Dostává mě jak někdo vždy vytasí, že kdo chce, lépe placenou práci si najde. Žiju ve městě o cca 18k obyvatel a můžu narovinu říct, že absolutní strop za kvalifikovanou pracovní sílu (byť třeba i ve výzkumu, vývoji apod. Pokud nejde vyloženě o manažery nebo ředitele) je někde okolo 50 tisíc v hrubém, drtivá většina nabídek pro středoškolsky vzdělané kandidáty je to 32000 v hrubém, dělnické pozice jsou pod 28 a pronájem hloupé garsoniéry vychází na 18 tisíc měsíčně, tudíž si dělník na 3 směnném provozu může dovolit jen bydlení a s počítáním nákladů jídlo, ale nic víc si nekoupí.
.
Vítejte v novodobém otroctví východních platů (většinové zahraničně vlastněných společnosti ze západu) a západních cen.
V jakém městě to bydlíte, prosím? Nějak se mi nezdá 18k město a garsonka za 18k. Tolik platím za 2+1 v Brně.
hahaha- která banka Vás platí ?
S tou základní školou máte pravdu.. Ale u Vás.. je to tak populistické co píšete. Jen ve prospěch bank, které vykazují nejvyšší míry zisků v historii ...Takže kdo má pravdu ? Je zajímavé, že banky v okolních státech takové úroky si nedovolí ... Ale co, snad za tyto komentáře máte alespoň vysoké prémie.. Protože zadarmo určitě nepíšete pofidérní argumenty, které se snažíte zabalit do vzletných slov...!
Populistické jsou spíš Vaše řeči, ale s tím problém nemám. Jestli tady srovnáváte úroky v zahraničí, kde je jiná měna, tak akorát ukazujete to, jak tématu absolutně nerozumíte a chybí Vám elementární znalost daného tématu. Zajímalo by mě, odkud a jaké diplomy máte, že tohle takto srovnáváte. Ano, banky mají nejvyšší zisky, stejně jako spousta jiných společností, kterým se daří. To, jaké mají zisky o oligopolu moc nevyplývá. Konkurence by mohla byt větší, to ano,
ale tohle by napriklad vyresila jednotna mena, tedy Euro ... á propos, pokud bych na banky nadával, tak by byl můj komentář a argumenty relevantnejsi? Kdyby mě za ně někdo platil nebo bych je psal zdarma, tak validita argumentů klesa nebo roste?
Dobrý den, jak jsem psal výše - vracím všechny své diplomy ze všech stupňů vzdělávacího procesu !
Naopak si dovolím tvrdit, že toto jen jen a jen výsledek oligopolu.
Chápu, že asi Vám to nedochází, že zdravá konkurence tlačí v přirozeném podnikatelském prostředí jednotlivé subjekty poskytující své zboží při dostatečné konkurenci k co nejnižší ceně a tím nalákání co největšího počtu zákazníků. Pokud by banky mezi sebou opravdu zdravě soutěžili o zákazníka ( a nikoliv jen soutěžili v tom, která banka pro svou zahraniční banku vydělá více peněz) tak dojde k tomu, že úroky budou klesat. Navíc ČNB snížila své úročení z 6,75 k 1.1.2024 na nynější 4 procenta a co udělaly úroky u hypoték ?
Takže vaše dedukce že poskytuji nejnižší cenu a tím si odháním zákazníky odporuje veškerým teoriím! Naopak opakuji, shledávám v chování bank a tel.operátorů jasné znaky oligopolu.
Asi byste je měl roztrhat, zacal bych už tím ze základní školy, tam se většinou učí čtení s porozuměním. Nic o tom, že za poskytovanou nejnižší cenu si odhání zákazníky jsem nepsal.
No, co dělaly úroky u hypoték? No klesaly, což snad každý očekával. Zrovna u hypoték jsou poměrně dost rozdílné úrokové sazby a další platby s tím spojené, tady nějaké jednoznačné oligopolni ovlivňování trhu nevidím. Respektive nebráním se tomu, že zde jsou určité vlivy, ale rozhodně tady nevidím zásadní ovlivňování trhu a umělé navyšování sazeb v řádu vyšších desetin procenta, ne tak jednotek procent.
Někdy tam není záměr, když předsedkyně SVJ řekla v únoru, že chce pořádnou pojistku domu a že tomu nerozumí, povodeň nebyla, ano, vyšší pojistka, paní pojistovatelka měla bonus, my nic, proto nyní raději pobočka
Nějak tomu nerozumím, ale pokud jste na pojištění neměli povodeň/záplavu, tak to není chyba státu ani pojišťovny. Tak to bohužel bylo často, povodeň/záplava jsou drahé, takže je tam nedáme, to se nám přece nemůže stát, jaka je asi tak šance? No a potom se na pojišťovnu akorát nadává. A jinak, byt si můžete pojistit sami a nespolehat se na pojistku domu pod svj. Dost často se to i doporučuje.
Podle mně by každý měl dostat podle zásluh. 40 000 nikoho nespasí.
Např. ti manželé co si koupili dům a pojistili ho zaplatili pojistku a než naběhla přišla povodeň, tito lidé by měli dostat kompletní náíklady. Měli by poslanci ihned změnit zákon a stanovit, že pojistky platí ode dne zaplacení.
Ti manželé mohli mít půl roku pojištěno a byli by v klidu. Pojistili se 3 dny před, když všichni věděli, jaká hrůza se žene. Pojistili se tedy zcela záměrně až před rizikem, což popírá princip nahodile a neočekávané události. Tady pojišťovna neplatila správně.
Zajištění tam prostě při banku je. Půjčí Vám vždy méně, než je cena nemovitosti.😉 Argumenty tak opravdu nedošly. Zajímavé je, že když byly nízko úrokové sazby, tak ještě před několika lety ta podle Vás neférových podmínek pro banky, byly sazby níže. Najednou vláda narovná podmínky a nějak se bankám d úroky dolu i přes klesající sazby nechce. Můžete to omlouvat, jak chcete, ale jsme v ČR a všichni se učí, tak podojit klienta, hosta, zákazníka....Od pump, kdy se zvedá cena benzínu druhý den po nárůstu cen barelů ropy, ač trvá cca měsíc než ta upravená surovina dojde do pump,..... A tak by se mohlo pokračovat. Argumenty tak jsou, ale není čas.
Takže klasický whataboutismus, mělo mi to dojít už předtím. Nebudu mírnit čas tím, že budu vyvracet všechny nesmysly, které tady vyplodite. Evidentně nemáte absolutně žádné ponětí o tom, jak fungují hypotéky, o kterých je článek. Předpokládám, že si myslíte, že když je hypo 5 %, tak banka vydělává 5 %. Já už nemám enegii, abych Vám vše do detailu znovu vysvětloval. Jen prosím, když o něčem evidentně nic nevíte, tak to nekomentujte. Není to ostuda, každý nemůže rozumět všemu, ale každý se může zdržet vyjadřování na téma, kterému nerozumí. Sbohem a pěkný večer.
Spousta keců kolem, sorry. Hypotéky jsou zajištěné nemovitostí. Pokud někdo v půlce přestane platit, může to být pro banku docela pěkný výdělek.😉
Taky myslím, došly argumenty a nemate co vic říct. Prostě ublížená fňukna, pro kterou smlouva platí jen ve chvíli, kdy se jí to hodí .... a pro info, když přestane platit, tak to pro banku žádný pěkný výdělek není, ona neprodá dům s tím, že to, za co ho prodala je její. Může doplatit pouze to, co ten člověk dluží, ale opět je zde to, že už ne tu částku, kterou by zaplatil na útocích. Nehledě na to, že v aukcích se ty nemovitosti prodávají levněji než běžně na trhu.
Budete se divit, ale to se běžně děje. Bohemia energy, vypověděla dodávky energií i přes smlouvy, stát upravil podporu stavebního spoření, také do platných smluv,... ale dá se říci, že Vás chápu.
Na druhou stranu, pokud banky nějaká nepodrazí, budou nás škubat a vyvádět zisky zahraničním "matkám". To se mi opravdu nepozdává.
Bohemia energie zkrachovala, ta neměla jak dodržet smlouvy. Ve smlouvě o SS nikde nebylo napsáno, že státní příspěvek je garantovan ze strany státu po celou dobu trvání smlouvy ve výši v jaké jste ji sjednal ... na současných sazbách opravdu nevidím "skubani". Zkuste to vzít obráceně. Půjčím si 10mil na trzích a platím za ně 3,5 % p.a. na 5 let, mám zákonné povinnosti, náklady na zpracování a potom musím kalkulovat s rizikem, že to někdo nezaplatí. A potom je zde jedna důležitá položka, po těchto všech a to je můj zisk za to riziko, do kterého jdu. Už to, že každý rok můžete 25 % doplatit je velký zásah, ale s tím počítám a mám to nějak zakalkulovane. Vy ovšem přijdete po roce s tím, že jinde vám dali o půl procenta méně, tak odchazite a mě zůstane cca 9,8 mil půjčka za 3,5 p.a. na další 4 roky. Pokud nenajdu někoho dalšího, kdo si půjčí za těchto podmínek, tak půjdu se ziskem dolů nebo i do ztráty ... v téhle roli asi být nechcete, že?
Tak je logické, že by se měl poskytovatel chovat tak, aby si svého klienta udržel.🙃 Podojit ho na dva roky, když se změní podmínky na trhu, pokud má dvouletou smlouvu, samozřejmě může. Ale bude takový klient u něho zůstat i po těch dvou letech. ČEZ o mě teď usiluje na dvou adresách a co myslíte? Budu se chtít vrátit, když nedorovnal nabídku konkurence a doufal, že budu líný měnit smlouvy.
To už je potom ale na tom daném poskytovateli, jak bude komunikovat se zákazníkem a toho si tím udrží nebo nikoliv. Jeho risk nebo zisk. Každopádně možnost porušovat smlouvy, které nesou náklady poskytovateli a nepřináší téměř žádné náklady klientovi, to je a priori špatně. Pokud se podmínky změní a máte fixaci, tak by se Vám také nelíbilo, kdyby Vám smlouvu předčasně vypověděl a Vy musel akceptovat dražší nabídku od poskytovatele nebo konkurence. Poskytovatel toto riziko nese, zákazník nikoliv.
poděkujme našemu báječnému, chytrému a nepodplatitelnému stávajícímu ministru financí pan Stanjurovi - kdyby si banky nebyly jisté tím, že jim klienti neodejdou tak se chovají jinak. Ale díky změně zákonu, kterou od 1.9.24 prosadil pan Stanjura, banky ví, že jim nikdo neuteče a lidé, kteří chtějí bydlet si nakonec hypotéku stejně vezmou!!!
Zajímalo by mne, zda je pan Stanjura tak naivní nebo .... ???
Teda, on někdo chce, aby se dodržovaly smlouvy, no skandál!! Jinak pokuta je tak malá, že to téhle turistice stejně nezabrání, takže banky toto riziko musí pořád započítávat. Chápu, že Vám to úplně nedochází, ale právě možnost toho, že si můžu kdykoliv a zadarmo přebíhat, je důvod, proč tady je menší konkurence. Krásný příklad jsou operátoři, kdybyste se na dva roky upsal s tím, že opravdu dva roky tam musíte zůstat, tak by potom byl prostor na akční nabídky. Teď, když klient že dne na den přeběhne od jednoho poskytovatele ke druhému, tak jakou má ten poskytovatel motivaci nabízet větší slevy, když na tom daném zákazníkovi bude málo vydělávat a on mu ještě kdykoliv může utéct, za jinou lepší nabídkou.
Pak se ale chudinko nedivte, že vám přes tu vaši nějakou tu dobře mířenou ránu dá!
To je přesně to, co luza umí. Pravdu podmiňuje silou, dělnická pěst, která umí zasadit ránu, ale práci nevykoná. K tomu potřebuje i rozum, který ji chybí. Je vidět, že ti, co pomohli do hrobu panu Císaři stále chodí mezi námi a předávají generacne dal zast, zlobu a závist. Je mi z takových zle.
Hlavně že snížily úrokové sazby na spořicích účtech... To udělaly velmi rychle ! A pak se budou chlubit jak vydělaly miliardy, šejdíři jedni !
Na spořící účtu máte pořád sazby přes 4 %. Jakou úrokovou sazbu byste v takové situaci očekával? 2-3 % ? To by byl trošku nesmysl, ta sazba musí být větší než to, co je na spořící účtu. Uroky na hypotéce nejsou ovšem o tolik vyšší, než na to sporaku.
Lobby pojišťoven je u nás koukám silná zvláště u 5 koalice. Tak dobře vědět před volbami a budu volit SPD.
Bohužel s pojišťovnami mám ty nejhorší zkušenosti. Třeba Generali jsem na povinné ručení neodeslal jedinou fotku z 10 správných. Poslali mi po třech dnech neutrální email, že vše je po přihlášení do aplikace. Neměl jsem u sebe heslo a email nevypadal na nic fatálního a po roce zjistil že mi havarijko kvůli jedné nedodané fotce zrušili. Naštěstí jsme ten rok nikdo nebourali.
Na pojišťovny je ale třeba tvrdý prozákaznický metr. Ten evidentně není!
Chápu, Vy jste udělal chybu, nedokázal jste se na to, zda jste udělal vše v pořádku, nereagoval na zprávu, že stav Vámi doložených podkladů najdete v aplikaci (portálu pojišťovny), ale stále se budete cítit ukřivděný, že s tím vším měla pojišťovna počítat a hasit Vaši chybu a kontaktovat Vas několika kanály najednou, protože co kdyby jediný způsob, jak byste na to reagoval byla osobní návštěva ředitele pojišťovny. Už chápu ten příklon k SPD. Moje chyby má vyřešit někdo jiný! Zajímavý přístup.
Na přitroublé připomínky nechci reagovat. Jsem starší člověk a chtěl jsem jen vědět, jak to mám udělat. Nic víc.
Tak to zkuste takhle:
1)Zjistím, zda prodejce spolupracuje smluvně s nějakou pojišťovnou a muzu zaplatit hotove/kartou přímo tam.
2)Zjistím si dopředu, kde ve městě je banka nebo pojišťovna.
3)Jedu k prodejci, domluvím se na koupi.
4)Pokud mohu uzavřít pojištění přímo s ním, tak to tak udělám. Pokud nikoliv, jdu do banky/pojišťovny auto pojistit.
5)Vrátím se pro auto a mohu bezpečně pojištěný vyrazit.
6)Jedu tam kam chci/potřebuji.
7)Najdu parkovací místo, co nejblíže místa, kde chci zaparkovat ....
To, jak řídit Vám nemusím snad popisovat. Omlouvám se, ale nemám rád lidi, kteří hledají problém, aniž by se snažil sami přijít na řešení. Zde ten problém opravdu není ani pro někoho, kdo si život neulehčí moderními technologiemi.
6
Sledujících
0
Sleduje
6
Sledujících
0
Sleduje
Rožnov pod Radhoštěm, ratingem jsme pomalu na vyšších cenách než Praha, je tady desítky let blokovaná výstavba že strany radnice (dřív Radim Holiš z ANO, který je dnes hejtman zlínského kraje) a naopak velký přetlak firem průmyslového parku. 2+1 byty cca 60m2 v nových ,, bytovkách" se prodávaly klidně za 7 milionů
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Máte pravdu v tom, že mě ceny bytů ke koupi, zejména nové výstavby dost prekvapuji. Takové částky jsem opravdu nečekal. Nicméně stran nájmu mimo novostavby se dostáváme dle inzerátu na částky i pod 10k. Starší byty se prodávají za mě sice za vyšší částky, než bych čekal, ale taky za výrazně příznivější. Kdybych parafrazoval Demagog, tak mi Vas komentář přijde zavádějící. Ve spoustě věcí máte pravdu, ale s částí také nesouhlasím. Každopádně děkuji za normální, argumentující a vysvětlující odpověď.