Nechápu jejich stěžování. Ano volby sice mandátově vyhráli (na hlasy ale ne), ale v parlamentu mají prostě většinu pravicové strany. Jediní, kdo si mají právo stěžovat jsou politici Macronovy strany, protože je to momentálně nejsilnější pravicová strana. Barnier je podle mého dobrá volba, protože je to kompromisní řešení mezi Le Penovci a Macronovci. Pokud vládu sestavit nedokáže, tak by určitě měl dostat šanci zástupce levice, ale pokud se mu to povede, není co řešit.
Paní fotografka tuto zkušenost mít může, ale pokud chceme tvrdá data, tak to již tak růžově nevypadá. Míra kriminality v Keni v roce 2021 (pozdější rok jsem nedohledal) byla 5.27. U nás to ve stejném roce bylo 0,45, v Německu 0,83 a i v dnes mnohem nebezpečnější Francii 1,14. Je také dobré zmínit, že zatímco u tří zmíněných zemích je to pokles oproti roku 2020, v Keni se jedná naopak o nárůst.
Všimněme si čísla 350 000 lidí s cukrovkou. To je asi 15% populace. To je víc než v ČR. Samozřejmě, existují lidé, kteří ji mají dědičně a neudělají s tím nic. Ale i kdyby, což si nemyslím, to byla polovina z tohoto počtu, je to stále dost na oblast, o které nám bylo říkáno, že je izolovaná od světa a v chudobě. Už jen fakt, že dokázali sehnat insulin pro tolik diabetiků by měl svědčit o tom, že s nimi před válkou nebylo ze strany Egypta a Izraele zacházeno tak špatně.
Paní Schillerová si je moc jistá, že pokud po volbách nepůjde sestavist vláda bez nich nebo se do sněmovny dostanou subjekty, které s ním vládu sestaví. K prvnímu nemá vůbec garanci. Pětikoalice by v mnohém možné preferovala pat. Dala by si relativně nenáročné podmínky (hlavně, že Babiš nebude premiérem, což Ano nikdy nepřijme) a selhání vyjednávání by házela na ANO. I kdyby ANO vyhrálo další volby a ve sněmovně by byly stejné strany, tak nemá vůbec garanci, že sestaví vládu bez SPD. Pětikoalici můžu vyhovat pat mnohem víc než koaliční partner ANO, což by byla pro drtivou většinu jejích voličů strana. A k těm novým subjektům ve sněmovně. Za a) průzkumy ukazují, že není vůbec jisté, jestli se tam vůbec dostanou. Za b) ANO většině z nich nadále luxuje voliče a za c) I kdyby se do sněmovny dostaly, tak není vůbec jisté, že po tom, co viděly, jak Babiš zničil ČSSD a KSČM s ním do vlády půjdou. Ve shrnutí: ač určitě není nemožná vláda ANO v dalším období, jeho politici jsou velmi optimističtí v tom, o kom si myslí, že bude jejich koaliční partneři.
Čistě politologicky. Drtivá většina voličů pětikoalice (snad možná až na voliče Kdu Čsl) nesnáší Babiše. Taky se Babiš ani nesnaží je přelákat ale po vyluxování levice se teď snaží vyluxovat krajní pravici. Kdyby se vláda s opozicí dohodly, musela by vláda udělat nějaké ústupky, které jsou možná dobře možná ne, ale voliči vlády na ně nikdy nepřistoupí, budou to považovat za zradu a buď budou volit někoho jiného nebo nebudou volit. Prostě pro ODS je (částečně vlastní vinou v používání antibabišismu, částečně Babišovou stupňující se ostrou rétorikou) nemožné se s Babišem na čemkoliv dohodnout a výrazněji mu ustoupit i za to, že on by jim taky ustoupil. Její voliči by to ODS jen tak neodpustili.
Jakožto dlouholetý žák jednoho z "nejelitnějších" gymnázií v Praze musím říct, že za ty roky víc nebo míň peněz s kvalitou výuky absolutně nehlo a vždy záleželo na tom, jestli byl učitel či učitelka dost vnitřně motivován, že chce žáky něčemu naučit. Za mě škrty ve školství nemůžou nic noc změnit. Kvalita stujdiných pomůcek je už tak bídná (mapy se rozpadají, fyzikální přístroje z 80. Let pomalu přestávají fungovat, židle již značně zdeformované, počítače jely na windows 7 do posledního možného dne, na učení se s programováním jsme měli program z roku 1984). A když už nějaké peníze byly, tak je ředitelka nalila do projektů jako venkovní učebna, která je téměř nevyužívaná. (Už je tu 2 měsíce a já jsem tam hrál jen o volné hodině karty s kamarády, od učitelů nulová iniciativa ji využívat, protože je u hřišť, kde je tělocvik každou hodinu). Za mě škrty to už nemůžou udělat horší. Alespoň tak bude míň z čeho krást.
Nechci tady obhajovat premiérův výrok, ale přesto mi přijde srovnání se Švédskem nemístné. Za a) ekonomický pohled. Švédsko je mnohem větší země s přístupem k moři, která velmi vděčí za svůj rozvoj velkým zásobám železné rudy, nacházejícím se na severu země, ze kterých dodnes těží ve velkém, zatímco naše doly, ať už pro neziskovost těžby či pro vyčerpání zásob pomalu, ale jistě končí. A za b) pohled historický. Švédsko po většinu druhého tisíceletí hrálo roli regionální velmoci. Mělo slabé sousedy (Norsko, které se od něj odtrhlo až v roce 1905, Finsko, které se mohlo jen dívat, jak se o něj pere Švédsko s Ruskem a Rusko, které až do nástupu Petra I nemělo proti severské velmoci šanci). Jediné Dánsko se dokázalo nějak vzmohnout na odpor. Švédsko dost vděčí svému rozvoji tím, že prostě nemělo konkurenta. I dnes má o 5 miliónů obyvatel víc, než každý z jeho sousedů. Pro porovnání s námi, my jsme byli po většinu naší existence jako samostatný stát stlačeni mezi svatou říši římskou (pod kterou jsme dokonce formálně spadali), Habsburským Rakouskem, které se provázalo s tehdy největší velmocí Španělskem, Uhry, které byly mnohem větší a Polskem, což byl podobný případ. Neměli jsme takové možnosti jako Švédsko, ano zažili jsme naše lepší časy, ale to byly ještě doby, kdy některé z uvedených států buď neexistovaly nebo byly slabé. Dále nás pak ještě vybrakovali Němci, Sověti a až po roce 1989 se dá hovořit o naší samostatnosti v moderní době. Švédsko je bez přestávky samostatné už staletí. Píšu to proto, aby si novináři uvědomili, že jen srovnání na základě stejné populace je blbost
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Včera Vladimir Putin prohlásil, že nedovolí zmrazení konfliktu. To jsou slova člověka s kterým se má o míru jednat. Takže jediné cesty k míru jsou buď, že se Kyjev vzdá území, které má pod kontrolou, což je prostě nereálné a jedná se o nebezpečný precedns. Anebo se můžeme vzchopit a pomoct Kyjevu třeba vyhrát. Když tam KLDR může poslat vojáky, proč ne my? Od toho armády máme, k ochraně svobody a demokracie po světě. Jednání o míru by byla hezká, ale Putin si klade nereálné podmínky a chce území, které je desítky kilometrů před ruskou linií. Spíš než ukrajinská vláda je mimo realitu autorka...
4 odpovědi