Do mne naboural zleva z vedlejší ulice řidič který nedal přednost, čelně do mého levého boku. Moje auto zůstalo pojízdné, ale viník ujel dřív než jsem stačil zastavit u kraje vozovky a nehodu řešit. Zaregistroval jsem jen že to byla červená Fabie. Ale po vystoupení jsem okamžitě uviděl v místě střetu ležet jeho přední RZ. Takže jsem ji okamžitě vyfotil a volal policii. Viník se ostatně později sám přihlásil když zjistil její ztrátu, jinak by pravděpodobně zůstal anonymní. Takže díky jeho ztracené RZ jsem nepřišel zkrátka. Jeho pojišťovna vyhodnotila škodu jako totálku a náhrada podstatně převýšila náklady na opravu.
...v případě „Bobika“ v čínské restauraci si málokdo pamatuje, co vlastně reklama anoncovala - ani já si nepamatuji, o čem ta reklama byla, jen tu drsnou pointu s Bobikem. Stejně jako u reklamy kde jsou psí zubní protézy - musím se smát jen při samotné představě těch šťastných pejsků s umělým chrupem, ale na předmět reklamy si nevzpomenu.
Průměrný starobní důchod vzrostl o 358 korun a dosáhl tak hodnoty 21.080 korun. To je nárůst ca. o 1,7%. "Důchody se budou nadále zvyšovat o inflaci a 1/3 růstu reálných mezd." Takže v loňském roce byla inflace pouze 1,7% a reálné mzdy stagnovaly ? To má být novoroční žert pana ministra, nebo nám nestydatě lže ? Je možné, že jeden z nás neumí počítat ?
"...to vyvolává otázky o jeho motivaci." A nejen to, i o jeho zdravém rozumu. Ani já si nemyslím, že všichni Rusové jsou zlí. Nebo hloupí. Znám mnoho takových, jejichž jména jsou hodna kamene (pokud už do něj nebyla vytesána). Problém je v systému, ve kterém už po staletí žijí. Pán Danko soudí Rusko podle výkladní skříně, kterou mu předvedli jeho ruští přátelé. Ta se dá naaranžovat v každé zemi a v každém režimu. Kdyby ho pozvali do míst, kam jsem jezdil já s kolegy v 80. letech, nestačil by se divit. Ale to by určitě neudělali. Jednak by to zabralo mnohem víc času, jednak to nebylo v zájmu ani jedné strany. Cílem hostitelů bylo představit mu jakousi novodobou VDNCh (vystavku dostiženij narodnovo chozjajstva) a cílem pána Danka prezentovat ji jako vzorek životní úrovně ruské veřejnosti, která nijak nestrádá válkou a jejími důsledky. Obávám se, že i na část naší veřejnosti to může mít pozitivní vliv na utváření jejich obrazu současného Ruska.
Každá doba a režim mají své klady a zápory. Já jsem ročník 1946 a měl jsem šťastné dětství. Vyrůstal jsem na tehdy pražské periferii, která byla součástí Bráníku, v ulici, kde projelo za den snad pět aut. Měl jsem kamarády, se kterými jsem chodil plavat do studené Vltavy, a rodiče se o nás nebáli. Chodili jsme do školy do dřevěných pavilonů, v zimě vytápěných kamny na uhlí, kde jsme se jednou přiotrávili CO. Za nimi rostly třešně chrupky, na které jsme v létě lezli "na drbes". V přilehlých křovinách a na pláccích jsme si hráli na hrdiny mayovek a sváděli jsme bitvy Dobešáci proti Bráničákům. Nestěžoval jsem si, když mě zmlátil stejně starý, ale silnější spolužák. Nežaloval jsem rodičům, když jsem od staršího občana dostal facku za drzost. Naší ulicí projížděly poštovní vozy tažené koňmi, kde jsme náruživě naskakovali vzadu na stupátka. občas tam projel i Sentinel - pro nepamětníky, auto na parní pohon. Později, v postpubertě, jsem s kamarády jezdil na čundr po celém Česku, pod stan nebo pod širák, občas i v zimě. Naším guru byl Jack London. Z lesa nás nikdo nevyhodil, pokud jsme zrovna nezabloudili do vojenského újezdu. Oheň jsme vždy pečlivě uhasili a rozmetali. Při rybolovu jsme byli obezřetní, jen jednou nás přistihla poříční VB, která nás vyhnala z okresu. Ale drakonické pokuty žádné. Přesto se nechci do té doby vracet, už proto, že naši rodiče těžko vyžili od výplaty k výplatě a doma se občas mluvilo šeptem, jakoby zdi měly uši. Teď máme jedinou svobodu - otevřené hranice, nic víc. O režimu, který by vyváženě kombinoval kladné stránky obou systémů, se mi může jen zdát.
S názory autora vcelku souhlasím, nicméně jeden detail mě nutí odbočit od tématu: Zaujal mě jeho výraz "více ekologičtější", který mě málem shodil se židle. Co tím chtěl autor vyjádřit ? Že už nebudeme normálně mluvit naší mateřštinou, ale budeme používat novočeštinu alias newspeak, která se bude hemžit pleonazmy (v tomto případě dvojitým komparativem) a dalšími patvary jako by jsem, by jsme..., Budeme říkat "můj bratr je více starší", "Sněžka je více vyšší než Studniční hora", "Čína je více větší než Indie", "automatizovaná výroba je více produktivnější než mechanizovaná" ? Nevím, jak na to nahlížejí ostatní Češi, ale já takovým Čechem rozhodně být nechci.
Hlava mi nebere jak se Milouš Jakeš mohl stát Gorbačovovým favoritem. Člověk, kterému by spíš slušely montérky s laclem, placatá čepice a vidle (možná by s nimi i uměl dobře zacházet) než křeslo ve vrcholné politické funkci. Ačkoliv jsem na tomto fóru obdržel vyjádření jednoho z diskutérů, že po svém jmenování generálním tajemníkem plánoval pozvolnou demokratizaci režimu, mj. i odchod sovětských vojsk. To byly možná mimikry, kterými si získal Gorbačovovy sympatie. Nicméně je to v příkrém rozporu s jeho údajným podpisem na zvacím dopise.
Kdyby všichni komunisté byli jako tato paní, Kriegel, Vodsloň, k tomu ještě Vlado Clementis a Vladislav Vančura a další a po roce 1945 vládli společně s dalšími stranami, nikdy bychom nezažili Únor 1948 a stalinské represe, okupaci 1968, stalinizmus s lidskou tváří v době normalizace a současný marazmus.
Dobrá myšlenka, až na to, že Marshallův plán vznikl až po vyhrané WWII. Ukrajinsko-ruská válka není ještě zdaleka u konce. Takže bych nezouval boty když brod je ještě daleko. Apropos, měly by se na něm podílet všechny demokratické státy, adekvátně k HDP, počtu obyvatel atd. A kromě zdrojů ze zmrazených ruských aktiv by měli významně přispět zbrojaři, kteří aktuálně na probíhající válce nejvíc vydělávají.
11
Sledujících
4
Sleduje
11
Sledujících
4
Sleduje
Jestli Danuše Nerudová v projevu skutečně řekla "osvobodili nás i Američané" nebo jen "Američané", je sporné. Nejsem velkým příznivcem Nerudové, ale nikdo přece nebude tvrdit, že Američané osvobodili celou ČSR. V rychlém hovoru, kde následují za sebou dvě "i", mohou obě splynout v jedno a ta spojka se dá snadno přeslechnout. Je možné to zdůvodnit i "špatnou akustikou". Každopádně bazírovat na takových detailech je od Rajchla vrchol trapnosti.
2 odpovědi