Zrovna jsem dal v práci výpověď, ale ne proto, protože bych nechtěl pracovat. Šéf podporoval jednoho kolegu, ať si připisuje mojí práci za svou, i potom, co jsem po daleko zkušenějším (o 8 let) kolegovi opravil chyby, které by se klientovi určitě nelíbily. Jakmile jsem se to dozvěděl, tak jsem přes víkend přemýšlel a v Úterý jsem dal výpověď, bohužel na začátku měsíce. Do teď sleduju různé manévry, jak se šéf snaží vyšší vedení přesvědčit, že to není chyba jeho ani kolegy, ale kohokoliv jiného. Toto jsou jen dva moje problémy s mnoha - např. nedodržování pracovní doby, překračování povoleného času na oběd minimálně ještě jednou tolik, ats. To není, že by mladá generace nechtěla pracovat, ale to, že se umíme ozvat, když se nám něco nelíbí. Řadě z nás nejde vyhovět, to přiznávám, jako generace jsme dost rozmazlení, ale lidem jako mně vlastně jen stačí úcta k mojí práci a k mému úsilí.
Lidi jsou všude stejní, to budete utíkat pořád. Až budete živit rodinu, zvyknete si.
Tak 49 a 10 mesicu 100% nebudete v pracovním poměru. Ale jste generace, že se vám počítá doba studia. Takže pracujete od 15. A nebo jste šla opravdu pracovat v 15 letech po základce, ale to si ve vašem případě nemyslím. Nehledě na to, že nárok na důchod má dvě podmínky 35 let a věk, který se průběžně mění. Ve vašem případě i pokud schválí změny tak bude moct odejít po 40 do předčasného, když zároveň splníte i věkovou podmínku, která se nedá bez znalosti vašeho data narození přesně specifikovat. Jinak já v práci budu přesně 43 a 9 měsíců a vznikne mně nárok na důchod (předčasný) ovšem, ale doba pojištění bude 48 let a 5 měsíců. Pokud se rozhodnu a to se určitě nerozhodnu tak bych pracoval 46 let a 9 měsíců svého života. A s školou a vojnou 51 a 5 měsíců. A stejně mě vadí, že to neudělají skokově hned. A nástup je pozvolný.
Pro méně krácený "předčasný" se studium nepočítá a ano, pracuji od 15 let díky soudruhům jsem nesměla studovat, takže univerzita dálkově až po sametu. Letos mi bylo 60 a posunuli mi ten předčasný o 2 roky skokově, pacholci. Mateřská 6 měsíců.
Jeden jedinej rozumnej důvod proč musí být nárůst odchodu do důchodu postupnej. Nejsou prachy tak to musíme zvednout skokově. Proč já mám nyní trpět vytváření sekery a jít v 67 a starší jdou nyní v 63+. Jedinej důvod je, že politici nedokážou udělat toto rozhodnutí, protože by bylo nepopulární a tak ho rozloží, protože to společnost skousne lépe.
A proč já musím odpracovat 49 let a 10 měsíců, abych dostala řádný důchod a někomu stačí odpracovat 35 let😡
Já se také divím, že dr kují někteří současní důchodci. Přitom se jich reforma nedotkne a jejich důchody jsou neustále valorizovány. Od roku 2021 se zvedl důchod o 35% a o tolik se nezvedl příjem žádnému pracujícímu.
Současni důchodci jsou vítězové, šli do důchodu v 55/60 letech a žádná generace už takové důchody mít nebude.
Těm zmatečným dotazům se prosím nedivte, pane redaktore. Pokud v této zemi bude platit to, že začátkem listopadu neznají lidé přesná pravidla, podle kterých budou v lednu následujícího roku odcházet do důchodu, je tady něco špatně, hodně špatně. A když k tomu poslouchají, jak se premiér a ministr všude ohánějí rozpočtovou zodpovědností a neustále zdůrazňují, že musíme myslet na naše vnoučata a jejich budoucnost, je to na emigraci. My už s manželem třetím rokem čerpáme z celoživotních úspor, protože jsme se ve věku kolem šedesátky ocitli bez práce a vzhledem k věku a našemu zdravotnímu stavu nás nikdo zaměstnat nechce. Manžel chtěl loni v říjnu odejít do předčasného důchodu, ale to jaksi nevyšlo, takže vesele projídáme ty úspory, které jsme chtěli přenechat právě našim vnoučatům.
O to jim jde, hlavně nám nevyplácet důchody, ať si poradíme sami. Lidi budou buď na neschopence nebo na úřadu práce a vyplácají si úspory.
Ne, nedivím se. Já se sice také učila v učebním oboru a prázdniny jsme taky neměli, ale beru tyhle roky jako studium, ne práci. Podobně mateřská, při prvním 6 měsíců a dál zadarmo, proto brzy druhé. Když jsem šla do předčasného důchodu, spočítali mi 43 roků, ale netvrdím, že jsem všechny odpracovala, protože studium a mateřská se nám počítají do odpracovaných let, i když to nebyly odpracované roky v zaměstnání.
Třeba spolužačka nešla ani do učení a po devítce šla rovnou do práce. Tam bych pak počet odpracovaných let chápala.
Mám to tak vedeno i na sociálce, zaměstnání se mi počítá od 1.9.1979, mám tam i vyměřovací základy od toho data - práce za mzdu, ze které se odváděly odvody. Prostě pracovní smlouva od 1.9.1979 jsme byli zaměstnanci. Učili jsme se pro konkrétní podnik a ihned i pracovali. Takže pokud se schválí poloviční krácení pro předčasný důchod po odpracování 45 let, pro mě to bude platit. Nebude se tam počítat studium, doba strávená na ÚP, nemocenská v ochranné lhůtě, doba v ochraně svědků.
Opravdu pracujete od 15 let? Jinak byste nemohla odpracovat 50 let. Žádná škola, žádná mateřská? To vše se nám zatím počítá do odpracovaných let.
Opravdu od 15 let díky soudruhům v pracovním poměru pro podnik, pro který jsme se učili v učebním oboru s maturitou. Ihned jsme pracovali. Žádné prázdniny, jen 14 dní dovolená. Univerzitu jsem vystudovala dálkově až po sametu. Jedno dítě, tzn.6 měsíců mateřská a pak do 11 měsíců dítěte jsem byla doma, ale už zadarmo. Návrat do práce v 11 měsících dítěte, které střídavě hlídala mamka a jesle. Čemu se divíte? Je nás hodně s touto historií.
Nechci porovnávat život za socialismu a za kapitalismu, ale komunisté se starali o mladé rodiny, příspěvky na dítě, lacinější bydlení....a víte proč? Aby lidé měli děti, které následně pracovaly na důchodce a taky na stát! A ty děti se také staly důchodci, ale stihly mít zase svoje děti.
Cože? Za komančů mateřská půl roku a utrum. Dnes peníze do 3 let věku dítěte a navýšené.
Jenomže tím ztratí práci, protože místo jí zaměstnavatel musí držet jen 3 roky. S malými dětmi těžko sežene stejně dobře placenou, protože každému zaměstnavateli je jasné, že s nimi bude každou chvíli doma, jelikož malé děti zkrátka často marodí (a nakazí se vzájemně, což dobu absence v práci prodlouží).
Může žít z úspor, ale co je to za život? Zvlášť při současném nárůstu inflace. Je to podobné, jako by Vám stát ze 300 000 více než 100 000 sebral (protože o tolik méně si za ty peníze nakoupíte). Příklad si na současné částky přepočtěte sama.
Celé lidstvo mělo a má děti a vždy to zvládlo, tak vy to zvládnete taky.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ale kdyz potom budou sedet vsichni v kacelarich a nebo na houm ofis, kdo podle vas bude ty vymysleniny realizovat? Vzdy musi byt nekdo, kdo pracuje rukama u soustruhu, svarecky, ci pekarske pece aby se i ti u pocitacu najedli. A to se dnesnim mladym zajida. A potom, kdyz se nic nebude vyrabet, bude i statni kasa prazdna.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ten na obrázku