Jasně. A všechno je to spiknutí, co, soudružko. Už se jednou smiřte s tím, že cenu prostě určuje vzácnost statku a když ne, nefunguje to.
Přesně vám podobné stihly rozvinutý stát do padesáti let úplně zničit. A je moc dobře, že jste pryč.
Nejsem soudružka,ani moje rodiče ne...mám zdravý rozum a myslím na další generace a je mi hanba,co jim tady tím plundrováním a zaprodáním připravujeme.Myslím tím vládu a kapitalisty,kteří myslí jenom na vlastní prospěch a po nich potopa,zmar.
Neřeší se kořenová příčina problémů s bydlením.Pronájmy rostou.Proč ? Protože majitelé jsou nenažraní a ve svém důsledku vysoké nájmy zaplatí stát příspěvkem na bydlení.Nestaví se byty.Proč ? Protože řemeslníci jsou nenažraní a účtují si nepřiměřeně vysoké částky za svoji práci. Řešení: není. Proč ? Protože žijeme v kapitalistickém systému vykořisťování člověka člověkem.
Jasně že jsem v JZD nepracoval, kupodivu dětskou práci komančové nepěstovali. Otec byl agronom. Hodně let. A jelikož jsem s ním trávil hlavně o prázdninách hodně času v práci, tak mám představu jak to fungovalo. Že vaši prarodiče dali dobrovolně hospodářství do družstva, tak za to vám skutečně nikdo nemůže. Otázka ovšem je, jak moc to "dobrovolně" bylo dobrovolné.
Otec mého strýce byl voják. Nejdříve v Československu, pak ve Francii a Anglii a konec války strávil na východní frontě, když osvobozoval mimo jiné Ostravu. Takže, jako důstojník Rudé armády, byť její Československé části, by měl mít jistě kádrový rejstřík v pořádku. Jenomže jeho vnučky, moje sestřenice, studovat nesměly jen proto, že se v Anglii oženil, narodil se tam můj strýc a rodina se za starým pánem přestěhovala v roce 1948 do Československa.
Myslete si co chcete, ale vaše "Takže se o minulosti sprostě lže" je samo o sobě sprostá lež.
Děkuji za váš příběh.Bez ironie...hezký adventní čas
Víte, rozdíl v tom kdysi a dneska je v tom, že dřív to JZD MUSELO být (nebo státní statek) a dneska může být. Znám společnosti, kde se vlastně nezměnilo nic, jen je to na bázi dobrovolnosti a nájemních smluv (takže žádné tady bude JZD a kdo nedá pole do družstva s tím zatočíme). Fungují, vydělávají, platí daně a dodávají produkty na trh.
Pak jsou družstva, která zamrzla v těch předlistopadových časech a nějak přežívají. To je ale o lidech, jak jsou schopní a neschopní.
Část zemědělských podniků samozřejmě zanikla a na jejich základech vznikly jiné společnosti. Pokud se podíváte na zemědělskou půdu, drtivá většina je obdělávaná a produkuje se na ní.
Značný rozdíl je ale v tom, co ty zemědělské společnosti mohou a nemohou. Dřív prostě nějaký okresní nebo krajský tajemník rozhodl, kde se bude co pěstovat a chovat a kam se to bude dodávat. Dneska si mohou zemědělci rozhodnout, co budou produkovat a komu prodávat. A pokud naši potravináři nezaplatí požadovanou cenu, ale zahraničí ano, tak se produkce prostě vyveze. A sem dovezou potraviny.
Všichni křičí, jak chtějí lokální potraviny, nejlépe v bio kvalitě, trade fair a co já vím, ale jděte se podívat do košíků v supermarketu. Jediné kritérium je cena. Máslo za 70-80 korun skoro položí vládu (která s tím nemá nic společného) a lidé vytahují, jak za socíku stálo máslo 10 korun. To odpovídá dnešním ca 140 - 150 korunám za kostku.
Potravinová soběstačnost za minulého režimu je iluze. Pokud by bylo všeho, proč se chovala prasata, kozy, drůbež, králíci...pěstovalo všechno včetně krmení pro zvířata? Proč asi....
Vy jste pracoval v JZD za socialismu ? Určitě NE.Žádná iluze,byl pořádek,systém,čistota,kvalita...Oba moji prarodičové byli sedláci a dali své pozemky,krávy DOBROVOLNĚ do družstva.Nikdo z mých prarodičů a rodičů v komunistické straně a já i můj bratr jsme mohli studovat.Takže se o minulosti sprostě lže !
Vaše reakce je absolutně mimo. Článek je o úrovni zdravotnictví, pohledem tehdejší zdravotní sestry. A Vy zde píšete o situaci v bytové výstavbě.
Můeme si tedy porovnat zdravotnictví...zubaři nejsou,léky se u nás přestaly vyrábět,kvalita operačních nástrojů je špatná ( info od kamarádky lékařky,chirurg ).Lékařské nástroje se vyráběly v Československu a byly nejlepší,už se také nevyrábějí...mám pokračovat ? Na operace je dlouhá čekací doba.
Máte pravdu v tom, že je dnes doba problémová, ta je bohužel po celém světě, ale stále je Evropa co se týká života lidí na tom velmi dobře. Krach vypadá trochu jinak.
Martine,jde to dolu...a bude to pokrašovat.Ano,mají se tady lidé zatím velmi dobře.Jsou samozřejmě rozdíly,zatím tu není válka.V Česku nemáme velké množství muslimských migrantů jako v západních zemí,kde to je obrovský problém...Ztratili jsme průmysl,zemědělství,školství...všude jdou ceny nehorázně nahoru.Nerodí se děti,nejsou byty...Je to naše odpovědnost,co jsme připravili nebo nepřipravili dalším generacím.
Evropa teď opravdu nevzkvétá a bohužel dobu největšího rozkvětu jsme tady my prošvihli ve lži, nesvobodě a faktické bídě uprostřed ostnatých drátů. Leč i dnes je Evropa jedním z nejlepších míst k životu na zeměkouli a stále to platí prvořadě pro její západní část. A my můžeme být rádi, že po čtyřiceti letech rudého marasmu k té svobodné, demokratické části Evropy patříme a oproti mnohým jiným zde žijeme v bezpečí a relativním luxusu. Byť těch ztracených čtyřicet let se dohání hodně pomalu, protože vlak který nám ujel, na nás nečeká.
Západní země nás 35 let drancovali a z toho žili v luxusu.Že pár jedinců i v naší zemi zbohatlo,to nic neřeší pro celou společnost.Jenže Čína a Rusko dalo Evropě stopku,s čím ta vyspělá Evropa nepočítala,prostě se přepočítala a myslely si západní země,že dále jim budou ostatní země otročit a ony je budou tisknutím peněz a nerovným kurzem držet v područí.Nechápuže někdo to nevidí v těchto souvislostech.
Zdravotnictví bylo za komančů stejně zaostalé jako průmysl, technika, infrastruktura, bytový fond, ...... všechno. Co bolševik ukradl zchátralo a svobodný svět se nám vzdaloval mílovými kroky ve všech ohledech. Sestra žila na Západě, při každé cestě sem měla plná zavazadla zde nedostupných věcí o které ji známí prosili a v posledních letech dominovaly v prosbách o pomoc léky, jinde běžné, zde nedostupné.
Zůstala bych v přítomnosti.Udělejme si statistiku.Kolik bytů se postavilo za socialismu a kolik dnes ? Kolik stál nájem bytů a kolik dnes.Kolik se narodilo dětí a kolik dnes. Ano svobodní jsme, i když i o tom by se dalo polemizovat.Svobodně si můžeme hledat zubaře a o všechno se můžeme svobodně starat.Stát má jedinou povinnost,z nás vytáhnout,co nejvíce peněz pomocí daní a poplatků.PS: v Československu se léky vyráběly,dnes se u nás nevyrábí už skoro nic,jsme kolonií upadajícího západu.
To nebylo o JZD jako organizaci, ale o lidech v nich. A byli to lidé dobří a lidé zlí. Vím, že se o tom doma mluvilo s tím, že ten a ten tam zůstal po šichtě a ten a ten že je poslal do pr...do míst kam slunce nesvítí. JZD s tím mělo společné jen to, že se to udělalo v jejich dílnách a nikdo nepočítal, jaký materiál se na to vzal. To ostatně i na daleko méně bohulibé účely.
JZD = naprosto funkční systém,který nám zajišťoval potravinou soběstačnost.Můžeme toto říci o aktuální době ?
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Čas ukáže...pravda se vyjeví