Je velkým neštěstím, když o vědě píše senzacechtiví novinář. Já prohlašuji z veškerou vážností že planeta Zemně není kulatá. Bohužel nexistuje jen koule a plochá deska, ale tisíce jiných tvarů, které umíme odborně pojmenovat, ale ještě mnohem více, kdy je pojmenovat neumíme. Kulatý je tenisák, kulatá je biliárová koule, kulaté jsou míče na házenou, košíkovou, petang. No a niní se zeptám je kulatá vaše hlava? Pokud nejste mimozemšťan tak není, její tvar nedokážeme pojmenovat. Zrovna tak je to z planetou Zemí. Astronomové a geologové jí již leta soukromě nazívají poněkud ironicky Bramborojd. Navíc v poslední době se stále více prosazuje myšlenka, že planeta Země se v průběhu času tvarově mnění.
Nyní je čas to co tvrdím dokázat, jinak se neliším od naší novinářské obce. Proto do zadavače informací na techto stránkách Seznam, zadejte slova skutečný tvar planety Zemně. Mohu vás ujistit že v učebnici pro 4. ročník základní školi, je nakreslen kruh a uvnitř teto kružnice je tvar ze všeho nejvíce podobný bramboře, pod tím popiska skutečný tvar planety Země. Vyjmečně musím pochválit pedagogi kterou tuto učebnici vytvořili. Kdyby za tento článek byl autor vyhozen, popřípadě platil pokutu, mohu ujistit že rapidně ubude konspiračních teorií. Pokud budou vycházet podobné články, které matou svojí urovní čtenáře. Čtenář zmaten nepřesnostmi a chybami, začne hledat vlastní vysvětlení a začíná vznikat konspirační teorie, přebírají jí a vylepšují následovníci a máme zde komunitu skalních, která žádná fakta, argumenty, logika, nové důkazi nepřesvětčí. Začíná to jedním hloupím článkem.
Ale jo, trolling dobrej.
Odkdy má ta vaše mediální angličtina koncovku "-ují " u slovesa? Ale budiž! U lidí, kterým život řídí "online svět médií" a "kontex seriálů" , to plně chápu. Tak šťastné a veselé online BingeWatching-OVÁNÍ...! Já zůstanu s dovolením boomerem, ale Čechem.
Vzdyt v pohode. Jak rikam, výraz nepouzivejte. Jen se proste nemuzete divit/zlobit, že ho pouzivaji jini. A ano, prave kontext je dulezity, protože v článku o serialu na netflixu (nebo kde) je vyskyt tohohle slova temer jistota.
Milý pane Zemane! Něco tak odporného, jako vaše slovo "bingewatchují" jsem už dlouho nečetl. Člověk by se i zasmál, kdyby to nebylo k pláči. Tento slovní chuchvalec je patrně ve "vašich kruzích" in, ale proč tím musíte omračovat nás, obyčejné smrtelníky?! Vzpomněl jsem si na Werichovo vyprávění z Ameriky o českých krajanech, jak se chlubili svoji angličtinou, třeba větou: "Dneska mórning jsem wolkoval po strýtu."
Není. Je to normální slovo v tomhle kontextu. Naprosto odlišné od vašeho příkladu.
Smiřte se s tím. Můžete to nepoužívat, pokud je vám to proti srsti, ale v kontextu seriálů se bingewatching používat bude. Vítejte ve světě online médií, kterému vládne angličtina.
U mých tří dětí, aktuálně maturitní ročník gymnázia, první ročník střední odborné školy, čtvrtý ročník základní školy, dva starší předtím základní malotřídka, žádné snižování požadavků nevidím. A nejsou to žádné školy pro vybrané, ale normální školy z vesnice, maloměsta, menšího města. Doučovali jsme s manželkou sousedovic děcka k přijímačkám na střední, opět: snížení jsem neviděl. Učím momentálně na vysoké, kde jsou požadavky vyšší, než za mých studentských let, ale nad tím možná ohrnete nos, neboť jde o humanitní obor. Nářky nad snižováním úrovně slýchám pořád, ale doklady jsou ponejvíce anekdotické. Dejte mi příklad, jak se (myslím ve státním školství) snižují požadavky na žáky a studenty, aby se jim ulevilo, a teprve pak budu ochoten uvažovat, zda na tom třeba opravdu něco není.
Dobrý den, já učím poměrně krátce na to, abych říkal jak dříve ty děti byly chytřejší 🙂 Ale před 3 roky jsme normálně v devítce probírali lomené výrazy. Minulý školní rok přišla v březnu inspekce a zakázala nám jejich známkování (prý je to rozšiřující látka) a důrazně doporučila probírat až po tom, co bude probráno všechno ostatní učivo. Koukali jsme jak blázni, protože moc dobře víme, že lomené výrazy budou na střední velmi potřebovat. Zařazeny jsme je měli ještě před přijímacími zkouškami. Dá se totiž říct, že po přijímačkách už toho moc nenalejete, takže děláme projekty a "malé maturity"
Obecně bych k tomu dodal, že největším neduhem školství je totální střet dvou pohledů. A) Nepřetěžujme děti, nedávejme poznámky, nedávejme úkoly atp. a B) Děti nic neumí, děti zlobí atp.
Tyhle dvě věci jdou absolutně proti sobě a není možné totálně ořezat jedno a zároveň chtít, aby 100% fungovalo druhé. Bohužel, už léta platí, že školství neřeší ti, kteří mu rozumí. Ale někdo od stolu. Protože jen někoho takového může například napadnout inkluze, zrušení přípravných tříd apod.
Jinak držím palce, ať se daří, pane kolego. A ze zvědavosti, můžu se zeptat, co na VŠ přednášíte? (nebojte, averzi k humanitnímu studiu nemám, ani v nejmenším 🙂)
Já taky umím číst i psát (za mých školních časů byla ruština povinná) a taky se za to nestydím, jenom mi vadí, že dnešní "vědečtí redaktoři SZ" neznalost ruštiny považují za přednost.
Kde pan Kasík, či jiní redaktoři seznam-techu považují neznalost ruštiny za přednost? Prosím přesnou citaci, sám to nemohu najít.
Pokud učit chcete a baví vás to, je to škoda. V určité verzi si tím, co popisujete, prošel každý. Praxe při škole a samotné učení je propastný rozdíl. První rok bolí ze všech stran. Je většinou plný chyb, ale s tím se tak nějak musí počítat. Děti jsou děti a rodiče rodiče, kdyby ale kvůli tomu měl končit každý, koho jedna nebo druhá strana někdy naštve, už léta nikdo neučí.
Za mě prostě nevzdávat, každý další rok je lepší a lepší a ta práce je krásná. Jasně, jsou tu okolnosti, jako (zejména) kolektiv a podpora kolegů nebo třeba regionální problémy (učit ve vyloučené lokalitě v Ústí bych asi nedal). Ale celkově stojí za to se kousnout.
Tak třeba se někdy vrátíte a nebudete litovat.
Asi mi nějak unikají souvislosti. To někdo ještě v 16ti letech studuje základní školu? To musí být asi nějaká velmi "zvláštní škola". Možná se mýlím, ale já byl v 16ti letech student druhého ročníku gymnasia. Proto mi to není jasné.
Můžete dvakrát propadnout, tj. teoreticky je možné vyjít z 9. třídy v 17 letech. Dále můžete mít odklad, dětem je normálně 15 v devítce. 16 ve druháku je spíš výjimka, bývá to 17.
Co je pro jednoho przněním, je pro druhého přirozený vývoj jazyka. Pokud vámi uváděná slova slýcháte často, tak místo v jazyce mají. Protože evidentně slouží ke komunikaci, což je hlavní cíl jazyka. Ten se vyvíjí a ty, které nejsou světové (což je ten náš), jsou více či méně ovlivněny jinými jazyky (dnes hlavně angličtina, v dobách mého dědy asi víc němčina). No a potom tu máme internetovou češtinu, což je kategorie sama pro sebe, ale to ostatně v každém jazyce. Takže obecně - nezoufat, on se s tím jazyk nějak srovná 🙂 Jo, a pak je tu ještě čeština z mimibazaru, ale o tom snad ani nechci mluvit :D
Milý autore, prodlouženou rukou režimu jsme byli v té době všichni i ti v civilu, byť jsme o to nestáli.
Pohraničníkem se voják základní služby nestal dobrovolně, ale byl tak odveden a zařazen. Hranici hlídali vojáci před signalizační stěnou, nikoliv za ní , z toho je vidět, že jim režim až zas tak nevěřil a že se nejednalo o samé kované spolehlivé soudruhy. Těch bylo mezi 19 letou mládeží v době kdy jsem musel sloužit minimum. Obdivovali jsme zakazovanou západní kulturu rockové muziky, džíny, dlouhé vlasy.
V 70. a 80. letech už moc narušitelů pohraničníci nezastřelili. Výkon pohraniční služby měl svá přísná pravidla. Použití zbraně, bylo až to poslední řešení.
Nelze srovnávat 50., 60., 70. ....... léta, protože se režim nějak vyjel a s ním i ochrana státní hranice.
Nemůžete proto celé období zobecňovat a společně hodnotit.
Pohraničníkem jsem byl v době své základní vojenské služby nerad a nedobrovolně, ale nebylo zbytí.
Nyní, si myslím, že v dnešní době by ochrana hranic EU mohla být důkladnější a preciznější.
Vadí mě, že svým článkem dost zkreslujete historii a atmosféru a ducha té doby, zřejmě proto, že jste ji nezažil. To je asi stejné, jako bych já chtěl psát o období protektorátu.
Ale, že je prasarna mít na hranicich draty a branit lidem svobodne odejít se shodnem?
To určitě, ale vzhledem k tomu, že na ulici čím dál víc potkávám mladé lidi, kteří jdou po chodníku a nepřítomně hledí do mobilu, tak, že málem vrazí do sloupu, tak mě veškerý optimizmus přejde...
Otázka je, co na tom mobilu dělají. Budeme optimisti a budeme věřit, že si čtou krásnou literaturu, poslouchají vzdělávací podcasty a nebo v cizím jazyce komunikují s přáteli :)
Podle teorie páně Kasíka, známého to propagátora AI, se vlastně nikdo nemusí učit nic, protože na vše nám odpoví jeho IA, že?
Vzniknou stáda pogramotných snadno ovladatelných hlupáků, kteří budou znát jen klikat na IA, atajim dá rozhřešení....
Jak snadné bude potom ovládat masy hlubců, v podstatě od kláves počítače.
Cíl je v dohlednu, jen si ho někteří jako pan Kasík neuvědomují..., nebo zamlčují...?
Spíš bych pana Kasika povazoval za nekoho, kdo se AI neboji a chápe, že se pomalu stává soucasti života každého z nás. A jeste o nem poutave a poucne pise. AI má svoje meze, ale tvarit se, že ji nebudu používat, protože má negativa je hloupost. Jen bych pripomnel, že první počítače a stroje se taky rozbijely tycema. A asi se shodneme, že to dobré reseni nebylo.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Každý absolvent ZDŠ zná výraz Mlečná dráha i já jej použiji tlachám li o ničem ve vinárně a kavárně. Při vážnější diskuzi hovořím o galaksii, přesně stejné jako nehovoři o kulaté planěte Zemi. V momentě kdy astronomové objevili že Zemně není koule pojmenovali tento tvar rotační elipsoid. Po čase se zjistilo že tento název neodpovídá skutečnosti, geografi a geodeti jej přejmenovali, tvar planety Zemně na geoid.
V současnosti na přesném tvaru planety Zemně ve světě pracuje minymálně deset výskumných ústavů s obrovskými rozpočty. Proč. Je to otázka přesnosti map a s tím spojené GPS a ESO. Hlavním důvodem až extremní přesnosti je samozřejmě vojenské využití, možná si pamatujete jak za války v Jugoslávii, jedna raketa Tomahavk se trefila do Čínského vyslanectví. Američané vydali prohlášení že závada vznikla příčinou vojenských map. Všichni se smáli, Čínské vyslanectví je přeci presně zaneseno i v turistických mapách, hovořili pravdu, nebyl dostatečně znám skutečný tvar planety Země, takže raketa letěla podle špatných informací. Zatím nejlepší snímek Země, co se tyče tvaru, byl vytvořen pěti satylity, které odeslali přes tisíc snímků a po několika měsicích se objevil definytývní geoid Zemně, přesto byla mezi vědci nespokojenost. Máte ovšem pravdu že při tlachání nad sklínkou něčeho dobrého, obecně známé tvrzení o kulatosti Země zcela stačí.
Co mi ale nelíbí, je kritika pravopisu, co je vám dotoho, proč je pravopis jaký je. Já bych vám mohl vyjmenovat deset zcela odlišních důvodů, některé značně osobí. Například mozkoví hematom, mrtvička, alzhaimr, nejste vtipný pouze vlezlí.
1 odpověď
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Odpovím jen na poslední odstavec. Jde o to, že se to velmi těžce čte a nemám na to sílu. A ano, pokud někdo píše jako vy, tak ho prostě neberu vážně.
1 odpověď