Nejhorší je, že se v naší společnosti setkáváte s větší podporou levnějšího alkoholu, než nealko pití. V restauraci si raději zaplatíte finančně výhodnější pivo, než dvě deci džusu či perlivé minerálky. Stalo se mi, že jsem v jedné restauraci zaplatila za tři deci kohoutkové vody s citrónem, stejně jako za dvě deci (30 Kč!). Jsem abstinent. Můj otec měl problém s alkoholem a máma to těžce nesla. Jednou v opilosti upadl a zlomil si ruku. Ještě se nezbavil sádry a zlomil si při opilosti i tu druhou. Pak už byl docela neschopný se o sebe postarat. Žít s alkoholikem je peklo na zemi pro celou rodinu. Máma ho odvezla do protialkoholní léčebny. Byl tam cca 14 dní a utekl. Pokud není vůle na odvykání u něj samotného, nikdo ho tam neudrží. Na druhou stranu ho musím pochválit. Od mládí do 34 let byl silný kuřák. Kouřil cigarety bez filtru (balil si je doma sám). Ve 34 letech dostal infarkt. Mně bylo šest a bráchovi tři roky. Lékaři mu řekli, že pokud nepřestane, dostane infarkt podruhé, a to už nemusí přežít. Po návratu z nemocnice se cigarety již nikdy v životě nedotkl. Dožil se 71 let a stal se z něj zarytý odpůrce kouření. Kdyby to tak dokázal i s alkoholem, bylo by to ku prospěchu nejen jeho samotného, ale celé rodiny.
Karel Kachyňa, Miloš Forman, Jaroslav Dietl, Václav Vorlíček, Helena Třeštíková, David Ondříček, Martin Frič, Věra Chytilová, Jan Svěrák, Jiří Menzel, Antonín Moskalyk, Karel Smyczek, Jan Hřebejk, Marie Poledňáková, František Filip, Zdeněk Podskalský, František Vláčil, Zdeněk Miler, Zdeněk Smetana, Zdeněk Troška - to je jen malý výčet našich vynikajících režisérů a režisérek. Na mnohé celovečerní filmy, seriály či pohádky (animované či hrané) se dá dívat stále a nikdy neomrzí - např. Tři oříšky pro Popelku, která se vysílá neuvěřitelných 50 let, pohádky Zdeňka Trošky či o Krtkovi. Někteří dosáhli celosvětového ohlasu, získali ocenění nejvyšší - Oskara. Miloš Forman získal za film Amadeus osm Oskarů, Přelet nad kukaččím hnízdě získal pět Oskarů, Jan Svěrák získal Oskara za film Kolja, film Ostře sledované vlaky od Jiřího Menzela získal Oskara za nejlepší cizojazyčný film. Dne 28. 10. 2024 byla oceněna prezidentem Petrem Pavlem Helena Třeštíková.. Někteří z nich již nejsou mezi námi, ale jejich celovečerní filmy, seriály či pohádky nám je budou stále připomínat.
Příspěvky na dentální hygienu a rehabilitační aktivity:
VZP proplatí zubní hygienu do částky 1000 Kč., ale s podmínkou, že pošlete současně potvrzení od praktického lékaře o absolvování preventivní prohlídky u praktického lékaře. Pokud jste za posledních 24 měsíců absolvovali preventivní prohlídku u praktického lékaře pro dospělé nebo praktického lékaře pro děti a dorost (nikoliv preventivní prohlídku ani pravidelnou prohlídku u stomatologa), požádejte si o příspěvek v aplikaci Moje VZP.
V případě, že jste na preventivní prohlídce u praktického lékaře dosud nebyli, doporučujeme ji nejdříve absolvovat a až následně řešit termín dentální hygieny. Vykázání a zaevidování poskytnuté zdravotní péče lékařem či nemocnicí trvá až 3 měsíce, a proto je vhodné se na dentální hygienu objednat například až měsíc po absolvování preventivní prohlídky. O příspěvek je možné žádat jen s dokladem o úhradě dentální hygieny, který v který v době podání žádosti není starší než 3 měsíce.
Upozornění:
VZP upozorňuje, že o příspěvky na dentální hygienu a rehabilitační aktivity můžete požádat ve chvíli, kdy máte v aplikaci Moje VZP evidovaná potřebná vyšetření podle stanovených podmínek. Lékaři i nemocnice vykazují poskytnutou zdravotní péči až s tříměsíčním odstupem. Pokud absolvujete prevenci nyní, o příspěvek si letos již nemůžete požádat.
Mě (s maturitou) propustila zaměstnavatelka tři roky před důchodem. Pracovala jsem od 57 let u soukromé majitelky domova důchodců. Ona dostávala od ÚP na každého zaměstnaného uchazeče rok mzdu na zaučení. Abych mohla práci vykonávat, musela jsem absolvovat do 6 měsíců od nastoupení tříměsíční kurz pracovnic v sociálních službách (200 vyuč. hodin v učebně mimo obec + 30 hodin praxe v soc. zařízení). Dostala jsem Osvědčení pro práci v soc. službách, čímž jsem splnila podmínku zaměstnání. Když mne přestal ÚP po roce platit, byla jsem pro majitelku neefektivní a dostala jsem výpověď. Smlouva mi byla prodlužována po 6 měsících. Když vypršela smlouva majitelky s ÚP, platila mne půl roku ze svého a pak smlouvu ukončila a přijala dalšího uchazeče o zaměstnání. Za rok a půl jsem odcházela s minimální mzdou - tři roky před stanoveným důchodem. Musela jsem se opět přihlásit na ÚP. Šla jsem o 2 roky dříve do důchodu - v 59.letech - místo v 61. I když jsem měla odpracováno 37 let (místo požadovaných 35), za předčasný odchod do důchodu jsem krácena o cca 1000 Kč. Pečovala jsem o lidi s parkinsonovou a alzheimerovou chorobou, lidmi imobilními či dementními, a to ve 12hodinových směnách. Při mé váze 62 kg jsem dopomáhala klientům s vyšší váhou do vozíků, pokud upadl, tak postavit na nohy pokud měli dekubity, museli se celou směnu po dvou hodinách polohovat na lůžku. V 67 letech odchod do důchodu z této profese si nedokážu ani představit. Noční směny, psychická i fyzická námaha je zatěžující pro zdravé lidi v produktivním věku, natož v 67 letech, kdy už sami potřebují péči.
Funguje to v Lotyšsku, Maďarsku a Slovensku. Proč by to nemělo fungovat v ČR? Když funguje již cca 50 let vratné sklo, proč by neměly fungovat vratné obaly z PET lahví a kovových nápojových obalů? Lidé teď brblají, ale časem si zvyknou a přizpůsobí se. Tak je to s každou novinkou. Bude méně odpadků v přírodě. To už si každý rozmyslí, zda vyhodí do přírody 4 Kč nebo odnese zpět do obchodu. Pokud si však člověk nebude vážit svých vydělaných peněz, odhodí PET lahev v přírodě, sebere ji bezdomovec a nebo někdo, komu nepořádek kolem bydliště či v lese, vadí. Má to smysl.
Karton zabrání vniknutí slunečním paprskům a odumřou rostliny pod ním. Spolu s rostlinami však odejde také hmyz ve vývojovém stádiu - larvy opylovačů - pestřenek, motýlů, brouků, rovnokřídlých, dvoukřídlých, síťokřídlých atd. Na kopřivách je závislých pět druhů housenek motýlů - baboček: kopřivová, paví oko, síťkovaná,, admirál, bílé C a žije zde brouk listohlod žahavkový. Kde je pýr, tam se daří okáči pýrovému. Dá se říct, že každá rostlina má svého hostitele z řádu hmyzu. Kde není hmyz, je úbytek ptáků, obojživelníků, drobných savců - ježků, hlodavců, netopýrů atd. Plevel, v únosné míře, na zahradu patří. Kartonové krabice budu dál odnášet do tříděného odpadu.
Odkaz ...
2. část příspěvku z webových stránek ČSO:
Česká společnost ornitologická
Řeky jsou zregulované a v nivách se vesele staví, a to i po povodňových zkušenostech. Ostatně zmíněný hlavní architekt města Opava Petr Stanjura uvádí, že komunisté bezhlavě naplánovali stavbu letos zaplaveného sídliště Kateřinky do známé inundační oblasti, na niž upozorňoval první městský architekt Opavy již před 135 lety...‼️ Ale znáte to sami ze svého okolí, lidé si běžně staví nové domy v záplavových oblastech. 😩 To, co zejména potřebujeme, je vrátit krajině pestrost, zrušit rozlehlé lány, odstranit meliorace, vytvořit meze a remízky, pokoušet se zadržet vodu už na horních tocích a údolní nivy pak nechat volné a umožnit tam vodě se rozlévat do luk a lužních lesů. Budovat přírodě blízká vodozádržná opatření, jako jsou například tůně, nebo naopak suché poldry. Problémem jsou pak zejména regulovaná říční koryta – jsou narovnaná, bez původních meandrů a slepých ramen, často vydlážděná. Voda jimi rychle proteče, nikde se nezastaví a na konci se někde nekontrolovaně vyleje. Bohužel často do zastavěné nivy.
💧 V ptačích parcích takto pečujeme o nivy Metuje, Ploučnice, Kyjovky nebo Bezdrevského potoka. Ten je na Zbudovských blatech bohužel zregulovaný, ale naším snem je navrátit mu původní podobu včetně meandrů. I tak ale ptačí parky během těchto povodní splnily svoji funkci a zadržely velké množství vody.
🙌 K tématu doporučujeme výše zmíněné vyjádření hlavního architekta Opavy Petra Stanjury a také například tento článek:
➡ Odkaz ...
Česká společnost ornitologická
·
⚠ S ustupující vodou se opět zvedá vlna volání po přehradách jako údajně nejefektivnějším řešení.
💧 A současně se zvedá vlna hejtů na ekologické organizace jako údajné viníky toho, že se nestaví více přehrad, konkrétně si veřejným lynčem prochází Hnutí Duha Jeseníky v případě kauzy (po)zastavené přehrady na řece Opavě. Že za nepostavenou přehradu Hnutí DUHA - Přátelé Země Česká republika vůbec nemohlo a toto obvinění má zakrýt selhání státu, si můžete přečíst v jejich tiskové zprávě a nebo i ve vyjádření hlavního architekta města Opavy, které bylo povodní citelně zasaženo.
Odkaz ...
💧 Ano, přehrady zajisté pomohly zmírnit následky povodně, hlavně proto, že se předtím situace brala vážně a dostatečně se myslelo na jejich upouštění. Plná přehrada by naopak riziko dost zvýšila. ‼️ Řešením v některých případech může být i stavění kaskády menších vodních děl spíše než velkých přehrad, jimž mimo jiné často padají za oběť nejenom části, či rovnou celé vesnice, ale i unikátní, přírodně hodnotná území.
🙏 My bychom ale rádi apelovali na to, aby se hledala komplexní, přírodě bližší řešení, která mohou být ve výsledku efektivnější i levnější.
💧 Povodně byly, jsou a budou, a s postupující klimatickou změnou bohužel čím dál častěji. Krajina se nachází ve zcela bezprecedentním stavu, je vyprahlá a odvodněná. Půda zničená intenzivním zemědělstvím ztratila schopnost vsakování, místo původních listnatých a smíšených lesů máme všude smrkové, které zadrží násobně méně vody.
Zbytek textu na webu ČSO.
V příspěvku ze dne 23. 8. 2024 je uveden text: "Radek Hes z krajské záchranky upřesnil, že pětadvacetiletá pacientka utrpěla vážná poranění v obličeji. „Letecky jsme ji transportovali na urgentní příjem plzeňské fakultní nemocnice,“ V tomto příspěvku z 28. 9. 2024, od stejné autorky, je uvedeno: "Kvůli špatnému počasí nemohla být pacientka transportována letecky, proto byla odvezena sanitkou."
Karlův most je monitorován 25 kamerami, které jsou vyvedeny do monitoru policie. Nějak tomu nerozumím. Co dělala policie na služebně, že nezaznamenala vandala na Karlově mostě? Pokud si musel zrovna odskočit, dá se záznam o potřebnou dobu zpětně vrátit. Policie čeká až se ozve svědek? Kdyby tam nějaký byl, asi by to ihned hlásil. Zatímco policie čeká na svědka, pachatel už mohl dávno odletět letadlem za hranice. Za poškození historických a kulturních památek ČR (dělají to hlavně cizinci) by měly padat tvrdé tresty a cizincům doživotní zákaz vstupu do ČR.
V Krnově zahynuly dvě osoby. Jednu našli v zaplaveném domě, druhá nebyla nelezena potoce, jak píše autor článku. Žádný potok tam nikdy netekl - ani před povodní, ani po ní. V Krnově je soutok dvou řek - Opavy a Opavice. V řece Opavě bylo v době kulminace 15. 9. 2024 - 525 cm, v řece Opavici bylo 304 cm. Právě u soutoku Opavy a Opavice byla nalezena druhá oběť krnovských záplav.
Zvíře je tvor myslící a cítící. Není to věc!. Mělo by být na něj podáno trestní oznámení za týrání domácích zvířat s následkem uhynutí a neposkytnutí pomoci zaplaveným zvířatům. Měl by dostat nejvyšší možný nepodmíněný trest, a to šest let, pokutu a zákaz chovu domácích zvířat. Bude muset zaplatit soudu soudní výlohy a udělená pokuta by se měla rozdělit mezi ochotné dobrovolníky, kteří sami museli riskovat své životy.
Za komunistů se stavěly paneláky, existovaly novomanželské půjčky na základní vybavení - 30 tisíc Kč do 30 let věku novomanželů, ženám na mateřské držel zaměstnavatel 3 roky místo a do důchodu mohly odejít v 57 letech - za každé dítě se rok odpočítával - za dvě děti v 55 letech. Mateřská dovolená není žádná dovolená. Porodem dítěte vše nekončí, ale začíná 24hodinová péče o zdravý vývoj, vzdělání atd. Muži mají zcela jiné fyzické dispozice. Měli by vydržet více jako ženy. Řeknou doma. "Já jsem dnes hodně unavený", sedne si a řekne :"Dej mi něco na stůl", a pak se jde natáhnout na gauč nebo do hospody. Žena musí odpracovat požadované směny v zaměstnání, dokončit domácí práce, pečovat o děti, dohlídnout na školní docházku, a co hlavně, nesmí být unavená nebo dokonce nemocná. Tato i minulá vláda pro ženy nic neudělala - nové levné byty nestaví, novomanželské půjčky a jesle zrušila. Zrušila všechny výhody ženám a teď čeká, že se zvedne populace?. Ženy se sice dožívají vyššího věku, než muži, ale v jaké fyzické kondici? Mnohé mají kolem 60 let civilizační choroby a odcházejí do předčasného důchodu, čímž jsou zase finančně znevýhodněny. Vždy se tradovalo jedno dítě za otce, druhé dítě za matku. Populaci České republiky zvyšují imigranti. Moje třicetileté děti si už teď mají šetřit na důchod. Vláda hlásí, že nebude mít na důchody. Co udělala proto, aby na ty důchody peníze získala? Do čeho se investovaly všechny peníze, které si pracující člověk za 35 let zaměstnání našetřil do státní kasy ve formě sociálního pojištění?
V příspěvku je uvedeno, že nejstarší stádo zubrů evropských pochází z roku 2015 v Milovicích. Nikde jsem se však nedočetla o stádu 5 zubrů dovezených z Polska do obce Židlov na Českolipsku v r. 2011. V roce 2017 bylo napočítáno 23 kusů.
Aktuální zprávy z 26. 5. 2021:
Za deset let se stádo zubrů v Ralsku rozrostlo z pěti na téměř čtyřicet kusů.
Ohroženým zubrům evropským se v bývalém vojenském prostoru Ralsko na
Českolipsku daří. „Původně sem bylo před deseti lety dovezeno pět kusů, nyní
stádo největšího obratlovce evropského kontinentu čítá téměř čtyřicet kusů
těchto přežvýkavců,“ informoval mluvčí Vojenských lesů a statků (VLS) Jan
Sotona. VLS zubří oboru v bývalém vojenském prostoru obhospodařuje. Věřím, že k dnešnímu dni - 11. 9. 2024 má stádo v Židlově již více jak 40 kusů. Odkaz 1
I když nedostala zaslouženou medaili, v očích diváků i ostatních sportovců je určitě vítězkou Španělka. Ono je umění vydržet běžet 42 km pro vidoucí sportovce, natož nevidomé. Smekám před jejím výkonem. Diskvalifikovat mne 10 metrů před cílem, protože chci pomoci člověku s křečemi, tak s tím bych se psychicky vyrovnávala hodně dlouho. Víc bolí rány na duši, než na těle.
Máme vcelku pohodové sousedy. Jediné, co mi vadí jsou kuřáci. Bydlíme v panelovém domě. Nejprve jsme měli kuřáckou manželskou dvojici hned vedle balkónu. On již zemřel na rakovinu plic a ona je v domově pro seniory. Jenže o patro níže bydlí starší pán - také kuřák, a ten tráví každou chvilku na balkóně s cigaretou. Když si pověsím na balkón voňavé prádlo, krátce na to se objeví kouř a poletující popílek z cigarety. Na černém prádle se zvlášť vyjímá. Při zalévání truhlíků s muškáty cítím kolem sebe nejen vůni květin, ale i zápach z cigaret. Kouř mi leze otevřenými balkónovými dveřmi do obývacího pokoje - nemohu svobodně větrat.. Jsme rodina nekuřáků, a proto kuřáky nelibě snášíme. Kazí zdraví sobě i nekuřákům - pasivním kuřákům. Jsme Společenství vlastníků a žádný vlastník si nenechá diktovat, kde si má zapálit. Balkón je součástí jejich bytu. Nechceme se s nikým v domě hádat, proto smrad z cigaret musíme tolerovat.
Literatura, poezie a básničky mně ve škole (na ZŠ i na SŠ) bavily. Profesorka češtiny na SŠ mi dala u ústní zkoušky J. Wolkra. Odříkala jsem nejen celý životopis, data narození, úmrtí, kde je pochován (Prostějov je místo narození mého manžela a místa studia mé maminky), ale i celou Poštovní schránku ze základní školy. Nevěřila vlastním uším. Bylo to tříleté dálkové studium a bylo mi 43 let, když jsem odmaturovala z češtiny za 2. Čtenářský deník jsme si museli vést po celé tři roky a donést k maturitě. Měla jsem deníky tři. Když otevřela profesorka maturitní komise první stránku byl tam nadpis VITA CAROLI QUARTI. Životopis Karla IV. byl napsán a vydán ve staroslověnštině - nečetlo se to zrovna lehce, ale u maturity jsem o něm věděla všechno. Knihy doprovázely celý život mé rodiče (máma - učitelka, držela v ruce hlavně učebnice pro ZŠ, otec bez knihy v ruce neusnul). Máme spolu s manželem doma přes dva tisíce knih - dětské, s vojenskou a leteckou tematikou, historické, encyklopedie, atlasy brouků, motýlů, ptáků, turistické Průvodce po hradech a zámcích, autobiografické i klasiku - B. Němcovou, J. Seiferta, K. Čapka, V. Nezvala, K. J. Erbena atd. Naše dospělé děti a vnoučata (8 a 5 let) už nečtou - mají dotykové mobily a v televizi NETFLIX, kde mají pohádky, které nemají nic společného s O. Sekorou, Zd. Milerem, Zd. Smetanou, Václavem Čtvrtkem ad. Moje děti nosily tyto postavičky na oblečení - ty dnešní milují Minecraft - oživlé postavy z lega, které namlouvá v TV jeden člověk. Kdo hodně čte (i v útlém věku s rodiči), má také všeobecný rozhled a velkou slovní zásobu.
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Slováci byli na straně agresora již v r. 1939. Málo známou skutečností je, že se hned 1. září 1939 útoku proti Polsku zúčastnila po boku wehrmachtu i speciálně vytvořená slovenská polní armáda pojmenovaná Bernolák. I když nebyla slovenská účast při porážce Polska po strategické stránce příliš významná, dobře posloužila propagandistickým záměrům luďáckého režimu a také otestovala fungování nově utvořené slovenské armády. Zajímavým faktem je také to, že slovenská vláda Polsku nikdy válku nevyhlásila (ale třeba Spojeným státům ano, ty však na to nereagovaly). Záminka pro účast na polském tažení tu však byla více než jasná – získat zpět slovenská území postoupená Polsku v letech 1920, 1924 a 1938. Německo se na válku proti Polsku chystalo měsíce, o slovenské účasti se rozhodlo až koncem srpna 1939, tedy relativně na poslední chvíli. Němci slíbili navrácení všech Polskem zabraných území z roku 1938 a garanci slovensko-maďarské hranice, pokud slovenská vláda vyhoví požadavkům wehrmachtu. Tiso s plánem bez výhrad souhlasil. O tři dny později se generál Sigmund List, velitel 14. armády, sešel v Žilině se slovenským ministrem obrany generálem Čatlošem a oznámil mu, že se počítá i s aktivní slovenskou účastí na útoku proti Polsku.
1 odpověď