Jsem stavebni inzenyr, to co navrhuje novy zakon, tedy provadeci dokumentaci k RD je totalni nesmysl, jen vetsi byrokracie, vyrazne drazsi projekty a kontrola. I vedeni stavebniho deniku u RD jako nutna povinnost je hloupost. Projektanti nestihaji dnes a nebude jich dost na tyto nesmysly. Zpusob dnesniho staveni proti socialismu silne klesl, kvalita projektantu i stavebnich firem klesa a nekdy je desiva. A nejake byrokraticke opatreni tohoto typu na tom nic nezmeni, jen to, ze spatmym projektantum a predevsim architektum zaplatite 3x tolik a oni vam nakresli prováděcí dokumentaci o ničem k RD bez stropu a garaz z plotovek, kde sousedni garaz deli jen OSB deska.
Proto jsem rád, že je i na RD potřeba TDS. Neříkám, že to v naší zemi "zlatých šikovných ručiček" nehrozí vůbec, ale přeci jen je menší šance, že se na jedné stavbě sejdou neschopní projektanti, stavebník, TDS i zhotovitel.
Stát se má z jakékoliv činnost nejlépe a nic nedělá, jen přemýšlí, jak z lidi dostat peníze, aby bylo na úředníky a vlastní provoz ! !
Viděl jsem pár "projektů", podle kterých se stavělo svépomocí. Bohužel. Takže z čistě profesního pohledu jsem rád, že i na RD bude muset být inteligentně zpracovaný projekt a dozor.
Ano, znám i případy, kdy si stavebník nastudoval všechny možné varianty provádění a materiálů, dotčené technologické postupy... ale sám tím strávil hromadu času, který mohl věnovat něčemu jinému a který má také nějakou cenu!
Kdyby se to dělo na letišti, tak by nikdo ani necekl, aby nahodou nepřišel o prachy, kdyby neodletěl.
Tady navíc všichni vědí, že to píská, takže se můžu podle toho obléct.
Jen další pseudokauza.
Kdyby se to dělo na letišti, tak nastoupí buď ruční scanner nebo zkouška ohmatem. Opravdu jsem ještě nikoho neviděl, že by si tam musel sundávat podprsenku.
Byť jezdím po Praze autem denně a budu vždy obhajovat právo kohokoliv jezdit čímkoliv kamkoliv, uznávám, že počet aut v ulicích již často převyšuje jejich kapacitu pro parkování a je potřeba toto řešit. Je za mě jednodušší to řešit dle skupin řidičů:
a) rezidenti - přiznat nárok na kartu i pro nájemníky, ne jen ty s trvalým pobytem v dané MČ.
b) dojíždějící - dobudovat objízdné trasy (okruh) a parkoviště na periferii s dostatečnou kapacitou a přímým napojením na MHD. Alternativně třeba v ceně parkovného rovnou zahrnout i denní jízdné MHD. Tito asi nemusí nutně parkovat uvnitř města.
c) servis, zásobování apod. - ideálně vyhrazená místa mimo modré zóny. Lze se bavit o režimu, např. levnější karta opravňující k parkování a následně platba od hodiny, možnost levnějšího oprávnění pro více MČ zároveň, úpravy v přenositelnosti karet...
Něco jiného je odnosit a porodit dítě sestře, než obchod s dětmi porozenými za nemalou peněžní úplatu pomocí náhradního mateřství. Nehovořím o náhradním mateřství ze zdravotních důvodů v rámci příbuzenského vztahu. A jak jsem se již zmínila, těhotná náhradní matka by měla mít od početí do konce šestinedělí stejné zacházení, jako běžná matka. Takže žádným znevýhodněním by rozhodně netrpěla.
De facto by trpěla, protože by jí vznikly náklady, jejichž případnou kompenzaci biologickými rodiči byste chtěla udělat trestnou. Uvědomte si, že zákony jsou o slovíčkách, kde stačí zaměnit nesmí/může/musí. Za mne je ideální "může" poskytnout kompenzaci, třeba i s právně nastaveným limitem, pak je to na dohodě zúčastněných.
Když jsem kdysi rodila, byly se mnou na sále dvě rodičky z naší menšiny. Podle jejich křiku asi nebyly v psychické pohodě. Ale odrodily jedna radost. Já byla na sále 12 hod. a ony každá hodinu. Tak jsou tu asi důležitější aspekty (poloha dítěte, pánev rodičky a pod.).
To že porod bolí (a někdy to nejlepší je ulevit si křikem) neznamená automaticky, že to není dobrý porod.
Článek i diskuse mi přijdou trochu absurdní, obzvláště když se zapojují pánové 🙂. A jestli stříhat či nestříhat. Masírovat či nemasírovat 🙂 Mám 2 děti (oba byli poměrně velcí 3,5 kg 51 cm a skoro 4 kg a 52 cm) a jsem nakonec ráda, že oba porody proběhly přirozenou cestou. Slyšela jsem totiž jednoho gynekologa, jak toto komentuje v tom smyslu, že se jedná o velkou břišní operaci a že vlastně není, o co stát - řečeno lapidárně. A představa, že se nechám dobrovolně řezat (a ještě prakticky při vědomí s částečnou anestézií) byla ještě horší než představa přirozeného porodu. 🙂 Chápu, že je to alternativa při ohrožení života, to vůbec nezpochybňuji, ale tělo ženy je uzpůsobeno přirozenému porodu, bohužel dneska je řada ženských zhýčkaných a chce to mít rychle za sebou. Lékaři by na "žádosti o císaře" přistupovat rozhodně neměli, měl by tam být vždy medicínský důvod. Myslím si, že v porodnicích vědí, co dělají (aspoň já mám takovou zkušenost - porodnice Obilňák v Brně) a nechápu, proč se nějakým způsobem zase démonizuje naše porodnictví.
Proč by se k tomu prosím pánové nemohli vyjadřovat? Kdo pak o vás pečuje doma? Kdo má být oporou při porodu a dle potřeby hájit přání rodičky nebo činit rozhodnutí, když třeba není ve stavu, kdy může být řádně informována a sama souhlasit s daným zákrokem?
To už dávno není pravda - že chrání sami sebe. Stačí se podívat na různá soudní řízení. .....Jaké věci jsou označovány za porodnické násilí WHO a kde najdu takový pramen? A za jaké situace je prováděli?..... Subjektivní pocit nemusí znamenat objektivní pravdu.
Porodnické násilí "Zahrnuje: manipulaci, zastrašování a další formy nátlaku, zneužívání a nadužívání léků a medicínských intervencí a s tím související změnu přirozených procesů na patologické, ztrátu autonomie a možnost rozhodovat o svém těle."
Doporučuji si přečíst práci na odkazu níže.
Pokud přijedete v bolestech tak jak se to asi řeší??? Jste vůbec normální???? Přála bych Vám být na místě porodníků či sester pak byste pochopila kdyby jste potkala sama sebe a ne jednou ale hned několikrát pak byste pochopila že to vůbec není jednoduché každý umí jen plivat a nadávat ale zastavit se a popřemýšlet už neumí nikdo.
Korektní porodnice dá obecný informovaný souhlas, který se dává na příjmu, předem, aby ho mohla rodička prostudovat v klidu (samozřejmě za předpokladu, že rodí tam, kam se předem nahlásila). Pokud se jedná o jakékoliv další zásahy, kdy je ve stavu, kdy není schopna být řádně poučena (bolesti, nebo naopak anestezie apod.), může souhlas ne/vyjádřit doprovod (zpravidla otec).
Nemyslím, si, že jsou nutné vzájemné invektivy - faktem je, že statistiky mohou být zavádějící a je důležité je umět číst. Pokud je těhotenství rizikové od počátku, tak je rodička směřována do zdravotnického zařízení s vysoce kvalifikovanou péči, obvykle nemocnice 1. typu a tam je podíl provedených císařských řezů vyšší oproti jiným porodnicím. Zároveň nelze zapomínat, že věkový průměr rodiček se stále posouvá a rodí ženy, které by před půlstoletím již byly babičkami. A pak je zde Damoklův meč v podobě případného trestního stíhání lékaře a obrovského odškodnění, které se dle mého názoru poněkud vymklo kontrole, když se porod nepovede.... a u starších rodiček to riziko u přirozeného porodu prostě je. U nástřihu hrází je to zase věc domluvy, zvážení rizik. Pokud žena akceptuje zejména u prvního dítěte ošklivé zranění, pak je to její věc, pokud však nedá přímo pokyn, lékaři k nástřihu přistupují častěji, protože jak najít hranici, kdy nástřih ještě ne a kdy ano, kdy se kůže už už roztrhne a kdy ne? Nástřih hrází mají ve svých rukou hlavně rodičky sami a obviňovat lékaře v tomto směru je projev neznalosti a nevzdělanosti novinářů nebo těch kdo takové články píší. Je vhodné si uvědomit, že ČR je stále na špici v porodnictví a na tu špici se nějakým způsobem dostalo, kdo by se od koho měl v takovém případě učit? My od států s vyšší novorozeneckou úmrtností, nebo oni od nás?
Povídejte mi o nějakém Damoklovu meči, když nám třeba porodník (primář!) prováděl věci bez informovaného souhlasu (nebo aspoň oznámení), které jsou WHO označovány za porodnické násilí a nebyly ani zaneseny ve zdravotnické dokumentaci. Lékaři v první řadě chrání sami sebe a v porodnictví bohužel u nich chybí osvěta.
Tomu nerozumím, císařský řez je náročnější než přirozený porod. Ze zákona musíte být seznámena s riziky císařského řezu. Pokud ho doporučovali - tzn, že byl čas na rozmyšlenou a zároveň museli mít fyziologický důvod k doporučení. Doporučení jste mohla odmítnout. Jiné to je, když porod neběží tak jak má, rozdíl je v tom, že v takovém případě se nedoporučuje a rovnou koná. Tzn., pokud jste si myslela, že doporučení plyne z lenosti, tak jste mohla jednak odmítnout a jednak si zajistit názor lékaře, jiné asistentky nebo jiné autority...............osobně mám zkušenost, že lékaři preferují přirozený porod, a někteří i v případě, kdy je miminko otočené dnem pánevním - což považuji za velmi nebezpečné.
I porod, který by mohl být krásně přirozený a fyziologický, může vinou přístupu a intervencí zdravotníků skončit císařem. Takže zde statistiky mají smysl.
Bože to je zase článek. Nastřižení hráze se dělá pokud miminko je větší a nemůže projít nebo hrozí riziko protržení a zbytečná bolest pro matku a zbytečná práce pro porodníky. V tomhle by měl porodník rozhodovat sám a ne poblázněná matka internetem. Císařské řezy o tom také mají rozhodovat porodníci a né matky poblázněné internetem kde napíšou že porod nelze vydržet. Porodnice jsou všude skvělé ale matky jsou čím dál odpornější jenom si stěžují a přitom o této práci nic nevědí.
Je potřeba problém nástřihů rozdělit do více hladin.
1) Samotná nezbytnost nástřihu je diskutabilní, riziko natržení se snadno zmenší už jen volbou polohy při porodu. Doktory často preferovaná poloha na křesle na zádech, s nohama ve třmenech, je dobrá pouze pro doktory proto, že "mají výhled a přístup", nicméně je nejméně vhodná pro fyziologický průběh porodu a zvyšuje se při ní riziko natržení. Tedy často doktor nastřihne preventivně.
2) Přirozené natržení může v některých případech vést až k inkontinenci stolice (natržení konečníku) a hůře se šije, nicméně lépe se hojí s menšími dopady po zahojení.
3) Komunikace a souhlas - tak jako každý jiný úkon má být pouze s informovaným souhlasem pacienta/zástupce! Tím spíše, pokud si rodička v porodním plánu výslovně uvede, že např. preferuje přirozené natržení. Je to otázka dvou vět a třiceti vteřin, což je prostor, který u porodu v pohodě zpravidla je.
Kvalita porodnic se bohužel nedá hodnotit jen podle statistik (úmrtí, zákroky). Je nutné zahrnout i kvalitu přístupu, podporu nemedicínských zákroků a komunikace. Protože i malá věc může zpustit řetěz zákroků a intervencí, které z jinak hladkého fyziologického porodu můžou porod pořádně zkomplikovat a skončit klidně císařem.
Vyjma rizikových těhotenství či rodiček s predispozicemi by se do porodu správně zdravotník měl motat co nejméně.
Ale pan Feri taky zapomenul na presumpci neviny, když záměrně v mediích označuje jméno dívky a povolání z křivého svědectví a přitom na ni ani nepodal trestné oznámení. To, že bylo odloženo kvůli malo důkazů ještě nemusí znamenat, že lhala. To by musel rozhodnout až soud a ne pan Feri.
Její prvotní nařčení byly vyvráceny dalšími důkazy (jejich konverzace přes SMS či co) do takové míry, že to neprošlo ani před soud. Takže její první svědectví nebylo úplné ani čisté. Je Feriho právo, nikoliv povinnost, podávat na ní trestní oznámení a my bychom měli respektovat jeho volbu.
Hehe, nejdřív na něj v médiích a následně na sociálních sítích vybafnou kupu nařčení, což mu de facto zlikviduje kariéru. Až poté se věc začne prošetřovat PČR a následně částečně u soudu. A na závěr se diví, že tak, jak celou věc rozehráli, tak se i brání - na internetu a sociálních sítích.
Samozřejmě ani slovo o tom, že i v tomto případě bychom měli nezapomínat na presumpci neviny, neoznačovat za oběti ty případy, které ani nešly před soud...
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Za mne je z článku nejdůležitější jedna informace - k úspěšnému zvládnutí transformace jakéhokoliv takto celkem velkého a složitého systému je potřeba kontinuita, která zpravidla přesahuje volební období. Správně napsat požadavky na systém a vypsat soutěž může v klidu trvat několik let, zkušební období a i odladění za ostrého provozu taktéž. V kontextu aktuálního vývoje DSŘ mi tak přijde vcelku úctihodné, co se povedlo za necelé dva roky spustit, než to ODS zařízlo.
3 odpovědi