• komentoval
    Před 6 dny

    Hezky jste to popsal. Je tu ale i, sice malá, ale reálná možnost, že ten chudák kajakář v polovině Eskymáka, v proudu, který může téct i 4m/ s, se praští do hlavy o kámen, který možná za nízké vody trčí ven, ale teď je v bahnité vodě zcela neviditelný. To jsou ta rizika, a nikoli ojedinělá, rozvodněných toků.

    Pokud bych měl přistupovat k čemukoliv tímto přístupem, nesměl bych jezdit na kole, protože bych mohl spadnout a odřít si koleno, nesměl bych chodit pěšky, protože bych mohl špatně došlápnout a podvrknout si kotník... V případě "eskymáka v momentě, kdy je během pár vteřin vodák hlavou dolů, než se otočí se může praštit do hlavy uplně stejně ve špinavý lodě jako v čistý, protože v tu chvíli tak jako tak nemá otevřený oči. Z tohoto důvodu zkušený vodák používá ochranné pomůcky mezi který patří především vodácká helma (ani cyklistická, ani jiná, ale vodácká, která je na určitý rizika stavěná), má na sobě vodáckou vestu, obvykle poloprofi až profi vestu, ne tu co vám půjčí v půjčovně. Má na sobě správný oblečení vhodný do vody, co obvykle eliminuje možnost prochladnutí, protečení vč. dalších vlastností. Vozí s sebou záchranné lano a umí s ním zacházet, zároveň vozí v lodi značná část lidí okolo mě lékárničku pro všechny případy. Nevím, kdy bych slyšel o cyklistovi, lyžaří nebo tak, že by si na jednodenní výpravu na 10km lesem bral s sebou do batohu lékárničku, třeba si bere a já mu to schvaluju... Zároveň takovej člověk si je vědom toho, co je pro něj nebo jeho skupinu už nebezpečný, zná svoje schopnosti. Mnoho z nás jsme si prošli kurzem záchrany na divoký vodě... Protože chceme dělat zrovna tenhle sport a chceme ho dělat s rozumem. Ve finále se setkávám s mnohem krizovějšími případy kvůli neznalosti na komerčních úsecích, než na divoké vodě s lidmi, který mám kolem sebe a znám je. Těm lidem v komerčních tocích můžete dokola opakovat co dělají špatně, oni to budou dělat stále.

  • A jak víte, že jsou to zkušení vodáci? Podle jejich vlastních keců? 😳 🤣 Já jsem zase zkušený lyžař, který jezdí i volné terény. Pokud je ovšem zveřejněná výstraha, tak tam prostě nelezu! Vždyť to není jen o mně, nebo o nich. Ale také o těch, kteří budou tyto nezodpovědné lidi nakonec zachraňovat...

    Nevím, zda to jsou zkušení vodáci s jistotou, ty lidi neznám, ale soudím podle svých zkušeností, mám-li být konkrétní tak člověk, který v pracovní den vezme dovolenou a jede na místo odkud pochází reportáž s lodí stavěnou na divokou vodu, pak už umí sledovat vodní stavy a je si vědom toho, jaké teče konkrétní množství vody pod Křižanovickou přehradou a je si zároveň vědom toho, jaký terén o jaké obtížnosti se tu nachází. Nezkušený člověk by s hodně velkou pravděpodobností tohle neudělal nehledě na to, že by nejspíš nebyl majitelem kajaku takového typu a stěží by se zaobíral nějakým zapůjčením. Pokud jste zkušený lyžař, pak sám víte v jakých podmínkách si můžete dovolit lyžovat a v jakých ne, tohle je totéž. Pokud je vydaná výstraha, pak s takovou informací samozřejmě pracuju a zohledňuju jí, mám-li mluvit sám za sebe. Pokud platí výstraha, že se budou zvyšovat hladiny toků, pak v dnešní době internetu přesně vím kolik kde v jakou chvíli teče vody a zároveň vím jaký je ať už spodní nebo horní limit vhodný pro splouvání. A rozumný člověk dokáže posoudit, zda je tý vody optimálně.

  • Myslim ale, že je velky rozdil mezi divokou čistou vodou a povodňovou vodou plnou bahna, kusů dřeva, větví, a splaveného bince. Co se stane kajakáři, když ho taková voda přelije nebo se s kajakem převrátí a zamotá se do něčeho pod hladinou? V povodnove vodě je pravdepodobnost dost velká. Chápu příznivce všelijakých sportů, ale tohle je sobeckost a nezodpovědnost, už jen proto, že pak v případě problému bude takový člověk zaměstnávat záchranáře, kteří mají teď jiných starostí až dost. To je jak když leze zdatný lyžař do lavinového pole, stejná kravina.

    Rozdíl mezi čistou a bahnitou vodou je pozorovatelný, ale pořád je to otázka zkušeností a takzvaného umění číst řeku s tím, že člověk jako například má maličkost má z Českých toků bohatý zkušenosti se čtením bahnitý vody. Mám li to přirovnat ještě konkrétně k tomuto článku, pak je třeba brát v úvahu, že Sečská přehrada pustí stavidla a pustí 23 kubíků vody/sec. Ta doteče do další přehrady (Křižanovice I), kde se smíchá s čistou vodou. Plovoucích stromů apod. se v takovém případě nevyskytuje tolik, jako je to za přirozeně nastoupané vody na hodnotu 23 kubíků. Křižanovická přehrada tyto případné plovoucí předměty z větší části zachytí. Pod touto druhou přehradou teče korytem možná 23 kubíků, ale taky možná jen 11 kubíků, protože zbylých 12 teče do trubky na výrobu elektřiny. Pokud by zde žádná elektrárna nestála, pak by 11 kubíků v korytě byl vcelku běžný stav po deštích a nikdo by si ani nepomyslel, že je něco divnýho, kdyby bylo v korytě 23 kubíků, už to bude rychlá vodnatější řeka, ale stále v obvyklých hodnotách pro splutí. Kajakář, který jezdí na lodi tohoto typu má loď utěsněnou, tudíž přelití je vlastně vyžadováno, v případě, že by se ocitl hlavou dolu s největší pravděpodobností ovládá eskymácký obrat a během pár vteřin je opět nad hladinou. V případě, že někdo v takové vodě zaplave, pak proto splouvá ve skupině lidí, kteří vozí s sebou v lodi záchranné pomůcky, ví jak s nimi zacházet, plus mají znalosti o tom, jak se v takových případech chovat, protože je to součástí jejich zkušeností.

  • Možná proto, že tam průměrně 364dní v roce korytem řeky protejká asi tak 5 centimetrů vody a loď má obvykle hlubší ponor nehledě na to, že je někam potřeba strčit pádlo. Aby se takový úsek řeky na který se pánové vypravili dal sjíždět je ideální mít reálně v korytě větší množství vody potřebný pro splutí, laicky řečeno aby tam protejkalo třeba něco okolo 50ti centimetry vody. Pánové dnes měli v podstatě ideální podmínky na splutí, který na tomto úseku nastanou zhruba jeden den v roce - množství vody se kterým se potýkali plně odpovídalo množství vody potřebný ke splutí takovýho úseku. K tomu, aby se takový usek dal splout je zapotřebí osoba s dostatečnými znalostmi jak se chovat na divoký vodě o odpovídající obtížnosti, znalostmi jak posoudit množství vody v toku a další, napříkklad odpovídající vybavení. Kajak, který je vidět na fotce je loď stavěná na divokou vodu, očekávám proto, že se jednalo téměř jistě o zkušený vodáky a pak je celý článek poněkud dehonestující jejich sport. Samozřejmě souhlasím s tím, aby nezkušení vodáci zapojili rozum a nesplouvali řeky v tomto čase a samozřejmě bych si přál, aby voda kterou ke sportu potřebujeme neopouštěla své břehy a zůstala v korytě, aby nebrala ani životy ani majetek.

  • Důležitý je, jak se takový článek napíše a kdo ho jak vnímá, když ho čte. Jsem zkušený vodák se znalostí divoký vody a je mi jasný, kvůli kterýmu úseku kajakáři se na Chrudimku vydali. Jeden amatérskej pohled (a ten pohled může mít i klidně hasič nevodák) může znít tak, že tam o kus výš proboha teče druhej povodňovej stav a je to moc vody - ano na 2.SPA se už správně pádlovat nemá. Jenomže pro zasvěcenýho člověka se má věc tak, že úsek, který evidentně pánové chtěli splout patří mezi sportovnější divočejší úsek, (řekněme pro nezkušenýho vodáka jako dost divoká voda, ale pro zasvěcenýho vodáka se zkušenostmi jako lehčí divoká voda), který ale vyžaduje ke splutí dostatečný určitý množství vody... ani málo, ani moc, prostě akorát. Jde o úsek, kde obvykle část vody mizí v elektrárně a do původního koryta se nedostane, tudíž aby bylo možno tento zajímavý úsek splout je potřeba, aby tam voda tekla i nějaká mimo elektrárnu a k tomu je zapotřebí aby tam taková voda protejkala a to se stává jen výjimečně, kolikrát i míň, než jednou za rok. Pokud jde o prevenci před nezkušenými vodáky, pak jsem jednoznačně pro šířit osvětu, aby byli lidi obezřetní a na vodu nechodili, na druhou stranu se mi vůbec nelíbí, pokud si kdokoli nezasvěcenej ukazuje prstem na zkušenýho vodáka, kterej jen čeká na příležitost až zaprší, aby se mohl věnovat sportu, kterej ovládá, že jsou označeny za dementy apod. Je to asi jako byste soudili kterýhokoliv jinýho sportovce za to, že se věnuje sportu ve kterým vyniká - akorát bohužel my musíme sprotovat jen tam, kde a kdy nám příroda sport umožní.