Tak třeba náš přední neurochirurg Beneš v mládí vypadal, podle ne-výsledků ve škole, že je snad mentálně nedostatečný - měl štěstí, že ho jeho otec, taky přední neurochirurg, vzal tehdy k testům, kde se ukázalo, že mu prostě nevyhovuje systém vzdělávání, že je nadprůměrně inteligentní. A ve svém oboru pak udělal kariéru a pomohl a pomáhá spoustě lidem.
A teď babo raď, jak objevit a probudit v dětech a mladých lidech jejich potenciál, který nemůže podléhat jednotnému měřítku, protože každý z nich ( z nás) má jiné předpoklady, jiné možnosti, jiné hranice. Co a jak s tím?
Navíc - k čemu spěje současné školství? Ke sněhovým vločkám? Ke zploštění znalostí využitelných v praktickém hmotném ( fyzikálním, chemickém a matematickém) světě?
Citace z článku: „Všechny závody a všichni zaměstnanci potřebují perspektivu do budoucna a škrty nevytvářejí budoucnost. Volkswagen vypověděl celou řadu kolektivních smluv, včetně jistoty zaměstnání.... "
Co je na tom špatně? Jde o roboty nebo o lidi? Může se někdo divit, z čeho vycházel předchozí režim? A jak se to nepovedlo, koukalo se tehdy bezradně, teď se kouká taky bezradně? Kdo může vědět, co s tím?
Jak to bylo po vzniku Československa, za první republiky s výrobami - když se nedařilo, nezřeklo se jako první svých příjmů vedení firmy? Pracovníci dole v provozu až jako poslední?
A nač to všechno? Hledejte takový legislativní rámec, takovou svobodu, kde se nebude muset tolik dohlížet a kontrolovat, dejte lidem práci, možnost se uživit, nebudete muset řešit nějaké dávky a kontrolovat, co mají na účtech? nebo ty vaše dávky budou jen pro ty pod mostem, co nemají účet, protože ho nepotřebují, protože pod mostem nic neplatí?
Proč kontrolovat ty neschopné, co mají málo? Aby se to schopně přelévalo k těm schopným, pracovitým, vzdělaným? neexistuje něco jako byznys s chudobou, který se přece vyplatí?
Ať už to bylo jakkoli, kdyby totéž říkal někdo jiný, třeba Kyjev, hned by se to bralo jinak. 🙂
Jinak tedy - proč bránit vstupu Moldavska do EU? Není snad žádoucí šířit ekonomické dobro, rozšiřovat trhy, získávat nová odbytiště kvalitních výrobků, nové klienty, novou spolupráci, nové zákazníky? Proč nevzít všechny zájemce do EU? Včetně Turecka, které na to čeká už celá dlouhá léta? Co tomu brání?
Citace z článku: "Lidé musí vidět, že stát hospodaří lépe. Že rekordně investujeme, že se fakt staví. Že jsme zkusili něco udělat se zlepšením vzdělávání. Že se staráme o bezpečnost i v této těžké situaci a modernizujeme armádu. Že posilujeme energetickou soběstačnost."
Stát hospodaří lépe - že se zřizují nová ministerstva, nové ouřady, neomezené počty politických náměstků, že roste státní dluh mnohem víc, než když Kalousek rozesílal své složenky?
Zlepšení vzdělávání - že laťka nároků klesá, že se rozvolňuje výuka matematiky, že se zhoršujeme i v mezinárodním srovnávání? O genderu nemluvě?
Starají se o bezpečnost - výdaji na armádu a kupováním nejdražších útočných, pardon obranných, letounů? Které budou k dispozici až za několik let, kdy už situace může být zcela jiná?
Posilují energetickou soběstačnost - jak? Závislostí na opačné světové straně než dříve?
Kdo je vlastně víc odtržený od reality?
No a co tedy změnit ten systém výběru firem?
Proč nekouknout na historii firmy i osob, co mají za sebou, jakou práci a jakou kvalitu, jak funguje výsledek jejich práce, podle toho vybrat a dohodnout cenu odpovídající kvalitě, radši si připlatit za budoucí jistou kvalitu již dříve odvedené práce než za pozdější dodatečné vícepráce nebo než oklikou přispět do soukro kapes těch tak nějak onak šikovných ?
Ať mluví už dříve vykonaná práce víc než sofistikovaná sebeprezentace?
U technických oborů by to snad šlo, tam se to nedá prezentačně okecat?
Je to hloupé? Je to naivní?
Takže hezky potichu pokračuje kolonizace Česka. Nenápadně, sofistikovaně, šikovně.
No není ten Bakala geniální ? Ta jeho schopnost dělat a užívat peníze ku svému správnému prospěchu.
Skoro by si jeden vzpomněl na toho chudého Američana, co sem začátkem devadesátek přišel s nějakými pár dolary v kapse, do TV kamer ty dolarové bankovky roztáhnul do vějíře jako karty, zblbnul lid i naše nezkušené prognostické ekonomické teoretiky a šikovně se napakoval na zdejší privatizaci. Sice ho pak mezinárodně stíhali, ale on si klíďo užíval celá léta kdesi v luxusu za "své poctivě vydělané" prachy 🙂
No tak se individuálně bavme dál. A radši nemyslet na ty kolektivní ( pardon - týmové) celospolečenské konce.
Odkaz na článek z dubna 2013, který se věnuje postřehům amerického experta George Friedmana :
Citace z tohoto článku:
" Dle Friedmana Rusko bude neustále ve zmatku a vlastně prý ani nebude důležité. Alespoň zpočátku století. Velmi brzy však prý USA začnou být Ruskem posedlé! Jeden Friedmanův výrok je třeba si zapamatovat: „Ruské akce se v budoucnu budou jevit jako agresivní, i když budou vlastně obranné.“
Zdroj: Odkaz
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Otevírá se třináctá komnata.
Vypouští se džin z lahve.
2 odpovědi