Oni Němci mají celkově mnohem lépe zvládnuté výrobní procesy, management, kvalitu i vývoj. V českých firmách i pobočkách těch německých je těžký chaos všichni dělají všechno, neefektivně, improvizují a podle toho to vypadá jediné čím jsme zatím schopni konkurovat je cena práce. Například i jen zavést funkční a produktivní informační systém je nad síly českých firem, protože to znamená napřed hodně investovat a nevydělávat jenže čeští manažeři chtějí okamžité, byť z dlouhodobého hlediska neefektivní výsledky. Sám jsem dělal ve třech a všude to bylo stejné, 3-4 systémy nedokonale propojené a stejná data jsem opisoval z papíru 4x do každého zvlášť. V praxi je to těch 50% o které máme nižší mzdy.
Moc děkuji za zajímavé informace. Právě tyto reakce je třeba. Jen tak se mají šanci dostat k povolaným, kteří se nad tím mohou zamyslet a něco s tím zkusit udělat.
Jsem už celkem alergický na výraz "nízká produktivita práce".
Když to zjednodušíme, produktivita práce je v podstatě rozdíl mezi příjmem a náklady při nějaké činnosti. Pokud se budete například snažit něco vyrábět, musíte mít nějaké lidi (zaměstnance), kteří to budou vyrábět, musíte mít materiál potřebný pro výrobu a musíte mít nějaké prostory, kde to budete vyrábět. No pak taky musíte svůj produkt někomu prodat.
Takže na straně nákladů máte náklady na mzdy, na pořízení potřebného materiálu a další náklady na výrobu, např. energie.
Na straně příjmů je prodej produktu.
A teď, jak v této rovnici najít nějaké řešení ??
Nejjednodušší by bylo navýšit cenu produktu. Narážíte ovšem na možnosti trhu - nemůžete svůj produkt prodávat dráž než konkurence, pokud nenabízíte "něco navíc".
Můžete ušetřit na zaměstnancích - buď jim dát méně peněz nebo je přinutit k tomu, aby za stejné peníze udělali více práce. To asi nebude dlouhodobě fungovat, lidé vždy budou chtít více peněz ...
Snížit náklady na pořízení potřebného materiálu - to asi taky nebude moc fungovat, ceny rostou, pokud se budete snažit za každou cenu něco ušetřit na materiálu, nejspíše se to projeví na celkové kvalitě výrobku.
No a poslední částí jsou další náklady na výrobu - s tím se obvykle také nedá moc udělat, např. ceny energií velmi narostly. Snad jen změnou výrobní technologie, pokud je to tedy možné, ale to zase přináší další náklady.
Jinak řečeno, moc možností ke zvýšení produktivity není.
Možnost zvýšit produktivitu práce je paradoxně u nás obrovská. Já jsem člověk, který prošel řadu výrob. Největší problém u nás je, že se majitelům firem nechce často investovat. Nechtějí si nechat projektovat výrobní linky. Nechce se jim nakupovat nové technologie. Radši místo automatizace volají po levných zaměstnancích (oni jsou z krátkodobého hlediska levnější - z dlouhodobého ale nesmírně drazí). Když jsem viděl výrobní linky na západě a ve vyspělé Asii a porovnal si to s výrobou u nás, kdy si výrobní manažeři poslepují výrobu z různých strojů (ne málokdy koupených tzv. z kopřiv), musel jsem uznat, že takhle se kvality a produktivity výroby dosáhnout nedá. Firmy u nás často nejsou schopny udělat kvalitní výrobky na starých rozpadajících se strojích a automatizovaná výroba chrlí často stejný výrobek v desetinásobně vyšších počtech za stejnou dobu (tedy kvalitnější a daleko levnější finální výrobek).
Češi se musí naučit, že pokud chtějí vyšší mzdu, tak si o ni musí říct, popřípadě změnit zaměstnavatele, obor, přestěhovat se, rekvalifikovat atd. Nikdo jim vyšší mzdu sám od sebe nedá.
Zrovna nedávno jsem se bavil s kamarádkou, která si posteskla, že už 10 v práci nedostali přidáno a že má mizerné peníze. Při tom je na vedoucí pozici a je pro firmu poměrně klíčová. Myslím si, že by mohla mít klidně trojnásobnou mzdu. Když jsem se jí zeptal, jestli si řekla o přidání, tak prý ne. Když jsem se zeptal proč, tak jen krčila rameny.
U nás se říká: "Nikdo není nenahraditelný". Já dodávám: "Nikdo není nenahraditelný, ale ne každý je postradatelný".
A co ta slavná produktivita práce? Prošel jsem již několik firem, abych si udělal představu, jak to u nás chodí. Hromada majitelů si založili firmu, aby sami nemuseli tolik pracovat, měli větší svobodu řídit si svůj čas a hlavně si abnormálně zvýšili své příjmy vůči možnosti být zaměstnancem. Jejich myšlenka častokrát nebyla prosperující a rozvýjející se firma, ale rychle zbohatnout a prsit se před ostatními, jaký jsem borec (takových jsem v životě poznal hodně - např. v jedné hospodě se tři podnikatelé předháněli, jak moc ponižují své zaměstnance). A tak se stává, že si kupují drahá auta a staví velké vily, ale jsou opatrní v nákupu moderních technologií do svých firem. Osobně jsem zažil, že mi majitel nechtěl koupit novou "šupléru", protože stála 2000 kč, ale sám si koupil nové BMW v ceně kolem milionu korun. Přitom to měřidlo bylo důležité pro fungování firmy. Naši podnikatelé berou zakázky v Německu, které samotní Němci nechtějí dělat, protože jsou moc finančně náročné vůči zisku z jejich výroby. A tak děláme drahé výrobky za nízkou cenu, zatímco Němco naopak ty levnější za vyšší cenu za hotový výrobek. Místo automatizace výroby u nás stále spíš sázíme na levnější investici do lidské práce za nízké mzdy. Osobně jsem ze zpráv vždy odvodil, že nízká produktivita práce souvisí s tím, že naši zaměstnanci méně dělají za stajnou mzdu, ale pak jsem zjistil, že naopak zaměstnanci na západě dělají daleko méně práce za vyšší mzdu. Jen prostě řada činností je automatizovaná a prodejci produkty neprodávají (oproti nám) za podhodnocenou cenu. Vyrábí tak výrobky daleko levněji.
Vzpomínám si na jednu zprávu v rádiu, kdy podle statistik EU měly jendny z největších zisků právě české firmy. Neboli, přestože lidem u nás sice firmy vyplácely nízké mzdy, sami měli příjmy celkem vysoké. Přestože mzdy se zas tak moc nezvyšovaly a dokonce jsme nedosahovali v roce 2021 ani poloviny průměrných příjmů v Itálii (podle statistik byl v Itálii průměrný příjem přes 2500Euro, kdežto u nás uváděli něco přes 1000Euro), podle statistik jsme měli vyšší příjmy na obyvatele, než například Itálie. O čem to mluví? Že se zvýšili příjmy firem, kdežto zaměstnanci spíše stagnují. To co by hodně zlepšilo situaci v naší ekonomice je ještě vyšší růst mezd, čemuž dost napomáhá růst minimální mzdy. Řada ekonomů a majitelů firem by nesouhlasilo. Ale kolikrát už jsme slyšeli, že tak velké zvýšení minimální mzdy bude vést k propouštění a stal se spíše opak. Čím vyšší byla minimální mzda, tím více firmy volaly po pracovní síle. Jistě, nesmí se to přepálit, ale stále naši ekonomiku brzdí nízké příjmy obyvatel. Malá úvaha. Když se zvýší mzdy u nás, vybere se víc na daních a dokonce budou daně moct klesat, protože se rozpočet vyrovná. Většina obyvatel ty peníze utratí spíše u nás, než v zahraničí, což zase povede k oživení ekonomiky. Teť je to spíše tak, že vysoké příjmy mají majitelé firem a top management, kteří ty peníze utrácí spíše v zahraničí a díky daňovým optimalizacím daně táhnou hlavně nízkopříjmoví obyvatelé, kteří z nízkých mezd zas tolik peněz neodvedou.
Ty pojmy jako Anglosasové apod. co jsou v článku přesně používá 5. kolona tady. Jde přesně vidět, kde čerpají 😄. Hlavně ať si otevřeme obzory a jako alternativní zprávy nám doporučují ty proruské... Stačí si chvilku vyslechnout nějakého podporovatele Ruska a hned má člověk jasno, všechno jak přes kopírák, stejné teorie, stejné názvosloví. To že jsou lidi zpracovaný Putinem v Rusku chápu (trošku), ale že se najde plno blbů i tady u nás, kde lidé mohou porovnávat zprávy z různých zdrojů...
Já tvrdím, že si stačí ty teorie vyslechnout/ přečíst a zamyslet se nad nimi. Hlupáci, co se ve škole odmítali učit, protože je to "nebavilo", kteří nejsou dodnes schopni vlastního názoru (protože ten hospodský názor, který vysvětluje, že celý svět je proti nám, je jednodušší), ti kteří vůbec neumí samostatně myslet, ti prostě uvěří názoru propagandy, který není nijak ověřený. Ti moudří si ověří informace a zjistí, že jsou to pouhé fantasmagorie a tak ruské propagandě jednoduše nevěří. To je celé. A že některým těm lžím věří i lidé s vysokoškolským diplomem? Nenechte se mýlit. I vysokoškolák může být velký hlupák, co jen proplul školním systémem, protože měl dobrou paměť. Ale právě třeba sám neumí přemýšlet. Jen opakovat, co mu kdo řekne. Řekněte sami, kolik škol u nás je pořád zaměřeno na memorování a kolik učí své žáky samostatnému myšlení. Já začal chodit do školy v roce 1982 a pak si dělal další v roce 2008 a musel jsem konstatovat, že se systém nezměnil. A jediné, co po Vás chtěli, abyste si toho co nejvíc zapamatovali. O nějakém samostatném myšlení nemohla být ani řeč.
Je to zvláštní? Ano. Je to uvěřitelné? Pro proputinovské zabedněnce ne. Pro běžného člověka ano. Co se vlastně stalo? Dovolím si spekulovat. Víme, jak si Rusové váží lidí a od roku 1968 víme i jak si váží cizích lidí. Ve válce ve Vietnamu bylo období, kdy američtí vojáci klidně vyvraždili celou vesnici. A to dost surově. Rusáci nebyli schopni se hnout dál. A navíc jim místní nevzdávali úctu. Naopak jim ukazovali, jak je nenávidí. Prostě jim nejspíš ujely nervy a začali se mstít každému, kdo se jim postavil do cesty. Krásně tím ukázali, že jak velení a politická elita, ale i běžní vojáci jsou krvelačné bestie a váleční zločinci nejvyššího řádu. A tyhle neřády u nás řada hlupáků obdivuje. Proč asi? Jsou totiž stejné s...ě.
Je neuvěřitelné,co za nesmysly tady někteří vyplodíte. Od nahraných scén,po to,že zdejší lidi vymlátili sami Ukrajinci. Doufám,že to není vzorek národa !!!
Není to vzorek národa. Je to vzorek hlupáků, kteří jsou hloupí, nevzdělaní a hlavně sebetřední a sobečští. A sami by si zasloužili nepodmíněné tresty za vlastizradu.
Za jakou vlast? Za kterou z nich. Ukrajina není celek, nikdy nebyla. Je to tuším devět naprosto nesourodích bývalých knížectví spojených do jednoho státu. Tudíž federace... A to co se tam posledních devět let děje je podobně nesmyslná válka jako kdyby se v dřív ještě československu rozhodli někde v Praze, že odteď se bude všude používat čeština a žádná slovenština a ať se zkusí slováci trhnout. Nesmysl, že jo... Jenže tady ve středu evropy se dokázali domluvit a v míru rozejít. zatímco na východě se kvůli tomu samému válčí. A proč? Protože je Ukrajina coby celek na velmi výhodném geografickém místě a její příklon by se hodil jak tomu pomyslnému západu tak východu. Ukrajina měla něco co žádný jiných stát na světě... měla ekonomicky i geograficky otevřené směry jak na východ tak na západ bez ohledu na sankce... a o to přijdou ať už nakonec vyhraje kdokoli.
Nedávno jsem byl na pochybách, proč by Ukrajinci chtěli zrušit druhý jazyk (Ruštinu). A jediný výsledek byl ochrana státu před ruským vlyvem - tedy velmi významný bezpečnostní problém. Reportáž z jiného postsovětského státu(myslím že to byla Litva) mne v tom vyloženě utvrdila. I když tam šli trochu jinou cestou. Nicméně, před válkou na Ukrajině měli ten samý extrémní problém s fašizujícím se obyvatelstvem, které díky ruské agresivní politice vměšování se do suverenity okolních států, začalo dezinformacemi vyvolávat agrese uvnitř jejich státu. Ale politici toho státu se dali cestou osvěty. Zakázali vysílání ruských televizí na svém území, spustili vlastní televizní vysílání v Ruštině a začali vše vysvětlovat. A vliv agresivního fašistického Ruska skutečně klesl. Jsou to prostě agresivní hajzlové ti Rusáci.
Možná to vyzní cynicky, ale v podstatě si to zasloužili (i když minimálně část z nich ne). Záleží na tom, kolik lidí ve skutečnosti podporovalo příklon k Rusku. Sám bych se nedivil, kdyby těch proruských bylo vždy menšina, klidně i třeba pod 30%. Zkuste protestovat proti dění v místě kde bydlíte, když je tam hlasitá menšina s útočnými puškami a podporou vojáků z cizího (nepřátelského) státu. Sami chtěli to, čeho se teď dočkali. Ale aspoň i tam teď možná začne příklon spíš k demokratické Ukrajině, než fašistickému Rusku.
Chcete říci, že tam není holič alespoň 3x dražší než u nás? Chcete říci, že tam pivo v hospodě není 3x dražší, než u nás?
Prostě všude, kde platíte hlavně lidskou práci, zákonitě musíte zaplatit násobně víc. S nájmem je potíž v tom, že i v rámci ČR se liší několikanásobně, takže pak logicky dost záleží, s čím to porovnáváte v tom Německu. Když jsem bydlel v Liberci, tak jeden čas byly nájmy v Žitavě menší, než ty v Liberci. Ale dělat z toho závěry na celé Německo, opravdu nejde.
Podle jednoho článku pro celé Německo jde porovnávat ceny za bydlení. Mají tam ceny regulované a podle článku skoro stejné po celém státě. Mají mít politiku bydlení stavěnou tak, aby bylo bydlení v nájmech levné.
Není to až tak dávno, co jsem se díval na pár věcí. Bydlím ve Zlínském kraji. A při porovnání cen za nájem u nás a v Německu jsem konstatoval, že Němci zaplatí asi o 1000kč/měsíc za stejně velký byt (ale mají asi tak 3x vyšší příjmy). Nedávno měli nejvyšší ceny energií (plyn, elektřina) z celé EU. Oproti ČR asi o polovinu vyšší (ale asi 3x vyšší příjem, takže po přepočtu na příjmy jsme měli cenu energií 2x vyšší než Němci). Včera porovnávali ceny stejného zboží (potraviny, drogerie). A v Německu měli zboží levnější (myslím, že to bylo skoro až o čtvrtinu - ale příjmy až 3x vyšší než my). Pokud by u nás byla minimální mzda vyšší, víc by se vybralo na daních a rozpočet by byl v přebytku. Možná i daně by mohly být nižší. A že by to naše ekonomika neutáhla? Já nevím. Podle statistik EU vzrostlo HDP na obyvatele dokonce na vyšší úroveň než v Itálii či Španělsku. Ale v těch státech je průměrný příjem cca. 2x vyšší než u nás. A pokud porovnám růst hrubé mzdy u nás, tak mi spíš připadá, že se zvýšily příjmy firem, než příjmy zaměstnanců. Takže si nemyslím, že by zvýšení minimální mzdy firmy neunesly. A mluvit o tom, že se bude muset propouštět při zvýšení mezd ve chvíli, kdy firmy tvrdí, že je rekordně nízká nezaměstnanost, mi připadá spíše jako vydírání, než platný argument.
Pořád jen kecy o nízké produktivitě práce? Žvásty,žvásty a zase jenom žvásty !!!! Produktivita práce je potřebná jenom někde,pokud je veliký odbyt,tak je potřeba produktivita,ale zase to má další návaznosti,takže přestaňte oblbovat národ produktivitou práce!!!Pokud výrobu neprodám,tak je mi produktivita k tomu hnědému co vylézá zezadu !!!!
Podle toho, co píšete, jste zatím zcela asi nepochopil, co znamená produktivita práce. Já si řadu let myslel, že produktivita práce je závislá na tom, jak zaměstnanci pracují. A pak se mi dostalo pár informací. A podle nich za produktivitu práce může hlavně majitel firmy, vedení firmy a obchodníci firmy. Neboli, jak moc je majitel ochotný investovat do moderních technologií, jak vysokou cenu za zboží jsou ochotní vyjednat obchodníci a jak zefektivnit dokážou manažeři výrobu. A dělníci téměř žánou šanci na zvýšení produktivity nemají. Ale majitelé firem to vždy dokážou podat tak, že tomu je přesně naopak.
To jsem měl na mysli taky - promarněné peníze, které mohly být utraceny daleko efektivněji a možná i pro lepší účel. Třeba pro pacienaty na ankologii, mám s tím vlastní zkušenost a vím, že to je "svinsky" nákladná léčba.
No právě, já mám občas podezření, že některá známá osobnost zjistí, že se charitou dá celkem dobře uživit a založí si charitativní organizaci a jako řediteli této organizace si pak vyplácí abnormální částky s ospravedlněním, že se přeci musí věnovat řízení té organizaci a to je práce jako každá jiná. Takže to působí, jak je úžasnou osobností, ale přitom to více méně bere spíše jako nalezení způsobu, jak se krásně živit a nemuset dělat něco jiného a ještě vyzvednout svou úžasnou osobnost.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Je to pravda, Němci se opravdu v práci nepřetrhnou. Děláme na ně, jsme kolonie Německa. A můžu z osobní zkušenosti potvrdit, že děláme co by tam nedělali s nízkou přidanou hodnotou.
4 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
To je přesně to, co by naši lidi měli vědět.