Takže já Vám trochu opravím názory: 1.Nastupující učitelé berou opravdu (minimálně první rok) z 90% pouze tabulkový plat. Je to proto, že se jim obvykle nedává třídnictví (s ohledem na nezkušenost), nemívají osobní ohodnocení (na základě čeho by měl ředitel dát osobní, když vůbec netuší, jaký ten nový učitel je) a odměny až když je "za co" odměňovat (odměny jsou většinou za práci "navíc" pro školu (organizace celoškolních akcí, doučování, nějaký přínos škole atd.) 2. Plat necelých 33 tisíc hrubého JE nedůstojný člověka s dokončenou VŠ - proto taky více než třetina absolventů do školství vůbec nenastupuje - protože prostě dostanou lepší nabídku jinde. 3. Učitel učí 22 - 24 (pokud má nadúvazek) hodin týdně - ale to je asi tak 45% jeho pracovního času. A ano, štve mne, že to, co mne baví nejvíc (přímá výuka) je menší polovinou mé práce. Tu větší tvoří přípravy, opravování, organizace akcí, komunikace s rodiči, úřady, administrativa, inventarizace atd. Můj muž mi měřil pracovní čas - když se dostal (v neděli) na 50 hodin týdně, tak mne dořval. Jenže tak to má (kromě tělocvikářů) většina učitelů. 4. Učitel má 40 dní dovolené a 12 tzv. samostudia (Což ovšem není volno - pouze dostanete od vedení práci, kterou nemusíte dělat ve škole. Nebo vás pošlou na nějakou vzdělávací akci, protože učitel má ze zákona povinnost se dále vzdělávat) 5. Ano vzdělávací úroveň klesá. Klesá celosvětově, kde se měří (kromě 3 asijských zemí, kde tomu čelí drilem a mnoha hodinami placeného doučování týdně). Nicméně i přesto jsou výsledky českých dětí aktuálně na 10.příčce z 80 zemi OECD.
Ale to je přeci v pořádku, že nově nastupující učitel(ka) bez zkušeností začíná na tabulkovém platu bez osobního ohodnocení. To je o tom právě, vše chci hned. Já mám vysokou, tak chci 100 tisíc? Nejdřív ukaž, co umíš, pak chtěj peníze. Dobře vím, že jsou nutné i přípravy, opravování prací, k tomu ještě jiná funkce ve škole, porady atd. Také jsem dělala učitelku, takže moc dobře vím kolik je kolem toho času. Vím, že je to i psychicky náročné. Ale zde se srovnává i s lékaři, kteří mají mnohem náročnější práci, zodpovědnost za lidské životy a mají o mnoho více pracovních hodin. Víte, v dnešní době si všichni myslí, že ten kdo má vysokou, by měl automaticky být nejlépe hodnocen a dokonce se to srovnává se západem. Srovnejte to třeba s Amerikou. Tam dělníci berou více, než nějaký vysokoškolák. A víte proč? Protože si jejich práce váží. Protože kdyby nebylo dělníků a řemeslníků, tak ani ta učitelka nemá kde učit a nebude mít ty luxusní podmínky, co má. Ať dělá k tomu cokoliv, rozhodně se její práce nedá srovnávat s jinými profesemi. Je náročná, dobře, jde totiž o vzdělávání budoucí generace. A tady je právě ten problém. Dnes 50% dětí je totálně tupých a ty zbývající, které jsou chytré, nadané, to nemají ze školy, ale převážně z domova a jiných doučovacích metod. Samozřejmě, někteří ze školy. Je totiž škola a škola a přesně o tom to je. Kvalitních učitelů je minimum a ten nový by měl nejdříve kvalitu ukázat. Takže plošně platit učitele nadstandardně je absolutní nesmysl.
Vy si opravdu myslíte, že práce učitele je jen 22 hodin týdně? To je vidět, že o práci učitele nemáte potuchy. Ale hlavně, že víte, kolik máme prázdnin.... Jste typická závistivá Češka. Měl jsem možnost se bavit s kolegy z Německa a Rakouska a tamní lidé prázdniny učitelů neřeší. Holt jsme v Čechách.... Ve Vašem komentáři mi chybí, že práce učitele je poslání a že by v podstatě měli učit za to, co jim lidé dají. A ubezpečuji Vás, že drtivá většina učitelů vztah ke svá práci má
Také jsem dělala učitelku, takže potuchy mám. Nejde o závist. Pokud se díváte na to, jak to chodí v Rakousku a dalších zemí, tak by se všichni měli dívat i v jiných profesích. Chci tím říci, že v původním článku je srovnání s lékaři, které mají vyšší platy. Jenomže lékaři, hlavně ti v nemocnicích, tedy ti s vyššími platy, vstávají v 5 ráno, psychicky je to mnohem náročnější, fyzicky též, rovněž mají přípravy a rozhodně nemají tolik volna.
Vysokoškolský titul snad neznamená, teď hned budu brát 100 tisíc. Povolání učitel: To je zaměstnání, ke kterému musíte mít vztah, dělat ho rád, pak teprve mohu koukat na peníze. Nicméně, přiznejme si, že dnešní mladí, chtějí vše hned. Takové odůvodnění, že plat není nejhorší, ale na hypotéku to nebude, rozhodně není správné. Zase jsme u toho, chci mít všechno hned. Platová tabulka, která je zde, neodpovídá skutečnosti a hlavně v ní nejsou uváděné další peníze, co učitelé dostávají. Když vezmeme, že učitel má nějakých 22 hodin týdně učit, člověk v jiné profesi má kolik hodin týdně odpracovat? Pak jsou tu volna, která jsou v případě učitelů placená. Tolik prázdnin, co mají teď učitelé, nikdy v minulosti nebylo. Má snad jiný obor tolik volna, co učitel? Co měsíc, to svátek a k tomu hned dva dny ředitelského volna, vánoční prázdniny, zimní prázdniny, letní prázdny (minimálně 6 týdnů volna). Kolik toho vlastně učitel odpracuje za rok? Ale hlavně, žádný posun ve školství. Dnešní učitelé (ne všichni samozřejmě), zdaleka nenaučí děti to co dřívější, dokonce nekvalifikovaní učitelé. Dnes si necháte napsat od čerstvého maturanta dopis a můžete si vzít červenou propisku a podtrhávat chyby. Bohužel toto se týká i vysokoškoláků. Ale nejde jen o tohle. Vysokoškolák se nerovná automaticky chytrý a inteligentní člověk. Dnes totiž vysokou školu udělá kde kdo. Dřív se na vysokou školu přijímali opravdu jen ti nejlepší. Dostat se na "pajďák nebylo snadné. Dnes je přijat každý kdo udělá maturitu ač na popáté a se 4. "Pajďák" nějak proleze. A teď, mám vejšku, za 32 tisíc ani nevstanu!
Já se považují za střední třídu a v chudobě rozhodně nebudu za jakékoliv vlády. Vždy máte možnost na sobě zapracovat, změnit práci atd
Tak to Vám gratuluji. Ne každý má možnost na sobě, jak Vy píšete zapracovat. Co když mu to zdravotní stav už nedovolí? Navíc vždy tu možnost opravdu nemáte. Lidé 50 + s bohatými zkušenostmi a pracanti jsou dnes považováni za přítěž zapracovat na sobě mohou jak chtějí, ovšem zaslouženou pozici? Na tu jsou pro dnešní svět staří. A také záleží na tom, ve které části republiky žijete. Opravdu velký rozdíl je, žít někde v okolí Prahy, Brna.... nebo pak v okolí Ústecka, Ostravska, a to bez ohledu na vzdělání.
Velmi smutné. Ti lidé, co nechtějí vidět stáří, nemají rodiče? Oni sami nikdy nezestárnou? Takový domov důchodců je jen velkým přínosem. Jak pro samotné důchodce, tak pro obec. Je vidět, jak je nastavená dnešní mládež a střední věk. Zrovna zde je to ukázka vytěsňování důchodců a že jsou bráni jen jako překážka. Co na tom, že je vychovali, že pracovali celý život a tomuhle státu dali nemalou podporu. Že také byli mladí. Na rozdíl od od dnešních mladých, tito lidé měli ke starším úctu. Těm co uvedli důvod, že nechtějí, aby děti viděly staré lidi a podobné názory, bych moc přála, aby ve stáří potřebovali domov důchodců, ale žádný se pro ně nenašel. A už vůbec ne v rodné obci.
Není rasistická. Jen by k nám nepustila kde koho ze zahraničí. A je jedno, zda je bílý nebo tmavý. Status uprchlíka by nebyl tak snadný jako je teď. Němci podle toho dopadli. Tady je výsledek toho, když země přijme všechny ty na oko ubožáky, jen aby to nevypadalo jako rasismus. Oni jsou jiná kultura, cenu lidského života nevnímají, je jim to jedno, jen chtějí prosadit tu svou kulturu v Evropě. My máme úplně jinou. Lidský život je pro nás to nejcennější. Ale kultura z východu je pro nás opravdu nebezpečná.
Tak tady máme další blábol, jen aby se omluvila dnešní doba. Autor článku nejspíš dobu vůbec nezažil nebo pracoval na místě, kde se mohl zašívat. A teď: Přehrady tehdy postavil kdo? Paneláky postavil kdo? Na polích se lidé jen váleli? Byli jsme naprosto soběstační. Mohu pokračovat. Horníci, skláři, elektrikáři, instalatéři atd. měli vždy těžkou práci. Učitelé více naučili, než dnes. Kde se dalo zašít byly kanceláře, ale tak tohle funguje i dnes. A vláda? Ta se fláká ještě víc než dříve. Všichni museli pracovat. A světe div se, tehdy pracovali i všichni Rómové. Kdo ne, skončil v base a ne že bral luxusní dávky. Nechápu o co se autor snaží, ale takový blábol napsat může jen neznalá nebo narušená osobnost. Kdyby ten systém z tehdejší doby fungoval i dnes a k tomu byla svoboda, tedy svoboda v pravém slova smyslu, protože teď také žádnou nemáme, kromě toho, že můžeme jet na dovolenou kam chceme, dnes by jsme byli dál samostatní a na úrovni. Nevyplácely by se nesmyslné dávky. Ženy mohly být v domácnosti i tehdy. Nevýhoda té doby spočívá úplně v něčem jiném. Naopak, tehdy nebylo možné, aby do nové práce přišel umouněnec, který udělal maturitu na popáté a začal si hrát na šéfa, buzeroval ty starší, kteří mají zkušenosti a odpracováno třeba 30 let. To se fakt stát nemohlo. Dnes je jaká práce? V nadnárodních krabicích, kde se z lidí dělá levná pracovní síla. Nemáme nic svého, vlastní elektřinu prodáváme levně a zpět ji kupujeme draze a zase bych mohla pokračovat. Většina lidí v práci opravdu pracovala. Nebo myslíte, že kuchařky se válely a oběd se v jídelnách uvařil sám?
Tak to je tedy názor. Nebo úvaha? Obojí je ale hodně přehnané a hlavně pisálek pěkně lže. Ne ve všem, pravda je, že na byty se čekalo v pořadníku a že tam docházelo ke korupci. Ale děláte, jak kdyby dnes korupce neexistovala, myslím v bytech a domech. Existuje a ještě víc. Já tehdy bydlela v rodinném domě a dnes bydlím v té králíkárně. A proč? Protože jsem spokojená. Samozřejmě umakart už tu nemám, byt je předělaný. Ale pisálku, dle Vás tehdy většina lidí bydlela v pár metrech, 45 a pod. ? Fakt? Já jen že ty králíkárny stojí dodnes, jsou z té doby a běžně kromě bytů 1+kk, 2+kk, což je vždy jeden na patře a rádi ho využívají lidé, co žijí sami, Tak ty byty mají běžně 70-80m a v těch bytech žila předchozí generace. Byly postavené v době socializmu, jsou to byty z 60 a pozdějších let a v těch starých cihlových domech mají rozlohu ještě větší. Pisálku, Váš věk? Nemáte ani páru o tom, jak se žilo, dokonce ani o tom, jak se žije teď. Tehdejší půjčka rozhodně nebyla jako dnešní hypotéka, běžně se totiž splatila za 10 let. Takže s těmi bláboly se běžte klouzat. Tím nechci chválit dobu minulou, každá doba má své, tehdy to prostě bylo jinak. Ale lhát běžte jinam.
A zas ta stejná písnička, ještě k tomu lež. Obávám se, že dobu zaspal autor. Opět se tu snaží udělat z Čechů hlupáky a chudáky hromadně. Kromě toho, že autorovi není nic do toho, jak se lidé stravují v zahraničí, tak autor rozhodně nemá přehled o pobytu Čechů v Chorvatsku. Dokonce to vypadá, že sám tam snad ani nebyl. Když píšu článek v podobě úvahy, aspoň si ověřím fakta. Tohle je ostudný článek, urážející Čechy.
Zakažme rovnou i uzeniny, sůl, cukr, veškerý alkohol.......Za nezdravé živení dětí zavírejme rodiče, u váhy člověka jen o kilo více, ať si léčbu zaplatí (co na tom, že má nemocné srdce a přibral), zakažme mobily, prtože lidé jsou na nich závislí. A víte co? Povolujme lidem jen to zdravé a jen v malém množství, nejlépe to půjde lístkami na potraviny. Co takhle na psychiatrii??????
Máte opravdu zvláštní zkušenosti. Ale takoví lidé se najdou v každém národě. Většina Čechů se však chová naprosto normálně. Tohle je opět jen špinění Čechů hromadně, to se nepovedlo. A že se stydíte za náš národ? Spíš by jste se měla stydět sama za sebe. No hlavně, že umíte dobře anglicky že? Tak hodně štěstí, příště možná narazíte na burany, co budou mluvit anglicky, jakým jazykem pak hodláte mluvit?
Protože také máme SVJ a samozřejmě i my jsme zažili nespokojenost s určitými pracemi, Váš článek mě zaujal. Ovšem u Vás jde o extrém, za který si dle mého názoru můžete tak trochu sami. SVJ musí jet podle zákona a svých nějakých pravidel. Jaké jste si schválili, taková máte. V každém případě, dle zákona nelze, aby něco rozhodla jen jedna osoba. V SVJ vždy musí se vším souhlasit nadpoloviční většina, Ohledně výběru barev, také nejsem zrovna nadšená. Zde rozhodovala tzv. pracovní skupina. když jsem zjistila, že tato skupina nerozhoduje zrovna nejlépe, jednoduše jsem se do té skupiny přidala a ovlivnila tak např. výběr nových vchodových dveří. Samozřejmě zpět malbu už ne, to se nedá nic dělat, nevěděla jsem, že se mohu zapojit též. Teď to vím a nic mi neunikne. Co mě ale zaráží je ten Váš rozpočet. To je dané ze zákona. Musíte být o všem informováni a vše odsouhlasit. vy jste si nic nehlídali. Už během prací jste měli jednoznačně jako vlastníci nebo nájemníci zasáhnout, že je vše špatně a takhle tedy ne. Ohledně financování je zde na místě opravdu řešení přes policii. Myslím, že výběr dvou mladých dam k rekonstrukci, byla obrovská chyba. Už dopředu bylo jasné, že mladé dámy, navíc nezkušené, to nebudou dělat pro zábavu, ani pro spokojený dům. Padne určitě trestní oznámení, průšvih má někdo velký, ale Vám to peníze nevrátí a už vůbec ne rychle. Bohužel si za to poměrně hodně můžete sami.
Systém spoření na stáří je funkční v celém západním světě, každý rozumný jedinec dopředu ví, a je v tomto duchu společností, rodiči, politiky vychováván, že se za aktivní kariéru musí zabezpečit na stáří. Čili 30, někdo 40 let má vyhrazeno na to, aby si spořil a nemusel pracovat do 68, jako je tomu tuším v Holandsku. Některé země EU v současné době diskutují o posunutí hranice začátku pobírání důchodové dávky na 70 let. Samozřejmě že nikdo až na výjimky nepočítá s tím, že bude pracovat do tohoto věku. V píšete naprosté nesmysly. ( Pokud jste již vzhledem k vašemu věku senilní, omlouvám se ) Vás ani mne se diskutované téma netýká, jde o mladé. Podlehla jste lžím levicových politiků v čele s ANO, kteří udělali z tohoto tématu politikum, spoléhají na to, že je volí jednoduší lidé a tak je straší neschopnou vládou, Fialou, kteří je chtějí ožebračit a zároveň vám deklarují, že se o vás postarají. Nepostarají. Každý se o sebe musí postarat sám. Jasně je to, že my jsme vyrůstali v socialismu, kde se o člověka bolševik postaral od kolébky po rakev a spousta seniorů stále žije v těchto představách, proto vaše poznámka, "jak si mám našetřit, když chci slušně žít." Takhle zmatené myšlení mají lidé z bývalého východního bloku, za bývalou železnou oponou, žijící v socialismu. Tohle skončilo, doba, režim, prostředí je jiné, jinak přemýšlí i dnešní mladá generace, které se to týká. Nikoli starších a starých.
jestli někdo mele nesmysly, jste to Vy. Nemáte tušení, co to je, celý život dřít a pak mít vážné zdravotní problémy, bohužel už v 60. Píšete v celém západním světě. A my jsme západ? Od kdy? Jo, možná v nájmech, v cenách jsme dokonce západ předběhli. Ale v platech a důchodech, jsme nejen východ, ale i horší než východ. Všichni nejsou Pražáci pane.
Žádné společenské právo není. Max nárok na vyplácení důchodové státní dávky. Přestat pracovat můžete daleko dříve, když si našetříte a neprolejete svoji budoucnost a stáří hrdlem.
Takhle může reagovat jen někdo mladý. Víte co? když šedesátníci začínali chodit do práce, tak plat 2000 Kč byl luxus, ušetřit 200 Kč rovněž. Postupně platy rostly, ale reálně ten kdo poctivě pracoval, si nemohl našetřit tolik, aby si mohl pak platit 5 let důchod, než dostane starobní. Navíc, nemělo by se šetřit na klidné stáří? Aby takový člověk v důchodu, pokud trochu může, tak slušně žil nebo pokud nemůže, aby si z našetřených peněz doplácel důchoďák. AA ne aby ty naspořené peníze musel utratit za to, že pracoval tvrdě 40 let a za odměnu se má o sebe starat 5 let úplně sám a co bude potom, už nikoho nezajímá. Svinstvo je to.
Koukám, že má tady někdo dost zkreslené představy a pohybuje se výhradně ve společnosti lidí, kteří jsou pouze zaměstnaní, ne že pracují. Je práce a práce. V 60 je opravdu někdo na tom dobře, to je pravda, ale jen NĚKDO! Nebudu chodit daleko. Můj muž, kterému je 59 celý život pracuje jako elektrotechnik, není to ale jen šťourání se v kabelech, ta práce je dost náročná. Má nemocné srdce, neoperovatelná záda v hrozném stavu, kolena před operací, chodí jen o berlích, přesto dostal inv. důchod 1. stupně. Ale s berlemi a pravidelným zvracením z bolesti, nemůže dělat ani vrátného. Dle dřívějšího důch. systému by mohl jít za půl roku do starobního důchodu, dle nového, ho čeká ještě 5 a půl let práce. 5 let asi marodit nemůže že? A co má tedy dělat, když vážně nemůže, nejde to. jen cesta dlouhá 10m mu trvá 15 minut. I v takové kondici jsou šedesátníci. Takže prosím, neházejte šedesátníky do jedné zdravé skupiny. Jinak je na tom ten, který celý život sedí v kanclu a jinak ten, kdo celý život opravdu pracuje.
Uvědomte si, že už nejste na schůzi, tam by Vám za ty žvásty možná zatleskali. Vůbec nevíte, co to je žít zdravě, to co slyšíte od soudruha odvedle, opravdu není pravda.
Víte co? Jděte s tou zdravou stravou někam. Dle Vás máme jíst asi zrníčka, zeleninu a ovoce, které se dováží přes půl světa, dozrává někde ve skladu a v obchodě nebo je ještě v obchodě vše nezralé, nemá to tedy žádný přínos. Pak se dočtete, že jablka z Polska byla plná jedů, že zdravé přesnídávky pro děti máte vyhodit, protože jsou karcinogenní, že kuřecí maso z Ukrajiny je plné salmonely a můžeme pokračovat. Kde máte dané, co je žít zdravě? Co to vlastně znamená? Kde je hranice zdravého a nezdravého? A v neposlední řadě, kdo si může dovolit kupovat jen to hodně zdravé? Lidé 55+ jsou gramotní, nebojte se, a většina se jich tzvn. zdravě stravuje. Typuji, že jste mladší ročník, minimálně jste se narodil někdy těsně před revolucí nebo později. Vy nemáte ani šajn, co bylo před tím, co se dalo koupit a co ne. Hlavně nemáte ani šajn, jaké zde bylo tehdy ovzduší a to jsou následky, které dnes mají lidé 55+. Ne strava, ale jedy, které se ve většině krajů, hlavně severní polovina republiky, dýchaly. Takže pokud jde o žvásty, máte je vy.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
No narozdíl od Vás asi chápe, že těchto lidí je řádově méně a nejsou zase tak podstatný výdaj (krom toho to je problém který nelze jednoduše vyřešit), takže bych to myšlení zkusil spíše u Vás.
4 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Oni nejsou podstatný výdaj? A na to jste přišel jak? Takže důchodcům bylo třeba sebrat 1000 Kč všem, což by byl rozhodně menší výdaj, než mají nemakačenka, ale oni nejsou podstatný výdaj? Byl jste se nikdy podívat na úřad práce, kde se vyplácejí podpory? Tak já šla minulý týden okolo. Před otvíračkou tam bylo narváno venku. Povaleči oběšení zlatem, cigára v tlamě, čtyřleté děti, které už dávno chodí v kočárku, vypadalo to, že by si cigáro dali taky. Tahle vláda nadělala jen zlo. Ano, důchodový systém je potřeba předělat, ale ne takto. Jen vláda rozeštvala generace. Důchodci jsou dnes jedna velká překážka. Přestože tohle, co jsme měli, podotýkám měli, protože i tato vláda všechno ničí, tak to vybudovali dnešní důchodci. A představte si, mnoho z nich je na tom opravdu zdravotně špatně a oni 5 let před odchodem zjistí, že je čeká dalších 5 let práce a zdravotně už nemohou. ID? Nedostanou. Co jim zbyde? Pracák dávky, kde vláda ušetří? Tohle je zanedbatelný výdaj, tihle důchodci by měli jít do důchodu, ať až invalidního nebo starobního, to není zas takový výdaj. Navíc si to zaslouží, pracovali 35, 40 let. Kdy pracovali nemakačenka? Nikdy, jen sají státní kasu, sají to, co ti nemocní důchodci vydřeli. A pořád se někdo bude obouvat do důchodců. Doprčic, vy nemáte rodiče? Vy to nevidíte kolem sebe? Ne, protože nechcet, jste zaslepený a ohluchlý. A jak někdo tady zmiňoval. Věční studenti. Stř. školu studují místo 4 let, klidně 7, následuje nějaká vyšší rovněž dokud to jde, i když jí nedostudují. To dřív nebylo mořné, tady chybí práce.
1 odpověď