V multipolárním světě žijeme už řadu let. Trump se pouze snaží, aby Amerika nebyla největší loser ze všech.
Tam se totiž řítí EU. Hrajeme třetí ligu, a jako ČR v této lize jsme na předposledním, anebo třetím místě odspodu. Nedostatečná schopnost podívat se realitě do očí, je to co Evropu, a potažmo nás nejvíc zatěžuje. Jako domácnost, ve které vládne ekonomická negramotnost. Dovolená na půjčku, televize na leasing, ojetý bavorák co má drahé provozní náklady, a najednou nám teče do střechy. K tomu všemu máme zlomenou nohu a nemůžeme chodit do práce. V tom začneme hlásat, jak si koupíme novou ledničku, protože ta stará chrčí a je neekologická. Jak tohle může dopadnout jinak, než exekucí netuším. Evropské paradigma je nemocné, a bohužel budeme muset rýt ústy ve štěrku, abychom si to uvědomili. Není žádný jiný účet, než ten náš, na který bychom mohli žít.
Amerika řekla dost.
Článek na zakázku relativizující oprávněné stížnosti zemědělců. Napsáno zaujatě. Hovořit o tom, že obor je v zisku a nikdy nebyl ve ztrátě je směšné. 10 miliard zisku zní jako velké číslo, ale z kolika? Z téměř 500 miliard obratu. 2% zisk v celém odvětví. Vskutku zlaté časy zažívají zemědělci. Mají se jak prasata v žitě, co si to dovolují protestovat. To, že se každoročně zmenšuje produkce, to už nikdo nereflektuje. To asi kvůli příliš vysokým ziskům zemědělci odcházejí do předčasných důchodů.
Přijde mi vtipné, jak “ekonomové” nedokáží vidět dál, než je jeden krok. Cla zdraží dovoz, výroba se přesune do Ameriky. Zvednou se ceny pro spotřebitele. ALE, prosperita zůstane v Americe. Tudíž se zvýší kupní síla. Amerika zbohatne. My zchudneme. Volný trh není o vyrábění v zemích bez ekologických a sociálních norem (otrocké práci), a vyvážení do zemí s vyšší kupní silou. Z takového globalizovaného trhu prosperují pouze ty největší firmy. Kupovat lokální výrobky je stokrát prokázaně přínosné: ekonomicky, ekologicky, a společensky. Pokud se tak neděje na základě patriotismu, musí se tak dít na základě legislativy. I cel.
Neustále se tak trošku zapomíná na spotřebitele/zákazníka. Celá politika EU vůči automobilům je postavená s cílem minimalizovat jejich užívání. Teď se všichni diví, že se jim to daří. Legislativa ze strany EU a různých zemí vytváří špatné podmínky pro užívání aut.: 30 ve městech, omezování rychlosti na dálnicích, nedostatečná infrastruktura, drahé parkování. Ale i další a další novinky “pro dobro zákazníka”. Začalo to řvaním při nepřipoutání, příliš komplikované zkoušky na řidičský přůkaz, ad blue, omezování objemu motoru, a nyní nás mají auta pokutovat při překročení rychlosti. Auto není jenom dopravní prostředek z bodu A do bodu B. Ano to opravdu můžeme jezdit veřejnou dopravou, anebo na kole. Auto je i svoboda jet tam, kam chci, a do určité míry i jak chci. Sám uvažuji o koupi nového auta, a určitě půjdu do auta ojetého, protože nechci nejmodernější “vychytávky” EU, včetně nezáživného motoru, kterému chybí 4 válce. A pokud má být auto zredukováno na plytký neemocionální dopravní prostředek s pohonem na baterky, no tak zvítězí jediný parametr, a to bude cena. A to nás převálcuje Čína i se clem.
Nadnárodní společnosti v Evropě a na celém světě těží z vývozu do Ameriky. Vývoz do Ameriky je tak lukrativní, protože mají prosperitu a velkou kupní sílu. Tu mají kvůli zákonům, které si tam prosadily firmy, a svobodomyslní jedinci. Až se zavedou cla, budou muset světové firmy zapracovat na tom, jak vytvořit prosperitu a kupní sílu ve svých domovských ekonomikách. Z dlouhodobého hlediska na tom všichni vydělají.
Opět, v ČR se neumí identifikovat jádra problémů. Problém není, že si ubytovny účtují vysoké částky za ubytování. Problém je v nabídce volných bytů na trhu. Pokud je bytů málo, tak jsou drahé, a majitelé se mohou rozhodovat komu byt pronajmou. Zároveň pokud je tak vysoká poptávka po službách ubytoven (preference krátkodobého nezávazného ubytování), tak se tato poptávka má projevit ve zvyšování nabídky. (Pokud je něco lukrativní, tak tyto služby chce nabízet více podnikatelů). Tak se, ale neděje, protože legislativa a neflexibilita ve výstavbě nedovoluje normální navyšování ubytovacích kapacit. Viz ceny bytů a nájmů v celé republice. Už totiž vidím, kam zase myšlenkový proud v tomto článku vede. K regulaci ubytovacích služeb. A opět se jádro problému nevyřeší, akorát se problém přelije někam jinam. Třeba k tomu, že ubytovny úplně skončí, protože už nebudou tak lukrativní, a o to víc zdraží normální bydlení.
Zaměstnanci soudů a státních zastupitelství si neuvědomují, že paralyzovaný soudní systém tady máme už 30 let. Stávky si nikdo nevšimne, vlastně se nic mimořádného neděje. Možná to bude nejlepší, přestanou se (i hlemýždím tempem) vymáhat ty naše nefunkční zákony. problém je jinde. Máme tady moc státu. Moc zákonů, moc regulí, moc úředníků, a při tom malou zemi. Jakto, že na 10 milionovou zemi, nestačí jedno státní zastupitelství, jeden soud, jeden stavební úřad? Máme to prostě špatně a neudržitelně nastavené. Nejsme říše, abychom měli aparát hodný rozsáhlého území. Jsme malá zemička, kde každý má pocit, že jet 2.5 hodiny do hlavního města je nějaká tragédie. V každé vesnici škola, úřad, obchod, pošta. Na každém okrese soud, v každém kraji státní zastupitelství. Je to na hlavu. Zrušte půlku zákonů a povinností, s tím zrušte půlku státních zastupitelstev, soudů, a úřadů. A najednou je na výplaty pro experty, a ne pro výplň tabulkového místa, která chodí po úřadě v papučích, zalévá si kytky, a klábosí s kolegyněmi.
Dobrý den, omlouvám se, ale hodnotit piráty a starosty jako pravicovou stranu je naprosto mylné. Aktuálně není jediná pravicová strana. Současná vláda se dostala k moci pouze z toho důvodu, že v danou chvíli bylo celospolečensky méně žádané mít v čele někoho tak fakticky zlého, jako je AB. Zároveň rezonovaly pravicové sliby ODS. Bohužel tato vláda tyto sliby nedostála, a hlavně prokázala, že je neschopná. To je možné prominout v době klidu a míru, ale jsme v době turbulentní a to tvoří poptávku po schopných lidech. Babiš bezpochyby schopný je, ale bohužel prokázal, že cíl je být u moci místo tvoření trvalých hodnot. Proto je pouze schopný lákat levicové a protestní hlasy. Pokud by se Babiš poučil, a přestal mít za cíl pouze vylepšovat svou osobní pozici, ale zaměřil se na vylepšování našeho společného prostředí, tak je v ideální pozici stmelit voliče a něco doopravdy změnit. Bohužel tak jako jiní miliardáři je pouze zaměřený sám na sebe a jak pomoci sám sobě. Proto je náš stát nefunkční, protože zákon je ohebný pro ty, kteří si můžou dovolit ho ohnout, a tudíž není žádná reálná poptávka ho měnit. Pro nás ostatní to znamená byrokratickou zátěž, stagnující rozvoj, vysoké daně, a zbytečný stress. ANO sice není řešením současného stavu, ale minimálně se jim daří vytvářet naději, že kdyby se poučili, tak by tam možná ta šance byla, aby se něco reálně změnilo. Bohužel všichni udělají všechno pro to, aby se udrželi u moci, jenom ne to, co je správné.
Na spotřební dani na víno se nic nevybere. vinaři zaměstnávají 30.000 lidí v oboru a navázaných dodavatelských řetězcích, a vinařská turistika zaměstnává dalších 25.000 lidí. Vinaři odvádějí 10,3 mld do státního rozpočtu. Spotřební daň pomůže dovozcům, protože moravské víno bude moc drahé, aby se prodávalo. Dotované dovozy nás vytlačí. Stát spotřební daní přijde o miliardy. Celé to tlačí lihovarnická lobby, která chce víno zlikvidovat, aby se pil tvrdý alkohol.
Lihovarnická lobby si neprosadila svoje, a tak vztekle kope do 30.000 drobných vinařů a osočuje je z toho, co sami dělali. Lihovarníci si platí svoje studie, financují kampaně, a lžou o tom, že alkohol je alkohol. Víno je nejméně škodlivý alkohol a proto není zatížený spotřební daní. Spotřební daň na víno by měla záporný přínos pro rozpočet, protože vinaři odvedou 10.5 mld kč ročně na jiných daních. A alkoholu se u nás tolik nekonzumuje jak plašilové plaší, protože během covidu klesla spotřeba o 24% kvůli výpadku turistického ruchu. Lihovarníkům padají tržby, a potřebují si nahnat tržby přesunutím poptávky od vína. O to tady jde.
Spotřební daň na víno je nesmysl. Nic se na tom nevybere, akorát se ohrozí 30,000 pracovních míst na Moravě. Nemusím být jaderný fyzik, aby mi bylo naprosto jasné, že spotřební daň na víno tlačí lihovarnická lobby. Dneska vyšel článek na irozhlasu, který to dokazuje. Je to jenom tvrdý konkurenční boj, a naštěstí se Fiala nenechal zkorumpovat. Lihovarníkům jde o peníze a je jim jedno jestli při tom zlikvidují celou Moravu. Politika spálené země ve jménu nadnárodního kapitálu.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Odkaz 1