Cituji unium.cz: Voluntarismus (z lat. voluntas =vůle) – idealistický směr ve filozofii. V některých případech považuje vůli za podstatu (základ světa). Odmítá objektivní platnost zákonů přírodních i společenských. Podceňuje vědecké poznání objektivních zákonitostí. Vůle je základním principem světa. --- A teď už za sebe: je to typická akce poradců, kteří mu neustále radí nebuď profesorsky mdlý, jako doposud, vystupuj radikálněji, rázněji, nebuď pouhým usmiřovačem (což je role, která Fialovi skutečně sedí: Zeman x Lipavský, Řechka x Černochová, ministr Nekula x pěstitelé konopí a řada dalších příkladů). PR poradci vysvětlují, že Fiala nemá co ztratit: Víme, že dohnat Německo v jeho životní úrovni by se za čtyři roky nepodařilo ani Pánubohu. A Fiala pak řekne: vidíte, zvolili jste si Boha místo mě, a ten to nedokázal, vidíte, udělali jste chybu. Pokud bychom si zvolili Fialu, zbude vždy dost různých důvodů "proč to nešlo": třeba válka na Blízkém Východě nebo v Pacifiku, epidemie, zemětřesení, pád meteoritu, růst cen ropy, cokoliv - a Fiala bude z obliga. - Pořád se mi z historie vybavuje Chruščovův slib z roku 1961: ještě dnešní generace sovětských lidí bude žít v komunismu (pro vysvětlení: "komunismus" byl tehdy vykládán a slibován jako všeobecný blahobyt, kde bude všechno zadarmo kde si zároveń každý bude moci nabrat, co hrdlo ráčí - švédský stůl). Anebo Rakušanův slib z hospody v Sokolově (leden 2024), že vláda do konce volebního období stihne znárodnit ČEZ (jinými slovy, bude pak tolik laciné vládní elektřiny, že si každý bude moci - za babku - nabrat, co hrdlo ráčí)
Má smysl nad tím máslem pořád mudrovat? Optimista, který dobře poslouchal premiéra Fialu na letošní Zemi živitelce před 3 měsíci, si jistě připomene jeho slova, cituji: == "A snížily se nejvíc ze všech zemí OECD. Meziroční pokles je teď kolem 3,8 procenta a takovým poklesem cen potravin se teď nemůže pochlubit žádná jiná členská země OECD,“ řekl Fiala. Pokles cen se podle něj povedl především díky vytrvalému tlaku vlády a snížení sazby daně z přidané hodnoty na potraviny z 15 na 12 procent.== Takže vidíte, Fiala JE obdařen dovedností ceny snižovat, stačí jen "vytrvale tlačit". A ze snížení DPH na 12% se neradujeme? Snížení z 15 na 12 procent se týká přece i másla, na rozdíl třeba od neslazené minerálky (tu kojeneckou vodu tady nechci pořád připomínat), kde stoupla z 15 na 21 procent, a srovnala tak krok s bezdomovcovým krabicovým vínem MADE IN SPAIN.
Heslo hypotékářů "nebydliš ve vlastním, nebydlíš vůbec" má své kořeny v socialismu, kde bylo v podstatě nemožné ve vlastním bydlet - snad jen na vesnici, kde se - svépomocí a při nedostatku stavebního materiálu - dal postavit domek. Trh s byty neexistoval - na rozdíl od trhu s rekreačními chatami (které se staly jedním ze symbolů éry No-tného a Hu-ka) či trhu se škodovkami a trabanty, který v podstatě, byť s problémy, existoval. Stavěly se paneláky, ale ty byly na příděl, fungovala jakási bytová pseudodružstva, což byly 20leté či delší čekárny na další příděl, špatně dostupné pro ty, kteří neměli vybraná povolání (což byli třeba učitelé nebo lékaři) či mladé svobodné lidi, kterým rodiče nemohli při startu do života pořídit bydlení, a kteří proto museli rodiny zakládat na ubytovnách nebo ve vesměs malých rodičovských bytech a bydleli v nich neodhadnutelně dlouho. Socialismus, jaký skutečně byl... Generace dnešních rodičů a prarodičů logicky nechce, aby se to opakovalo, a proto jsou k vlastnickému bydlení vychovávány jejich děti a vnuci od malička. - Přitom % vlastnického bydlení je u nás velmi vysoké, na západě to tak není - máme z toho různé nevýhody: především nízká mobilita pracovních sil. Lidé jdou do hypoték a stávají se tak vazaly hypotéčně-developerské spirály. Chrlí se obrovské množství bytů (které se většinou okamžitě prodají, už když jsou teprve v počítačích projektantů) - lidé v koupi bytů hledají ochranu před inflací a developeři chrlí další a další - i když se města a regiony vylidňují - a přirozený přírůstek obyvatelstva je záporný, nejsme Pákistán ani Nigérie.
Ten člověk dostal medaili naprosto po zásluze! Stejně jako ta mladá paní učitelka, která vyváděla žáky z budovy, ačkoli při tom ta střecha mohla spadnout i na ni. Vyznamenání by se měla dávat takovýmto lidem, ne jiným.
To, co jsme viděli z pražského Hradu, byla mixáž zpěváků, herců, sportovců - jako za Zemana, rozhodovala mediální známost a popularita, připomínalo to spíše VIP pořady komerčních televizí a trochu mě v tomto kontextu překvapilo, že nedostali medaili či řád třeba autoři Stardance... (i když formou vyznamenání ředitele ČT ji nepřímo dostali i oni).
Zálusk na akcie ČEZ mají všichni, napříč politickým spektrem, nejenom Babiš. Etatizace ČEZu láká i současnou vládu, vzpomeňme na výrok Fialova vicepremiéra Rakušana při diskusi v hospofě v Sokolově 31.1.2024, který jsme mohli na vlastní oči vidět na na vlastní uši slyšet třeba i v televizi - řekl přesně: "Není to úplně jednoduchá transakce, ale o tom tahle vláda jedná, připravuje se to, jsou tam minoritní akcionáři, ti se nějakým způsobem samozřejmě musí vyplatit, já doufám a myslím si to dlouhodobě, že to ještě naše vláda stihne." - No uvidíme, zdali to Rakušan stíhne...
A další citát, tentokrát premiéra Fialy, vysvětlujícího názor ODS na Čechy, kteří samostatně investují a kterým k tomu mimochodem otevřela dveře již kuponová privatizace Fialova stranického předchůdce Václava Klause. Takže Fiala: „Když mluvíme o menšinových akcionářích, nemůžeme si představovat drobné střádaly, ale jsou to často velcí bohatí podnikatelé se stomilionovými majetky.“ - Člověku by se v této souvislosti chtělo připomenout ještě další výrok, citát jednoho již nežijícího pána, který lidu také vysvětlil, že Zagorová je sice prima holka, jenže ona bere každej rok 600 tisíc.
Nevím, zdali si pánové Babiš, Fiala a Rakušan takto chtějí získat nové voliče, nebo naopak odpudit ty, kteří samostatně investují, aniž by škemrali a fňukali o státní podporu produktů typu DIP či penzijního spoření (= vyplácenou ze státních peněz, čili ze státního dluhu). "Vidíš, jak jsi blbej, že chodíš k volbám," pokárala mě nedávno jedna známá. "Já sama tam nechodím a mám se hůř hež ty?" Vsjo ravno.
Bohužel není to jenom Babiš, vzpomeňme si, jak Vít Rakušan 31.1.2024 na setkání v Sokolově prohlásil, že vláda chce etatizaci ČEZu "stihnout ještě v tomto volebním období". A to jenom proto, aby si nahonil politické body na místním Frantovi a Pepovi. Ti mu tento dotaz položili, protože se domnívali, že vláda pak začne vyrábět levnou vládní elektřinu. Být Rakušanem, dal bych jim číslo na někoho třeba na minsterstvu financí nebo ministerstvu průmyslu a řekl bych jim, že se se mnou mohou bavit třeba o privatizaci České pošty - jsem totiž ministr vnitra. Jenže Frantu ani Pepu privatizace pošty nezajímá, nezajímá je to, že třeba v Německu je tamní pošta obchodována na burze. A Franta a Pepa chtějí levnou vládní elektřinu. Teď už je jasné, že Rakušan svůj slib nesplní, stejně jako Nikita Sergejevič Chruščov nespnlil svůj slib ze začátku 60.let, že "ještě dnešní generace sovětských lidí bude žít v komunismu". Takže se znárodněním ČEZu opatrně, na konci 40.let jsme také viděli ve znárodnění úplně všeho všelék na úplně všechno. Ale pak ty konce... A co pražská burza? Už teď je maličká a hubeňoučká - a co pak bez ČEZu?
Jako bývalý volič koalice PirStan z roku 2021 mohu jen konstatovat, že piráti jsou strašně neautentiční. Tatáž ústa, která ve všem přikyvovala Jurčekovi (opravuji: Jurečkovi), Fialovi - ba i samotnému Stanjurovi po vyhlášení "balíčku" 11.5.2023 (tedy skoro už před 1 a půl rokem!), nyní NAJEDNOU tvrdí něco jiného, a to zřejmě jenom proto, že jim na pískovišti někdo rozdupal bábovičku. Osobně si myslím, že premiérem není ani tak Stanjura, jako spíše NERV, který je autorem mnoha vládních rozhodnutí (navyšování daně z nemovitost apod.), které vládní strany ve svých volebních programech z roku 2021 neměly (ba ani ve vládním programovém prohlášení na konci roku 2021) - vláda totiž není schopna sama svými vlastními kapacitami vymyslet skoro nic. - Případ pirátů jen ukazuje, jak hluboké (a pro veřejnost většinou neviditelné a skryté) jsou rozpory mezi 4-5 vládními stranami, které drží pohromadě hlavně pud sebezáchovy: TOP09 a Výborného KD Unie by se samostatně do sněmovny neprobojovaly a preference Fialovy strany jsou až o 20 procentních bodů nižší, nežli byly preference (a volební výsledky) Klause, Topolánka a Nečase. - Jinak opětovný vzkaz pánům novinářům: pište prosím slovo piráti s malým "p" - v češtině se kolektivní jména příslušníků politických stran, církví či zájmových sdružení píší s malým písmenem: lidovci, komunisté, katolící, sparťané - jakožto fanoušci klubu, ne obyvatelé antické Sparty, myslivci, monarchisté, buddhisté, klausovci, havlovci apod.
Všem třem stranám už nic jiného ani nezbývá: TOP09 a křesťanští unionisté se zmítají pod hranicí volitelnosti a pak také: která strana v Evropě s 12-13 procentními výsledky kdy postavila premiéra. Kde? Od Estonska až po Portugalsko, od Irska až po Kypr, kde? A Jurečka že dělá nepoulární opatření? Ale kdeže! Maláčovou vymyšlené a Jurečkou realizované výchovné 500 korun přeci masově nahnalo seniorní voličky k volebním urnám s lístkem SPOLU v ruce a rodiny s dětmi po "jurečkovém" 5000 Kč doslova křičí: Chceme ho volit! Bezdomovci: nezdražil nám španělské krabicové víno, volme SPOLU.
Ale v jednom koalice SPOLU selhala: s daňovou asignací pro rodiče a prarodiče, byla to vlajková loď voleb 2021, měli to na titulních stránkách letáků. Tady voličům opravdu lhali. I když já osobně, za sebe, jsem na rozdíl od voličů Jurečky a Pekarové rád, že k té asignaci nedošlo: nemám už totiž v rodině žádného seniora, prostřednictvím kterého bych si plnil kapsu - naopak: musel bych platít zase nějakou nově vymyšlenou daň, protiže slíbená asignace by byla další dírou do veřejných financí.
Nechci strašit, ale pětikoalice si zbytečně seká nepřátele: teď lékaři, jindy důchodci, pak akcionáři ČEZu, venkované, banky, majitelé nemovitostí, OSVČ, zemědělci a majitelé orné půdy, příznivci školného, příznivci redukce počtu ministerstev, odpůrci nezdaňování tichého vína, příznivci setrvání Česka v OSN, pak už dokonce i bezdětní... Spousta voličů pětikoalice z roku 2021 (volil jsem ji tehdy i já) najednou s hrůzou zjišťuje, že do některé z těchto skupin patří, často i ne jedné.
Neptejme se, co říká Konečná, ptejme se, co říkají běžní lidé. Především: neznáme socioekonomický status Evy Pavlové před zvolením manžela i po zvolení - Eva Pavlová má jen 60 let, ale na vojně to chodí jinak: viz manžel, který byl důchodcem již ve věku 57 let. Není tudíž vyloučeno, že Eva je vojenská důchodkyně - ale jako jako důchodkyně, ať už jakákoliv, přeci nemusí platit sociální ani zdravotní pojištění - a je státním pojištěncem. Takže není nutné, aby peníze na zdravotní pojištění brala od státu a pak je převádfěla na pojišťovnu, jednodušší je, když stát zaplatí pojišťovně přímo, bez této okliky. Navíc vojenské důchody nejsou vypláceny z rozpočtu ministersva práce a sociálních věcí, ale z rozpočtu ministerstva obrany. Bylo by tudíž logičtější, kdyby se prezident prostřednictvím toho svého Vašiny obrátil na Černochovou, a ne na Jurečku. V případu bije do očí hodně rozporuplností, kterým se šlo ale vyhnout. Proč Pavel zveřejnil své video až za dlouhatánských 6 dnů po Jurečkově prohlášení pro média (Jurečka 3.10, Pavel 8.10)? Vysvětlení se - bohužel - samo nabízí. Pavel také mohl obětovat toho Vašinu, ale neudělal to a teď je na to už příliš pozdě. Někdo v celé kauze lže - myslel jsem nejdřív, že Pavla poškodil Jurečka, ale zase podle toho, co říkal Jurečka v nedělní Partii Terezie Tománkové, lhal prezident. - Což mě velice mrzí, Pavla jsem totiž volil v prvním i druhém kole, spokl jsem i jako zapřísáhlý celoživotní nestraník jejich bývalé členství a Evě jsem roli první dámy během voleb upřímně přál, je totiž v podstatě - místem narození - moje spolurodačka. Škoda!
Předchozí diskutující mají pravdu: v článku se skutečně trochu chaoticky a nepřehledně mísí několik geografických pojmů. Na vysvětlení:
1) malebné městečko v údolí se jmenuje Berchtesgaden
2) nacistická vesnice poblíž Berchtesgadenu se jmenovala Obersalzberg
3) Hitlerova alpská rezidence se jmenovala Berghof
4) stavba na vrcholku hory se jmenuje Kehlstein, alias Orlí hnízdo. Hitler ji dostal v roce 1938 k narozeninám - stavba je zachovaná a je častým cílem turistů. Je v dosti nepřístupném terénu: v údolí musíte nasednout na speciální autobus, ten Vás odeveze pod vrcholek hory a tam na dalším parkovišti vystoupíte a nasednete do výtahu, který Vás vyveze až na vrcholek. Výtah je tam proto, že cesta na vlastní vrcholek by byla příliš strmá na to, aby ji zdolal jakýkoli vůz. Hitler si Kehlstein rozhodně neoblíbil, byl tam všehovšudy párkrát. Všechny ty historické záběry, které vídáme v televizních dokumentech (terasa, velká prosklená okna, filmové shoty natáčené Evou Braunovou) pocházejí právě z Berghofu, ne z Kehlsteinu.
Chlapík se zřítil... pak nepoužil na cestu dolů ten výtah: hloupost anebo vyšší obsah etanolu - ostatně na Kehlsteinu je restaurace. Úsměvná poznámka: v závodní jídelně nám často dělali "alpský knedlík". Myslel jsem, že je to nějaká myslivecká latina, ale na Kehlsteinu jsem viděl, že alpský knedlík skutečně existuje a vypadá úplně stejně jako ten ze závodky. Na místě lze koupit historickou literaturu, navíc mohu odkázat na místní e-shop Odkaz , kde si můžete knížku o Orlím hnízdu pořídit i v češtině. Klikněte na odkaz FREMDSPRACHEN a je to tam
Vláda by měla především udělat gesto a vrátit (a pro rok 2025 odpustit) lidem, kteří byli povodněmi tak těžce postiženi, nově navýšenou daň z nemovitosti. U těch, kteří museli postoupit demolici svého objektu, by to měla být samozřejmá slušnost. Zatímco NEnavržení něčeho podobného je absolutní neslušnost, proti které budu v roce 2025 (u volební urny) protestovat. V státním rozpočtu by to byla minimální částka - vždyť vláda stejně argumentuje, když se navrhuje třeba rušení ministerstev ("ušetřila by se jen malá částka"). Také si uvědomme, že jsme v Sudetech a lidé tam také podnikají a podnikat tam není snadné, jenže budovy nebo jejich části sloužící k provozování živností jsou jako "budovy určené k podnikání" zatížené dosti vyskou daní, která po daňové reformě v absolutních číslech ještě víc naskočila: vždyť třeba 85% z 10 000 je o dost více než 85% z 2 000... Nebo chceme, aby se všichni přestěhovali do Středočeského kraje, což už se dnes koneckonců poměrně masově děje (a pak po vládě škemratt, aby financovala v atraktivních leč přelidněných oblastech stavbu nových bytů)? Opravdu chceme, aby regiony vymíraly a byly odsouzeny k zániku?
Pavel zareagoval v situaci, která nastala po zveřejnění Jurečkova návrhu (v ČT), v podstatě správně, ale pozdě. Jurečka to zveřejnil už 3.10. a jasně řekl, že by se měla ona apanáž hradit ZE STÁTNÍHO ROZPOČTU (ne tedy ze snížených náhrad prezidentovi, jak to nyní - včera, tedy TEPRVE 8.10. - navrhuje Pavel). Proč to ten Jurečka s Pavlem neprobral ještě předtím, než s tím vyrukovall, a čekalo se na reakci opozice a veřejnosti, která byla logicky vesměs odmítavá (viz třeba i ankety na Novinky.cz). Palvovi tím udělal medvědí službu a je to další vlastní gól tohoto ministerského chasníka. Kolikátý už?
Středočeský kraj je lákavé sousto. Nevláčí s sebou třeba sudetské dědictví (většina krajů ano), nepotýká se s takovými problémy jako Praha (nedostatek místa, doprava, ekologie, stárnutí obyvatelstva) a není ani krajem v pravém slova smyslu: například nemá ani svoje krajské město, a nemusí tudíž mít starosti s rozvojem jeho infrastruktury. Všechno má v Praze. A za pražské peníze...
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Už mě to fakt nebaví... a naším politikům bych chtěl vzkázat, aby přestali ve svých úvahách a přirovnáních používat jména konkrétních cizích zemí. Vzpomínám na Miloše Zemana, který v inauguračním projevu v roce 2018 vzpomenul tuším Kamerun, nebo Polsko premiérského poradce Křečka (který mimojiné pozapomněl, že lidé nejsou hloupí a na nákupy do Polska začali jezdit už dlouho předtím, než jim to tento hlodavec poradil). A teď zase ten Fiala... Člověk má v tom Polsku i Německu přátele a kamarády a teď neví, jak se před nimi tvářit, stydět se před nimi... Polskému kamarádovi (Bydgoszcz) jsem se tehdy za Štěpána Křečka (polsky se to řekne, pokud se nepletu "Szczepan Chomik") omluvil. Já už fakt nevím.