Tady platí železná logika: Pokud Putin ovládne Ukrajinu a Západ mu v tom nedokáže zabránit, půjde dále, aby uskutečnil svůj cíl, obnovil někdejší sovětskou říši včetně pásu vazalských států v Pobaltí, ve východní Střední Evropě a na Balkáně. Půjde případně i dále, až tam, kam mu to jeho možnosti a okolnosti dovolí...
Ten už byl dávno před tímto útokem Ruska na Ukrajinu rozpuštěn a jeho členové zařazeni do regulérních jednotek Ukrajinské armády. Zajímavé je, že tato ruská tvrzení připomínají jiná ruská tvrzeni z minulosti. Když na podzim 1939 SSSR podobným způsobem napadl Finsko, odvolával se tehdy na stranu Lapua, která byla ovšem už v roce 1931 jako extremistická zakázána.
Rusko nechce a ani nedokáže ukončit válku bez hmatatelných výsledků. Zatím to ale vypadá tak, že po nasazení nových druhů zbraní dodaných hlavně z USA budou úspěchy Rusů čím dál tím skromnější. Pokud Rusko, které vede válku s Ukrajinou a nepřímo se státy aliance NATO, ji nebude schopno ukončit včas a za cenu ústupků, může časem čelit totální porážce a ocitnout se v situaci obdobné situaci Německa v roce 1945. Pak bude v sázce otázka udržení Ruské federace ve stávajících hranicích, neboť se svými požadavky nejspíše vystoupí představitelé neruských národů RF a možná i další představitelé regionální politiky.
Sankce jsou morálně politickým prohlášením, jehož platnost se obvykle obchází. Když USA vyhlásily embargo na obchod s Kubou, zprostředkovaly v obchodě jiné země, např. Mexiko a kubánští představitelé měli navíc důvod, na který mohli svádět neúspěchy své hospodářské politiky.
Když komunistické státy odmítaly obchodovat s Jižní Afrikou kvůli její politice apartheidu a s Chile po Pinochetově puči, dováželo komunistické Československo suroviny odtamtud přes jiné státy, např. Švýcarsko. Tak tomu zřejmě je i za nynější války na Ukrajině. Embargo Rusko neohrozí, neboť se ve světě najdou ochotní zprostředkovatelé z řad politických "neutrálů", kteří si na tom přivydělají.
Občané poměrně zaostalého ruského národa žijícího hlavně z těžby a vývozu surovin nenávidí tradičně vše západní. Příčiny jsou staré a nechci je zde rozebírat. Rusko napadlo vojensky sousední Ukrajinu směřující vývojem k Západu..
A Západ doplácí na svoji víru, že s Gorbačovem začala v Rusku demokratizace a že s Ruska se stává "normální", civilizovaná země, jež vývojem směřuje k právnímu státu, které je možno důvěřovat a západoevropské země s ním uzavřely dohody o dodávkách ropy a zemního plynu a ocitly se tak v hospodářské závislosti na této polobarbarské zemi.
Nyní byly zaskočeny politickým vývojem Ruska, které se vrátilo k autokratickému systému vlády a k tradiční politice rozšiřování území státu na úkor menších a slabších sousedů.
Čeští občané stojí před dilematem, zda se smířit s ruským expansionismem, když to bude vyváženo dodávkami "levné" ruské ropy a zemního plynu. Tento "rozumný" postoj je příznačný zvláště pro příslušníky starších generací, kteří si pamatují na dobu ruské "sovětské" nadvlády v této zemi, na to, že když si dávali pozor na pusu a dělali tenkrát to, co se po nich chtělo, prožili svůj život celkem v klidu a obešli se bez nějakých západních liberálních demokratických svobod, když měli navíc doma "levný" ruský plyn. Je těžké někoho přesvědčovat o tom, že tento přístup je krátkozraký a hloupý. Proti gustu žádný dišputát
3
Sledujících
10
Sleduje
3
Sledujících
10
Sleduje
Fico byl už v době normalizovaného období v sedmdesátých a osmdesátých letech znám svými nápadně prosovětskými komunistickými postoji. Dnes, kdy éra klasického komunismu v Rusku už skončila, je Fico alespoň ještě nápadně proruský, což má ostatně ve slovenské politice dlouhou tradici.