Existuje i spousta mladých matek, které si s nějakou zdravou výživou zrovna nelámou hlavu. Stačí se někdy podívat na Výměnu manželek, jak tam v některých rodinách vypadají a jak se stravují. Mezigenerační problém je spíše ovlivněn tím, v jaké sociální skupině se kdo nachází. Pokud rodič převezme většinu sociálních vzorců ze své rodiny, většinou ve vztahu k prarodičům nebývá problém. Jestliže však nastane situace, kdy babička s dědečkem jsou např. dělníci z malého města celý život zvyklí jíst velké množství uzenin a dalších nezdravých jídel a jejich dcera, pracovnice reklamní agentury žijící v Praze, se rozhodne vychovávat své děti v souladu s trendy, které vidí ve své sociální bublině, obvykle padne kosa na kámen.
Ne tak docela. Ještě nedávno na ženy, které neměly manžela, byl společností a církví kladen silný nátlak. Ženy měly výrazně horší přístup ke zdrojům, než muži a jejich zdrojem byl hlavně muž, kterého dokázaly získat nikoli pro sex, ale pro dlouhodobý závazek - manželství. Tlakem společnosti byly nuceny nebýt tak vybíravé a zajistit si zdroje pro přežití skrze partnery včas - tedy v době, kdy mají ony co nabídnout (vzhled, schopnost dát potomstvo).
Stejně tak byla silně ostrakizována ženská promiskuita. Sex před manželstvím nebo střídání partnerů byl černý puntík na pověsti. Stejně tak svobodné mateřství. Současný stav je důsledkem emancipace, která vyřešila jeden problém (závislost žen na mužích) - a vytvořila nový problém.
Top 10% alfasamců mají nyní sexuální harémy desítek žen na které kývnou prstem a ty přiběhnou doufajíce, že je uloví jako partnery (většinou neúspěšně a jsou pouze dočasnými hračkami do postele).
Svým způsobem jsme se dostali do konceptu muslimských společností, kde top muži mají harémy a na zbytek "nezbyde nikdo". Což muslimské společnosti většinou řešily klasicky - frustrované protestující "incely" posílali do války proti kacířům. Pokud prohráli, byli mrtví a problém byl vyřešen, pokud vyhráli, dotáhli si ženy jako kořist zvenčí a problém byl opět na jednu generaci vyřešen. Paradoxem pak je, že dnešním incelům vlastně zbývá taktika vyčkávat na zbytky, co odpadnou alfasamcům z penisu - a nebo vyrazit lovit ženy do zemí třetího světa, které si i svatbou s incelem ze západu pomohou k vízu a lepšímu životu na západě.
V něčem máte pravdu, ale s muslimským světem bych to fakt nesrovnával. V našich zeměpisných šířkách je pořád minimum žen, které by se dobrovolně chtěly stát součástí harému. A proto provozuje-li nějaký muž polygamii, např. je ženat a má vedle toho někde čekající milenku, jedná se téměř vždy o záležitost dočasnou. Buďto časem vyhraje manželka nebo milenka. Žena, která z tohoto souboje vyjde poražená, se pak vrací zpět na seznamovací "trh" a kdokoli z incelů má možnost se o ni ucházet. Pravda, většinou již s nějakými těmi závazky, ale takový už je život. Pokud někdo míří na mladou, krásnou a bezdětnou, tak holt musí být trošku jinačí sekáč.
Cílený lov partnerky v zemi třetího světa už mi s prominutím připadá jako zoufalost a zneužívání něčí tísně. Vyrovaný člověk něco takového nemá zapotřebí. Nevím, kolik je Vám let, ale můžu Vám říct, že v mém okolí je pár singl mužů, kterým táhne na čtyřicítku nebo už ji překročili a jsou to vcelku spokojení lidé. Možná před nějakými deseti lety se svou vztahovou neúspěšností trápili, ale dnes jsou už rádi, že mají čas na své koníčky, kamarády a že je nikdo neprudí. Zvláště když vidí mnohé své vrstevníky, kterým manželství zkrachovalo a musí potom řešit alimenty, tahanice o děti a další ne moc příjemné věci.
Existují pouze incelové, incelky neexistují. Jakákoli žena si vždycky na sex někoho najde. Jen je občas problém, aby "vyhovoval jejím standardům".
Přístup k sexu pro ženy a muže je tak diametrálně odlišný, že ženy tento mužský problém obvykle nejsou vůbec schopny pochopit.
Ženy mají navíc neuvěřitelně snadno dostupný sex i s muži, kteří jsou vysoko nad jejich vlastními parametry. Průměrná žena, s průměrným vzhledem může velmi snadno na sex sehnat na seznamce, v baru, kdekoli muže, který je ve všech parametrech velmi výrazně nadprůměrný. Na sex. Nikoli na dlouhodobý vztah. To v těchto ženách pak vyvolává často velmi falešnou iluzi o tom, jak si vlastně stojí. Jsem schopna dostat do postele chlapa, jehož hodnocení na škále 1-10 je 9, tak musím být také nejmíň 9!
A to je právě ta blbost.
Muži jsou ve výrazně těžší pozici, tam je to totiž přesně naopak. V dnešní emancipované době pak každý muž, jehož "hodnotový status", který je daný zejména majetkem a ochotou jej se ženou štědře sdílet, vkusem, vzhledem, povahovými vlastnostmi (a často desítkami dalších typicky ženských požadavků) - vyjde v celkovém hodnocení jako podprůměrný (tedy méně "kvalitní" polovina populace), je následně vypoklonkován.
Často velmi dehonestujícím způsobem a ponižujícím způsobem. Pokud mají štěstí na slušnou ženu, skončí jako kamarád. Tedy opět - incel.
Osudem těchto beta a sigma samců je pak čekat na "zbytky po alfasamcích". Jakmile totiž ženy dosáhnou určitého věku, případně jako bonus určitého množství nemanželských dětí s alfasamci a chtějí zahnízdit, zjistí, že incel je jediný, kdo na ně zbyl.
Tak to ale bylo odjakživa. Akorát to trochu pokřivilo období socialismu, které se snažilo všechny zprůměrovat a v oblasti rodiny a vztahů se mu to celkem i povedlo. Nyní jsme se v podstatě vrátili do stavu, který byl tisíce let přirozený, do společnosti s existujícími sociálními rozdíly. Člověk má v životě spoustu možností, ale musí mít co nabídnout. A startovní čáru nemáme všichni stejnou ani omylem, to je prostě fakt, se kterým se musíme smířit.
To si pamatujete špatně. O útlumu zbrojní výroby a konverzi zbrojního průmyslu na civilní výrobu bylo rozhodnuto usnesením vlády ČSSR č. 112/88 z července 1988 a 84/89 ze září 1989. Zbrojní výroba se dle nařízení měla utlumit na straně Česka o 80% a na Slovensku o 90% a to do roku 1992. Už v roce 1989 byla produkce zbrojního průmyslu o více než třetinu nižší než v roce 1987. Nebylo kam dodávat, maximálně na dluh nesolventním zákazníkům. Dříve šla drtivá většina produkce do vojsk Varšavské smlouvy, ale tam nejen že se odbyt zastavil, ale na základě Pařížské smlouvy z roku 1990 o razantním snížení těžké konvenční techniky v Evropě, došlo na straně vojsk Varšavské smlouvy k uvolnění 34500 kusů těžké vojenské techniky. Byla to stejná nebo obdobná té, co jsme vyráběli a prakticky zaplavila trhy technikou v ceně šrotu. Pak už byly dodávky naší techniky naprosto mimo.
Útlum zbrojní výroby v Československu na přelomu 80. a 90. let byl zcela logickým krokem vyplývajícím z probíhajícího konce studené války. Stinnou stránkou věci bylo jeho živelné provedení, kvůli kterému jsme ztratili spoustu potřebného know-how i výrobních kapacit, které by se nám dnes velmi hodily.
Já bych chtěl jen dodat.Je mě více jak 75.Ale tito disidenti v četně pana Havla A je jich již hodně po smrti.Pokud byli v kriminále,tak to nesvádějte,že si tam podlomili svoje zdraví.Není to pravda,většina z nich žila životem, cigarety a chlast.A toto tělo nerado přijímá?Dá se říci,že si za své zdraví může každý sám.Co se týče té autorky, tak vůbec nemá životní zkušenost a rád bych si ji osobně vyslechl co je zač.
Proto jsem taky napsal, že pobyt ve vězení jim rozhodně neprospěl, ale ten hlavní důvod byl jinde.
jjo, při přijímačkách na VŠ (ČVUT) v roce 73 bylo maximum 100 bodů - 25 fyzika, 25 matika, 25 deskripce a 25 třídní původ; udělal jsem těch 75 možných...a prošel bez třídního původu, ale s odřenejma zádama a ušima.
Je to tak, jak říkáte. Záviselo hodně, na který obor se člověk hlásil a jaký byl převis zájemců nad počtem přijímaných. Na matfyz se mohl dostat i uchazeč s rodiči na indexu, zatímco v případě humanitních či uměleckých oborů by takový člověk byl bez šance. Body za třídní původ ale nedostávali nutně jen děti členů KSČ. Tuším, že se počítalo i to, když se rodiče živili manuální prací.
Paní autorka to má trochu pomotané. Havel i Jirous zemřeli předčasně, pobyt za mřížemi pro ně rozhodně nebyl procházkou v růžové zahradě, ale nebyla jejich předčasná smrt spíš způsobená tím, že oba dost holdovali cigaretám a nejspíš i alkoholu? Sváťa Karásek a Vráťa Brabenec to mají těžké, ale to mají takoví lidé vždycky. Protože totiž kdo dělá alternativu pro pár lidí, ten prostě vydělá míň než ten, kdo vyprodává sportovní haly. A preference širokých mas se od středního proudu k undergroundu v důsledku změny politického systému těžko posunou. Nikde na světě není alternativní kultura tak populární, aby její interpreti nežili v porovnání s hvězdami pop-music v relativní chudobě. Lidská přirozenost je zkrátka taková, že většina chce něco, co všem připadá normální.
Se zmínkou o "slušných lidech" to paní autorka zcela podělala. Pomalu na to slovní spojení totiž začínám být alergický. Kdo je to slušný člověk? Ten, kdo se tak sám označí? Ten, koho tak označí jakási samozvaná elita, která si uzurpuje patent na rozum? Navíc z toho, co paní autorka napsala, jako by vyplývalo, že kdo za minulého režimu studoval nebo vyjel do zahraničí, je automaticky špatný člověk. Za prvé: Možná se budete divit, ale na vysokou školu se před r. 89 dostávali i děti nestraníků. Stejně tak do vycestovat do ciziny (včetně té kapitalistické) se podařilo nemalému počtu lidí nedisponujících stranickou legitimací. Za druhé: I mezi členy KSČ se jistě našlo mnoho dobrých lidí a v disentu nebyli jen samí Mirkové Dušínové.
Ta podpora startupů nemůže být jen "nasypeme peníze", to se rozkrade. Dá se leckde opisovat, třeba ve Finsku. Ale obávám se, že naše vláda něčeho víc není schopna - ani tahle, ani jakákoli jiná.
To je otázkou rozdílné mentality. Finsko je typicky seversky strohé a spořádané. Češi patří spíše na východ. Není to sice až tak hrozné jako na území někdejšího Ruského impéria, kde jsou sklony k despocii a zneužívání moci zakořeněny velmi hluboko, ale určité nutkání si neustále mírně přilepšovat a kdeco ochcávat u nás pořád je. A vláda není ničím jiným než odrazem celého národa.
Souhlas. Slušné spojení má jen Ústí a Děčín, jinak je to bída. Karlovy Vary samotné jsou krajské město, potřebovaly by něco, co by tam ty lidi trochu udrželo - vysokou školu nebo aspoň detašovanou fakultu. VŠ student často a rád zůstává ve městě, kde studoval, protože tam má kontakty a svou první práci. Ale VŠ samotná nestačí, chtělo by to i nějakou podporu startupů celorepublikově a v krajích zvlášť. No a Jeseník, tam by to chtělo rychlejší trať aspoň do Olomouce, ale přes ty hory je to fuška. To už je to pomalu lepší do Polska.
Určité plány existují. Větev vysokorychlostní trati směřující do Německa, která by se odpojila někde pod Řípem a pokračovala do Mostu. A podkopat Červenohorské sedlo kupodivu už také někoho napadlo. Ale otázkou je, kdo to zaplatí. Pro naše vlády rozvoj severozápadní části naší země evidentně není priorita, když nejsou ochotny ani zafinancovat veřejnou VŠ ve Varech. S podporou startupů obecně souhlasím, ale je každopádně potřeba být velice obezřetný. Některé startupy skončí jako Avast, jiné ovšem jako Refork. 😉
Který průmysl potřeboval vysokoškolsky vzdělané lidi před 2. světovou válkou? Většina ne. Ale dnes už ano. Kdyby tam zůstal a rostl, potřeboval by ho. Ale kdyby jsou chyby. Podle mě je budoucnost jednak ve zlepšování možnosti dojíždění hromadnou dopravou, hlavně vlakem - dojíždět hodinu není tak moc a můžete ve vlaku pracovat jako "train office" a v posílení práce z domova - jasně, každý to nemůže dělat, ale posílí to ochotu těch, co můžou, zůstávat v pohraničí. Prakticky největší demotivátor je, že není práce pro toho druhého z páru a tak se musí stěhovat celý pár, zatímco učitel nebo lékař by mohl klidně zůstat.
Paradoxně mají výhodu oblasti, které se začaly pořádně industrializovat až po 2. sv. válce. V nich byl totiž umístěn zpravidla strojírenský a elektrotechnický průmysl, který jednak lépe prošel procesem transformace v 90. letech, druhak dává větší prostor pro inovace a nabízí více kvalifikovaných pracovních míst. Pro srovnání bych uvedl města Aš a Rožnov pod Radhoštěm. Zatímco první jmenované bylo před 100 lety označováno za "český Manchester" s desítkami prosperujících textilních továren, v druhém jmenovaném v té době při vší úctě akorát tak pletli proutěná košťata a pásli ovce. Pak přišel socialismus, který se snažil dát všechno všem. V Aši už průmysl byl, v Rožnově ne, a tak tam vláda nacpala Teslu. Takže dnes je naopak Rožnov považován za "české Silicon Valley", zatímco z Aše se stala akorát tak noclehárna pro dělníky pracující v Bavorsku.
Práce na dálku je pro skomírající regiony určitě jednou z možností. Pár lidí, kteří toho využívají, znám, ale těžko říct, jestli se z toho jednou stane masový jev. Dostatečně rychlá železnice je super a už dnes z toho některá města dost těží (např. Pardubice, Ústí nad Labem, Tábor). Jenže dostat se vlakem za hodinu do Prahy z měst, která by to potřebovala nejvíce (Chomutov, Karlovy Vary, Jeseník aj.), je akorát tak zbožné přání. Zatím jsem neviděl žádný plán, který by v těchto směrech přinášel podstatné zlepšení infrastruktury. A jestli ano, tak se jednalo o časový horizont 2100+.
Já to vím a přesně to taky mám na mysli. Zabrání a následný odsun bylo velké přestřižení tradic.
Na překvapivě mnoho z těch tradic se alespoň dočasně podařilo navázat. Problém je v tom, že pastevectví, těžba dřeva, ani výroba porcelánových hrnků nebo kožených rukavic nejsou zrovna sektory, které poptávají vysokoškolsky vzdělané odborníky.
Tak to jsme na tom uplne stejne a je to jak rikate. Uz podle prijmeni je vam to asi jasne, ze jsem z Karvinska. Proto se obcas snazim otevrit lidem oci nenasilnou formou. Bohuzel se to vzdycky mine ucinkem. Takze v tom kraji nema vubec smysl zacinat cokoliv o vsem, co pisu vyse.
Já jsem z opačné části republiky, kde je to v lecčems podobné. Ale popravdě se těm lidem ani nedivím, že volí Babiše. Od roku 1989 tu nebyla žádná vláda, která by pro ně něco udělala. Akorát za Babiše měli trochu více v peněženkách.
Z čistě hospodářského hlediska byl odsun sudetských Němců určitě ztráta.
Kdyby tam zůstali Němci, bylo by to totéž. Akorát by nejspíš místní po absolvování vysoké školy nezůstávali v Praze či v Brně, ale spíše v Mnichově, Berlíně nebo v Norimberku. Stačí se podívat, jak vypadá pohraničí na saské a bavorské straně. Vesnice jsou tam sice pořád dost načančané, ale jinak je to domov důchodců.
Tak jako v obecně to ví asi každý, ale poprvé jsem měl chvilku čas si srovnal mapy s nejnižší mírou vzdělání, ostatními parametry a výsledky voleb. Takže ono to nebyl tolik objev, jako spíš potvrzení 😉 no a z radosti, jak to celé zaklaplo, jsem se o to chtěl podělit. No a vy, místo abyste mě pochválil, tak mě kamenujete sarkasmem 😄 😄 😄
Já z jedné z těch zakroužkovaných oblastí pocházím, proto ten sarkasmus. Dobře totiž vím, jaké jsou tam "úžasné" možnosti výkonu nějaké odborné profese i jak jsou tam ti nemnozí vysokoškoláci "skvěle" platově ohodnoceni. Také mám celkem dobrý přehled, kde se např. z našeho maturitního ročníku nakonec usídlili jedničkáři a kde naopak zůstali čtyřkaři. 😄
Lidi se stěhují tam kde je vhodná práce.
V ČR je to bohužel takové jednosměrné, všichni se chtějí stěhovat do Prahy ( nebo velkého města).
ČR je na rozdíl např. od Německa silně centralizovaná. Centrály velkých firem, orgány státní správy, výzkumné ústavy, velké nemocnice, vše je v Praze, menší část v Brně, pár dalších univerzitních měst trochu paběrkuje a ve zbytku země máte jako vysokoškolák šanci akorát, pokud jste lékař nebo učitel, převezmete firmu po tatínkovi, nebo vám někdo zajistí protekční místo na místním úřadě.
Nazvěme onu poptávku pravým jménem-umístěnky. Nechtěl tam nikdo, tak to bolševici dali befélem...
Moji rodiče a rodiče mých spolužáků studovali v 80. letech, kdy už žádné umístěnky nebyly. Narodili se v Sudetech a po studiích se naprosto dobrovolně vrátili do svých rodišť, měli tam ve svých oborech jistou práci a zpravidla i dobré vyhlídky na získání vlastního bydlení, což by v Praze neměli ani omylem.
V jednom okně jsem si nechal podíl obyvatelstva s nejnižším vzděláním (červená a oranžová) ve druhém okně jsem si dal mapu výsledků voleb do PS2021 (ANO tyrkys, Spolu modrá) a třetí mapu míry nezaměstnanosti. Všechny tři mapy mají přesnou shodu. Které tři hodnoty mají vždy ty samé mapky společné už asi tušíte. Dalo by se přidat taky cena pozemků, nemovitostí, výše průměrné mzdy, podíl služeb a tak bych mohl pokračovat. Vždy vám vyjde přesně to, co čekáte že vyjde. Totální kauzalita?
tady je důkaz:
To jste tedy objevil Ameriku. 😄
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
To se jim to utrácelo ,když za totality se národní důchod dělil na půl .
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
To je jeden z velmi rozšířených bludů. Kdyby se státní rozpočet skutečně dělil na půl, tak vzhledem k tomu, že Slovensko mělo oproti Česku zhruba polovinu obyvatel, museli by tam mít přibližně dvojnásobné důchody, platy atd. A to neměli ani omylem. Souhlasím, že v určitých obdobích mohly dostávat investice na Slovensku přednost, neboť cílem tehdejšího režimu bylo vyrovnávat rozdíly mezi regiony, ale tím to končí.
Co se týká výstavby metra v Bratislavě nebo dokonce v Brně, tak to je s ohledem na velikost města opravdu vyhazování peněz. Naštěstí to vypadá, že od té doby někdo dostal rozum, a na tu zmíněnou Petržalku se staví tramvajová trať.