Mám " Prodanku" ve veliké oblibě. Znám ji skoro zpaměti. U Prodanky Alice Nelis jsem se náramě bavil. Spousta nádherných nápadů - dějových zvratů a posunů. Proč ne ? On Fridrich Smetanů byl také relativně moderní člověk. Umístil (spolu s se Sabinou) děj na tehdejší vesnici. Ta už dnes neexistuje. Proč - s podložením báječné hudby - neudělat "operu o opeře". Nic tam nevadilo, mělo to hlavu i patu. A ke všemu skvostně zazpívané i zahrané. Komu se to nelíbilo jen nedával pozor :-D
A kde teda vydrží ty roky, když i v článku jsou zmíněné pouze měsíce? A co třeba využít znalostí našich předků a celá vejce ponořit do vodního skla? Takto skladovaná vejce také vydrží měsíce a ještě odpadá to drbání se s rozklepáváním, oddělováním bílků a žloutků, zamražením, ochucováním a odpadá ta fáze rozmražování. Vejce z vodního skla jsou připravena k použití ihned a ani rozbitá lenice, nebo přerušení dodávek elektriky je neohrozí. Ale chápu, to by autor neplnil počet znaků pro článek. Možná i honorovaný. 😄
Vejce skladovat ve skořápce - olejovaná, ve vodním skle atd - je možné, ale nutné je uzavřít skořápku vejce co nejrychleji po snesení - ideálně do 24 hod - dokud je obsah vejce "kyselý" rozpuštěným CO2. Takto zakonzervovaná vejce jsou kd ispozici zhruba 3 měsíce - ale pouze do těsta, na pečení a vaření. K přímé konzumaci (po tepelné úpravě) jsou nevhodná - starší páchnou rozpuštěným amoniakem a dost často povolí blána povrchu žloutku a žloutek a bílek se při rozbití vejce smíchá. Co se týče zamražování vaječných obsahů (žloutek, bílek, melanž) - jediný rozumný způsob je zamrazit s obsahem cca 2% NaCl. K melanži doporučuji i přídavek cca 1% octa.
Přičemž rozmražení musí probíhat v chladničce při teplotách 4-7°C. Jinak se rozbují obsažená mikroflora a produkt je požívání nevhodný. Stejně je to ale jen do těsta.
Tady by si měl někdo prostudovat konzervárenskou technologii. Takto konzervovaná rajčata v nekyselém nálevu (pH větší než 4) může dojít k rozvoji spor bakterií Clostridium botulinum. Sterilace by musela být při teplotách nad 121°C nebo opakovaná sterilace (tyndalace) do 100°C. A to už je lepší udělat kečup. :-D
Tak co se týče Cvacha, jeho postava ukazuje, jak člověk se může při špatně zvolené profesi trápit a naopak po změně konečně najít své uplatnění.
Na seriál je nutné se dívat očima té doby a porovnat při dnešní návštěvě lékaře, zda dotyčný ustrnul v Nemocnici na kraji města nebo žije v dnešní době.
Případ MUDr Cvacha ukazuje jediné - na jakékoliv pozici dokáže být určitá povaha stále jen svi*ě.
Nevím, proč ten pán pláče.
Pokud si milostivá paní nedovede představit odchod ze Stolice, tak halt za to musí platit. Ve Slaném by to bylo - možná o 5-10 000 levnější. Ze Slaného do Prahy je to cca 40 km. Autem za c ca 60 min a cca 150 Kč . Chce to ekonomicky přemýšlet. Pokud onen uplakaný pán šel do důchodu s 24 000 Kč - otázka před kolika lety, - tak každý rok mu valorizace zvedla důchod o cca 2 000 Kč - a aktuální manželce o 1 000 - 1 500 Kč.
Jsou to živá zvířata a ne nějaká fabrika na vejce, i když by to plno lidí chtělo. Klecové chovy se naštěstí zakazují, protože je to příšerné, viděl jsem to na vlastni oči a pochybuju o tom, že víte jak se ta slepice cítí, i když se tím zabyvate 30 let.
Přeji Vám příjemné okamžiky na dvorku plném radostných slepic - se salmonellou a listerií ve střevech. Má povinnost byla dodávat do cukráren, pekáren a kuchyní bezpečné vaječné polotovary. A to od slepic chovaných jinak než ve klecích je daleko těžší.
Zavřete se do klece 2x2m s dalšíma 10 chytrákama jako vy a po pár hodinách vám garantuju, že budete chtít jít do volného chovu s podestýlkou.
Zpracováním a výrobou vajec se zabývám od roku 1982. Takže o celé situaci mám značný přehled. Slepici je nejlépe v houfu do cca 20 ks - ve větším houfu není schopná registrovat své "kolegyně" a je z toho v nedobrém stavu. Naopak v obohacené kleci své kolegyně sná a považuje je za své hejno. Běžte se podívat do drůbežářského chovu jak klecového, tak halového - v zásadě je halový chov jen větší klec, slepice se chovají na roštech - protože jakákoliv podestýlka je po 10ti dnech slepicemi přeměněna na ušlapanou pokálenou hmotu. Zatím co v kleci trus propadá na pás a odjede- a vejce se vykulí na pás a odjede, v hale jsou sice snášková hnízda, ale slepice stejně snáší kdekoli. Pak musí do haly sběrači a vejce sebrat - což slepice dost ruší a plaší se. O rozdílu v hygieně vajec se nedá vůbec mluvit. A z hlediska pocitu slepice - zda je v hale nebo v kleci - té je v té kleci podstatně lépe. KOnec konců - i domácí chov uzavírá slepici na noc do kurníku - a ten má k prostoru klece velmi blízko.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Jo, sežeňte si na to neegalizivané syrové mléko. Seberte smetanu a pak stlučte.
1 odpověď