Z valné většiny souhlasím se všemi koaličními názory, od Bendy po Czernina. Ani jeden kandidát se mi nelíbí a je těžké vybrat menší zlo. Stejně jako Dufek jsem rád, že nejsem občan USA. Ačkoliv to bych nejspíš viděl mnohé věci jinak, tisíce kilometrů daleko od Evropy.
Trump bude pro Evropu pořádná rána. Těžko říct, zda nás zničí, nebo naopak nakopne (a že bychom to už potřebovali). Harris bude pokračovat v zajetých kolejích, takže no stress...
Já si to před lety dost podrobně modeloval a vyšlo mi, že i při konzervativních předpokladech je celkový profit z vlastního bydlení v ČR vyšší, nežli při alternativním scénáři Nájem + akciové portfolio. Možná s nižší likviditou, ale také podstatně nižší volatilitou.
Ovšem pozor, platí to pouze za předpokladu, že si vezmete hypotéku. To je asi ten největší (a nejlevnější) investiční leverage, na jaký může retailový klient dosáhnout. Jak se jistina umořuje, postupně klesá i roční výnos (v %, celková částka roste), takže optimální je třeba po 10 letech refinancovat a přikoupit další nemovitost.
Mimochodem, běžně se počítá s růstem cen nemovitostí 3-5 %. Ovšem v letech 2015 - 2023 rostly ceny v ČR průměrně o 12 % p.a.
Viz Odkaz 1
V roce 2023 byl menší pokles, kvůli vysokým sazbám hypoték. V tomto roce už ale ceny zase rostou a do budoucna, vzhledem k počtu vydaných stavebních povolení a zahájených staveb, očekávám pokračování trendu.
Pomalu každý týden nám nějaký "ekspert" v médiích blahosklonně vysvětluje, že nejlevnější elektřinu zajistí OZE, zatímco JE se v žádném případě nevyplatí. Tak že by v Googlu neuměli počítat? 🙂
No, umí počítat. A nejspíš také vědí, že srovnávat stabilní a nestabilní zdroje pomocí LCOE (tedy nákladů výroby) je hloupost.
Obecně by neškodilo, kdyby politici občas přestali poslouchat "nezaujaté" odborníky a raději se podívali, zda už podobnou otázku neřešila nějaká soukromá firma. Energetika, digitalizace, infrastruktura, školství... Soukromý sektor je prostě efektivnější.
"Naše země nevzkvétá", zhodnotil v roce 1990 Václav Havel stav Československa. Řekl to dost diplomaticky, po 40 letech reálného socialismu jsme byli totálně zplundrovaná země.
Pak přišel náraz, když jsme zjistili, že naše firmy nejsou na trhu konkurenceschopné, reálné ceny zboží a služeb jsou jiné než úředně stanovené a mnohé pracovní pozice jsou pouze umělé udržované.
Mnoho lidí, včetně mé rodiny, mělo tehdy pocit, že zchudli a že "bylo líp". Ve skutečnosti jsme nezchudli, pouze se odhalil skutečný stav. Což je první a nezbytný krok k řešení jakéhokoliv problému. Díky tomu si už dnes Češi nepřipadají na Západě jako křováci, byť stále je co dohánět.
No a podobný ekonomický marasmus vládnul v Argentině 80 let. Přeju Mileimu hodně štěstí. Bude ho potřebovat.
Autor počítá něco na způsob LCOE, tedy NPV celkových nákladů na jednotku vyprodukované energie. To je užitečný ukazatel pro porovnávání energetických projektů, ovšem nesmí se míchat hrušky a jablka, v tomto případě stabilní "baseloadový" zdroj s nestabilní OZE.
Na mikro (podnikatelské) úrovni musíte vzít v potaz, že vaše solární elektrárna bude produkovat v době, kdy produkují i ostatní soláry v Evropě, energie je tedy dostatek a cena je nízká.
Na makro (ČR, resp. EU) úrovni zase musíte počítat s náklady na stabilizaci sítě. Tedy úložiště energie (v současnosti zanedbatelné kapacity) a zejména výstavbu a udržování záložních (plynových) elektráren.
Pokud bychom teoreticky přešli ze 100 % na FVE, museli bychom vydržovat záložní plynové zdroje o stejném instalovaném výkonu, protože některé dny padá výroba ze slunce k nule.
Mix s větrnými elektrárnami to také nezachrání, protože jsou dny, kdy negeneruje ani jedno (Němci tomu říkají "dunkelflaute").
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
It's not a bug, it's a feature 🙂
Tohle jsme přece chtěli - deindustrializovat Evropu, abychom zachránili planetu.
A takové ty řeči, že vynucený přechod na méně efektivní zdroje je ekonomická příležitost, nebo že to dokonce povede k růstu konkurenceschopnosti... To přece nikdo nebral vážně, že ne? 😀
Vždyť by to popíralo úplné základy ekonomie.