Omráčení před zabitím je to nejmenší, co pro ta zvířata můžeme udělat. Představte si, že vezmete svého starého psa k veterináři, a on ho "v souladu s náboženskými předpisy" bez umrtvení podřízne.
Transporty živých zvířat jsou samozřejmě hrozné, ale nedává smysl přidávat k nim ještě halal porážky v Česku.
Žádat veřejnost podporu, to nevím. Lidi budou sice říkat, že je to strašné, jak zvířata trpí. Ale když uvidí, že by museli pro zlepšení podmínek platit za kuře dvakrát tolik, skoro všichni budou proti. Podobné záběry z německého koncernu Westfleisch odvysílané v německé TV lidi sice šokovaly, ale nakonec daly řetězce i konzumenti přednost ceně.
Bio kuře možná stojí dvakrát tolik, ale královské kuře dnes stojí řádově o 40% víc, než to rychlokuře. Nicméně to je tím, že si na něj Albert dává extra přirážku jako na "prémiový" produkt. Reálné extra náklady jsou kolem 7-10Kč za kilo. Takže řádově 15% navíc v ceně, ovšem člověk se tím nají 2x líp.
Zakázat by se měly všechny ty falešné reklamy, které doteď pouštěl Albert do světa, a ne ty reálné záběry. Tady je vidět, na čem ten byznys staví - na manipulaci zákazníků a ohýbání reality 🙁 Každý by si měl rozhodnout sám, co chce nebo nechce podporovat, ale bez informací není žádná svobodná volba.
Dřív by řezník takovouhle obludnost na regál nedal, ale v dnešní době je možné všechno. Když už po těch kuřatech chceme, aby umřela pro náš oběd, tak se k nim aspoň chovejme s nějakou minimální úctou.
Ten klíč k relativně rychlé změně drží v rukou řetězce. Dlouhodobě pak standardy Evropské unie, ale tam mají dlouhé prsty agrolobbisti.
Podnikal jsem v tomto oboru 30 let.
Cítím se proto kvalifikovaný reagovat.
1/ záběry jsou realita
2/ producenti ( zemědělci ) jsou součástí technologického řetězce, který se snaží vyhovět poptávce trhu ( stejně jako všude jinde)
3) producenti jsou existenčně závislí na tom, že kuřata dostávají vše co potřebují k dosažení technologického a ekonomického cíle - maximum váhy, minimum úhynú, nejvyšší kvalita zpeněžení a minimum zbytečných nákladů.
4) brojler je vyšlechtěný jedinec, od kterého se očekává maximum masa, minimum pohybu. Pokud si někdo vezme kuřátko domu a bude mít 1 ks na 100m2, stejně v váze cca 2 kg nikam nedojde, doroste až do 5 kg, ale zpravidla uhyne a bude mu stačit krmení a voda.
5) Zkoušeli jsme veškeré varianty s cílem zlepšit výsledky, žádná nezvýšila rentabilitu.
6) mrtvá kuřata se sbírají denně obsluhou. Pokud tedy dojde reportér ráno před kontrolou, může fotit. Po kontrole už by to nebylo ono.
7) deformace kloubů je důsledek šlechtění. S tím producenti nic nenadělají.
Situaci nelze řešit jinak, než dramaticky zvýšit cenu na pultě ( odhaduji o 100% ) a chovat “pomalu rostoucí “ ale na dvojnásobném počtu výkrmen a tomu odpovídajícímu “smradu” v okolí, počtu lidí a spotřeby energií ( topit musíte 10 000 jako 20 000)
a docílíte toho, že : v 35 denním režimu, jsou v špatných podmínkách ( viz foto) jen 3 dny, zatímco v 57 denním režimu, budou v podobném stavu posledních 14 dní. Podobná fota tam však uvidíme také.
Resumé? Stav odpovídá tomu, co žádá trh. Dejte na pult kuře za 50 nebo za 100 s fotografií rozkvetlé louky, trh odpoví. morálka nemorálka
Podle ředitele velkochovu by výrobní náklady na zdravější kuře byly vyšší o 7 Kč...i královské kuře je jen o desítky procent dražší (částečně kvůli "prémiové" image). Když člověk vytáhne z kapsy nějaké číslo, tak by k němu měl mít nějaký podklad. Odkaz
Jistě, všichni bychom asi byli rádi, kdyby ta zvířata žila v lepších podmínkách. Jenže je třeba si uvědomit, že to úzce souvisí s cenou. Budeme mít dobrý pocit, že zvířata žijí v dobých podmínkách, ale zároveň musíme akceptovat dvojnásobnou cenu. Problém některých pošahanců je, že na jedné straně řvou, co chudinky kuřátka, ale v supermarketu pak budou první, kdo bude řvát, proč to maso tak zdražilo.
7 Kč na kilo ve výrobních nákladech, dle ředitele velkochovu... Odkaz
Nevím,jak jsou v současnosti kuřata chovány.Maso z takto chovaných kuřat je ale chuťově podstatně horší než dřív.Není to jen můj názor.Něco dělají tito chovatelé špatně.Rád si přidávám,nemusím mít kuřecí denně,ale nakupuji jinde.
Všechny páky drží v rukou řetězce, a když tlačí na cenu, tak s tím chovatel nic neudělá... jen si připlatíme extra marži za "prémiová" kuřata, která jedli ještě naši rodiče.
Podívejte se na Odkaz .. to je cesta k systémové změně
"Za mě už je to za hranou možností jejich organismu." Je hezké, že i samotný chovatel chápe ten problém a upřímně ho popíše.
Vyřešit ho můžou jedině řetězce, které si kuřata objednávají. Zákazník by měl mít garanci, že kamkoli na regálu sáhne, nebude podporovat absurdní utrpení. Nelze očekávat, že se deset milionů lidí stane agroexperty a budou přesně vědět, jak který výrobek vznikal, aby se mohli opravdu informovaně rozhodnout.
Maso obsahuje především velmi kvalitní bílkoviny, železo, zinek i některé důležité vitaminy. Jistě, tyto cenné látky jsou i v rostlinné stravě. Tělu ale přinášejí menší užitek. Příkladem jsou právě bílkoviny, které s tuky a cukry tvoří základní stavební kameny lidského těla....Netvrďte tady že člověk nepotřebuje maso ...
V matematice stačí najít jediný protipříklad, aby člověk dokázal, že něco není pravda. A u jídla je to podobné - celá řada sportovců na nejvyšší úrovni se stravuje bez masa a dosahuje nejvyšších výkonů - Novak Djokovič, Serena Williams, Nate Diaz...můžete si jich vygooglovat stovky. Kult masa je jen kult.
Standardizované násilí na zvířatech je horší než osamocené případy, kdy jeden vyšinutý jedinec týrá zvířata. O to více je třeba ty standardy zvýšit, tak jako to už Albert udělal na Západě. Když zákazníky do chovu nepustí, ani jim neukážou realitu, tak by se aspoň měli snažit, aby ty podmínky nebyly jak z hororu.
Je to opravdu zvrácený systém, ve kterém jsou kuřata vyšlechtěna tak, aby se sotva dožila své porážky 🙁 "Legální" neznamená bohužel v žádném případě správné. Jestli Albert mluví o lepším stravování, tak by měl jít příkladem, a ne se schovávat za "možnost výběru" zákazníka, který věří jeho marketingu.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Etnické kuchyně umí s luštěninami pracovat skvěle, možná chvíli trvá si na ně zvyknout, ale např. indická jídla jsou vynikající. Děti obvykle nemilují ani maso, není třeba ho do nich cpát násilím tak jako dříve. Není to zdravé pro ně, planetu a už vůbec ne pro zvířata ve velkochovech.