Samozřejmě se to vylučuje s tím jak píšete, že všichni měli povinnost pracovat, respektivě být zaměstnaní. Žádná taková povinnost neexistovala. Je to manipulace, která podsouvá, že Husákovský režim vynucoval pracovní povinnost (třeba jako nacisti) což je prostě lež.
Není třeba o tomto období lhát, naopak je velmi důležité o něm mluvit pravdivě. Co na tento text řekne potenciální mladý komunista? Když lžou o pracovní povinnosti tak jistě také lžou i o drátech na hranicích a šikanování disidentů. Chápete, že podobnými nesmysly jen vedete vodu na mlýn těm, kteří by si tu dobu znovu přáli?
Myslím, že nemá cenu se s Vámi dohadovat. O povinnosti pracovat za socialismu je dostatek informací na internetu. Pokud chcete, jistě si je dokážete najít. Hezký den.
Možná by bylo lepší, kdyby Babiš si raději v době své práce ve Sněmovně zařizoval s tryskáčem své vážné osobní problémy v zahraničí. Dnes vyhloubil dosud největší a nechutné politické a morální dno v české politice.
Obávám se, že zanedlouho někdo zdola zaklepe. Naše politická scéna má v tomto ohledu neskutečné možnosti.
Bohužel nejsmutnější je, že to co máme v poslanecké sněmovně, jsme si sami zvolili. Je jedno který z nich je u kormidla, vedou tuhle zemi leda tak do černé díry. Žádná ze stran, která byla dosud ve vládě nebyla schopna tuto zemi vést k prosperitě. Vždycky to bylo jen o udržení moci a pozice u koryta. Dokud tam budou tihle stejní šašci, tak lépe nebude.
Napsala jste to moc hezky 👍👍. Ani já nejsem z těch, kteří tleskají nekritickému pohledu na časy minulé, ale zrovna tak mne štve neobjektivní pohled, který opomíjí tu část, která byla dobrá a vše vykresluje jen v černé barvě. Bohužel mimo schopných, jsou v dnešní době i ,,všehoschopní", kteří zaštítěni svým ( v divokých devadesátkách bůh ví jakým způsobem nabytým ) majetkem, vlivem a mnohdy i politickou příslušností ( kdy včas převlékli plášť ) opět okrádají druhé ( resp.celou společnost )... ať už je to na dotacích, nebo přímo na státních zakázkách atd. Ano, už nikdo nikomu nebrání roky dřít na vysokoškolský titul... jenže právě ti ,,všehoschopní" si ho pro sebe nebo své děti, bez námahy a vědomostí koupí 😡 A díky vlivu a známostem jim skvěle vydělává. A máte pravdu, že ve spoustě věcí už není člověk omezován po politické linii...jen často ,,dostanou přednost " jiní...a určitě víte o kom mluvím. Myslím, že všichni ti, kdo na Václaváku cinkali klíči a zpívali s paní Kubišovou, si tu budoucnost představovali trochu jinak... Dalo by se o těch zklamáních psát ještě dlouho...proto se do společnosti zase vrací ta ,, blbá nálada" a mnohdy růžově přibarvené nostalgické vzpomínky.
Přeji Vám hezký nastávající víkend a děkuji za příjemnou a slušnou diskusi 👍
Ano, máte pravdu. Na začátku 90. let jsme měli obrovskou šanci dosáhnout na životní úroveň Západu. Bohužel to vzali do rukou ti samí lidé, co byli do té doby u moci a koryta plus další, kteří dostali příležitost se ke korytům prodrat. O tom, co následovalo je škoda se rozepisovat.
Také Vám děkuji za rozumnou a přínosnou diskuzi a mějte se krásně. Hezký víkend 🌞
Převzato:
Babiš je typický představitel sociopata. Jeden z popisů takového člověka je ...cituji:
V rozhovorech sociopat dokáže často pronášet téměř nesmyslné věty. Neodpovídá na otázky, uhýbá, útočí a nesouvisle přeskakuje mezi tématy. Jeho projev může být nesourodý a bezobsažný, ale vždy je přesvědčivý. Teprve doslovný přepis záznamu sociopatova spontánního projevu prokáže, jaké přemety a přeskoky v řeči dělá, jak ubohý je jeho verbální projev.
Další z popisů na něj sedí opět jako hrnec na ....... cituji..
Podle osobnostního typu jsou dva hlavní způsoby chování sociopata pod tlakem. První je ledově klidný, chová se chladně urážlivě a výsměšně. Druhý typ řve, nadává a uráží hrubými slovy, je vulgární, často je hysterický a těžko se kontroluje. Pokud je k dispozici záznam iritovaného sociopata, pak nejlepším studijním materiálem je sledování jeho projevu bez zvuku. Zážitek.
No, ta první čast vystihuje celkem přesně i premiéra Fialu.
Co si budeme říkat, politiku normální člověk dělat nechce. Asi opravdu musí být trochu sociopat. Nebo o hodně víc, jako třeba Putin nebo Trump a jiní autokraté.
Myslím, že až se najde poctivý a pravdomluvný politik, tak to bude konec politiky 😁
Pár slabších jedinců jsme tam taky měli, ti prostě propadli a nikdo to dál neřešil, pojeb za oblečení dostal akorát spolužák, co měl na tričku 53 v barvách americké vlajky a že by se někdo nedostal na školu, o tom nevím, snad jedině když bylo příliš zájemců, proto se do papírů uváděly dvě školy.
Ti, co propadli byli zřejmě děti s nějakou poruchou - dyslexie, dysgrafie apod. Tenkrát je společnost prostě odsunula do pozadí, aniž by se jim snažila pomocí. Díky bohu se to již dnes neděje.
Na nějakou školu se dostal každý, ale pokud měl "škraloup", tak skončil někde na učilišti, i když měl na gymnázium. O vysokých školách asi netřeba mluvit, tam byl výběr ještě horší.
Pletete si pojmy, neexistovala povinnost pracovat ani být zaměstnán. Člověk klidně mohl žít z legálně získaných úspor, nebo nebo být ve svobodném povolání bez zaměstnavatele, pokud někoho živil manžel nejednalo se také o přízivu. Stejně tak mohl mít člověk příjmy z ciziny, či z pronájmu - jen musel příjmy prokázat a musely být legální. Těch možností byla celá řada - právě proto vznikl trestný či příživnictví, aby člověk prokazoval zdroj příjmu, protože nešlo jednduše zákonem vymezit, všechny legální zdroje příjmu...
To ale nevylučuje to, co jsem napsala já. Pokud neměl člověk zaměstnání nebo některý z těchto příjmů, což byli zejména umělci, spisovatelé a podobná povolání, nepobíral důchod nebo žena nebyla v domácnosti (na což teď mnoho starobních důchodkyň doplácí nízkými důchody), tak byl brán jako příživník a stíhaný. Na druhou stranu nebyla podpora v nezaměstnanosti, která v současnosti plodí novodobé příživníky ve velkém.
Každá doba má své klady a zápory.
JJ, já vím, že se věci vyvíjely, já psal hlavně o 80.letech, kdy jsem měl své děti - ty také do období socialismu, které - s láskou i znalostmi dané doby jemu vlastních - autor popisuje.
Konec 80. let paradoxně vnímám lépe. Asi proto, že to sevření už začalo povolovat, dostalo se sem více věcí ze západu, třeba hudba, časopisy, oblečení, filmy... A asi také proto, že puberťáci vždycky řešili zcela jiné věci, než politické zřízení, existenciální krizi a nedostatkové zboží 😉😁
Máte pravdu, jen ohledně jeslí - ne všude byly jesle, na venkově většinou ne a do školky děti brali většinou až od tří let. Na druhou stranu mateřská dovolená byla do tří let dítěte. A jak píšete, bylo hodně babiček v dobré kondici, které poskytly dětem i maminkám podporu a zázemí. Babičky v budoucnu, které budou chodit do důchodu podle nových kritérií, budou naopak potřebovat, aby si jejich dcery a vnuci brali dovolenou na jejich ošetřování.
Tříletá mateřská byla zavedena později.Dle Wikipedie takto:
Vznik rodičovské dovolené je v ČR pevně spojen s mateřskou dovolenou, kterou zde mohou ženy čerpat od roku 1950. Tehdy dosahovala délky 18 týdnů a až strach o nízkou porodnost přinesl její další prodloužení. Nastalo v roce 1964, kdy se délka mateřské dovolené zvedla na 22 týdnů a v roce 1968 na 26 týdnů. Pokud žena porodila vícerčata nebo byla svobodnou matkou, dovolená se jí prodloužila dokonce na 35 týdnů. V té době byla také zavedena tzv. další mateřská dovolená do 1 roku stáří dítěte, v roce 1970 do 2 let a v roce 1980 do 3 let stáří dítěte.
A také je pravda, že kult babiček navyšováním odchodu do důchodu vezme za své, protože většina vnoučat už bude v tom věku samostatná.
Je to škoda, já své babičky milovala, byla to sluníčka mého dětství.
Se spoustou věcí ve Vašich příspěvcích by se dalo polemizovat a postavit proti nim oponentní příklady... jenže to v rámci zdejší diskuse není moc proveditelné. A abych Vám tu popsal moje šťastné dětství za socíku na malém městečku...na to tu je ,, malý prostor ". Reagoval jsem v podstatě na to, že mi některé Vaše argumenty připadaly přehnaně negativní a neobjektivní. Prostě jste udělala přesně to, co sama kritizujete...jen v obráceném gardu. Z toho negativního co popisujete, jsem spoustu věcí nezažil ( což nevylučuje, že někde jinde neexistovali aktivní angažovaní zmetci ), ale také pár věcí ano, takže rozhodně netvrdím, že tenkrát bylo vše lepší než dnes...to by byl hloupý neobjektivní sentiment. Ale také neuznávám dělení jen na minulou dobu ,,temna" a nynější dobu ,,jásavých zítřků". Ještě v době před covidem, bych rozhodně neměnil... teď mne to co se děje u nás, v Evropě a po světě dost psychicky deptá a budoucnost našich dětí a vnoučat nevidím moc růžově ( i když bych chtěl ).
PS: Vaši rodiče ( řidič a zootechnička ) si v průběhu Vašeho dětství postavili dům ( na úkor času stráveného s Vámi ). Dnes by to zvládli nejspíš také ( a ještě by se Vám dokázali věnovat )... ,,jen" by to bylo na úkor dlouhodobého velkého zadlužení rodiny, navíc s riskem ztráty zaměstnání ). Dnešní zaklínadlo ,, no tak zvedni zadek a odstěhuj se tam kde práce je" je v tomhle případě spíš k vzteku. A žít si dnes život jen podle svého 😁... žijeme ho tak, jak nám to EU dovolí ( nebo EK zreguluje a nařídí ).
Mé příspěvky jsou spíše alergickou reakcí na ty příspěvky, které opěvují ty staré, krásné, zlaté časy, kdy vše bylo zalité sluncem. Samozřejmě, že každá doba má své a na minulost, zvlášť na dětství, má téměř každý krásné vzpomínky. Samozřejmě i já jsem měla krásné dětství a mám zážitky, které mě budou hřát u srdce do konce života. Ale asi jsem byla vnímavější i na to špatné, co se kolem mě dělo. Rozhodně se tím nijak neužírám, ale nezapomínám.
Dnešní doba má samozřejmě také své klady a zápory. Ale jeden velký klad je, že pokud je člověk opravdu schopný, může dosáhnout všeho, aby vedl život podle svých představ. Není omezován systémem v pohybu, myšlení, vzdělání, kariérním postupu a mnoha dalších věcech. Je to ovšem vykoupeno daleko vyšším osobním nasazením, nelze se jen nechat unášet systémem. A máte pravdu v tom, že se necháváme jako společnost opět příliš svazovat nařízeními, tentokrát z EU.
Možná jsme jako lidstvo nepoučitelní a jsme nuceni opakovat stále stejné chyby, dokud je nepochopíme 😉
Nejen blábol, ale i otevřené lži...
"Občané měli povinnost pracovat" - žádná taková povinnost neexistovala.
"Data dokládající nízkou kriminalitu tehdejší doby jsou povětšinou zfalšovaná." - jak prosím mohl režim falšovat data o kriminalitě? Odkud autor tento nesmysl čerpá? Informace o kriminálních činech se příliš nezveřejňovaly, ale prosil bych jakýkoliv důkaz o falšování dat. Fakta naopak ukazují, že kontrola socialistického režimu měla za důsledek nižší kriminalitu násilných činů...
Také nerozumím jak údajné falšování kriminalit mělo vliv na v "iluzi krásného dětství", když autor takto nesmyslně spojuje.
Samozřejmě autorovi utekl jeden podstatný rozdíl a tím byla svoboda a samostatnost během dětství, které právě působili tu "iluzi krásného dětství". Dítě nohlo beztrestně fakticky cokoliv, na co si někdo nestěžoval rodičům nebo ve škole. Od toulání se, přes jízdu na motorce od chvíle, kdy ji dítě umělo ovládat až po tajné kouření...
Co je lživého na faktu, že tehdy měli všichni povinnost pracovat? Respektive být zaměstnaní? Pokud to nebyl protekční invalidní důchodce. Zapomněl jste na termín příživnictví? Za to byl trest vězení.
O tom, jaké hlouposti pan autor píše si můžeme udělat obrázek už jen z tohoto:
"Neplánované rodičovství se prakticky vždy řešilo umělým potratem."
Za socialismu existovaly interrupční komise, které schvalovaly interrupci. Tyto komise většinou povolovaly jen potraty ze zdravotních důvodů nebo z jiných důvodů zvláštního zřetele hodných. Většinou ji tedy neschválili. Teprve od r. 1987 byly interrupční komise zrušeny. Počet potratů se snížil jen z důvodu antikoncepce či tabletek tzv. po které zabrání otěhotnění.
Právě proto, že se potraty nepovolovaly, byly plné dětské domovy. Na druhou stranu chodily ženy do důchodu po padesátce, takže bylo hodně mladých babiček, které hlídaly a mladí mohli chodit do práce. Jeden z kladů tehdejší doby byl, že byly jesle a školky byly mnohem dostupnější než dnes. Podpora mladých rodin byla sice vyšší, aby se rodilo víc dětí, ale také matky měly mnohem kratší mateřskou dovolenou, aby mohly do práce a dítě putovalo do jeslí. Což určitě pro jeho citový život dobré nebylo.
Ačkoliv tady mnozí s láskou a se slzou v oku vzpomínají na zašlé časy socíku, já si úplně přesně pamatuju ten šok, když jsme poprvé v roce 1990 přejeli "čáru" do Rakouska a navštívili Vídeň. Pokud bych někdy v životě měl jinak nesmyslný pocit, že soudruzi přece jen nebyli v něčem tak úplně špatní, stačí toto prosté srovnání ČR - Rakousko v roce 1990.
Starám se o babičku, které je 95 let. Komunisté jejímu otci - vykořisťovateli sebrali truhlářskou dílnu, protože měl dva dělníky. Strýce zavřeli, protože si dovolil zasít místo kukuřice pšenici. Měla druhého strýce v Rakousku, kam občas jezdili na návštěvu. Vždy, když se vracela do Čech, tak brečela, do jaké bídy a svrabu se musí vracet. Rok 1968 jim zavřel hranice nadobro.
Většina nás, Husákových dětí, v dětství neměla možnost vycestovat na Západ, abychom měli srovnání. Bohužel asi proto si mnozí své dětství raději idealizují nebo to tehdy prostě neviděli. Nebo nechtěli vidět...
Autor tu dobu zřejně nezažil, ale přesto cítí silnou potřebu vša náležitě ideologicky vysvětlit. Děti nevnímají ideologie a politiku, mají svůj dětský svět a ten dr ve většině případů nijak podstatně nelišil od dětského světa na opačné straně železné opony. Říkat, že úplně vše bylo špatné je stejná propaganga, jako byla tehdy (jen obrácená naruby) a stejně jako tehdy ani dnes ji nikdo rozumný nevěří.
Myslíte, že děti podobné věci nevnímají? Děti dokáží vnímat mnohem více, než si dospělí myslí. A dokáží být stejně zlé, jako dospělí. Když dva spolužáky nevzali do pionýra, tak jim to ostatní dokázali dát velmi ošklivě najevo, že jsou podřadní. A vymývání mozků tenkrát opravdu probíhalo už od útlého věku.
Tak to vám bylo 11, když to padlo. Já jsem ročník 1970, to si toho pamatuju trošku víc a vím, že to co tu Král pořád vypisuje, jsou žvásty.
Opravdu? Jsem stejný ročník. Ale asi jsme koukali na svět každý jinýma očima. Možná jsou v článku nepřesnosti, ale většinou je to pravda. Pamatuji si dva spolužáky, dyslektiky, kteří skončili ve zvláštní škole, protože s nimi tehdejší společnost neuměla zacházet. Kdo ve škole vyčníval třeba lepším oblečením, toho učitelky zesměšnili. Na školu se dostal ten, kdo měl dobrý (rozuměj dělnický) původ. Tohle si ze školy pamatuji třeba já.
13
Sledujících
0
Sleduje
13
Sledujících
0
Sleduje
jste ještě lepší, než ten pan Král! Z těch vašich kydů vytáhnu jen jeden, na ukázku. Mám totiž potravinářskou průmyslovku, tedy, pokud mi někdo začne vykládat o nekvalitních potravinách za socíku a nebo dokonce o chemii v nich, okamžitě u mne spadl pod úroveň chlévské mrvy. Ta má podobné IQ i paměť. Moc mne mrzí, že se nechám unést do diskuze s duševně postiženými lidmi.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Chcete tvrdit, že se do potravin nepřidávala barviva a dochucovadla, která se na západ od nás nepoužívala, protože byla škodlivá? Že uzeniny nebyly plné sanitru, mouky, nekvalitního masa a opět dochucovadel? Jak nekvalitní a leckdy zkažené sýry se používaly na výrobu tavených sýrů? Prošla jsem si brigádou na jatkách a strýc vozil zkažené cihly sýra z mlékárny do tavírny v Klatovech. Doteď jsem.některé věci nevzala od té doby do pusy, Vy chlévská mrvo.
1 odpověď