Zajímavé čtení.
Holding Agrofert, který patří bývalému premiérovi Andreji Babišovi, respektive ho ještě za dob, kdy byl ministrem financí, Babiš převedl do svěřeneckých fondů, se od roku 2018 potýká s dluhy u čínských bank.
Důvodů, proč se Babišův Agrofert obrátil na asijské banky je více, dle názorů odborníků je především o kombinaci faktu, že tyto banky nemusí mít dobrý přehled o byznysu firmy ani tuzemské politické situaci a nemusí dostatečně kvalitně vyhodnotit kreditní riziko. Babišův střet zájmů je významné politické riziko, které mohou asijské banky podcenit a které u evropských institucí mohlo přispět k reklasifikaci některých půjček z dlouhodobých na krátkodobé.
Pro Agrofert se tak asijské banky staly zajímavou alternativou, ale především pro dvě z největších čínských státních bank se stal strategickou investicí ve výši 1,5 miliardy korun samotný Agrofert.
Čína, která obě banky spravuje, se dlouhodobě zajímá o oblasti chemického průmyslu, potravinářství a zemědělství, jež považuje za zásadní pro získávání moci a vlivu v Evropě. Agrofert tyto oblasti perfektně spojuje. Krom toho je však pro čínské investory zajímavý i samotný Andrej Babiš, obzvláště v době, kdy byl premiérem. Peking totiž potřebuje, aby většina představitelů Evropské unie byla vůči Číně vstřícná a dokázala převážit kritické hlasy, které se vymezují vůči jejímu porušování lidských práv, či upozorňují na špionážní aktivity.
Postoje Andreje Babiše vůči Číně je proto třeba vnímat v rámci jejich vztahu věřitele a dlužníka.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Je neuvěřitelné, že země, která se velkou měrou podílela na poražení německého nacismu se chová jako kdysi Němci a ohrožuje sousední státy.
2 odpovědi