Jak to víte. Vy jste to počítal?
No ale jedná pozitivní věc na obnovitelných zdrojích je a to že nikdy nemohou způsobit katastrofu jako v Černobylu nebo ve Fukušimě. Zajímalo by mě jak by jste hlasoval kdyby u vás chtěli postavit jadernou elektrárnu a úložiště jaderného odpadu. Náklaďáky s jaderným palivem budou jezdit kolem vašeho baráku.
A víte, že bych úložiště bral? Velký finanční přínos. Jediné, co by bylo chvíli nepříjemné je jeho stavba. Kolik myslíte, že by tam projelo náklaďáků s jaderným palivem? 3 do roka?
Tak tu akci s trychtýřem jsem teda vůbec nepochopil. Provzdušněné palivo? I kdyby, museli by ten vzduch odstranit ještě před průtokoměrem co je ve stojanu. Odstraňovat ho u hrdla nádrže je naprosto k ničemu.
Myslel jsem, že ten trik spočívá třeba v tom, že nakuji velmi pmalu a spoléhám na to, že stojan není schopen správbě měřit tak malý průtok.
FVE pro RD je nastavena špatně, průměrnému RD stačí FVE 3-4 kW s přebytky do baterie nebo bojleru a neřešíte přetoky, stabilitu sítě apod., někteří si dali ale klidně i 20 kW s tím že budou prodávat, ale schyluje se k tomu že o letní přebytky nebude zájem, u kamaráda v menší vesnici je několik větších FVE na RD kdy majitelé neesteticky pokryli panely vše co mohli a kamaráda už nepřipojí ani s 5 kW neboť síť už vyčerpala kapacitu.....
Jenže nejsme v tropech kde svítí tak nějak stále stejně. Dáte si 3-4kW což je OK na léto když svítí. Jakmile začne být trochu zataženo, nepokryjete spotřebu.
Proto já mám třeba 12kWp. Abych pokryl spotřebu i za méně příznivých podmínek. A přebytky samozřejmě prodávám, je škoda je nevuyžít.
Paní Kubátová můžete se zamyslet nad tím, zda je společensky únosné aby obchodní model s přebytky solární elektřiny na jedné straně přinášel majitelům dodatečné zisky (už mají dotace na pořízení z kapes nás všech) a na druhé straně všem, kteří nemají možnost si soláry někam instalovat obrovské náklady? Tento způsob obchodování s elktřinou znamená absurdní náklady v přenosové soustavě, které ovšem původci těchto nákladů nikdy neuhradí. To je prasárna, která jednou skončí u Ústavního soudu.
Dotace ale nebyly z důvodu, aby majitel FVE ušetřil ale protože se ČR zavázala produkovat jistý podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Takže pokud by ten podíl nebyl produkován tak nějak přirozeně, musí ČR buď někomu zaplatit, aby takový zdroj postavil a nebo platit pokuty.
To s tím Ústavním soudem je úplně mimo. Nikdy nevypíšete něajkou dotaci které by se reálně mohli zůčastnit úplně všichni.
A bude hůře, solární baroni se už chystají umístit FVE na pole, kde vše jde do sítě a nic se nespotřebuje. Ještě mají vyšší podporu (na RD se naopak snížila) a jim ulehčí nový stavební zákon. Tyto lidi měl Babiš na mysli že se jim to zjednoduší, když zákon dal napsat Hospodářské komoře.
Ona je podpora na výstavbu/provoz FVE pro firmy? Myslel jsem, že to už dávno stopli.
Přesně, tak. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě a tak, aby kdo do FVE invcestoval, aby neměl moc rychle investici zpět a aby náhodou něco nevydělal. V článku je ale odstavec o firmě Free for you- elektřina od souseda. Takto si představuji sdílení elektřiny. Co odteče ode mě k sousedovi, to se mu odečte z jeho spotřeby ze sítě. To dává smysl, je to jednoduché a atraktivní.
No jo ale pak musí být oba u stejného obchodníka. Což je dost omezující.
S vyvážeností sítě to nemá nic společného a rozhodně to vůbec nepomůže, síť se přetěžuje stejně. Pomohlo by jedině zakázat přetoky z FVE, však si to RD pořídili s dotací a pro vlastní spotřebu ne? Stejně tak nepovolovat FVE na pole, ale jedině vázané na fabriku, resp. na odběr.
Dotace ale nebyly z důvodu, aby majitel FVE ušetřil ale protože se ČR zavázala produkovat jistý podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Nepochopil jste pointu: Neutrino vůbec nepotřebujete zachytit! Využívá se pouze jeho oscilace v průběhu letu. Za druhé na odlehlých místech pod zemí se detektory staví aby nevznikalo rušení v průběhu měření. Při získávání energie je vám úplně jedno kde generátor bude. Ta oscilace je průvodní jev kdy dochází k přeměně typu neutrin (jsou tři). Za třetí v láhvi o objemu 0,5 litru je v jeden okamžik 150 000 neutrin. To pouze pro představu kolik jich je. To že je nevidíme, ještě neznamená že nejsou. Jejich existence je známá již 90 let a oscilace potvrzená několik desetiletí. Samozřejmě z těch 150 000 neutrin nezmění svůj typ v průběhu průletu lahví všechna neutrina, tudíž nelze získat energii ze všech.
Máme problémy neutrino detekovat ale klidně z něj dokážeme získat energii? Kolem vás asi fyzika prosvištěla hodně rychle.
Hlavní výhoda vodíku je v jeho skladovatelnosti ve stlačeném stavu od jeho výroby v létě až po jeho spotřebu v zimě. Pokud ho vyrobíte elektrolýzou z vody, tak spotřebujete přibližně 2x tolik energie ze slunečních panelů, než kolik získáte spálením vodíku při topení. Pokud vám pozemek a nemovitosti dovolí instalaci potřebného množství panelů, budete mít dům nezávislý na jiném zdroji energie. O nevýhodách vodíku asi psát nemusím (výbušnost, technické a bezpečnostní podmínky při skladovatelnosti, atd ...).
Ovšem chce to ohromné nádrže. Jinak je skladování vodíku velmi neefektivní.
Má podstatně vyšší nároky na stabilizaci sítě. Fáze v síti musí být vyrovnané. Pokud ne, je to problém. Tak jim tam ještě posílat energii jen jednou fází, je zhoršování podmínek v síti. Jaký je problém mít asymetrický střídač? Pak nebudete mít odběr na ostatních fázích, když můžete spotřebovat svoji elektřinu. O tom to snad je. 🙂
On třeba ten přebytek na té jedné fázi odebere soused.
Navíc to nerovnoměrné zatížení fází se vyrovná na prvním trafu přes které to projde.
Ale je zajímavé,že např.v SRN,Maďarsku,Srbsku atd.se až tak moc např.s topením plynem uskromňovat nemusejí a to proto,že mají inteligentní politiky,kteří myslí na svoje občany a ne jen na sebe a své blízké.Plyn tyto státy nakupují za cca7,-Kč/m3 ovšem ČR pod vedením žoviálního řečníka Fialy ho nakupuje na holandské burze za 90,-Kč/m3.Elektřinu,která se zde vyrobí s nákladem cca 0,25,-Kč/1KWh nakupuje ČR na pobočce lipské burzy za cca 3,-Kč/1KWh.Z jakého důvodu se nevyvážeme z tohoto vydřidušského,pro ČR nevýhodného obchodování je velká otázka.další otázkou je proč pan Fiala již nestopnul vývoz pšenice a až bude stát chleba 80,-Kč za bochník,tak bude opět říkat občanům,že se musí uskromnit?To,že byl nepředvídavý a vývoz nestopnul si jistě on a česká média pak nechají jen pro sebe.Myslím,pokud se Fiala neprobere a nezačne urychleně uvažovat a jednat ve prospěch občanů ČR,tak jako to činí jiní vrcholní politici v jiných zemích pro své občany,odvrátí se od něj i skalní tvrdé jádro těch méně majetných jeho voličů.
Co s tím má společného Fiala? Že předchozí vláda neuzavřela dlouhodobý kontrakt?
Vodík jako úložiště energie? No nevím. Elektrolyzér má účinnost 60%, palivový článek 50 %, celkem 30%. Ale jak vodík uskladnit? 1 kg má objem 11m3. Do nádrže o velikosti místnosti (3x4x2 m) uložíte 2 kg vodíku a z něj vyrobíte 33 kWh (ekvivalent 3l nafty). Pokud nechcete mít vedle solární elektrárny nádrž o velikosti Sazka arénu, musíte ho stlačit. Energie potřebná na stlačení je obrovská. Výsledná účinnost podle míry stlačení bude 5-10 %. Přečerpávací elektrárna má 75%.
Z elektrolyzéru již leze vodík mírně stlačený (cca na 30atm). Nic moc ale lepší než 12m3/kg.
Vodík se u Mirai stlačuje do nádrže pod tlakem 700 barů. Energie potřebná na stlačení násobně převyšuje energii obsaženou ve vodíku. Čím více stlačuji, tím nižší účinnost. Tak velké stlačování má význam u mobilního zařízení, kde jste účinnost ochotni obětovat, ale jako energetické úložiště chcete, aby se Vám z uložené energie i něco vrátilo.
Zas to nepřehánějte. Energie na stlačení sežere tak 25%.
Určitě je to cesta, kruh se uzavira. Mam na střeše dost velkou fotovoltaiku a v lete spousta prebytků,které dávám za halíře do sítě. Dovedu si představit,doplnit FVE o generátor vodíku a živit tím auto na vodík.vždy jsem měl sen jezdit na "vodu".🙂.dalši přebytky vodiku použít na výrobu elektriny když nesvití slunce.Potřebuji v zimě vykrýt 3 měsíce a jsem soběstačný.
A zkoušel jste si to spočítat? Investice a kolik z toho dostanete?
Mě se nyní nevyplatí FVE ani když tu energii spotřebuji na 100%. A vy kalkulujete s tím, že té energie využijete tak 30% (když využijete i to teplo).
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Nelžete si tak trochu? včera byla nějnižší spotová cena 105,56EUR bez DPH Odkaz 1 což je těch vašich 2,5kč ,ale za tuto cenu jste to nenakoupil. Připočtěte k tomu ještě DPH 21% dále přenosovku (u d57 egd) je 0,54 + služby 0,258 + dan 0,035 dan + poplatek za spotový tarif + dalších cca 20% ztrát nabíjením a vybíjením. Takže reálně jste někde na 5kč za kWh bez započtení amortizace baterie.
Jinak za tuto cenu máte fix na 2roky a nemusíte nic dělat.
3 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Hlavně vám tam chybí OZE.
1 odpověď