Pokud vím, tak se hroutí ekonomika Německa a US a další ekonomiky států EU je budou následovat. Ekonomika země, která oplývá nerostným bohatstvím, ropou a plynem, nedopadne nikterak špatně. A to navzdory všem analytikům a expertům, kteří se poslední dobou vyrojili, jak houby po dešti.
Jenže to nerostné bohatství taky potřebuje nějak vytěžit, zpracovat a přemístit. A co čert nechtěl, skoro všechny potřebné technologie má Rusko ze západu. Vlastní nemají nic a Čína v tomto taky moc nepomůže. Ono něco vlastnit je sice hezké, ale když to nedostanete k zákazníkovi, tak holt smůla.
Ve své analýze o tom informoval americký think-tank The Atlantic Council.
A co takhle udělat stejný rozbor o USA?
Takové rozbory jsou samozřejmě pro spoustu zemí, i USA. Zde ovšem nebudou tak dramatické změny, protože 1) USA si nelikvidují generaci mladých mužů ve válce, 2) stále existuje obrovský zájem o imigraci a 3) neexistuje "etnický Američan". Takže jich ani nemůže ubývat, na rozdíl od etnických Rusů. A o tom ten článek je.
Má někdo argument pro to, že po zrušení EET značně ubylo míst, kde lze platit kartou? Bankovními poplatky to nebude, ty se příliš nezměnily.
Proč současná vláda nezrušila také kontrolní hlášení DPH a naopak zavedla podrobnou evidenci DPP?
Zkuste se prosím oprostit od toho, že STBák Babiš a jeho parta je banda diletantů, o čem není nejmenších pochyb.
Uvedu vám jeden důvod. Terminál máme od obchodního partnera s minimálním poplatkem, ale peníze dostáváme v polovině následujícího měsíce. Tedy 15-45 dnů po poskytnutí služby a její úhradě. Platba v hotovosti je hned a bez poplatku. Proto je výhodnější i pro toho, kdo tržby poctivě přiznává.
Otázka, kterou by si Rusové měli položit zní trochu jinak: Proč to právě oni dovolili svému státu?
No, dovolili... stačilo si párkrát zvolit geniálního supermana Putina prezidentem a pak už se Rusů nikdo o dovolení neprosil. A největší paradox je, že teď se s důvěrou obracejí opět na Putina, aby všechno vyřešil. Není jim pomoci.
Za mě to má dvě strany
Je dobré dát ochutnat nepříteli jeho vlastní medicínu
Ta druhá strana je pro mě spíše negací. Rus to teď všude bude používat jako ukázku agrese, ukrajina se tímto v jádru bezcennou akcí degradovala na útočníka - nikoli oběť
Rusák bude pouštět v TV u nich jak umíraly těhotné ženy a bezbranné osoby - takže to použije k umlčení těch co tlačí na ukončení.....
Reálně za málo co tím Ukrajinci získají hodně nahrají právě Putinovi do karet a ten tím bude ospravedlňovat další svinstva
Nemyslím si to... po dvou letech už má každý jasno, na čí straně stojí. Nějaký malý vpád a pár obětí (ve srovnání s těmi statisíci dosud) ničí názor nezmění. Ano, Rus bude křičet, ale jeho propagandě uvěří jen ti, co jí věřit chtějí.
Tenhle "ekonom" je taky kapacita. Jak může být lépe? Elektřina zas zdraží (regulovaná část) a dost podstatně - takže cenová hladina půjde kam? A reálné mzdy? A náš průmysl?
Mne by spíš zajímalo, kolik z těch z bývalé střední třídy bude zase volit pětikolku, která za to všechno může.
To jako myslíte, že s jinou vládou by to bylo jinak? Průmysl v celé Evropě táhne dolů Green Deal, energie prodražuje primárně taky Green Deal a samozřejmě válka na Ukrajině. Naši výrazně exportní ekonomiku ovlivňují události naprosto mimo působnost jakékoli české vlády. To není obhajoba, ale konstatování faktu, že "za to všechno" fakt nemůže.
Tak se mi zdá, že Rus se dostal do celkem blbé situace. Díky předchozí "bratrské" pomoci od Íránu mu teď musí dodávat systémy, kterých má sám málo a navíc ještě po nedávném bratříčkování s Palestinci už definitivně na.ere své nedávné přátele - Izrael. A Íránu to pravděpodobně stejně moc nepomůže. Tyto systémy jsou snadno překonatelné a navíc nemají vyškolenou obsluhu. Izraelské rakety nezastaví.
Tady hlavně nesmí zapadnout jedna myšlenka z textu - že je dobré diverzifikovat portfolio. Jistě, ETF může vydělat v dlouhém období násobně víc. Ale není moudré mít jen ETF, akcie nebo dluhopisy pochybných firem (ty státní moc nenesou). Investiční zlato jako menší část portfolia má své opodstatnění. Hodnotu bude mít vždy, všude ve světě. Dá se velmi snadno schovat a (co může být pro někoho velmi důležité) dá se nakupovat a držet anonymně. Nikdo, ani stát, neví, kolik máte zlata. Tím pádem vám ho ani nikdo nesebere. 🙂
Děsí mě, jak se tady (a nejen tady) naprosto chladně kalkuluje s desítkami tísíc kusů vojenského materiálu, určeného k zabíjení a ničení. A republika se chlubí, jak na tom vydělává a jak to iniciuje a média se předbíhají, kdo víc a kdo lépe bude o tom informovat. Naši dědečci a pradědečci by všem těmto pravděpodobně nakopali zadel. Měli totiž z obou válek dostatečné zkušenosti na to, aby jim byly z duše odporné dnešní válečné plány.
Naši dědečci a pradědečci odcházeli z protektorátu, aby bojovali za svůj národ a jeho svobodu proti zvrácené diktatuře. V Británii, Africe i v SSSR. Takovým lidem se vždy říkalo hrdinové.
Článku chybí vysvětlení i zmínka o jakémsi reálně existujícím vytvořeném ruském fondu národního bohatství. Z něhož se pak navýšené výdaje obrany a rozpočtů, bez dluhového navýšení hradí. Ukrajina spravuje jenom vršící se dluhy. Jako stát a ani její armáda, by bez dodávek a apanáží, zřejmě již neexistovala. A dodávky a apanáže jsou kryty jen zvedáním dluhových stropů v zámoří a půjčkovými dluhy EU i České republiky. Po letech sankcí má Rusko vytvořený rezervní fond a avizovaný 2 % hospodářský růst. Evropa jde do recese s narůstajícím zadlužením.
Je fajn, že jste to zmínil. Svědčí hodně o ruské mentalitě, že "Fond národního blahobytu" spotřebovávají na válku. Samozřejmě je to špatně, protože taková produkce (zbraně a munice) nepřináší žádný ekonomický užitek do budoucna, na rozdíl od zdravotnictví, vzdělávání nebo dopravní infrastruktury. Rusové tu doslova likvidují svoji budoucnost. Až fond dojde (a to stane, bude-li válka trvat ještě pár let), nebude ani na válku, ani na civilní blahobyt. Mimochodem, snad jste zaznamenal, že loni už docházelo k mimořádnému zdanění velkých podniků (např. Gazprom) a k výplatě mimořádně velkých dividend. Rusku se totiž absolutně nedaří plnit plánované rozpočtové příjmy. Takže zatímco Ukrajina jede na dluh zahraniční, tak Rusko jede na dluh vnitřní.
Nevíte někdo, jestli se může hodnota měny dostat do záporných hodnot? Já jenom kam až může ten toaletní rubl padnou...?!?
Do záporných ne. Ale v Africe se stala v minulosti jiná věc. Bankovky měly vlivem inflace tak malou hodnotu, že se vyplatilo jimi utírat za.dek. Protože jeden útržek toaletního papíru byl dražší než hodnota té bankovky. 😄
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Po 150 té to samé. Má munici jen na tři měsíce, sankce Rusko do roka položí. Že vám není hanba takto lhát pořád dokola. Možná byste měl zavolat někomu kdo v Rusku žije abyste podával pravdivé informace. Víte o kolik vzrostla minimální mzda v Rusku od začátku války? A jejich inflace se s naší nemůže měřit absolutně 😁
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
V Rusku výrazně vzrostla průměrná mzda. Je to dobře nebo špatně? V tomto případě špatně. Rozjela se inflační spirála a zdaleka nekončí. Nedostatek pracovní síly v kombinaci s vysokými úrokovými sazbami (=drahé úvěry pro firmy) bude situaci dál zhoršovat.
2 odpovědi