Tak já byl ze školy na huti, na koksárně, v ocelárně... Ale samozřejmě jako "exkurze". Byli jsme i na Šesté ústředně, ale z té si nic nepamatuju. Paradoxně. Přitom ta dvě dmychadla, co tam jsou, to jsou nádherné stroje. Vy jste tam někde, evidentně, pracoval.
Miluju videoklip Amerika od Lucie... Jak si tam Dejdar sedá před funkční dmychadlo a za ním to, v té otevřené části, lítá zleva doprava.
Já pracoval na huti na slévárně a potom ve skladu surovin pro ocelárnu. Pár metrú od vysoké pece. Bylo tam krásně
Ok... Už je to dávno, co jsem studoval na VŠ. Některé věci se vykouří z hlavy.
Ale teda pamatuju si, že "Jednička" byla Vaněk a "Šestka" Pec mládeže. Jestli i "Čtverka" měla nějaký název netuším.
A největší zážitek byl, když nás na NHáčku vzali nahoru na zapálenou koksárenskou baterii s tím že na druhém konci zrovna vytláčeli a skrápěli koks. Co na to BOZP netuším a co na to moje plíce, to se ještě uvidí. 🤣🤣🤣
Pec mládeže byla i jednička na huti. Kdysi to mohlo vypadat krásně. Já zažil ješte na huti v provozu dvě vysoké pece a tři tandemy deně. To bylo roboty jak cyp. Ale bylo fajně.
Tandemové pece 4 a 6 měly poslední odpich v červenci 1998... Poslední koks se vytlačil v srpnu. A úplně poslední odpich na peci Vaněk (to je pec číslo 1, ta úplně nejblíž k "dálnici", vlastně úplně hned za svodidly, tak ten byl 27. září 1998 v 8:30 ráno...
Co jiného než muzeum byste si tam představoval? Technologie už jsou dávno demontovány.
Vysoké pece. Ne tandemové. Ty byli na nové huti v ocelárně.
No a po 45 jsme židy na popud a schválení Anglie transportovali na jih aby si vytvořili na cizím území vlastní stát protože v Evropě je nikdo nechtěl a nikdo nevěděl co s nimi. Domu se vrátit nemohli protože byly baráky zničené nebo zabrané evropským (nežidovským) etnikem. Tak jsme je nahnali do války proti arabským státům za podpory údajně západní demokracie a slibům z nějaké knihy kterou si už čtou několik staletí a věří tomu že je to jejich země zaslíbená a jiný názor je nezajímá. Takhle to bylo a takhle to je.
O chudé a nezaměstnané by se měla postarat obec (obecní úřad), kde mají tito lidé své bydliště (a nikoliv stát), včetně zajištění práce (například v podnicích v majetku obce, případně v majetku obce sousední, po dohodě i v soukromých firmách), a to podle jejich možností a schopností. Tím pádem by všichni měli placené sociální, zdravotní, nemocenskou a po odpracování příslušného počtu let by dostávali důchod (nikoliv sociální dávku). Rovněž případnou podporu v nezaměstnanosti by měla platit obec, která nejlépe zná majetkové poměry žadatele.
Takhle to bylo za první republiky. Tam se ale fakt vrátit nechcete. Aby vám nakonec obec v důchodu sehnala bydlení u někoho a dávala vám potravinové lístky. Nic si s tímhle nepomůže to byste museli daňe soc i zdrav posílat přímo obci. Koukněte se na rezort Dolní Morava. Celá obec má miliardové zisky ale na daních se jim vrátí ani ne zlomek toho co dostanou od státu. Jenom proto že je v obci trvale nahlášených 40 lidi.
Odkaz . Tak všichni děkuji Havlíčkovi a ANO ale problém začal jinde. Že ano ......
A to jsme tady nevěděli? Taky by mě zajímalo co dělali odboráři v Libertě špatně, když to takhle skončilo, nebo snad v tom rychlíku, který vyvážel peníze z jejich společnosti seděli společně s majitelem??!!
Ne v Liberty ale v Liberty. A teď mi řekněte jak mohli odboráři zakročit proti tomu že si majitel vezme peníze které jsou jeho
6
Sledujících
1
Sleduje
6
Sledujících
1
Sleduje
Děda robil ve Válcovnách plechu. Jsem z FM... Tam jsem byl mnohokrát. Už od děcka. I na teplé válcovně. Tenkrát nikdo bezpečnost neřešil a s vrátnýma se všichni znali.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Jo Vílcovna pak patřila pod mittala. Ten to koupil ale už zase tuším prodal. Dělali se tam plechy na transforátorové stanice. Dneska se řeší bezpečnostvšude a někdy až moc.