Dělala to moje babička z Letohradu a dělám to i já. Říkali jsme tomu "škvára", jen palačinkové těsto a lesní borůvky Dělalo to v troubě obrovské boule i bez sody. Teplé pocukrovat a sníst. Vyzkoušela jsem to s ostružinami, malinami, zahradními borůvkami, ale s lesními borůvkami je to nepřekonatelné.
Znám z mládí 2 recepty z BB sušenek.
První recept, kdy se slepovaly sušenky nastojato máslovým pudinkovým krémem vanilkovým a kakaovým tak, jak popisuje paní Halaštová.
Druhý recept je ale hodně vzdáleně podobný výše uvedenému receptu. Jen ve zkratce. Dole piškot, na něm vrstva pudinku, do kterého se hned po uvaření vmíchá máslo. Horké se nalije na piškot, poklade BB sušenkami a pokape rumem. A na to se udělá poleva z kakaa, cukru, másla, rumu a horké vody. To si pamatuji z "mládí", ale čokoládová poleva ředěná olejem, to tedy nééééééé.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Na Trutnovsku se tomu říká nadívajna (s jablky, borůvkami, třešněmi), jinde škvára (s borůvkami).
Nejlepší je pochopitelně s borůvkama.😋
2 odpovědi
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
V Letohradu a Ústí na Orlicí byla "nadívajna" z těsta, které tvořily strouhané vařené brambory, tvaroh, vejce, hrubá mouka, sůl. Pekla se v troubě v kamnech na pekáči posypaná kousky jablek dozlatova a po upečení se cukrovala. Také si pamatuji, že obě babičky dělaly i "strouhanec". Ten byl ale ze syrových brambor, bez tvarohu, zase nahoře s jablky. Pekly ho v troubě v kamnech. To byly chutě mého mládí, i ta borůvková škvára k tomu.
1 odpověď