Nápaditě pojatý a moc hezký článek, pane Bížo 🙂. Výsernici jsem znal, ale dvě věci mě v článku překvapily - jednak jsem myslel, že brambory do Evropy přivezl již Kolumbus, a zadruhé jsem měl za to, že dříve se do Evropy dostala káva než čaj (na základě prosté úvahy, že kávu znal Arabský svět, který je blíž, než domovina čaje, za kterou jsem považoval dálný východ).
Vážený pane Císaři, problém není v reklamách Brněnské MHD, ale jen ve Vaší hlavě. Upřímně se mi po přečtení Vašeho článku dost snížilo uspokojení, že mé články zde na Médiu většinou končí na titulce.
Naprosto nechápu, proč je Váš text na titulce a to nemluvím ani o clickbaitovém nadpisu.
Ani mnohem víc etnicky, rasově, nábožensky a i jinak diverzifikovanější Praha by neudělala nic špatného, použít takové reklamy.
ČR není Netflix!
Mám - li být upřímný, jsem nejspíš hlupák, že to tady píšu, protože nevěřím, že by mohl někdo být natolik přecitlivělý a přitom postrádat špetku sebereflexe a kritického myšlení, aby si neuvědomil, že lidem se vnucování etnických, rasových, homosexuálních, náboženských a dalších menšin jednoduše neskutečně zprotivilo a znechutilo.
Podle mě jste troll, nebo filuta, který si řekl, že počet shlédnutí a tím provize z článků jsou důležitější, než kvalitní obsah.
Myslím, že nemám právo se nad tím pohoršovat, ale osobně bych se za to styděl. Vystupujete-li pod skutečným jménem, buď nad sebe věšíte Damoklův meč, nebo - alespoň doufám - Vás časem editoři na Médiu přestanou propagovat na titulce. Možná ne, očividně je odezva na Váš ublížený text dost velká a to je možná to hlavní - ale snad se mýlím.
Ve Vašem článku chybí obrázky, mimochodem. Bylo by fajn je použít, když už něco popisujete.
Je tu spousta kvalitních autorů (JUDr. Petra Langerová, Sylvie Řiháková, Patocka Otakar, Česká historie a další) a přiznávám, že já sám se drze považuji za alespoň "vcelku dobrého".
Vy ani tím nejste, pokud je toto Váš průměr. Pište radši pro Blesk nebo tak 🙂.
J.K.
Prosím autora, aby si při psaní podobných článků v budoucnu dohledal rozdíl mezi "žloutenkou" a "virovou hepatitidou (v tomto případě typu A)".
Pojem "žloutenka" je sice laickou veřejností ztotožňován s virovou hepatitidou, ale autor článku na známém mediálním webu by to dle mého dělat neměl.
Žloutenka (ikterus) je pouze symptom, který spočívá v zabarvení některých tání těla z důvodu selhávání funkce jater. Může se např. objevit u alkoholické cirhózy nebo po předávkování paracetamolem (v obou případech játra přestávají plnit svou funkci a mj. odstraňovat metabolity z těla, které způsobí žloutnutí).
Naproti tomu virová hepatitida je infekční onemocnění, které způsobuje virus hepatitidy typu A (HVA) či typů B, C... až po G (HVB, HVC ... HVG).
Neočkuje se tedy proti žloutence, která je jen obecný příznak selhání jater (bez ohledu na příčinu), ale proti viru, který je infekčním původcem nemoci, která může v konečném stádiu způsobit jejich selhání.
Paní/slečno Šmidová,
musím říct, že sice na jednu stranu chápu Vaše pobouření u vykutálených parazitů soc. systému v ČR, ale pokud zhodnotím Váš článek jako celek, musím souhlasit s drtivou většinou ostatních komentujících.
Bohužel je v celém textu znát, že jste jej spíše využila jako ventil vlastní frustrace či vzteku, a v problematice se skutečně neorientujete.
Váš přístup je tendenční, generalizujete a pro Vaše rozhořčení bohužel nedošlo k sepsání věcného, fakty podloženého a přiměřeně kriticky a racionálně zaměřeného článku, který mohl být mimořádně zajímavý, přínosný a celkově dobrý.
Je mi 30 let, mám VŠ v oblasti zdravotnictví, ale také ID 3. Stupně. Přesto pracuju na plný úvazek na HPP v Nemocnici, vedle toho píšu na Seznam Médium, mám nějaké příjmy i z jiných projektů a uvažuju, že začnu dělat o víkendech hodinového manžela.
Opravdu si myslíte, že s ohledem na mou zmíněnou situaci nutně potřebuji 8 tisíc? Víte, nejspíš byste měla vědět, že je ID jako mince - má dvě strany.
Zkusila jste někdy hledat práci s ID, navíc ve zdravotnictví? Určitě ne, logicky jste neměla tu potřebu.
Zkuste to 😉. Pak uvidíte, jaké má žadatel o práci s ID 3 šanci, navíc ve stresujícím a rizikovém prostředí jako je lůžkové oddělení.
Ujišťuji Vás, že by se naprostá většina lidí s ID radši vzdala peněz, pokud by se zároveň s tím uzdravila.
Jop, nejde to na mě vidět, občas sportuju. Na dovolené nejezdím - moc mě to neláká.
Ale jsou onemocnění procházející ve vlnách, a při opětovném projevu nemoci a neschopnosti pracovat je těch pár tisíc jediná jistota, kterou člověk s ID má.
Pane autore, občas na Váš článek zde na SM narazím, ale doposud jsem neměl důvod se nějak výrazněji vyjádřit k Vašemu stanovisku prezentovanému ve článku. Jsem adiktolog a studoval jsem také medicinální chemii, pročež bych rád - v souladu s nejedním komentářem u tohoto článku - vyjádřil nemalé znepokojení. Informace, které jste uvedl v článku jsou jednak nedostatečné (např. nezmiňujete, zda pod pojmem e-cigarety máte na mysli přístroje pracující s tekutou náplní, či zda tam zahrnujete i tzv. nahřívaný tabák, např. GLO, IQOS apod.), zadruhé zavádějící či zcela vymyšlené (alespoň pokud jde o informace prezentované jako hotová a nezpochybnitelná věc) a zatřetí velmi bídně ozdrojované. Mám sice polovinu sledujících, než vy, ale minimálně co se týče třetí výtky byste měl v případech, jako je tento, zvážit jistou změnu při příští tvorbě. S pozdravem
Jan Kozinski
Myslím, že možných výsledků je více. Mě vyšlo číslo pro první květinu 70, pro druhou 48 a pro třetí 90. Je to pokaždé aritmetický průměr součtu všech tří dvojic protilehlých lístků. Bádal jsem nad tím čtvrt hodiny a nacházel i jiná řešení. Mohla by autorka prosím pěkně sdělit v komentářích (ideálně na začátku komentáře s upozorněním, že se jedná o spoiler), jaká má být správná odpověď dle učitelky (případně dle správných výsledků, jsou-li uvedeny na konci učebnice) ?
To je smutné, s ohledem na víc než půl milionu ve formě platu a náhrad pro prezidenta. Reprezentační funkce první dámy není legislativně zakotvena z dobrého důvodu. Jde o zvyk, obyčej. Doposud prostředky pro první dámu nežádal - pokud vím - žádný prezident, a rovněž z dobrého důvodu, resp. důvodů: Zaprvé jde o věc, které by si měl být vědom každý kandidát na prezidenta a jeho choť. Zadruhé není povinností první dámy chodit v drahých šatech na společenské události. Nikdo se nepohorší nad tím, že nemá na sobě poslední módu (kterou si ostatně z těch cca 700 000 Kč měsíčně můžete tak jako tak dovolit). Zatřetí nikde není řečeno, že by první dáma nemohla být zaměstnána nebo vykonávat výdělečnou činnost. A začtvrté stávající první dáma, jakož i stávající prezident pobírají k výše zmíněné částce i nějaké ty armádní výsluhy. Takže dát na úpravu zevnějšku první dámy ze státní kasy a peněz daňových poplatníků částku, ze které by vyžily čtyři rodiny nebo samoživitelé... To není plivnutí do tváře veřejnosti. To je kopanec do koulí.
Coby adiktolog nesouhlasím, článek mi přijde tendenční a je chabě ozdrojovaný. Je ovšem pravda, že technologie stejně jako psychotropní látky způsobují vyplavení dopaminu v oblastech zodpovědných za závislostní chování (nucleus accumbens a jeho projekce do prefrontálního kortexu a další). Tím však podobnost s drogami končí.
Mrzí mě, že Vás můj článek rozčílil. Psal jsem ho ve spěchu a nenechal si jej rozležet v hlavě do dalšího dne, jako obvykle. Přepracuji jej, sám v něm nyní spatřuji několik nedostatků.
Mám k Vašemu textu nicméně několik výhrad:
Předně znám několik lidí závislých na ritalinu, vesměs lidí užívajících jej intranasálně. Takové užívání samozřejmě není lege artis, nemění to však nic na tom, že závislých jedinců na methylfenidátu není zase tak málo. Překvapuje mě, že jste se s žádným dosud nesetkal. Mimochodem, já sám jsem byl jedním z nich, což bych jistě nepřiznával, kdyby to nebyla pravda.
Methylfenidát je chemicky samozřejmě odlišný od amfetaminů a kokainu, nicméně účinkuje de facto jako NDRI (samozřejmě velmi zjednodušeně řečeno - ne tak jako např. bupropion). Inhibuje reuptake katecholaminů s minimálním účinkem na serotonin, jak je tomu např. u kokainu.
Od amfetaminů je odvozen fenylethylaminovou částí molekuly. Tady skutečně podobnost končí, ostatně nepsal jsem, že by se jednalo o pervitin pro děti.
Domnívám se, že jste můj text interpretoval jinak, než byl míněn. Nepíšu, že je methylfenidát skvělá droga pro děti - ba naopak jsem shrnul fakta, ač přiznávám, že jsem je měl zasadit do širšího kontextu. Že se v ČR off-label používá jako substituční terapie vím, stejně tak jsem psal, že jde o látku bezpečnou a dlouho v psychiatrii používanou.
Pokud by se někdo rozhodl přestat dítěti dávat lék předepsaný lékařem jen proto, že se seznámí s možností abúzu, pak je to nešťastné, ale nic, co by dotyčný nedohledal kdekoliv na internetu.
Jinak se mi Váš článek moc líbí.
S pozdravem
JK
3
Sledujících
2
Sleduje
3
Sledujících
2
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Vyzývám autora či autorku článku, aby nepřepisoval(a) bez přemýšlení zjevně anglické texty. 20 miliard dolarů odpovídá 460 miliardám Kč. Nikoliv 460 bilionům Kč.
Imperiální, resp. Anglofonní svět používá slovo "billion" pro označení naši miliardy (tedy jednička a za ní devět nul). "Trillion" pak pro náš bilion (jednička a dvanáct nul) apod. Doporučuji vyhledat např. na Wikipedii něco o krátké a dlouhé skále.
Příště by neškodilo při psaní zapojit mozek, protože 460 bilionů Kč je... Inu, fest 🙂 .
1 odpověď