Počet úředníků nepřímo nastavuje svou legislativou Vláda a zákonodárny sbor. Úředník jen plní úkoly dané zákony a předpisy.
Kdy už proboha skončí ten nesprávný všeobecný pocit, že ČR má mnoho úředníků. Těch už je docela málo a na mnoha úřadech se nedaří najít noví. Není se co divit, za ty nabízené peníze... prostě vysokoškoláka, odborníka, nenajdete. To jen pro ty, co říkají, aby šli makat do soukromého. Tak ti opravdu jdou. Problém nabobtnalého státního sektoru nejsou úředníci, ale pedagogové, policisti a zaměstnanci měst a obcí, kterých je strašlivé množství! Polsko, 37 mil. obyv. má cca 700 obcí. ČR, 10,5 mil. obyv, má 6.250 obcí, V každé z nich starosta, místostarosta, zastupitelé, minimáýolně jeden placený zaměstnanec... tady jsou rezervy. Okamžitě bych zrušil obce do 500 obyv. To by byl první krok.
A proč by vláda zvedala platy v soukromém sektoru, když za něj nezodpovídá?
Lenko, zvýšení platů a mezd ve státním automaticky vytváří tlak na soukromý sektor. Buďte ráda, že se to konečně pohne. To jsou spojené nádoby... ať si myslíte co chcete. Kdyby vládli sociální demokrati, úroveň mezd i soukromém sektoru by už byla dávno daleko vyšší.
Státní zaměstnanci jsou službou pracujícím lidem (odvádějícím daně na jejich platy). A jejich platy můžou být jen takové jak se podaří soukromému sektoru vydělat. Nelze je zvyšovat hlasováním. Proto by v zájmu všech mělo být zjednodušit a uvolnit podnikání a vytvořit tlak na růst mezd u firem (jsou tam velké rezervy, zejména u zahraničních firem). Jiná cesta je bezbřehé zadlužování.
Pavle, víte, že třeba moje práce na Ministerstvu vnitra, kdy posuzujeme žádosti o vstup cizinců do Shengenu a ČR je služba, za kterou si ti žadatelé o pobytové oprávnění platí? To co jste napsal, není docela pravda. Třeba za zaměstnaneckou kartu je poplatek minimálně 10.000 Kč
Pane Lipolde, to tedy podle Vás znamená, že situace soudní zapisovatelky, která má se středoškolským vzděláním jako nástupní plat něco kolem těch 21.000 hrubého je špatně, a že by se s tím mělo něco dělat. OK.
Co říkáte na situaci dalších úředníků a úřednic v tomto státe, které pracují za naprosto stejných podmínek jako Vámi zmiňovaná soudní zapisovatelka.
Já bych si opravdu hodně přál, aby se konečně našel nějaký novinář a napsal něco o tom, za jakých platových podmínek skutečně úředníci v tomto státe pracují. Vám se povedlo u veřejnosti vyvolat dojem, že soudní úředníci jsou placeni hůře. než úředníci jiní. A to prostě není pravda. Soudní úředníci, stejně jako všichni ostatní, jsou placeni stejně, tedy podle Platové tabulky č. 1. A to je ten problém!
Nebo mi snad chcete říci, že by bylo správné, aby taková úřednice na podatelně soudu, obecně dostávala větší odměnu, plat, než taková pracovnice na podatelně třeba finančního či katastrálního úřadu? Nebo, aby vyšší soudní úředník obecně měl nárok, dle nějaké speciální tabulky, na vyšší odměnu, než vyšší úředník na finančním úřadu, jehož předmětem práce je třeba postihnout podnikající subjekt několikamiliónovou sankcí? Ne... tabulka by měla být pouze jedna.
Ale vy novináři byste už konečně mohli napsat něco o tom, jak "mrzké", doslova "trapné" jsou platy státních úředníků! Ne jenom poměřovat je s průměrnou mzdou ve veřejném sektoru, která je hlavně ovlivněna platy 250.000 učitelů, zdravotníků a bezpečnostních složek.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Nezlobte se, ale vláda levice by nikdy takto nesnížila daněš pro bohaté. To jde na vrub těmto pravicovým uskupením, kteří se nestyděli říkat, že tím, že sníží bohatým lidem daně se dá v rozpočtu ušetřit někde jinde. Nedá a vodíme to dnes a denně. Jen bych uvítal, kdyby ti ekonomové na to rozpočtové harakiri, které tady udělala ODS, ANO a SPD dávali adekvátní důraz! To, že tady narostly výdaje na důchodový systém, v době inflace, by neznamenal žádný problém, kdyby ty rozpuštěné daně v tom rozpočtu zůstaly!!!
1 odpověď