Nemáte pravdu. K roku 2021 žilo v městech a obcích do 10 000 obyvatel 5 111 030 lidí, tedy 48,6 %. Tedy, více jak polovina obyvatel ČR žije ve městech nad 10 000 obyvatel. Takže 2/3 obyvatel opravdu nežije na venkově.
Město s 10 tisíci obyvateli - to je například mé rodné město blízko Brna. To skutečně není město, kde by 100 procent obyvatel pracovalo přímo na místě. Většina jich jezdí buď do okresního nebo dokonce krajského města denně za prací, velká část z nich autem.
Vždycky existují dva přístupy - racionální a ideologický. Jakmile se společnost rozhodne pro ideologický, dopadne to vždycky takto.
Racionální přístup... Když se podíváte na lidi jako je Von Der Leyenová, tak je zřejmé, že se žádného racionálního přístupu nedočkáte. I když teď už i ta nána musí vidět, že tím fanatismem likviduje ekonomiku vlastní země 🙁
Tam stačí kýchnout a ten skanzen spadne sám. Vtipné je, že tam mohli mít gigafaktory. Více pracovních míst. Bohatého souseda co by jistě do obcí pustil chlup. Teď tam budou mít tak maximálně kravál od stíhaček.
Žádná gigafactory nevznikla ani u nás a nevznikne ani u sousedů, protože Volkswagen bude rád, když zachrání továrny, které má. Chce propustit tisíce lidí, v dodavatelském řetězci to budou desetitisíce a bude to mít dopady i na českou ekonomiku. Už se proberte, dokud lidi elektroauta nepřijmou a nebudou kupovat, tak nemá smysl budovat obří výrobní základny 🙁 A zatímco fabriku včetně gigafactory postavíš kdekoli, protože kromě silnice a velké plochy nepotřebuje nic, tak letiště jednou zavřeš a nové v naší zastavěné zemi už nikdy nepostavíš. Buďme rádi, že Líně zůstanou, byť třeba v rukou naší bezzubé armády. Ještě je jednou budeme potřebovat.
Praha se skrze svou spolecnost chova jako spravny hospodar. Neprodlouzili smlouvy, kdy bylo najemne neadekvatne nizke, a nechali probehnout soutez, ktera vytvorila ty ceny. Jsou to tedy najmy, ktere navrhli ti najemci, ne Praha. Tolik k tomu skandalnimu titulku.
Ale jako teda mnohem horsi mi prijde ten slet sasku tady v diskuzi. Totalni neduvera v elity, hlavne vsechno poslapat, pospinit, vynadat, vsechno je spatne... a budou kritizovat i naprosto spravny postup Prahy. Kam to tu bude smerovat, kdyz takovych lidi bude vic? A uplne nejhorsi mi prijde ta argumentace nasimi lidmi. Ze nasi lidi tam nebudou moct chodit nakupovat, ze to nude drahe. Vzdycky, kdyz slo o "nase" lidi, tak to v dejinach dopadlo spatne. Jen v minulem stoleti to prineslo nacismus, fasismus a komunismus.
Kamile, tohle ale není správný postup. Město by mělo mít strategii, co v centru chce, a to i za cenu, že tam nebude získávat nejvyšší nájemné, ale že to bude služba, kterou prostě chce to centrum ukázat turistům i jinak, než jen skrze matrjošky. Aspoň v civilizovaném zahraničí tak města fungují. Tady mají politici plnou hubu oživení centra a nakonec jdou cestou jednokriteriální soutěže na cenu, kde vůbec nezohlední typ nájemce, a tak opět vyhraje nějaký turistický brak. A pak se divíme, jak to centrum vypadá :-(
Já nechápu, proč se o majetek Prahy a vybírání nájemného z něj stará firma Trade Centre Praha (TCP). To je na magistrátu tak málo úředníků, kteří dokáží sjednat pronájem nemovitostí a hlídat plnění ze smlouvy nebo je to jen nahrávání peněz někomu ze spřátelených firem?
V akciovce se líp ty šmeliny politiků a úředníků schovají než přímo v rozpočtu města :-)
Majitelům je jedno co tam bude. Kdyby jste měl prostor, tak ho raději pronajímáte za 50k když Vám někdo dá 100k?
Přesně to by mělo být uvažování města - nabídnout raději nájemci, který zajistí funkci, která v centru chybí, za nižší cenu, než vyšponovat tržní nájemné a získat tam opět nějaký turistický kýč.
Tak přesně takto se to nemá dělat. Jednokriteriální soutěž, nezohledňuje funkci, kterou chce do centra město přitáhnout, aby centrum ožilo. Pokud je jediným kritériem cena, tak to budou zase ty matrjošky a podobný shit. Takto to dopadne i s tím dostupným bydlením, co město bude se státní podporou draze stavět za peníze daňových poplatníků, nakonec bude za tržní nájemné :-(
Myslím, že když uděláte průzkum, zjistíte, že na pronájmech lidem nejvíc vadí nejistota. Ta je u malopronajímatelů vysoká. Nikdy nevíte, kdy se pan domácí rozvede a bude potřebovat byt, nebo mu dorostou děti, kterým ho věnuje.
Ale to je samozřejmě také pravda. I na tom se podepsal stát s mnohaletou přehnanou ochranou nájemníků, které v podstatě dodneška nemůžete dostatečně rychle vyhodit pro neplacení. Kdyby to šlo, pronajímatelé by měli jistotu, že když nedostanou zaplaceno, tak nájemníka vystěhují během týdne. A pak by neměli problém dát lidem trvalé bydliště a nabídnout smlouvu na dobu neurčitou apod.
Samozřejmě. Pokud ovšem na hypotéku dosáhnete, že. To je právě ten rozdíl mezi krásnou teorií a nepěknou praxí.
Taky jsme první roky manželství na hypotéku neměli šanci dosáhnout. Sazby byly tehdy daleko vyšší než dnes a banky chtěly 100procentní ručení a my neměli našetřeno na akontaci. Ale po pěti letech v nájmu jsme zastavili domek rodičů, vzali si na něj hypotéku a koupili si byt. Ten je už dnes dosplácen, náš, nyní po nové rekonstrukci a má násobně vyšší cenu, než jsme za něj zaplatili díky růstu cen nemovitostí v čase. Mladí to dnes mají těžší, protože ceny nemovitostí jsou vyšší, ale taky mají rodiče, kteří mají nemovitosti... My se tehdy také museli rozhodnout k tomu, že se uvážeme k platbě na 20 let. A bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí v našem životě.
Ano, čistě početně to tak skutečně vycházet může, ale musíte vzít v potaz jiné aspekty reality. Tedy nejen to, že hypotéku vlastně platíte bance, a tedy také někomu jinému, ale i fakt, že veliká spousta lidí prostě jinou možnost nemá, na hypotéku nedosáhne.
Hypotéku platíte sice bance, ale ten byt vám na rozdíl od nájmu zůstane a jednou ho zdědí vaše děti. Kdežto v nájmu budete mít jen hezké vzpomínky a dětem nezanecháte nic.
Nemám problém s tím nevlastnit, mám problém s tím vyhazovaz peníze z okna a dát je někomu jinému.... Za 2 roky v pronajatém bytě jsem zaplatil majitelovi přes půl milionu korun... to mi jako vystřízlivění a touha jít do vlastního stačilo
Ano, přesně tuhle zkušenost jsme udělali v mládí také. Chtěli jsme být nezávislí na hypotéce, pronajali si se ženou patro v domku a když si majitelův syn z našich peněz kupoval už druhé auto, tak nám došlo, že tohle není cesta. Ti dnešní mladí lidé podobně také vystřízliví. Je to vždy stejné. Dnešní mladá generace není v ničem jiná.
Absolutní průšvihy zde byly dva. Za prvé nesmyslné regulování nájemného od devadesátých let, a za druhé, privatizace bytů po jednotkách do rukou malých majitelů.
.
Díky tomu v ČR nevznikl činžovní trh. Tedy, majitelé celých domů nebo vícero domů, kde pronajímají byty dlouhodobě, třeba i na celý život. Místo toho je v Česku považováno za "pronájem", když někdo vlastní dva, tři byty (obvykle míněné do budoucna pro děti), a ty pronajímá. Za prvé je pak cena vyšší a služby jsou lecjaké (někteří pronajímatelé jsou vysloveně gauneři), a za druhé, nikdo nemá jistotu, že nepoletí z bytu. Zákon sice zná smlouvy na dobu neurčitou, ale ty jsou pro pronajímatele tak nevýhodné, že všichni využívají jen smlouvy na rok nebo dva.
.
Osobně očekávám někdy v budoucnu velkou sociální katastrofu. Na venkově žije mnoho lidí, kteří nezvládají náklady na nemovitost a dojíždění, ale přitom často mají podprůměrné příjmy. V panelácích zase jsou vyluxované fondy oprav tak, že i na zateplení nebo na výtahy si berou SVJ půjčky. Přitom panelové domy nejde z hlediska statického nijak opravovat - jakmile jednou doslouží (třeba jako Trójská lávka), bude potřeba postavit dům úplně znovu (a to s prázdným fondem nepůjde). Jakmile se prvním panelovým domům přihodí, že je statik označí za neopravitelné (nikdo neví, kdy to přijde), cena veškerých panelových bytů půjde dolů o třetinu, o polovinu, a statisíce domácností se ocitnou v ještě větší pasti, než jsou dnes.
.
Obce a stát roky nic neřeší. Obce výstavbu nechtějí, přináší to problémy obci i starousedlíkům, a stát se bojí změnit zákony ve prospěch stavění.
Mirku, fakt, že zde jsou tisíce drobných pronajímatelů, je pro nájemníky jen dobře. Podívejte se do Irska, kde je jen pár velkých pronajímatelů a ti se samozřejmě na nájemném snáze dohodnou, než ty tisícovky drobných pronajímatelů. Čím více soutěžitelů na trhu, tím lépe pro nájemníky. Tak jednoduché to je. Nevolejte tady prosím po všech těch Heimstadenech a podobných firmách, kterým jde jen o to ovládnout trh a úměrně pozici na trhu zvednout ceny. Náš ÚOHS to samozřejmě neohlídá, Seznam díky minulému týdnu nejlépe ví, jak antimonopolní úřad v ČR funguje :-)
No až na to, žev Německu to fungue uplně normálně.....
Stačí jen to umět správně zorganizovat....
Tak prachy, které nás všechny stálo zavedení kvalitního systému třídění a sběru vytříděného odpadu už jsme utratili, tak je třeba vymyslet další kšeft pro kámoše! Fakt, že třetina toho dnes vytříděného odpadu jde do spalovny, protože nejsou kapacity ho zpracovat, nikoho nezajímá. Hlavně ze prachy tečou.
Zeptejte se, kdo ho tam celou dobu drží. Asi to bude nějaký kamarád kamaráda... A proč nepodal TO - protože probíhalo "výběrko" na další prodloužení ve funkci a to by se mu nehodilo do profilu, kdyby tam šetřila policie řízenou šikanu. Je to nechutné. Takový člověk by měl mít zákaz práce s dětmi - nejen ty dvě zrůdy.
Potřebujeme malý stát a hodně svobody. Bohužel to by rozpočet musel řídit někdo, kdo tento cíl má a zároveň aspoň trochu tomu rozumí, což bohužel neplatí ani o jednom z mnoha posledních ministrů financí. Naposledy tohle dělal asi Klaus. Dnešní ministr nemá ani představu, jak stát zjednodušit a zmenšit, kde škrtat. Takže místo toho, aby zrušil absurdní agendy, zjednodušil administrativu, zastavil penězovody do politických stran, škrtnul miliardy politickým neziskovkám, které otravují vzduch poučováním dětí v základních školách o 68 pohlavích a vyházel zbytné lidi, tak škrtne na důchodcích nebo na platech pomocných sil v kuchyních škol. Že máme 90 procent výdajů mandatorních není argument. Tahle vláda má 108 nebo dnes 104 ve sněmovně a může protlačit cokoli. Z mandatorních výdajů lze jedním hlasováním opět udělat nemandatorní a normálně je řídit. Kdyby tihle neumětelové řídili firmu, tak je majitel vyhodí jen co otevřou poprvé pusu. Ale bohužel zaměstnavatelé těch nemehel je volí dokonce i opakovaně. A zachránit to má Kalousek? Za Klause byl rozpočet půl bilionu, dnes je skoro na čtyřnásobku a inflace mezitím nebyla ani 50 procent. Takže se jen nabalují další a další zbytné agendy a žijeme z podstaty. Smutné, kam jsme to 30 let po revoluci dotáhli.
3
Sledujících
0
Sleduje
3
Sledujících
0
Sleduje
Ještě se nic nezdražilo a už spalováky nikdo nechce. Tak co je špatně?? Ha?
Prostě jsou to mizerné a složité produkty, kde vás odrbávají na servisu. Zlaté EV!
8 odpovědí
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ještě se nic nezdražilo? Za posledních 10 let se cena auta nižší střední třídy (což je například Škoda Octavia) zvedla více než dvojnásobě. Inflace za tu samou dobu byla ani ne 30 procent. Tak jak nezdražilo? Zdražilo, a to razantně. Ceny spalováků zdražují právě ty pokuty EU kvůli EV.
1 odpověď