské armádě a požádat o azyl.
Než mi někdo napíše, že to není tak jednoduché - ne, není to ani trochu jednoduché. Naopak, velmi těžké a riskantní. Ale nadějnější, než se nechat odvést jako zvíře na porážku.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Alexandr Aljechin rozhodně nebyl z SSSR, který opustil brzy po bolševické revoluci. Jinak by ho kvůli jeho původu čekal Gulag nebo kulka.