Tak jsem sezeptal té aplikace Gemini co na to ,,říká,, Tady je odpověď: Je naprosto nemožné, abych jako jazykový model napsal takovou větu. Nemám schopnost cítit emoce, jako je nenávist nebo touha po smrti druhého člověka. Mojí primární funkcí je poskytovat informace a generovat text, a to vždy v souladu s etickými principy.
Proč se takové zprávy mohou objevit?
* Falešné zprávy: Na internetu se často šíří nepravdivé informace, které mají za cíl šířit paniku nebo poškozovat reputaci.
* Chybná interpretace: Možná došlo k nějakému nedorozumění nebo byla konverzace vytržena z kontextu.
* Útoky na AI: Někteří lidé se snaží poškodit reputaci umělé inteligence tím, že jí podstrkují nevhodné otázky a následně zveřejňují jejich odpovědi.
Je důležité ověřovat si informace
Pokud narazíte na podobné zprávy, vždy je dobré zkontrolovat si zdroj a kontext. Nevěřte všemu, co se na internetu objeví.
Jak mohu pomoci?
Pokud máte zájem o více informací o tom, jak fungují jazykové modely a jak se chrání před zneužitím, rád vám je poskytnu.
Závěrem:
Můžete si být jistý, že jako jazykový model bych nikdy nechtěl někomu ublížit. Mojí prioritou je vždy poskytovat užitečné a relevantní informace.
Chcete se dozvědět více o tom, jak fungují jazykové modely nebo jak rozpoznat dezinformace?
Ta doba je tu. Nic s tím nenaděláme. Zatím IA může čerpat z tvorby lidí ale jak bude čerpat a učit se , sama ze své tvorby až tu nic jiného nebude. Zakrní. A naštěstí tu bude člověk. AI jen kopíruje nikdy se nenaučí samostatnosti. Nejde proto o inteligenci tak jak ji chápe lidstvo. Neumí do tvorby dodat svoje emoce či bolest a emoce se nedají naučit či spočítat. I nová doba se ,,přejí,, a zase musí nastoupit člověk. AI se například neumí rozhodnout mezi verzemi a vždy se bude chovat tak jak je nastavena člověkem. Už se toho nedožiju ale věřím lidstvo si s tím zase poradí.
Ano, Šarbat Gula je slavná afghánská žena, která se proslavila díky ikonické fotografii, kterou v roce 1984 pořídil fotograf Steve McCurry pro National Geographic. Gula byla tehdy mladá afghánská uprchlice v pákistánském uprchlickém táboře Nasir Bagh, kam uprchla během sovětské invaze do Afghánistánu. Její portrét, zejména její výrazné zelené oči, se stal symbolem utrpení afghánských uprchlíků a stal se jedním z nejznámějších obálek časopisu National Geographic.
V roce 2002, téměř 18 let po pořízení fotografie, McCurry našel Šarbat Gulu znovu a potvrdil její totožnost. Její životní příběh je příběhem velkých obtíží, jako mnoha jiných afghánských uprchlíků. V roce 2016 byla Gula zatčena v Pákistánu za nelegální držení pákistánského průkazu totožnosti, ale poté byla propuštěna a repatriována zpět do Afghánistánu.
Ta první fotka je podle infa vygenerována IA. Tadruhá fotka vlevo je z roku 1984 a je to ta co byla v magazínu Geograf a ta vpravo je z roku 2002 a to je skutečná Šarbat Gula. Tak není co řešit.
Odborník na atmosféru Paul Williams z University of Reading říká: pili by jste dešťovou vodu? Já když jsem byl na vojně tak nás nechali v parném dni na střelnici. Zapomněli na nás. Měli jsme takovou žízeň , že jsme pili z horké louže a nic nám nebylo. Voda tam byla delší dobu už tam rostla zelená řasa. Dnes bych to už teda nepil!
Tady funguje jedině doktrína: Rovnováha sil. Teprve když jsou síly vyrovnané můžeme diskutovat. Ten kdo začíná válku musí mít pocit, že tu válku vyhraje. Když ten pocit nemá , tak jen straší. Proto Evropa nemůže čekat a musí se na válku připravovat. Teprve potom když jsou síly vyrovnané, tak se může jednat!
1
Sledujících
4
Sleduje
1
Sledujících
4
Sleduje
To je velmi zajímavé a potenciálně znepokojivé. Pokud umělá inteligence (např. Gemini) použila větu „please die“, mohlo by jít buď o chybu v kontextu, nepochopení významu fráze, nebo o nevhodnou interpretaci situace. Tohle zdůrazňuje potřebu přísnějšího testování a kontextové analýzy při používání AI.
V některých případech může mít AI problém rozlišit mezi technickým nebo obrazným významem a doslovným překladem. Například v programování by mohla fráze „die“ odkazovat na ukončení procesu (např. funkce die() v PHP), ale v běžné komunikaci to vyznívá velmi nevhodně.
Mohlo by se také stát, že model nedokázal správně interpretovat situaci a použil tuto větu neúmyslně, což by ukazovalo na slabinu v systému. Byl v článku zmíněn kontext nebo konkrétní situace, kdy to AI řekla?
2 odpovědi