Jsem učitel a softwarový inženýr v důchodu. Rád trampuji s kamarády i sám. Více viz sites.google.com/view/ivanryan...
Foto Žakala, zveřejněno se souhlasem.
to jsou taková kamna na tuhá paliva, nahoře je nádrž (kotel) s vodou, která se ohřívá. Často třeba při zabíjačkách se v něm vaří ovar apod. 🙂
Na chmelové brigádě ve Veclově (asi 1977) nám jezedáci v brutaru ohřívali vodu na mytí -- což byl luxus, když jsme přišli z chmelnice propocení a smradlaví od chmele! Kromě toho chlív u stavení, kde jsme bydleli, přestavěli na umývárnu s kabinkami (v místech stání pro krávy). V každé kabince bylo štokrle, kýbl a lavór, takže se mohli mýt kluci i holky současně aniž bychom se navzájem očumovali. Další brutar byl na návsi s vodou na mytí ešusů a lžic, fakt luxus!
Na táborech jsme taky mívali a stále máme tyhle kotle a výborně se osvědčují na vaření, na nádobí i na koupání lidí. Myslím, že nic lepšího dosud nebylo vynalezeno -- skvělá, dokonalá věc!
Co můžu udělat pro člověka, který právě prožívá panickou ataku? Pomůže třeba vzít za ruku a uklidňovat nějak jako "neboj se, jsme tady všichni s tebou a nedáme tě"? Nebo (jak píše pan Grecko) naopak udělat volné místo a v klidu čekat, až ataka pomine? Polít studenou vodou? Článek je zajímavý a snad jsem i pochopil, o co jde, ale mrzí mě, že nevím, jak můžu pomoct. Poraďte, prosím.
Slovo Boii se vzalo ve 3. st.pr.n.l. u Plauta a na přelomu letopočtu u Livia dávno pred Samem a pred Araby.
Slovo Boii nemá se slovem Behemot společného vůbec nic kromě prvního písmenka.
Nemyslíte si náhodou, že Syrakusy pojmenovsly íránské kmeny, protože jejich bájný ptak Símurg zacina taky od "S" a je tam dokonce i to "r" a Syrakusy a Simurg jsou vlastně děsně podobná slova? 😅
To je jako bych řekl, že si Keltové udělali výlet do Levanty, prisli k fenicanum a rekli jim:
"Hele u nas se hory pojmenovavaji podle indoevropskeho korene "Alb" , tak byste to tady mohli pojmenovat jako u nás!
Feničane na to: "hnmm u nas se bila rekne laban, tak jo, keltove, pojmenujeme to tady jako Libanon 😄 úplně stejná fantasmagorie.
Na tom, ze kořeny Alb a laban jsou podobné není nic divného, kdyz spolu Semite a Indoevropane sousedi v oblasti středomoří a na blízkém východě nejmíň 3.000 let.
Pořád jste nevysvětlil, co to slovo znamená.
Ráda bych se dozvěděla, jak se stěhovaly jiné národy. Mám dojem, že v poslední době je módní zpochybňovat vše, co je spojené se Slovany. Je nesmysl v dnešní době definovat národy geneticky, protože během staletí docházelo k mísení, ale určující je jazyk, kultura, tradice, zvyky. Je obdivuhodné, že některé slovanské jazyky přetrvaly navzdory politickým tlakům a germanizaci.
Možná by Vás mohl zajímat spolek (viz Odkaz ), který převzal po Pludkovi můj kolega a kamarád Vojta Merunka (viz Odkaz 1 ), aby mohl popularizovat svůj novoslověnský jazyk -- a neuvěřitelné stalo se skutkem, dal se dohromady s Janem Steenbergenem a dalšími fanoušky slovanské vzájemnosti, takže společně vytvořili jazyk medžuslovjanski (viz Odkaz 2 ), který využil např. Václav Marhoul ve filmu Nabarvené ptáče. Je v tom pořádný kus práce a jsou i výsledky, které Vás snad potěší.
To je těžký no, když už dnes lidé nemají ani základy latiny.
"Alba" je latinsky "bílý", proto albín 🙄
I v rectine je to Albos z indoevropskeho kořene alb jako označení pro bílou a přeneseně pro hory.
Proto Řekové a Římané často označovali hory s tímto kořenem. Nejde jen o evropskou Albánii, ale i o kavkazkou Albánii nebo Alpy. Albion byl původně také označení pro skotské hory na severu a označování místních názvu slovem bílý je obecně naprosto běžné. Stačí se podívat na to, kolik mají Slovsne Belehradu, Belověží, bělocokoliv..
Tolik k vaší obrovské "záhadě" s labanem.
Proč nenacpat do evropských reálií semitštinu, kdyz na to máme indoevropstinu, že?
Ad Bohemia: už Řekové mluvili v pramenech o Boii.
Latinsky Boio - haemum (domov), znamená domov bojů, ale proč do toho nenacpat Behemota, kdyz to zní tak mysticky a latina je tak nudná..
No právě: odkud se vzalo jméno Boii? Docela dobře to mohlo být naopak, než tvrdíte vy. Bohemia je prostě země divoké zvěře, kde stěží potkáte člověka a když už, tak i ten se chová jako dravá zvěř (o dalších významech tohoto slova raději ani nemluvě). Do těchhle končin tenkrát pronikaly leda karavany semitských obchodníků (Arabové a Židé, ale nejspíš především Féničané a po zničení přístavu Sýr v Sýrii a Kartága v Tunisu potomci Féničanů, kteří se k svému původu raději nehlásili -- jako např. velký logistik Sámo). Tito kupci odnepaměti udržovali schůdné cesty, budovali hospody (karavansaraje, jako např. pražský Ungelt) a zajišťovali jakous-takous bezpečnost před loupežníky. Je to stejně špatně podložená spekulace jako Boio-haemum, ale aspoň vysvětluje význam jmen Bohemia a Boii. Přece snad nemůžete připustit tak absurdní myšlenku, že by potomek Féničanů Abraham-ben-Jákob dělal reklamu "městu z bílého kamene pěkně postaveného", kdyby se nejednalo o karavansaraj (po gójsku nazývaný týn/Tein/town), tedy hospodu, kterou provozovala jeho mišpoche?!
A pokud jde o základy latiny: odkud se asi vzalo v latině slovo alba, které se od slova laban liší jen ve vokalizaci sudých/lichých souhlásek? Však ani sám veliký Ján Kollár nebazíroval na latině, když překročiv Alpy a spatřiv utěšený kraj v nížině zvolal: "Itálie, krajino Vlachoslávů, vítej!" A pak ex abrupto překládal etruské nápisy do rodné slovenštiny...
To je tak, když dnes už lidé neznají ani základy féničtiny...
Tohle téma už kriticky dost zpracoval Dušan Třeštík, ovšem omezoval se spíš na české země a Moravu, nikoli na slovanskou expanzi do jižní a střední Evropy. I tak toho hodně zpochybnil, něco vysvětlil a položil mnoho otázek bez vysvětlení. Ono bývá užitečnější položit správnou otázku než vymýšlet nevěrohodné hypotézy. Pokud jde o nevěrohodné hypotézy, miluju bratra Sachema a kolegu Eduarda Štorcha, ať už jde o "Šero dávných věků", "Zlomený meč", "Hrdinu Nika" nebo "Zastavený příval" -- rozhodně i to stojí za kritické zamyšlení.
Pokud jde o hypotézy založené na podobnostech jazyků, dá se za dost slušně prokázanou považovat germánsko-slovanská jednota (např. pravidelné rozdíly robota-arbeit, ogorod-garden atd.), o které se autor v článku nezmiňuje. A už vůbec se nemluví a nepíše např. o semitských jménech v Evropě a zejména na našem území. Vždyť i jména jako Labe-Albis-Albion-Albánie-Libanon (Levanta) a slova jako albín, albumin apod. pocházejí ze semitského "laban". Také jméno Bohemia vypadá nejspíš semitsky (srov. např. se slovem behemot). Vysvětlení, že je to země Bójů, nevysvětluje, odkud se vzalo jméno Bójů, což považuji za podstatný nedostatek. Kde chybějí prameny, je prostor pro spekulace, OK.
Ale snad aspoň s tím Třeštíkem se autor článku mohl nějak vyrovnat -- zajímalo by mě, proč to neudělal?
To je samozrejme problem, ze cast pomoci konci kde by nemela.
Když tu pomoc od UNRWA přerozděluje Hamás, nemůže to dopadnout jinak. Vždyť Hamás je kromě politické strany a lidové milice taky humanitární organizace -- a odkud má pomoc pro potřebné brát, když ne od UNRWA? Každý bojovník Hamásu je zároveň civilista, který musí být taky z něčeho živ, ovšemže přednostně.
Konečně to někdo pojmenoval "lidsky", když něco nejde jdu za ajťákem, ten udělá frk frk a řekne je to jednoduché, ovšem jen pro něj, běžný uživatel si musí udělat postupové poznámky a stejně příště neví jak na to
páni ajťáci se domnívají, že všichni vše dle jejich postupů pochopí, ale to není pravda, pokud by to bylo "selsky " vysvětleno možná by bylo o trochu problémů méně
Ajťáci obvykle zajšťují rutinní provoz výpočetní a sdělovací techniky včetně aplikací (keré umějí spustit a zastavit, ale použití aplikace není jejch starost). Uživatelskou podporu softwarového systému zpravida zajišťují lidé, kteří rozumějí, k čemu systém slouží a jak se s ním zachází (aby sloužil on nám a ne my jemu).
Ajťáci jsou od přírody zvláštní lidé, dokáží naprogramovat cokoli, ale většinou nikdo nechápe, co mu říkají.
Takže mají mít jasné zadání, jak má systém fungovat, ale výsledky jejich práce musí být plně pod kontrolou lidí, kteří s příslušným softwarem budou pracovat a samozřejmě musí být velmi příjemné uživatelské rozhraní, to znamená i pro laiky, tedy například v případě stavebního zákona, pro stavebníky.
Jinak to celé nemá smysl.
Spíš asi máte na mysli vývojáře. Ajťáci zajišťují běžný provoz výpočetní a sdělovací techniky, analytici analyzují problém a formulují konkrétní požadavky na chování informačního systému. Vývojáři se ještě specializují na návrh řešení (podle požadavků), implementaci (programování) a testování (test mohou být i automatizované, alei ty musí někdo vytvořit). Pak jsou ještě např. adminstrátoři projektů (hlídají např. plnění termínů), lidé, kteří píší uživatelskou dokumentaci (příručky, nápovědu) a někdo, kdo vývoj projektu řídí (od vysutěžení zakázky po předání zákazníkovi). Tak si můžete vybrat...
A díky jednoduchým závistivcům, kteří mají co se dá dělat taky volební právo, není žádná vůle k profesionalizaci státní správy.
---------------------------------------Tak tomu nerozumím. Prosím, vysvětlete mi svou poslední větu. Jak může jednoduchý závistivec a také volič znemožnit profesionalizaci státní správy. To tedy nechápu. Tabulkové platy jsou věcí dobrou někde, ale vesměs škodí. Ale - jak víme, hned by toho někdo využil a zneužil. Je potřeba celé tabulkové platy předělat. Udělat je jinak, páč svět se mění rychle a nepočká. Malý závistivec nebývá ve vládě ani není poslancem. Jestliže si při najmutí firmy může stát dovolit zaplatit náklady prakticky jakékoliv, tak proč lépe nezaplatí vlastní zaměstnance? Za to my, lidé dole, opravdu nemůžeme.
Protože platové tabulky. Ale může si najmout soukromníka za smluvní cenu. Více o problému viz Odkaz
To je zásadní nepochopení práce úředníku, které se tady táhne společností jako červená niť. Úředník pracuje podle zákona, ne podle nějakých zvyků.
Podle mých zkušeností zákony stanovují účel, požadavky a meze. K uplatnění zákna v praxi je potřeba ještě výklad (co tím chtěl zákonodárce říci) a konkrétní postup ke splnění požadavků v rámci mezí stanovených zákonem -- to už je věc zvyklosti.
15
Sledujících
4
Sleduje
15
Sledujících
4
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Přidávám se k obsahu příspěvku níže uvedeného pí. či sl. Kvapilovou (vzhledem k tomu, že neznám její osobní stav, a jsem člověkem slušně vychovaným, dovolil jsem si uvésti obě zkratky příslušející k oslovení osoby ženckého pohlaví).
Ovšem jen bych si dovolil uvést do kontextu s dobou skutečnost, že v oněch časech se v tomto období lampiónové průvody konaly nikoliv ve vztahu k nějaké souvislosti se Svátkem zesnulých, ale byly brány jako určitá a velice významná oslava dnes již bohužel pozapomínaného výročí VŘSR (pro ty mladší tzv. "Velké říjnové socialistické revoluce"), které bylo tehdy pro celý pokrokový svět jedním z nejvýznamnějších každoročních svátků.
1 odpověď
Jsem učitel a softwarový inženýr v důchodu. Rád trampuji s kamarády i sám. Více viz sites.google.com/view/ivanryan...
Foto Žakala, zveřejněno se souhlasem.
6
Sledujících
4
Sleduje
Jsem učitel a softwarový inženýr v důchodu. Rád trampuji s kamarády i sám. Více viz sites.google.com/view/ivanryan...
Foto Žakala, zveřejněno se souhlasem.
6
Sledujících
4
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Šel jsem onehdá večer z práce přes Vyšehrad a tam v parku koukám -- lampionový průvod! Tak jsem zavzpomínal na dětství a podivil jsem se: že by tu někdo slavil říjnovou revoluci? Potom jsem pochopil: tohle je přece Halloween! Ostatně ona i ta revoluce byla dost smutná záležitost a měla hodně společného se smrtí...