To je stejné jako u Brexitu. Tam se to také převážilo až nad ránem pro ty, co hlasovali pro Brexitu. Čím dále tím více se projevují názorové rozdíly podle různých distriktů uvnitř států. Dokonce i v USA se ty různé soubory volebních okrsků může velmi podstatně lišit. Myslím si, že soumrak schopnosti národní jednoty je před očima. Postoje se formují na globálním nebo alespoň globálně regionálním rynku. Tuto neděli jsou volby v Gruzii, tam nejspíše vyhraje pocit, že mohou být sami sebou. Ve skutečnosti však se majitelem státu stane velmi bohatý člověk, podobně jako tomu bude v ČR za rok. Jednoduše nastává nová éra. Evropská unie je nepochybně dobrý deštník. Bezpečnou a prosperující ji však musí udělat její občané. Samo se to nestane a žádná velmoc současného světa není zastáncem posilování kontinentální mocnosti v Evropě. Když to dobře dopadne v USA a příští rok v Německu možná se budeme moci podílet na zrodu transatlantické mocnosti prvního řádu. Moldavané si to plně uvědomují a co my ve střední Evropě?
Těším se na nové strany s proevropskou politikou. Jinou naději nemáme. Nuly se mohou scházet a spojovat nebo rozpojovat jsou to stále nuly. Zvolen byl egyptolog Bárta i ten profesor Balík. Ty nově organizované strany by měly být dvě a vytvářely tak souboj jako kdysi Puma a Adidas. To je stará moudrost. Kdo z mladých ji využije?
Tedy je nad Slunce jasné, že neinformování veřejnosti nebyl taktický tah, ale prosté neumětelství kombinované s nedostatkem odvahy pana předsedy vlády. Je to skutečně neštěstí, kazí to obraz každého občana České republiky. Pan prezident republiky má ústavní odpovědnost jednat a požádat při těch pondělních jednáních o vysvětlení. Francie má novou vládu, Rakousko ji bude mít ještě do těchto Vánoc, v Německu se změní vláda nejpozději těsně před našimi podzimními volbami. Myslím, že nastala situace, že by byla ustavena vláda odborníků v ideálním případě s odhlasovanou důvěrou ve Sněmovně. Přesně tak, jak se stalo o švestkách roku 1997.
No nejspíš společný postup ECR a Patriotů pro Evropu se blíží. Prostě jedni jsou pro odpovědnost vůči budoucnosti našich dětí. Ti druzí hledají zalíbení v generacích 45+, kteří moc daleko nekoukají a pletou si časové horizonty 25 let a 5 let, respektive všechno vidí zrovna teď, zdali je možné nebo není. Uvědomme si, prosím, že dnes je pro technologický vývoj již vyzkoumaného i tři roky doba dostatečná + 3 roky realizace pilotního projektu. Jinými slovy máme-li licenci na design, není problém, aby za sedm let jel funkční prototyp naplno. Ať je to automobil na zelený vodík nebo malý modulární reaktor III+ generace nebo....
Je to přesně adekvátní portfolio schopnostem české vlády a vlivu strany, za kterou byl pan Síkela vyslán v Evropské lidové straně. Jen pro vysvětlení euromluvy, správně se toto portfolio jmenuje pro humanitární pomoc. Autor článku charakterizuje celkovou situaci v principu velice správně. Naše politické strany s protievropskou povahou, někteří tedy jen protiintegrační, docílily svého. ČR má po Maltě a Maďarsku nejvíce "pro Domo" zbytné portfolio. Tedy tito Motoristé, ODS, ANO a Stačilo! mohou pokračovat až zjistí jako před pár lety David Cameron, že se dostali do pozice, z které již není cesty zpět a za dalších 5 let budeme hořce litovat jako dnes lamentuje 60% Britů, neboť nový britský premiér z protivného politického křídla sdělil, že různé ekvilibristiky paní May a Borise Johnsona provozovat nebude, nicméně cesta Velké Británie zpět do Evropské unie je navždy "zarúbaná".
Slovák Šefčovič má to, co si sliboval český premiér. Mezinárodní pomoc v Africe a Asii je samozřejmě důležitá, na druhou stranu tu není nebezpečí poškození zájmů EU, maximálně prokrastinace příležitostí. Zkušenosti z bankovního světa jistě panu Síkelovi pomohou k tomu být lepší než jeho předchůdkyně.
Pro předsedkyni EK Ursulu von der Leyen je to další vysoce diplomatický úspěch. Ty odpovědné věci svěřila Maroši Šefčovičovi, který je již počtvrté pověřen ke zlepšení spolupráce evropských institucí, ve hře je Enegetická unie, udržování stability cen v této oblasti a jakési vyvážení komisaře Jørgensena z bezjaderného Dánska. Tedy přeci jen UvdL tímto vyjádřila, že je z bezjaderného Německa.... Uvidíme, co všechno zmůže nejmladší, ale potenciálně největší politická síla v osobě Stéphana Séjourna směrem ke koordinaci průmyslové politiky členských zemí, využívání synergie, specializace, prioritizace úkolů v se výzkumu, vývoje a jejich komercializace. To je vlastně podstatná část implementace Draghiho zprávy. Tu zprávu Enrico Letty, respektive uskutečnění jejich závěru je svěřena Italovi z tradiční rodiny křesťanského demokrata z Apulie a Green Deal současné první náměstkyni premiéra Španělska.
Ano, je to tak, jak píšete. No ti, co vědí, už východiska i závěry uvádějí ve veřejném prostoru čtvrtstoletí. Po rozšíření Evropských společenství v roce 1996 o tehdy neutrální, ale bohaté a relativně samostatně se rozhodující státy Rakousko, Švédsko a Finsko měla nastat etapa prohlubování evropské integrace tak, aby státy mající za sebou půl století jařma Německa, a pak Ruska už vstupovali do pevně stanovených pravidel spolupráce členů klubu zvaného Evropská unie. Immanuel Kant již před čtvrt tisíciletím napsal celé pojednání o tom, že vnitřní prosperita a bezpečnost je přímo úměrná schopnosti postarat se o své vnější vztahy.
O multipolárních schématech, Evropské obranné unii, jednotném azylovém a migračním právu i nutnosti připravit energetickou unii se mluvilo v letech 1997-2000 hodně. Vzpomeňme krom Amsterdamské smlouvy, která byla ratifikována ke konci minulého století, například na projevy tehdejšího ministra zahraničí Spolkové republiky Německo Joschky Fischera a našeho tehdejšího prezidenta Václava Havla, kteří se zamýšleli nad tím, co může integrovaná Evropa přinést světu.
Bylo to tehdy intelektuálně brilantní, dnes už jsme "s křížkem po funuse". Ursule Von der Leyen nezbývá v příštích 4 letech nic jiného než i díky Draghiho zprávě dokončit proces fundamentální reorganizace celého Evropského společenství tak, aby v něm bylo přesně definováno místo pro 6-11 kandidátských zemí EU v roce 2034. Návrh nově ustavená Evropská komise přinese na začátku jara příštího roku. Bylo by hezké, kdyby Rada EU k němu přijala stanovisko v den 75. výročí Schumanovy deklarace 9.V.2025
No, připomněl bych 15 let starý výrok Jean-Claude Junckera, tehdy předsedy vlády nejbohatšího státu EU - Lucemburská - po skončení Evropské rady: "Víme dobře, co máme dělat, ale vůbec nevíme, jak to udělat, abychom poté ještě zůstali ve funkcích". Problémem evropské demokracie je, že se politici jednotlivých členských států stále něčeho bojí, anebo kalkulují se získáním podpory ve volbách díky věcem, které přímo podlamují možnost vývoje a budoucí prosperity. Věřím nastupujícím generacím, že se poučí z volby pana Turka a najdou mezi sebou kandidáty do budoucích voleb, kteří již to budou se svými souputníky myslet vážně.
Minulých 20 let jsme byli vlastně tzv. oběti úspěchu bouřlivého rozvoje 90. let, který využíval nízkých cen pracovní síly zejména v Číně, ale i nově se připojujících zemí střední a východní Evropy do EU. Tehdy z toho těžily obě strany. Po zavlečené finanční krizi USA do EU se konečně začala zavádět Bankovní unie. Dnes jsou již systémové banky zajištěny ze zvláštního fondu a nemají vazbu na státní rozpočet.
V Draghiho zprávě je mimo jiné zdůrazněno, že strategické investice se mají dělat z jednotlivých státních rozpočtů nebo v různých zájmových aliancích členských států, čemuž se mají přizpůsobit dosud striktní pravidla veřejné podpory. Úpravy pravidel jednotného trhu jsou nutné také proto, aby mohl pojmout současné kandidátské země ze západního Balkánu i z východu Evropy.
Přestat vymýšlet nepřátele a začít vytvářet pocit násobně většímu počtu lidí než dnes, že ten systém - řád - slouží i jim. Polovina lidí v této zemi již neví, zdali příští rok vyjde s penězi. Tato vláda vůbec nechce rozumět tomu, že svojí nerozhodností a tajnůstkářstvím si ubírá příjmy, neboť lidé méně utrácí než by mohli. Markantní je to všude, kam se člověk podívá. Výjimkou jsou snad jen sliby, že bude do 10 let ukončena dálniční síť a že se konečně začnou stavět vysokorychlostní tratě, kde ale ústřední nádraží bude pro Pražáka stejně daleko jako pak cesta z Prahy do Brna, takže pojede normálním rychlíkem z Wilsonova nádraží řečeno Hlavní nádraží...
3
Sledujících
0
Sleduje
3
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
To je gól a cesta k postupnému zapojení podbřišku Evropy do Unie evropských států a občanů