Touto informací si nejsem jistá, zjistím. Děkuji za námět k otázce pro penzijní společnosti.
Veškeré naspořené peníze ze kterých se vyplácí příslušná renta se zhodnocují podle klientem zvolené investiční strategie. Zda si klient zvolí správnou strategii pro spoření a pozdější výplatu je zcela jiná věc. Podle mého názoru většina zákazníků zbytečně volí opatrné (konzervativní) investiční strategie, čímž se okrádá o vysoké budoucí výnosy. Toto je ale téma na román.
V tomto oboru jsem desítky let pracoval, tak snad o tom něco vím.
Dobrý den, autorku tohoto článku musím maličko opravit. Peníze z investičního životního pojištění se chovají podobně jako u zmíněného penzijního spoření. Je-li v této smlouvě uvedená oprávněná osoba (jménem+ datum narození, nebo vztahem, tzn. manželka, syn, otec atd. ), potom to nejde do pozůstalosti, ale určené osobě.
Výplatu z penzijního spoření popsala autorka správně ,ale nenapsala to, že když po úmrtí střadatele (který uvedl oprávněnou osobu) přijdou na jeho spořící účet další peníze (např. když se nepodaří zrušit trvalý příkaz na uvedené penzijní spoření, nebo nějakým omylem), potom se zůstatek k výplatě rozdělí na 2 části. 1.část, tzn. finance do datumu úmrtí dostane oprávněná osoba a 2. část peněz jenž na penzijní spoření došla až po úmrtí dotyčného jde do standardního dědictví.
A ještě jednu drobnost k tématu. Hodně se mluví o výhodnosti penzijního spoření pro důchodce, kdy již nebudou dostávat státní příspěvky. Ano, ale k penzijnímu spoření se ještě připisují výnosy, které mohou být také zajímavé, záleží jen na zvolené investiční strategii, kdy není moc výhodné se držet té nekonzervativnější. Jedna zajímavá výhoda však zůstane a to ta, že finance vždy v plné míře (viz článek) dostává oprávněná osoba uvedená ve smlouvě. Zatímco u standardní závěti hrozí několikeré nebezpečí, kdy budou pozůstalí zkoumat zda je závěť pravá, nebo zfalšovaná, zda dostali svůj správný podíl, zda si určený obdarovaný svůj podíl zaslouží atd. Navíc notář chce také své jisté, že.
U penzijního spoření jdou finance v jakékoliv výši tomu, koho si dotyčný přál za svého života obdarovat.
Dobrý den pane Jonáku, děkuji za komentář 🙂 Bohužel se mýlíte... Nemohu doplatit ani ten jeden rok - jestliže jsem odjela jako au-pair na dva roky do Anglie, bez placení sociálního pojištění, když mi bylo cca 20 let, tak teď mám smůlu. Doplatit lze sice rok, ale opět jen rok zpětně. Takže ve svých padesáti už to nestihnu 🙂 Toto mi řekli přímo na OSSZ. Když jsem se ptala, co s těmi dvěma lety tedy mám dělat, tak paní pokrčila rameny a řekla, že nic.... Jinak mé starosti Vám velmi ráda přenechám, Husákův plat už nikoliv, protože ho jednoduše nemám. Pokud bych měla, tak se nad těmi dvěma lety ani nezamýšlím. Jenomže jsem nemocná, bez nároku na invalidní důchod (rakovina už se dnes bere jako skoro běžná věc), takže ve hře ten předčasný důchod je. A tam ty dva roky sehrají vcelku důležitou roli...
Dobrý den paní Závodná, mám smolný den, tímto mě zhasla naděje na ten Husákův plat 🙂
Z mých drobných znalostí a zkušeností bych tedy, holt zdarma varoval před předčasným důchodem kvůli značnému krácení a snažil bych se, aby to byla až ta poslední možnost, nebo bych dobu předčasnosti alespoň maximálně zkrátil. To lze několika způsoby. Nejprve si skutečně důkladně projděte výpis z ČSSZ, zda tam nemáte nějakou další mezeru v pracovní aktivitě. Řádku po řádce. Pokud tento výpis nemáte, požádejte o něj na ČSSZ, máte na to 1x za rok právo, nebo se na tento výpis podívejte pomocí své bankovní identity na stránkách ČSSZ. Opravdu hodně často tam chybí údaje o aktivitách člověka po 15. roku života, respektive o vzdělání po základní škole, chyby jsou ale někdy i v dalších letech. Píšete také o zdravotních problémech. Mohla by být tedy možnost čerpat pracovní neschopnost, která se započítává do důchodu. Nebo se nechat zaregistrovat na pracáku a pobírat příspěvky až 11 měsíců. Případně zvážit možnost jít do předdůchodu na 2-5 let (je zde ale nutné mít naspořeno v penzijním spoření cca 140.000,- na každý potřebný rok, ze kterých se Vám vyplácí renta poměrnou částí a vy nemusíte platit zdravotní a sociální pojištění ). Lze udělat i postupnou kombinaci všech variant. Takže vyhrnou rukávy a hr na ně !!!
Četl jsem i některé Vaše jiné komentáře k jiným tématům, které byly velmi rozumné. Takže nemám obavu, že si se svým problémem dobře neporadíte. Držím palce !!!
Musím autora článku pochválit, že zmínil i ostatní okolnosti a shrnul je do bodu 4. Vývoj v 90. letech. Devadesátky byly opravdu roky divoké a to, co je dnes zřejmé a jasné každému studentovi (tedy že je nutné hlídat si sociální pojištění), v 90. letech rozhodně nikoho ani nenapadlo. Tímto se hlásím za tisíce dívek, které v té době vyrazily do Anglie hlídat děti, coby au-pair, a placení sociálního pojištění jim ani nikdo nenabídnul. Nedávno jsem se snažila tuto dobu dohledat a zpětně doplatit, ale nejde to. Chybí mi tak dva roky, což mi nepřipadá správné. Proč si vlastně tuto dobu, kdy bylo legální pracovat jako au-pair v Anglii, nemohu doplatit zpětně? Zvlášť v dnešní době, kdy máme důchodový deficit a každá tisícovka od nás, bývalých au-pair by se hodila? Tehdy se to prostě nijak neřešilo....
Dobrý den, nějak jsem nepochopil váš problém. Běžnému člověku se započítává do standardního důchodu 45-50 celkem odpracovaných let včetně studií, nezaměstnanosti atd., kde je mírné krácení započitatelné doby. Pokud si správně vybavuji, je možné zpětně doplatit až 12 měsíců. Pakliže jste v Anglii pracovala 2 roky, z nichž jeden rok si můžete zpětně doplatit (v dnešních cenách pojištění),a tak řešíte jen jeden rok. Takže místo 45 let vám bude započteno jen 44 let. propad v důchodu bude podle příjmů 200-300,- Kč/měsíc, respektive dvojnásobek za řešené 2 roky. Případně si ten 2. chybějící rok dobrovolně doplatíte nyní a nebudete tratit nic. Důchod ale dostanete až po uplynutí toho roku. Takže si vyberte co je lepšího. Obětovat pár stokorun důchodu, nebo si doplatit chybějící dobu pojištění v řádu přes 70.000,-Kč a ještě čekat rok do nároku na důchod.
Výrazně větší propad důchodu by ale byl, pokud by jste žádala o předčasný důchod.
Kdysi se říkávalo: " Vaše starosti mít a Husákovo plat tak jsem spokojený".
Ježíš, děkuji. To byl ale jen takový naštvaný rychle napsaný blábol, protože mi ten článek anonymní učitelky nebo co to je strašně hnul žlučí
I já vám děkuji za moc hezký článek. Problémem starých lidí není jen úbytek sil, financí, zdravotní neduhy a uvědomění si blížícího se konce a tedy ve výsledku je tu již zmíněný strach z neznámého. Je to i prohlubující se sociální odloučení od mladší generace, která je již plně "digitalizována" a vše vyřizuje přes moderní utržené chytré sluchátko. Zde má své rádce, hrdiny i padouchy.
A tak i v rodinách (mnohdy ve zbytkách rodin) mladá generace nechápe co ji říkají ti starší, údajně zkušenější členové. Platí to však i naopak. Buďme proto všichni navzájem ohleduplní k tomu druhému a neposlouchejme co nám ten druhý říká. Poslouchejme ale co nám ten druhý chce ve skutečnosti říci. A to může být obrovský rozdíl. V tomto nepomůže žádný překladač od Gogle. Mějte se všichni fajn.
Dobrý den. Technická poznámka, která tu ještě nezazněla. Předdůchod. Jestliže nechcete, nebo již nemůžete pracovat, jděte do předdůchodu. Lze to o 2-5 let dříve, než je Váš důchodový věk. Během této doby neplatíte zdravotní, ani sociální pojištění a důchod se vám potom nekrátí.
Ano, po Vámi zvolenou dobu žijete ze svých úspor, které jste si přes penzijní spoření našetřili ( potřebnou částku lze do spoření i jednorázově doplatit).
Podrobnosti najdete na stránkách asi 6 penzijních společností.
Odchod do důchodu by se měl řešit několik desítek let před samotným odchodem do důchodu zařízením se vlastního bydlení a spořením. Kdo to tak udělal, ten nemá problém s dřívějším odchodem do penze. Ten kdo celý život odevzdával půlku výplaty v trafice za cigára, v hospodě za chlast a automaty, právníkům za rozvod a utrácel více než vydělal, ten má asi problém a bude hledat řešení penzí ve volbě hnědých, nebo rudých pošuků. OK, na to má právo.
Ještě jste zapoměl dodat,že nějaká kultura,dovolena už není pro důchodce.Také jakž takž vyžiju.No takové vydobytky,jako je jít do kina,divadla a vůbec někám,na to důchodci už nemají nárok.No co užili si už práce,tak ať sedí doma.Stejně už ani nikam nedojdou,než do obchod,kde musí travit čas přemyšlením,jestli si mají koupit jede rohlík,nebo dva.
Dobrý den paní Surá.
Určitě jsem nezapomněl, že i důchodci mají své koníčky, záliby, nárok na dovolenou a další. Bohužel byl jen omezený prostor.
Z Vaší reakce jsem ale nepochopil, zda podle Vás důchodci obecně mají malé důchody, nebo zda si stěžujete, že Vy osobně jako důchodce máte nedostatek financí.
Neznám Vás a proto si nedovolím narušovat Vaše soukromí necitlivými, či urážlivými úvahami jaká určitě jste atd.
Jak jsem již napsal, mohu se vyjádřit jen k lidem jenž důvěrně znám, tedy ke svým rodičům, či rodičům manželky kteří měli důchody spíše podprůměrné. Oproti svému předchozímu příspěvku musím přiznat, že jeden finanční problém měli. A to ten, že v polistopadové době nevěděli kam odkládat nadbytečné finance, když my, jako jejich děti jsme odmítali jakékoliv jejich dotace. Tak si je ponechali až do svých posledních dnů. A tak se sám sebe ptám, proč oni byli v pohodě a proč mnoho jiných tak brečí nad nedostatkem financí. Ptám se proč tolik lidí kouří, když to zpočátku nikomu nechutnalo a všem to rodiče rozmlouvali a zakazovali. Kolik set tisíc mohl mít každý kuřák v důchodu k dispozici. O zdraví nemluvě. To by bylo zahraničních dovolených, divadel atd. Takových otázek mám šíleně moc. Proč to a proč ono se v dnešní době dělá, když to odporuje rozumu. Odpovědi na to ale nemám.
Já osobně dnešní dobu nechápu. Nežije se podle rozumu, ale podle reklamy v TV, podle sousedů, či kamarádů a známých a toho co si pořídili a toho kde byli, podle svého "zákonného" nároku na bezpracné štěstí a práva si je prostě urvat na úkor kohokoliv.
Přeji Vám krásný večer a vše dobré.
Promiňte, ale nějak jsem nepochopil, proč nelze slušně vyžít s 20.000,-Kč. Mám zkušenost se svými i manželčinými rodiči, kteří s penězi žádný problém neměli. A to ani v době kdy jim odešel partner a jim musel stačit jediný důchod. V době kdy ještě pracovali si zařídili vlastní bydlení, volné peníze si ukládali stranou pro "strýčka příhodu", nekouřili, alkohol jen občas, jedli obyčejnou českou kuchyni atd. Pokud se ale někdo vydává cestou skvělé kariéry a v produktivním životě si dopřávali jen to nejlepší a zároveň to nejdražší, potom se nelze divit, že jim na vlastní bydlení a finanční rezervy nějak nezbylo. Inu ty drahá cigára něco stojí (pravidelně kouří asi 40% dospělých), další kvanta lidí kvalitně chlastá, dovolené mnohdy až u protinožců, auťáky musí také všichni mít reprezentační, pro děti vždy jen to nejlepší-přeci na nich nebudeme šetřit atd. Někdo to všechno finančně ještě jakž takž zvládá, jiný si na to své hogo fogo musí půjčit a splátky neřeší, nebo skončí v herně. Takže potom je třeba řešit právníky a exekutory, kteří také nejsou zrovna levní. Končí to nesplatitelnými půjčkami rozvody, alkoholismem, drogami, bezdomovectvím, samoživitelkami atd. Takto zničené rodiny se mnohdy snaží ještě zachránit jejich rodičové, kteří v dobré snaze pomoci také spadnou na dno.
Možná v naší republice skutečně někde žije člověk či rodina), která celý život žila normálním životem podobně jako naši rodičové a přesto je dnes (ne vlastní vinou) v nějaké těžké finanční situaci. Takovým je třeba pomoci. Naštěstí je jich velmi málo, takže by to státní rozpočet nezatížilo.
Nejsem odborník přes viry, PCR, certifikace atd. Ten Ždárský je v oboru profesorem s celoživotní praxí, tak snad ví co tvrdí. Prý dovede rychle, levně a spolehlivě proklepnout naší populaci na K19. Stát mlčí, nemá zájem se bavit, zpochybňuje certifikaci metody atd.
Neuvědomuje si, že tady přes rok řádí 3.světová válka a z daleka ještě nekončí. To že nestřílejí kanóny a nepadají bomby nic neznamená. Jen tady přes 20 tisíc mrtvých a mraky dalších zmrzačených. Ve světě je to už v milionech. Každá válka začíná zbraněmi té předchozí války, během bojů se tyto zbraně zdokonalují a na konci války se již používají zbraně nové generace.
Čest a chvála vakcinačním společnostem za jejich produkty, je jich ale málo a my nemůžeme pasivně čekat na příchod spasitele s injekční stříkačkou. Než přijde, zemřou další tisíce našich otců, matek, dědečků a babiček.
Metoda pana Žďárského u nás a ve světě nějak dopadne. Pokud je to dobrá metoda a u nás nebude využita, potom očekávám tisíce žalob na stát, jednotlivé politiky a odpovědné úředníky za zničené životy našich blízkých. Neboť každý stát má povinnost nás chránit a pokud si tu naši ochranu zúží jen na to, že nás omezí v pohybu, přikáže nám nasadit náhubky a dělat další šaškárny je na omylu.
Proč nejde zkusmo touto metodou vytestovat stotisícové město s náklady cca 10 milionů. Ztráty státu jsou prý nyní 1.5 miliardy za den. Když budou výsledky dobré, nechť se vytestuje celý stát za 500 milionů a Jsem moc zvědav zda je blbý p. Ždárský, nebo naše vláda s celým úřednickým aparátem. Panu Klímovi děkuji za reportáž, doufám, že nám na to odpoví.
Ahoj. Jsem romantik a nevěřím v absolutní důležitost krásy a velikosti majetku. Jestli se za tím někdo žene, v pořádku, nebudu to nikomu vyvracet. Navíc upřímně popřeji mnoho štěstí. Jak taková honba za krásou a majetkem končí je jasné, viz statistiky rozvodovosti, alkoholismu, drog, opuštěných dětí atd. A nebo se stačí jen rozhlédnout se kolem sebe.
I s průměrnou krásou a majetkem lze mít super život !
Nějaký vzhled máme geneticky daný. Postupem let člověk získá i nějaký přiměřený majetek. A navíc bychom měli mít rozum. Jak s tím vším během let naložíme a kam tyto dary svou zásluhou posuneme je na nás.
Neřešte krásu a majetek, ale prožívejte každodenní bezvadný život plný radosti, smíchu a štěstí s podobně naladěným partnerem. Stačí mít mraky nápadů a být tím pro partnera zajímavým. Umět se rozběhnout za mičudou, projet se na kole, zajít si zaplavat do bazénu, skočit na pivko (jedno-dvě), na zábavě protancovat večer, k tomu nějaký výlet rozvrzanou škodovkou za poznáním a doplňkově dalších pár tuctů nepřístojností.
K tomu je zapotřebí hodně peněz ? Ne. Ale osobní odvahy ano. A když toto prožíváte navíc se svými dětmi, či vnoučaty, potom je to extra super !
Končím. Přeji všem krásný život. Smějte se a rozdávejte všem dobrou náladu. Život je skvělý a na jeho konci potom řekněte: " Byla to jízda".
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Bezdomovectví je problém, který má mnoho příčin. Do určité míry zde selhává stát jako poslední záchranná instituce. Rozhodně bych však nenapadal pracovníky dětských domovů. Ti každému svému "klientovi" trpělivě tisíckrát vysvětlují a názorně ukazují jak mají v dospělosti žít. Stejné je to i s městskými/ obecními úředníky, kteří mnohdy též dělají co mohou (např. byty na půl cesty, vyplňování žádostí o dávku atd.).
Kde je tedy problém? Zapněte si TV a v reklamách uvidíte jak máte žít, aby jste byl šťastný king.Jaké auto, oblečení, mobil, dovolená, jídlo, šampón, banky, půjčky atd.
K tomu připočtěte bezstarostný život puberťáka v děcáku, který nemá problém s vlastnictvím hodnotných věcí, kterého buzerují ti nechutní vychovatelé s úklidem věcí a zákazem kouření/ fetování. Taktéž to funguje i u sociálních rodin. K tomu má každý takový puberťák hromadu těch správných kámošů, ke kterým vzhlíží a dbá na jejich správné rady jak nepracovat a vysmívat se systému. Jak jsou potom zajímavé / nudné rady vychovatelů a úředníků o tom kde a jak pracovat?
Velmi mnoho takových příběhů je i z prostředí rodin zdánlivě spořádaných, kde však nefunguje dostatečná komunikace mezi jejími členy a už vůbec žádný vztah se širší rodinou, která by za normálních okolností pomohla v případě problému. Všechny zajímají jenom peníze a pro ně jsou ochotni udělat cokoliv včetně podrazu jakékoliv blízké osoby jen pro to, aby ukázali že oni jsou skutečně borci jako tamti v TV reklamách, nebo sousedi atd. Z bahna, se jen těžko vylézá. Znám mnoho příběhů, někomu jsem trpělivě pomohl, jiný prostě nechtěl.