Zajímavý je mechanismus účinku orellaninu. Je jím totiž oxidační stres.
On se totiž hromadí v ledvinách (v ledvinových kanálcích) a předpokládá se, že "krade" elektrony z fyziologických redox systémů a přenáší je na molekulární kyslík, čím vzniká superoxidový radikál (resp. anion). Ten je velmi reaktivní a napadá mnohé biologické struktury.
Je částečně zneškodňován superoxid dismutázou, která katalyzuje jeho reakci s hydroxoniovými ionty na peroxid vodíku a molekulární kyslík.
Nicméně, i ten peroxid vodíku je stále dost agresivní sloučenina.
Takže pomalu, během dnů nebo týdnů, jsou aktivními formami kyslíku napadány buněčné struktury ledvinových kanálků, až dojde k jejich nekróze a selhání ledvin.
Další zajímavostí je, že čistý orellanin je výbušnina - rychlým zahřátím se rozkládá explozivně.
Mechanismus toxického účinku orellaninu se předpokládá na základě podobnosti jeho struktury se strukturou pesticidu diquat.
Celoročně se volně pasoucí kráva nebo býk není domácí mazlíček. Má obranné reflexy pratura. Když jdu na houby po pastvinách nebo přes pastviny, tak merkuju, kde je přesně stádo krav nebo kráva a kde je ohradník, pod kterým bych mohl vzít kramle.
Když býk skloní hlavu směrem ke mně a začne hrabat kopytem, tak zdrhám.
Slimák nemá játra, ale má funkčně podobný orgán - hepatopankreas, funkčně analogický játrům i slinivce břišní savců.
Muchomůrka zelená je pro něj nejedovatá ne snad proto, že by neměl játra, ale proto, že amanitin neblokuje jeho transkriptázu.
Ostatně, alfa-amanitin blokuje savčí transkriptázu nejen v játrech. Játra jsou citlivá proto, že jsou metabolicky velmi aktivní a probíhá v nich intenzivní syntéza bílkovin a tím i transkripce genetického kódu do jejich primární struktury.
Ale ještě citlivější jsou buňky, v nichž probíhá ještě intenzivnější transkripce - buňky nádorové. Proto probíhá výzkum použití alfa-amanitinu (třeba ve spojení s vhodným antigenem, což si nechali patentovat Němci) v chemoterapii a pokusy o jeho syntézu.
No to je dobré, používají jako moderátor grafit. Když dojde k lokálnímu přehřátí, tak se tyče mohou zapéct, nelze je vytáhnout a je průšvih.
Když dojde k lokálnímu přehřátí u vodních reaktorů, tak v místě přehřátí voda začne vřít, vodní pára míň zpomaluje neutrony, než kapalná voda, rychlé neutrony mají menší účinný průřez, takže řetězová reakce se v místě lokálního přehřátí zastaví, což znamená zápornou zpětnou vazbu a voda jako moderátor má samoregulační efekt proti lokálnímu přehřátí.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Tak moment!
Jak řidič pozná, že dopravní značka byla umístěna nelegálně?
Neměla by se nejdřív nelegálně umístěná značka odstranit, a pak teprve rozdávat pokuty?
1 odpověď