Nic divného. Mě takhle kdysi někdo (Finančák? Už přesně nevím...) vracel složenkou přeplatek 7 korun. No a protože jsem se na poštu nedostal a kvůli sedmi korunám tam fakt nepoletím zvlášť, tak jsem se na to vykašlal a složenka propadla.
Po asi třech měsících přišel výhrůžný dopis, že dlužím 193 korun. Z toho byl 7 korun můj přeplatek a 200 korun poplatek za odeslání upomínky...
Tak jak naší flastenci chtěli sundat vlajku města v domnění že se jedná o vlajku Ukrajiny. Hloupí lidé jsou všude ne jen v USA.
Jojo, takhle začali najednou lidi nadávat mému oblíbenému youtuberovi (věnuje se námořní historii), proč v živém vysílání propaguje Ukrajinu. A on furt nechápal, o co jim jde, až si nakonec všiml, že za sebou na poličce má na sobě položené dvě plastové krabičky- modrou a žlutou...
Týros byl původně fénický městský stát a z této oblasti (zhruba okolo dnešního Libanonu) původní Féničané pocházeli.
Kartágo bylo založeno pravděpodobně jako obchodní stanice někdy mezi lety 1200-800 př.n.l. právě Féničany z Týru. Takže obyvatelé Týru se sice nikdy nepovažovali za Kartagince (a ani nemohli, protože celou původně fénickou oblast obsadili Peršané dřív, než Kartágo vůbec začalo s expanzní politikou), ovšem poměrně silné vazby tam byly.
Kuš! Influencerka byla v právu. Alexander Makedonský poté, co dobyl Tyr (v těchto končinách) a během samotného obléhání napáchal pěknou genocidu! Takže stržení vlajek zcela oprávněno a dotaz, zda o tom Řekové něco vědí rovněž. Možná se slečna pocítila kartážkou, nebo jak se ty obyvatelky Kartága skloňují :P
Tak jestli se jí nelíbil Alexandr, tak to měla spíš strhávat vlajky Makedonie, ne? (Nebo Vietnamu 😄)
Jinak obyvatelé Kartága se česky nazývají "kartaginci", takže ženský rod bych asi viděl jako "kartaginka"?
Já si myslím že jako spousta těchto křížů a jiných památkách skončilo na soukromých pozemcích a teď to jako vážně chtějí hodit na nějaký informativní kameny kde jsou cedule o stavbách a jiných věcech tak takové kameny jsem ještě v Česku neviděl
Takové kameny opravdu existují, i když z auta si jich buď nevšimnete, nebo je snadno zaměníte za pomníček.
Ovšem většinou bývají v podstatně lepším stavu, než ty na obrázku...
Kondenzační čáry za letadly opravdu nejsou jen vodní páry, to by musela létat na vodík. Když už chcete chytračit. 😎
Letadla samozřejmě nevypouštějí pouze vodní páru. Při dokonalém spalování paliva bez nečistot by vznikala voda a oxid uhličitý. Teplota v letových výškách ale nedosahuje hodnot potřebných pro kondenzaci CO2.
Ideální spalování samozřejmě neexistuje a tak do atmosféry unikají i zbytky nespáleného paliva a nečistoty- podobně jako z výfuku normálního auta. Ovšem oproti vodě a CO2 je jich za běžného provozu minimální množství.
Mně ale šlo o fakt, že to, co my na obloze vidíme jako kondenzační čáry, je z největší části právě ta pára, potažmo zkondenzovaná až zmrzlá voda. Ostatní produkty spalování téměř nejsou vidět. Jinak by letadla ty čáry dělala i při letu těsně nad zemí...
Inteligentní příspěvek. Vysvětlete zde přítomným jak je možné, že kondenzační páry mizí ihned po vyrovnání teploty s teplotou okolního vzduchu ( příklad i páry nad hrncem), kdežto zmiňované "čáry" nezmizí za celý den, jen se postupně roztahují do šířky a pomalinku klesají k zemi? NIKDY, co jsem na Světě jsem tento jev nepozoroval narozdíl od posledních let. A vůbec zvláštní je, že v některých místech "začíná" a najednou po několika kilometrech záhadně "končí". Asi se potom změní složení vzduchu? Přítomní čekají na vaše sofistikované vysvětlení! Já také! Einsteine!
To, že čára po několika kilometrech mizí, může být dáno dvěma faktory- Buďto letadlo změnilo letovou výšku, nebo se v konkrétním místě změnily podmínky (síla a směr větru, vlhkost vzduchu, teplota), které mají na vznik a trvanlivost kondenzační stopy vliv.
Vyšší trvanlivost stop je dána tím, že dnes obecně letadla létají výš, než tomu bylo v minulosti- tedy v oblastech s nižšími teplotami a obecně méně turbulentními podmínkami. Dlouhodobě trvanlivé čáry obecně vytvářejí letadla letící ve velkých výškách za slunečného počasí a téměř naprostého bezvětří, nebo situace, kdy se směr a síla větru v dané výšce nijak dramaticky nemění. (Jde ale o vítr ve velkých výškách a ten se oproti tomu při zemi může dramaticky lišit)
Pára stoupajcí z hrnce většinou vzniká za teploty blízké pokojové, kdy se vodní pára rozpustí ve vzduchu, nebo Vám zkondenzuje na nějakém blízkém povrchu.
Výpary unikající z letadel ve velkých výškách se setkávají s prostředím s teplotami blízkými nule, nebo i pod bodem mrazu a jsou tedy šokově zchlazeny a drobné vodní kapky, nebo dokonce krystalky ledu vzniknou dřív, než se pára stihne rozptýlit. V okolí nemají žádný povrch, na kterém by se zachytily a tudíž se drží v určitém útvaru podobném mraku, dokud je vítr nerozfouká, nebo neklesnou do výšky s takovou teplotou, kde již krystalky ledu roztají...
Ono se totiž ve skutečnosti jedná o dvojitou konspiraci. Všichni ti cvoci s alobalovou čepicí na hlavě se můžou zbláznit kvůli kondenzačním čarám na obloze (které jsou opravdu jen vodní pára) a přitom to, co na nás z letadel rozstřikují, ve skutečnosti vůbec není vidět...
Aneb já kdysi u nás za vesnicí viděl lítat Čmeláka a ten za sebou táhl takovou kondenzační stopu, že z toho bylo celé pole bílé! Lidé, probuďte se!!!
(IRONIE 😄)
Inu - nejsem velký zastánce osmiletých gymnázií, moje nadprůměrně nadaná dcera tam byla kvůli samým jedničkám terčem docela drsné šikany - kdežto na vesnické ZŠ byla úplně v pohodě. Podle nějakého výzkumu, který jsem onehdy četla jsou navíc některá osmiletá gymnázia daleko zkostnatělejší a konzervativnější než základky - a - jestli je to pravda, tak vaše zkušenost tomu nasvědčuje. Je to ovšem pitomost a cesta jak dějepis studentovi znechutit. Což je škoda.
Ono to není až tolik o gymnáziích, jako o konkrétním učiteli. Sám jsem na osmileté chodil a první čtyři roky jsme měli příšernou kantorku, která bazírovala právě na letopočtech (Jestli ono to nebylo tím, že to nebyla její původní aprobace) a jela po zavedené linii- odvyprávět suchá fakta z jedné kapitoly v učebnici, písemka a dále se tím nezabývala. Málem mi dějepis totálně znechutila.
Naštěstí jsem na vyšším gymnáziu dostal učitelku, která měla přístup právě opačný. Ano, letopočty po nás stále do jisté míry vyžadovala, ale daleko větší důraz kladla na souvislosti mezi jednotlivými událostmi, jak se navzájem ovlivňovaly. Klidně od českých dějin přeskakovala k světovým a zpátky, z moderní doby se vracela k antice. Dala mi na to úplně jiný náhled a dodneska hlavně díky ní mám historii jako koníček.
Sice to není něco, co by mě živilo, ale na druhou stranu to dává člověku určitý náhled na svět, který spoustě jiných lidí chybí.
Třeba nedávno jsem potkal člověka, který se mi snažil tvrdit, že američané při svém boji za nezávislost opisovali od Velké francouzské revoluce a Brity jim nakonec pomohl porazit Napoleon. A to byl prosím student Pedagogické fakulty...
Jestli chcete mít ze svého dítěte nevzdělaného troubu - tak ho dejte někam do školy, kde po něm nebudou chtít vůbec nic. Nicméně jsou i rodiče, kteří chtějí, aby jejich dítě nevzdělaný buran nebylo. A neznalost fungování a vývoje lidské společnosti - a neznalost základů fungování přírody - to je prostě nevzdělanost, buranismus a úpadek lidské kultury. Jsme národ, který dal světu Komenského. A teď se hemžíme tupany, kteří nechápou smysl vzdělání. Naštěstí vás není tolik. Většinu mých žáků dějepis i přírodopis baví - a většina rodičů nechce mít z dětí tupany.
K tomu existuje docela trefný citát: "Ti kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu, aby si ji zopakovali."
A bohužel události posledních pár let svědčí o tom, že v moderní společnosti už valná většina dávno zapomněla...
Před rokem mne zase informoval cca 5 letý hošík, na odrážedle, že na cyklostezce nemáme my cyklisti co pohledávat, že to říkala maminka- ta právdě rejdovala kvákajíc s přítelkyní kočárek ze zatáčky na té cyklostezce pod cca 14% klesáním v hustém náletovém podrostu.
Kdyby dolů jel někdo netušivší, že na cyklostezku bikeři nesmí...
Není tam vidět víc než 10 m dopředu a stezka točí doprava a máte v mžiku na tachecu 45km/h ....kdo zkoušel na 14% svahu prudce brzdit kdy nalevo i napravo těsně u stezky hustý podrost 10cm stromků tak ví že buď se proletí ve vrtulníku nebo bude na Novinkách článek Bezohledný cyklista smetl na veřejné komunikaci maminku s kočárkem....
A co když tam bude další cyklista? Nebo třeba spadlá větev? A až si o ni nabijete čumák, tak do Vás ještě v plné rychlosti vlítne další cyklista, který jede úplně stejně...
Jak můžete proboha jet v takové rychlosti někam, kam nevidíte?
Tak jasně. A co rodina s malými dětmi na kole, která se na tu cyklostezku jde projet? Babička, která po ní jede ze hřbitova v sousední vesnici? Turista, který se chce během jízdy také kochat krajinou?
Nebo se pletu a stezka je jen pro závodníky olympijského formátu?
Pokud chcete lítat jako cvok, jděte na dráhu na stadion, nebo na nějakou jinou obdobnou specializovanou trať. Cyklostezka je především cesta, která má sloužit k dopravě. Nikoliv k tomu, aby na ní někdo řádil jako smyslů zbavený...
Mlady 20 - 40 uz proste tahat nebudou, nemaji cit pro zodpovednost, realitu ani pracovni navyky. Vstavat rano do prace?... to tak az kolem 12h kolem kfc a rovnou na demonstrace.... jsou k nicemu.
Aha, tak proto vstávám denně před šestou, abych se domů dostal okolo sedmé a celý den trávím za volantem...
A ne, 40 mi ještě nebylo.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tak normální člověk, když chlastá, tak vidí dvojitě. V Russku to evidentně posunuli na level, který ještě svět neviděl 😄