Zaměstnanci soudů a státních zastupitelství si neuvědomují, že paralyzovaný soudní systém tady máme už 30 let. Stávky si nikdo nevšimne, vlastně se nic mimořádného neděje. Možná to bude nejlepší, přestanou se (i hlemýždím tempem) vymáhat ty naše nefunkční zákony. problém je jinde. Máme tady moc státu. Moc zákonů, moc regulí, moc úředníků, a při tom malou zemi. Jakto, že na 10 milionovou zemi, nestačí jedno státní zastupitelství, jeden soud, jeden stavební úřad? Máme to prostě špatně a neudržitelně nastavené. Nejsme říše, abychom měli aparát hodný rozsáhlého území. Jsme malá zemička, kde každý má pocit, že jet 2.5 hodiny do hlavního města je nějaká tragédie. V každé vesnici škola, úřad, obchod, pošta. Na každém okrese soud, v každém kraji státní zastupitelství. Je to na hlavu. Zrušte půlku zákonů a povinností, s tím zrušte půlku státních zastupitelstev, soudů, a úřadů. A najednou je na výplaty pro experty, a ne pro výplň tabulkového místa, která chodí po úřadě v papučích, zalévá si kytky, a klábosí s kolegyněmi.
Dobrý den, omlouvám se, ale hodnotit piráty a starosty jako pravicovou stranu je naprosto mylné. Aktuálně není jediná pravicová strana. Současná vláda se dostala k moci pouze z toho důvodu, že v danou chvíli bylo celospolečensky méně žádané mít v čele někoho tak fakticky zlého, jako je AB. Zároveň rezonovaly pravicové sliby ODS. Bohužel tato vláda tyto sliby nedostála, a hlavně prokázala, že je neschopná. To je možné prominout v době klidu a míru, ale jsme v době turbulentní a to tvoří poptávku po schopných lidech. Babiš bezpochyby schopný je, ale bohužel prokázal, že cíl je být u moci místo tvoření trvalých hodnot. Proto je pouze schopný lákat levicové a protestní hlasy. Pokud by se Babiš poučil, a přestal mít za cíl pouze vylepšovat svou osobní pozici, ale zaměřil se na vylepšování našeho společného prostředí, tak je v ideální pozici stmelit voliče a něco doopravdy změnit. Bohužel tak jako jiní miliardáři je pouze zaměřený sám na sebe a jak pomoci sám sobě. Proto je náš stát nefunkční, protože zákon je ohebný pro ty, kteří si můžou dovolit ho ohnout, a tudíž není žádná reálná poptávka ho měnit. Pro nás ostatní to znamená byrokratickou zátěž, stagnující rozvoj, vysoké daně, a zbytečný stress. ANO sice není řešením současného stavu, ale minimálně se jim daří vytvářet naději, že kdyby se poučili, tak by tam možná ta šance byla, aby se něco reálně změnilo. Bohužel všichni udělají všechno pro to, aby se udrželi u moci, jenom ne to, co je správné.
Na spotřební dani na víno se nic nevybere. vinaři zaměstnávají 30.000 lidí v oboru a navázaných dodavatelských řetězcích, a vinařská turistika zaměstnává dalších 25.000 lidí. Vinaři odvádějí 10,3 mld do státního rozpočtu. Spotřební daň pomůže dovozcům, protože moravské víno bude moc drahé, aby se prodávalo. Dotované dovozy nás vytlačí. Stát spotřební daní přijde o miliardy. Celé to tlačí lihovarnická lobby, která chce víno zlikvidovat, aby se pil tvrdý alkohol.
Lihovarnická lobby si neprosadila svoje, a tak vztekle kope do 30.000 drobných vinařů a osočuje je z toho, co sami dělali. Lihovarníci si platí svoje studie, financují kampaně, a lžou o tom, že alkohol je alkohol. Víno je nejméně škodlivý alkohol a proto není zatížený spotřební daní. Spotřební daň na víno by měla záporný přínos pro rozpočet, protože vinaři odvedou 10.5 mld kč ročně na jiných daních. A alkoholu se u nás tolik nekonzumuje jak plašilové plaší, protože během covidu klesla spotřeba o 24% kvůli výpadku turistického ruchu. Lihovarníkům padají tržby, a potřebují si nahnat tržby přesunutím poptávky od vína. O to tady jde.
Spotřební daň na víno je nesmysl. Nic se na tom nevybere, akorát se ohrozí 30,000 pracovních míst na Moravě. Nemusím být jaderný fyzik, aby mi bylo naprosto jasné, že spotřební daň na víno tlačí lihovarnická lobby. Dneska vyšel článek na irozhlasu, který to dokazuje. Je to jenom tvrdý konkurenční boj, a naštěstí se Fiala nenechal zkorumpovat. Lihovarníkům jde o peníze a je jim jedno jestli při tom zlikvidují celou Moravu. Politika spálené země ve jménu nadnárodního kapitálu.
Dobrý den, neobhajitelná je tady ta lobby lihovarníků a pivovarů, kteří se snaží přelít spotřebu od vína k sobě. Spotřební daň na víno je ekonomický nesmysl. Avizuje se výběr 1,5mld, ale reálně bude přínos záporný. 30,000 lidí zaměstnaných ve vinařství a v navazujících oborech není zanedbatelné množství. Pokud se zavede spotřební daň na víno, tak se tuzemské víno přestane prodávat, protože se cenově vytlačí nad 100,-Kč, kde se prodá přes 80% vína. Jaký bude přínos pro státní rozpočet až skončí 50% tuzemských vinařů? Vína se ze všech druhů alkoholu vypije nejméně, je to nejméně škodlivý alkohol, a hlavně má klesající spotřebu. Spotřeba vína už několikátým rokem za sebou klesá. Z loňského roku na letošní o cca 8%, takže opravdu není potřeba zavádět spotřební daň, aby se jeho konzumace omezovala. Tady jde pouze o snahu pivovarů a lihovarů nahnat spotřebu k sobě. Logika je jednoduchá: když bude víno drahé, bude se pít líh a pivo. O to tady jde.
Dobrý den, zásadní problém pro nás vinaře je zejména to, že spotřební daň nás znevýhodní i na našem trhu vůči dovozům. 83,2 % vína se v ČR prodá v obchodních řetězcích, kde je ochota zákazníka platit velmi silně spjatá s cenou. Podívejte se na cenovky na pultech už nyní a pochopíte, dovozová vína za dumpingové ceny na pultu běžně pod 50,-Kč. Průměrná prodejní cena vína v obchodních řetězcích je hluboko pod 100,-kč už nyní. Pokud se zavede spotřební daň, tak se prodejní cena nejlevnějšího tuzemského vína zvedne o 50,-Kč, protože k ceně výrobce se přidá daň, na ní si nahodí svojí marži obchodník, a na ni se nasadí DPH. Zdražení o 50,-kč znamená, že tuzemská vína se dostanou do cenového segmentu, kde se prodá méně než 12 % vína, a tam je konkurence typu Burgundsko, anebo Bordeaux. Levné dovozy se spotřebkou taky zdraží, ale zůstanou pořád relativně levné, protože 88 % vína se prodá do 100,-Kč, tudíž se budou prodávat už jenom dovozy. Boj se spotřební daní na víno není o tom, že vinaři nechtějí něco platit, je to existencionální otázka. Odhad výběru ze spotřební daně je 1,5mld, zatímco vinaři odvedou na jiných daních přes 10mld ročně, až jich více než 70 % zanikne, jaká bude suma výnosu pro státní kasu? Vinařství zaměstnává přes 20,000 lidí a v navazujících oborech živí celou venkovskou Jižní Moravu. Nemluvě o navázaných oborech jako jsou sklárny, papírny, výrobci vršků a víček, výrobci nerezu, prodejci a opraváři zemědělské techniky, a v neposlední řadě celý turistický ruch. Spotřební daň na víno, je daň, která z Jižní Moravy udělá jakýkoliv jiný nezajímavý vyloučený region.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Opět, v ČR se neumí identifikovat jádra problémů. Problém není, že si ubytovny účtují vysoké částky za ubytování. Problém je v nabídce volných bytů na trhu. Pokud je bytů málo, tak jsou drahé, a majitelé se mohou rozhodovat komu byt pronajmou. Zároveň pokud je tak vysoká poptávka po službách ubytoven (preference krátkodobého nezávazného ubytování), tak se tato poptávka má projevit ve zvyšování nabídky. (Pokud je něco lukrativní, tak tyto služby chce nabízet více podnikatelů). Tak se, ale neděje, protože legislativa a neflexibilita ve výstavbě nedovoluje normální navyšování ubytovacích kapacit. Viz ceny bytů a nájmů v celé republice. Už totiž vidím, kam zase myšlenkový proud v tomto článku vede. K regulaci ubytovacích služeb. A opět se jádro problému nevyřeší, akorát se problém přelije někam jinam. Třeba k tomu, že ubytovny úplně skončí, protože už nebudou tak lukrativní, a o to víc zdraží normální bydlení.
1 odpověď