Ten plast ale nezmizí-,kianyd jde taky rozpustit ve vodě a co nadělá škody .To už potom budou všechny mořské plody nepoživatelné, a prý že vědci?
Buď jste článek nečetl pozorně, nebo Vám chybí základní znalosti chemie. Obě látky tvořící plast jsou vyrobeny ze dvou zcela neškodných sloučenin (mezi které Vámi kyanid - nikoliv kianyd - rozhodně nepatří). Zmíněný plast je vyroben z hexametafosfátu sodného (Na6[(PO3)6]), který se používá jako konzervant a emulgátor v potravinách, které běžně konzumujeme. Druhou složkou je guanidin, což je látka, která vzniká metabolizací bílkovin, které přijímáme ve stravě (guanidin se vyskytuje mimo jiné v moči). Ani jedna z těchto látek není toxická a v mořské vodě (kde se navíc naředí do zanedbatelných koncentrací) ničemu neublíží. Proto není pravda, že by pak byly mořské plody nepoživatelné.
Je snadné alkohol odsoudit že ničí život a občas i bere, ale nutno přiznat že díky němu bylo i obrovské množství životů počato.
Čekal jsem, kdy tu někdo vyrukuje s podobným výrokem 🙂. Špatně jste si zřejmě vyložil má tvrzení - já alkohol a jeho užívání (ani uživatele) neodsuzuji. Předpokládám, že jste si toho sám dobře vědom. Ale považuji za nutné být objektivní a fér, a tedy uznat, že o pravdivosti Vašeho tvrzení nelze pochybovat 🙂.
Dobře jste to napsal a dobře to oznacujete jako drogu, protože je to legální droga a je opravdu hrozné, jak je tahle hrozná droga vnimaná většinou lidí, jak se to v médiích zlehčuje, mluví o tom s humorem. Chce se mi vždy z toho všeho zvracet. Reklamy v televizi, plné obchody. Nikomu se nepovedlo aspoň ty reklamy zakázat, výrazně vše zdražit, omezit takovou dostupnost a víc ještě informovat o škodlivosti alkoholu
Děkuji 🙂. Tak ona to droga bezesporu je, navíc dost riziková ve více směrech. Problém u alkoholu je ten, že má v euroamerické společnosti (a nejen tam) tradici po mnohá staletí (někde i tisíciletí) a stal se součástí všeho možného ve společnosti - kultury, umění, folklóru, politiky, humoru, životního stylu atd.
Změnu neočekávejte, politici k alkoholu přistupují zpravidla dost povrchně - rozjedou kampaň na osvětu a ochranu společnosti před následky pití, ale zároveň ponechají možnost alkoholické nápoje inzerovat všude (nejen na billboardech, ale i v médiích) a pokrytecky nechávají do státní kasy plynout peníze z prodeje alkoholu. Třeba tabákové výrobky již nemohou být zobrazovány v reklamách v televizi, či na billboardech u silnice, ale i nadále jsou v prodeji a stát má nemalé příjmy z jejich prodeje prostřednictvím daní. Cigarety a alkohol jsou sice dvě zcela rozdílné drogy - liší se mechanismem účinku, způsobem užití, toxicitou, potenciálem návyku, škodlivostí aj. - a rozdíl v nich je nejen kvantitativní, ale i kvalitativní, proto je nelze dost dobře srovnávat. Faktem ale je, jak by pravil jeden klasik: cigarety neničí rodiny. I když je kouření prokazatelně spojeno s rizikem onemocnění kardiovaskulárními či nádorovými onemocněními, obvykle nevede k sociálnímu a duševnímu úpadku jedince, lidé se kvůli kouření nedostávají do konfliktu se zákonem nebo na ulici. A tak dále. Ale samozřejmě ani tabákové výrobky nejsou bez rizik. Zdá se však, že se v poslední době kouří méně a menší částí populace. Alespoň nějaká pozitivní zpráva 🙂.
Dcera, v 15 let diagnostikována RS, více než třicet ložisek v mozku, léčba copaxonem nezabírala, nyní nasazena léčba infuzní, bohužel nemám u sebe její zprávy a tak přesně nevím jak se jmenuje, může způsobit zánět mozku. První ataka, kdy se na to přišlo, byl pouze tik v oku ,druhá, již při léčbě copaxonem, zánět očního nervu, kdy téměř oslepla na jedno oko.
To mě moc mrzí, mladí lidé by neměli něco takového zažívat.
Jinak zánět v mozku nejspíše nebude způsobovat samotný léčivý přípravek (byť podaný intravenózně, tedy přímo do krevního řečiště). Projevy zánětu způsobuje samotné onemocnění RS, protože jde o autoimunitní onemocnění, a "zánět" neoznačuje (jak se lidé často domnívají) vždy přítomnost infekčních mikroorganismů (neplést tedy s infekcí).
Zánět je reakce těla na poškození tkáně, resp. buněk (proto autoimunitní onemocnění, ale i třeba popáleniny obvykle provází projevy zánětlivého onemocnění, nicméně se nejedná o něco, čím by se další člověk mohl nakazit, jako v případě infekčních onemocnění).
Detaily o léčbě dcery tady ale určitě nepište, je docela možné, že by se Vám ozval nějaký šarlatán se "zaručenou" radou.
Na první pohled to vypadá dobře, ale přečtu si to až ráno v ordinaci 🙂. Nedávno jsem odeslal s podezřením na RS pacientku na neurologii. Bohužel se potvrdila, ale aspoň brzy.
P.S.: Nepublikujte tak pozdě v noci 😄
Píšu to od osmi, opakoval jsem si neurologii z Amblera a četl studie na tohle téma a trochu se zasekl. Pardon, no 😄.
Už někdo hádal pátek? Nechci být první.
Je to 70, 48, 90… lístek
Zrovna jsem to napsal v komentáři, takže bohužel nejsem první 😄. Ale obávám se, že - jak tady správně podotklo více lidí - zadání je nejasně formulované a z hlediska matematiky vyloženě špatné. Chápu ale, že je to určeno pro třetí třídu.
Myslím, že možných výsledků je více. Mě vyšlo číslo pro první květinu 70, pro druhou 48 a pro třetí 90. Je to pokaždé aritmetický průměr součtu všech tří dvojic protilehlých lístků. Bádal jsem nad tím čtvrt hodiny a nacházel i jiná řešení. Mohla by autorka prosím pěkně sdělit v komentářích (ideálně na začátku komentáře s upozorněním, že se jedná o spoiler), jaká má být správná odpověď dle učitelky (případně dle správných výsledků, jsou-li uvedeny na konci učebnice) ?
No to je fajn. Takže konečně se začne diagnostikovat homosexualita jako psychická porucha? 😉
Obávám se, že toho se nedočkáte. Laboratorní testy (abychom zůstali v kontextu článku) pro homosexualitu vycházely např. z hladiny testosteronu. Nicméně homosexualita jako taková byla v průběhu času (hlavně posledních dvou století) postupně vnímána jako hřích, také zločin (pokud si správně pamatuji, známý spisovatel Oscar Wilde - ač měl ženu a deti - pro ni byl dokonce dva roky ve vězení), s postupem času však začala být vnímána pouze jako deviace ("úchylka"), parafilie, pak porucha, pak abnormalita a odklon od normy a dnes již nejde v rámci klasifikace MKN (mezinárodní klasifikace nemocí) ani o poruchu sexuální preference. Alespoň pokud vím - píšu z tramvaje, doma to ještě ověřím 🙂. Takže spíše se bude nadále stávat čím dál více normou.
Díky za tato náročná témata. Obdivuji všechny, co se profesionálně zabývají psychiatrií, psychologií. Vždy jsem přemýšlela o tom, jak se tito lidé dokáží oprostit od tíže své profese a představovala si patologa, jak si na pitevně pouští jazz... Uff
Pěkný den,K.C.
Máte pravdu. Ale je to úděl snad všech zdravotnických pracovníků, nejen psychiatrů a psychologů (samozřejmě u některých oborů je to náročnější).
áno, je to zajímavé, jako by se někde ubralo a někde přidalo na mozkovém počítači, a co tinitus? je to projev stresu?
To už je spíše otázka na odborníka z oblasti ORL (případně neurologie - záleží na příčině tinnitu). Myslím však, že hodně záleží na charakteru zvuku, který dotyčný slyší (pískání, nebo spíše šum či hlubší tón), jeho trvání, intenzitě, a délce obtíží. Také by nejspíše bylo třeba zmapovat, zda se problémy u dotyčného objevily v období zvýšeného stresu. Samozřejmostí je odebrání kompletní anamnézy, a řada dalších věcí. Myslím ale, že zrovna tinnitus nepatří mezi typické příznaky stresu, protože se z definice jedná o sluchový vjem, který není komplexní (nejde o halucinaci), ale slyší ho jen pacient (nejde tedy o vjem ze skutečného akustického zdroje). Pokud si správně vzpomínám, obvykle je způsoben zánětlivým procesem ve středouší (může jít o nebolestivý chronický zánět) či při poškození vnitřního ucha (hlemýžď) nebo strukturálními či funkčními abnormalitami v krevním řečišti ovlivňujícím sluchové orgány. V menším procentu případů to jsou pak tumory (myslím, že typicky schwannomy, což jsou obvykle benigní nádory). Ale znovu zdůrazňuji, že jde o názor člověka, který je na tuhle problematiku naprostý laik, takže pokud trpíte tinnitem, obraťte se na svého lékaře 🙂.
Děkuji. Mé vzdělání je v úplně jiném oboru. Na tomto místě mně jen přišel článek příliš odborný pro běžné uživatele a čtenáře. Omlouvám se.
Není třeba se omlouvat, rozhodně nejsem významný odborník 🙂. Detaily o mě najdete po rozkliknutí jména mého profilu, případně přes google třeba na LinkedIn. V současnosti ve zdravotnictví působím na jiné pozici a tak mám čas na psaní na médiu. Věnuji se článkům, které mi připadají, že by mohly veřejnost zajímat a snažím se je podat srozumitelně a vyhnout se odborné terminologii či složitému vysvětlování (někdy to ale úplně nejde). Je v článku něco, co se Vám mohu s vynaložením úsilí a důvtipu pokusit vysvětlit 🙂?
Jinak jsem zvyklý psát především na server Wikiskripta, tak se zde na seznam médium občas neuhlídám a pojmu text v trochu odbornější rovině (to je ale ryze můj nedostatek, vím o něm a snažím se pracovat na nalezení jakési rovnováhy při psaní zde 🙂).
Dobrý den
Je pravda, že plat prezidenta je dostačující i pro to, aby se z něj mohly platit náklady jeho manželky. Přesto považuji za správné, aby také dostávala mzdu. Na výkonu prezidentské funkce se bezpochyby také podílí. Sto litrů není zas tak moc a aby se doprošovala o každou korunu kterou zaplatí? Je to úplně stejný, jako by nějakej zaměstnanec řekl mý ženě: Hele, ten tvůj vydělává dost, takže tu makej zadarmo. Je fakt, že to není úplně nejvhodnější doba, ale je to mega ročně, což je nic....
Tak to "nic" plaťte (klidně i s Vám podobně smýšlejícím) ze svého, a nikdo neřekne ani popel 🙂.
To je smutné, s ohledem na víc než půl milionu ve formě platu a náhrad pro prezidenta. Reprezentační funkce první dámy není legislativně zakotvena z dobrého důvodu. Jde o zvyk, obyčej. Doposud prostředky pro první dámu nežádal - pokud vím - žádný prezident, a rovněž z dobrého důvodu, resp. důvodů: Zaprvé jde o věc, které by si měl být vědom každý kandidát na prezidenta a jeho choť. Zadruhé není povinností první dámy chodit v drahých šatech na společenské události. Nikdo se nepohorší nad tím, že nemá na sobě poslední módu (kterou si ostatně z těch cca 700 000 Kč měsíčně můžete tak jako tak dovolit). Zatřetí nikde není řečeno, že by první dáma nemohla být zaměstnána nebo vykonávat výdělečnou činnost. A začtvrté stávající první dáma, jakož i stávající prezident pobírají k výše zmíněné částce i nějaké ty armádní výsluhy. Takže dát na úpravu zevnějšku první dámy ze státní kasy a peněz daňových poplatníků částku, ze které by vyžily čtyři rodiny nebo samoživitelé... To není plivnutí do tváře veřejnosti. To je kopanec do koulí.
Výborný článek, teď jen co s nedostatkem psychiatrické pomoci v našem státě...
To je spíše záležitost politiky, pojišťoven a v neposlední řadě i každého jednoho lékaře. O reformě psychiatrie se usiluje už dlouho, ale pro komplexnost problému bylo doposud dosaženo jen dílčích úspěchů. Politická vůle taky chybí, ale s tím nic nezmohu, leda bych kandidoval a vy mi přislíbila svůj hlas :•))))
7
Sledujících
9
Sleduje
7
Sledujících
9
Sleduje
Jo jasne . Rozpusti se ve vode ale je prudce jedovaty pro ryby.....🤔
1 odpověď
3
Sledujících
2
Sleduje
3
Sledujících
2
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Buď jste článek nečetl pozorně, nebo Vám chybí základní znalosti chemie. Obě látky tvořící plast jsou vyrobeny ze dvou zcela neškodných sloučenin (mezi které Vámi kyanid - nikoliv kianyd - rozhodně nepatří). Zmíněný plast je vyroben z hexametafosfátu sodného (Na6[(PO3)6]), který se používá jako konzervant a emulgátor v potravinách, které běžně konzumujeme. Druhou složkou je guanidin, což je látka, která vzniká metabolizací bílkovin, které přijímáme ve stravě (guanidin se vyskytuje mimo jiné v moči). Ani jedna z těchto látek není toxická a v mořské vodě (kde se navíc naředí do zanedbatelných koncentrací) ničemu neublíží. Proto není pravda, že by pak byly mořské plody nepoživatelné.