Charitou jsem měla na mysli to, kde v předchozím příspěvku zmiňujete, že zaměstnanec nemusí na své odvody vydělat. Musí, v opačném případě by se nevyplatilo takového zaměstnance vůbec zaměstnávat. Měl by pro zaměstnavatele negativní efekt. Na zaměstnance, kteří netvoří zisk musí vydělat ti, co hodnoty tvoří. Platový výměr mimochodem souvisí s mzdovými náklady zaměstnavatele na zaměstnance.
To stále platí, že si na své odvody nemusí vydělat. To co popisujete platí pro OSVČ. Když zaměstnanec nevydělá dost peněz, stejně musí za něj zaměstnavatel zaplatit odvody. Nejde říct, tento měsíc byl špatný, byl rozkopaný chodník a lidi k nám do provozovny nechodili nevydělali jsme tolik tak odvedeme na odvodech méně. Ale taková uklízečka Vám také nemusí tvořit zisk a taky ji zaměstnáte a vyplatí se vám ji zaměstnat protože Vám uklidí a ano musí na ni vydělat ti co tvoří zisk. Posuzujete každého zaměstnance zvlášť (z pohledu tvorby hodnot), ale to vždy nejde.
Bravo, takže vy jste přesně ten typ člověka, díky kterému nemáme jednotné inkasní místo (všechny odvody spojené se zaměstnancem jednou částkou na jeden úřad). Když se odvody dostatečně rozdrobí, tak si holt někteří myslí, že jako zaměstnanci nemusí zaměstnavateli na všechny vydělat, že jo? Pokud je to odvod zaměstnavatele, tak se Vás to vlastně vůbec netýká...
Tak trochu jste to nepochopila. Ukazuji tady jednu věc, že zaměstnanec si dohodne v pracovní smlouvě hrubou mzdu např. pro jednoduchost 100tis a vidí ty svoje srážky: zdravotní, sociální a nemocenské, záloha na daň. Ale pak je tam v souhrnu ještě 33,8tis které on nevidí a nevidí je ani stát potažmo ČSÚ viz jejich průměrná hrubá mzda či medián, ale mzdové náklady jsou o tu 1/3 vyšší.
A ano stojím si za tím, že zaměstnanci nemusí na všechno zaměstnavateli vydělat, oni nemusí, oni musí plnit pracovní smlouvu.
Na rozdíl od nich jako zaměstnavatel za ně musím toto vše zaplatit ať se děje co se děje.
platíte, musíte si na to vydělat, je to cena vaší práce, takže platíte.... takže de fakto platíte. To co popisujete je jen právní úprava....
Jako zaměstnanec na to nemusíte vydělat, ale mělo by to tak být. Pokud na to zaměstnavateli nevyděláte stejně za Vás ty odvody musí zaplatit. Pokud je nezaplatí dlužníkem je on ne Vy.
Jakože je dotyčnému zaměstnavatel charitou myslíte? Pravdou zároveň je, že to jak s danými penězi zaměstnavatel ve výsledku naloží by mělo jít za ním. Pokud za zaměstnance nezaplatí , přestože ten byl nucen na daný výdaj vydělat, měl by problém jít za tím zodpovědným.
Nemyslím žádnou charitu, ale máte určité pracovní pozice které ve firmě netvoří zisk ale potřebujete je. To, ale za zaměstnavatelem jde a je to tak správně. Zaměstnanec není nucen na sebe vydělat (to je OSVČ) zaměstnanec je povinen plnit pracovní náplň, to že např. o zboží přestane být zájem krachne odběratel nemá defacto na jeho odvody vliv. Tam je to vázáno pracovní smlouvou, platovým výměrem.
ale platíte... je to náklad zaměstnavatele na vás... hezky to ukazovala superhrubá mzda, která moc hezky ukazovala, jak nás stát dojí....
Neplatíte Vy jste jeho HR. Platí zaměstnavatel (pojišťovna Vám nesdělí kolik je za Vás placeno zdravotní protože nejste plátce), když nezaplatí nejste dlužníkem a jste dál pojištěncem a máte platné zdravotní pojištění.
To je sice možné, ale díky tomu, že pracuje jako zaměstnanec , tak do ZP přitečou příslušné peníze. Protože jinak by zaměstnavatel neměl důvod tyto prostředky do ZP posílat. Nicméně drtivá většina zaměstnanců si musí na odvody zaměstnavatele vydělat.
Je jedno zda pracuje jako zaměstnanec nebo OSVČ nebo je osoba bez zdanitelných příjmů povinnost platit má. To že pracuje jako zaměstnanec neznamená, že do ZP přitečou nějaké peníze. Pokud zaměstnavatel nezaplatí nepřiteče nic, ale jako zaměstnanec může být v klidu na rozdíl od OSVČ a OBZP. Takže zaměstnanec na rozdíl od druhých dvou si na odvod nemusí vydělat.
To je snad jedno. Ja tych 100k mesacne mam + odvody zo zivnosti, suma sumarum ide na zdravotne poistenie 13500 mesacne z HPP a minimalne 3000 zo zivnosti. Cize ZP dostane odo mna 16500kc kazdy mesiac a to som nebol od roku 2008 na PN. Ked by som si to ukladal niekam do akciovych fondov, tak z toho pokryjem zdravotnu starostlivost este aj svojim potomkom.
No tak vidíte, to za 6 měsíců zaplatíte někomu jeden den na JIP
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Budu se znovu opakovat. Pokud by se zaměstnanec nevyplatil, byl by sotva zaměstnán. Myslím, že vše podstatné již bylo popsáno. Ale když jsme u těch OSVČ , pak je třeba porovnat nejen výši odvodů, ale i např. daní , zvlášť paušálu, kde je zmíněná daň v prvním pásmu 100Kč/ měsíc. Zároveň pracovní dobu, kterou má zaměstnanec danou na rozdíl od OSVČ a řadu dalších věcí.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ano nepoměr v platbách OSVČ vs zaměstnanec tu je v neprospěch zaměstnanců. Pracovní dobu bych ani neřešil, zažil jsem OSVČ co dělali když byla zakázka 20hod denně (museli) a ano pak několik dní volno, ale oni si to vydělali dvacítkama.
Ano asi si nezaměstnáte nikoho kdo se Vám nevyplatí, ale může nastat stav kdy po "tučných" letech přijdou "hubené" měsíce, roky a zaměstnanec nevydělá tolik ani tolik co je náklad na jeho mzdu ale zaměstnavatel bude stejně muset za něj platit odvody a to minimálně po dobu výpovědní lhůty. A to je to kdo musí
1 odpověď