Milý autore, to je ale blábol. Hned v úvodu. Hranice moci českých knížat sahala mimo jiné za Labské pískovce a na jihu ovládali třeba Vitoraz, dnes Weitra. Popřípadě Kladsko, a další. Ono se to krásně poslouchá, ale hranici opravdu netvořil pás kopců tak, jak si to malovali obrozenečtí dějepisci a tvrdí se dodnes na leckteré ZŠ. Ona se nám ty hranice dost proměňovaly v průběhu tisíce let a sahaly i za ty kopečky. Takové zjednodušení je možné pro děti na 1. stupni ZŠ, ale pokud jste se dostal myšlenkově dál, nelze se o ně opírat. Sytém byl lenní a český kníže patřil k Říši, původně Východofranské, poději římské, minimálně lenním vztahem. (viz Wihoda et al.) A to trvalo do vzniku Rakouského císařství, právně i politicky (vznik 11. 8. 1804). A to jsem zcela pominul problematiku Slezska a Moravy, která byla samostatná lenní území a období habsurského soustátí. Každý historik totiž ví, že Morava byla samostatným útvarem, mimochodem zrovna v 11. století rozdělená na údělná knížectví a v roce 1003 - 1029 připojená k Polsku, stejně tak ovládaná a oddělená byla v 15. století za vlády Jiřího z Poděbrad a husitských válek. Tentokrát pro změnu ji ovládal rakouský vévoda a král Zikmund.
Vykládat, že tohle je zárodek moderního státu, no jistě, s velkou dávkou nadsázky, asi jako je vejce zárodek slepice. Ale v realitě je to takový rozdíl, jako když řešíte, jestli máte na talíři vajíčko, nebo slepici. Což rozhodně není totéž.
A na tyhle informace nemusíte mít studovanou historii jako já, najdete je i na wikipedii, byť tu jako badatelský zdroj nelze uznat. Ale k základní informaci postačí
Chápu, že se také potřebujete předvést. Pojďte do toho a napište něco, aby to lidé chápali ... A gratuluji k vystudování historie.
To se takhle opajcne třináct let starý "kafe.cz", přifantazíruje se pár větiček a senzace je na světě
No, to se takhle vzal před několika lety "něčí" původní článek a vydal se bez autorova svolení. Pochybuji, že v redakci Kafe mají doma v šuplíku originální, ještě tištěné fotografie. A pokud by byl zájem pátrat dál, jsou fotografie k nalezení i v jedné z knih Arnošta Vašíčka, kterému jsem dal k publikaci svolení. Ne tak ale redakci Kafe ...
HRDINO, čeština má skvěle vypracovaný systém transkripce výslovnosti jazyků psaných jinak než latinkou, ať už jde třeba o čínštinu, arabštinu nebo ruštinu, ty RYZHOVE. Ve tvém někde přelouskaném článku hovoříš o bitvě u Balaklavy dne 25.října 1854 - tedy jedné epizodě o skvělosti britské armády, a zapomínáš na epizodu z téhož dne (Charge of the Light Brigade), kdy jezdecká brigáda (2 eskadrony lehkých dragounů, 2 eskadrony husarů a 1 hulánů) pod velením samotného lorda Cardigana vinou chybně formulovaného rozkazu shora útočila do nesprávného údolí přímo pod palbu ruského dělostřelectva, které se stihlo k masakru ještě reorganizovat
SPURNÝ, nebuď tak vzpurný. Ten článek je především o "tenké červené linii", kterou se dnes ohání kde kdo, aniž by věděl, co to je a odkud se to vzalo ... ;-)
Zajímalo by mne, odkud autor vzal údaj, že Eduard padl po Bannockburnu do zajetí Nemám bohužel momentálně po ruce ty nejdůležitější knihy, hlavně výpis z anglických kronik z období čtyř plantagenetovských králů, od Jindřicha III. po Eduarda III., ale z literatury, která mi dostupná je, plyne, že král zůstal po bannockburnském fiasku na svobodě. Pravda, měl velké problémy s opozicí.
Traquair, Peter: Freedom´s Sword, London 1998.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Měli jsme svatbu v roce 1981 cca 60 hostů a zaplatili jsme cca 20.000,-Kč. Ale další náklady mimo restauraci - cukroví, dorty, hudba. A účet v článku zcela jistě ze svatby nebyl. Počet předkrmů, polévek a hlavních jídel a potom úplně jiné počty večeří, absence nealko nápojů (kofola, coca-cola), úplná absence jakýchkoliv sladkých zákusků, bez kterých je svatba nemyslitelná a hlavně - úplně chybí aperitiv na přípitek.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Zcela jistě ze svatby byl ...