Dokud mi někdo nevysvětlí, co znamená pro klienta zdravotní pojišťovny slovo "nezasmluvněno", tak se hlásit na očkování bojím. (viz Odkaz ). Nevím, o jakou smlouvu jde (příp. co nejde smlouvou ošetřit).
Vy zakládáte historický vývoj a používání češtiny na základě filmů? To je krásná ukázka toho, jak lidi jako Vy pracují se zdroji a jejich relevancí.
Za „otce“ povinného přechylování příjmení (a počešťování) je u nás brán František Jílek (dříve Oberpfalcer). Ten se tomu tématu věnoval už před válkou, ale po válce to začal prosazovat, až to ty správné hlavy zaujalo. Takže mi, prosím, neříkejte neználku, když o tom nic nevíte sám. Pak jste totiž za troubu. I ti lidé, co Vám dávají srdíčka za lži.
Jen to připomíná m, že v matrikách už od konce 19. stol. jsou české ženské koncovky běžné (spíše -ova než -ová apod.). Btw. i v němčině se ještě v 19. stol. používala "ženská" koncovka - in (Schmiedin,...) a dodnes se tak upravují názvy povolání (e Lehrerin).
Jojo navlékaní zepředu a šev na zádech byla další mega vychytávka z dob kominismu...chudák díte na obroubené látce leželo 20 hodin denně. 😄 😄 Mě by zjímalo jestli byste vy jako v budoucnu ležící senior chtela ležet v takové košilce na zádech mít šev a překřížení. Já ne. A navíc východní Němci na to byly jako my. Taky chudáci pod Ruskou nadvládou. Srovnávejte nabídku se Švýcarskem, Rakouskem, Švédskem atd.
Jo, to bylo v nemocnici, říkalo se tomu "anděl" vlastně to nemělo šef vůbec, ani na zádech a koukalo z toho všechno. jen se to u krku zavázalo a bylo to pro dospělé. Pro mimina oblečení bylo pěkně vymyšlené pro pohodlí, jen s tím, že se vlněné dupačky srážely a plstnatěly a a bavlněné se vytahovaly do šířky. 100% vlna a 100% bavlna (dnes bychom řekli, že v bio kvalitě). Žádné švy na zádech to nemělo 😉. K tomu si každá ještě něco dalšího upletka nebo uháčkovala podle svého vkusu. A ty jemné příjemné plenky! Mám ještě pořád někde na půdě část výbavičky z 50 i 60 let a pak až z konce 70. let 🙂, vše beze švů na zádech.
Důvodem může být též další množení pokud v tom kooperuje ZOO nebo koordinátor chodu daných medvědů.. Osobně než bych odsuzoval ZOO že ho chtějí stěhovat zpátky , až po jejich vyjádření .. takto je zase každý uživatel a čtenář Novinek mistrem přes chov a hodnocení chovu a kvality života daného medvěda ..
Četla jsem (samozřejmě jinde), že je záměrem ho zařadit jako chovného, proto si ho majitel (Zoo) vyžádal zpět. Je to jiná akce než odstranění medvědů od jiných hradů a zámků (Točník, Č. Krumlov...). Snad mu podaří založit rodinu s pomocí koodinátora chovu.
Odkaz Částečně jde o to, že ptáci nebyli taxonomicky správně českými názvy zařazeni. Ale komise přejmenovala i ty, kteří byla zařazeni správně a inspirace anglickými názvy se komisi nepovedla. Byl to také pokus udělat pořádek v některých přívlastcích - to se rovněž nepovedlo. Zmatek nejen trvá, ale je ještě větší.
Nevím, před kterou válkou se podle vědkyně Vojtové nepřechylovalo...možná před prusko-rakouskou? Ale už tehdy byla jména typu Anna Bakulova nebo Marie Novákova, protože v té době se koncovkou žena přivlastňovala muži (otci, manželovi) nebo podle obce, sídla, země jako např. Antonie Volyňská, Františka Opočenská. K prvnímu typu koncovek: v prodloužilo se písmeno A na Á, aby příjmení "nepřivlastňovalo" ženu muži. Také se nepsalo ve středověku Anna Svídnic, ale Anna Svídnická, Anna Falcká (zvaná Mečka)...taky Anna Přemyslovna a ne Anna Přemysl 😄. I v němčině byla ženská příjmení Maria Müllerin (tedy Milerová) apod. Přechyluje se i v dalších slovanských jazycích.
Ze zájmu jsem koukla do Smolné knihy města Přerova - už tam mají některé ženy přízvisko (příjmení) na zakončené -ova nebo -a, tedy v 15.,16. a 17 stol. Ostatní nemají nic 🙂.
Je to asi maglajs - maminka byla rozená Černá, takže asi žádná poněmčená forma - 1920, její maminka rozená Jan Misař...., přestože byla Kateřina ) jestli jste četla můj příspěvek o přebírání celého manželova jména )....u rodičů tchána je to podobné - ryze česká jména ) Dvořák ) a manželky nepřechýleně, ale tady už se sama data narození nedoberu, musela bych hodně pátrat....oddací list je pěkně ,, odrbaný,, ale chystám se, že ho nechám zasklít a zarámovat...ale jak jsem psala výše panu Richterovi - ať žijí úřady - mějte hezký den :-)
Při přípravě rodokmenu jsem našla i rozpory- v matrice nepřechýlené, na rodném listu přechýlené a naopak. Přece jen do konce 2. sv. války (vč. doby, kdy tady byla monarchie) tady byly přes 2 mil. Němců a zápisy často ovlivnil farář a záleželo na něm, co a kam napíše.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Jak je možné, že se pošta, která měla monopol, nechala převálcovat všemi Zásilkovnami, PPL, Geis, Messenger apod. Ti neměli na startu ani síť poboček - tak si je zřídili v obchodech nebo si postavili vyzvedávací a odesílací boxy bez obsluhy. Postavili sklady, třídící centra. A logistiku taky pošta nezvládá. Prostě se postupně pošta musí dostat na vyšší level, jinak zanikne. Nebo najít nový program, díru v trhu. Vznik Balíkoven se zpozdil o 10 let. Zdražením dopisů, které nikdo neposílá, se díra v ziscích nezalepí. A poplatky za důchody, to podceňujete seniory, části důchodců se vyplatí založení účtu a když bude platba kartou možná i dosud karty ignorujících obchodníků, tak ani oni nebudou potřebovat hotovost. I většina důchodců zvládá mejly nebo aspoň SMS, dopisy neposílají, zato si užívají komunikaci na FB. Platit tedy budou poště za dopisy jen úřady a soudy, ale to pro poštu není žádná jistota, i zde se vše přesunuje z papíru do dat. Tak co bude pošta svým šnečím tempem doručovat?