Elon Musk už předloni sám rovněž uvedl, že si dovede za dva až tři roky představit hned i několik letů za den, čímž by se cena za start mohla změnit opravdu podstatně a létání do kosmu lidem ještě víc zpřístupnit.
„Jsem si dost jistý tím, že to bude méně než 10 milionů dolarů, řekněme v budoucnosti tak za dva až tři roky odteď. Myslím, že to velmi pravděpodobně bude se vším všudy méně než 10 milionů dolarů za let. Loď bude znovupoužitelná pravděpodobně každých 6 až 8 hodin. Proto mluvíme o třech letech lodi za den, ale nosič může být teoreticky použitý znovu každou hodinu,“ řekl CEO SpaceX.
Více čtěte už přímo v infoboxu uvnitř článku.
Koncem desetiletí chce NASA na jižním pólu Měsíce postavit i základnu Artemis Base Camp, kterou bude kromě dvou roverů tvořit hlavně obyvatelný komplex až pro čtyři osoby. Spolu s Gateway o kapacitě pro stejný počet astronautů by měly sloužit nejen k novému vědeckému kosmickému výzkumu, ale i jako odrazový můstek pro další mise dál do vesmíru.
„Je tam led z vody. Voda, to je vodík do paliva a kyslík na dýchání. Naučíme se, jak na Měsíci pracovat delší dobu. Naučíme se, jak fungovat mimo dosah planety Země a jak zužitkovat zdroje na Měsíci. A všechno toto bude přípravou na to, abychom nakonec letěli na Mars,“ uvedl předloni zástupce ředitele NASA, Robert Cabana s tím, že let na jižní pól přirozené družice Země bude velká výzva.
„Myslím si, že humanoidní forma není ta správná a nejefektivnější pro ten produkt ve skladu. A myslím si, že právě proto Boston Dynamics mají roboty, které mají nějakou bázi na kolečkách, čemuž se může sklad přizpůsobit. A ten argument, že to prostředí je uzpůsobené lidem, tady podle mě úplně neplatí, protože tady jde prostě o automatizaci, o takt, a to prostředí se může uzpůsobit robotům, ale není to místo, kde jsou schody nebo je potřeba umět parkour. Takže si myslím, že ta humanoidní forma tu nemá prostě ty výhody,“ uvedl pro SZ Tech už v březnu také vedoucí skupiny zkoumající přímo humanoidní robotiku na katedře kybernetiky FEL ČVUT Matěj Hoffmann.
„Myslím si, že do pěti let bychom mohli toho robota nebo jemu podobného vidět někde v nějakých uzavřených prostorách, kde budou jen tito roboti. Například kdyby to byla kuchyň nějakého fast foodu nebo něco takového, kde se pohybují tři takoví roboti – to možné asi je. Pokud by tam nevstupoval nikdo jiný. Ovšem dostat se na pohyb mezi normální populací, to si myslím, že minimálně osm či deset let zabere,“ uvedl už v říjnu 2022 při odhalení humanoida Optimuse pro SZ Tech i Tomáš Rouček zabývající se ovládáním robotů v Centru umělé inteligence na Fakultě elektrotechnické (FEL) ČVUT.
„Trochu se také obávám ceny. Všichni víme, že Tesla u těchto záležitostí nedoručuje úplně pravdu a že časem se ty ceny zvedají – případně, že se například na Cybertruck čeká již několikátým rokem. Takže to je věc, na kterou si musíme počkat, a uvidíme, jak to dopadne,“ doplnil předloni.
Akorát se obávám zneužití při platbách. Pokud bude stačit pouze přiložit k terminálu a proběhne platba… Přeci jen u hodinek nebo telefonu musím možnost platby aktivovat. Takto k vám někdo přijde s terminálem (např. ve veřejné dopravě a šup, bude to)
Zatím takové informace nejsou k dispozici, ale dovedu si představit, že třeba dvakrát nebo třikrát poklepete na určité místo prstenu pro potvrzení.
Tekutý metan a kapalný dusík jako palivo? To jste se kapánek překlepl. To by ani neodstartovali. Je to sice jenom překlep ale neinformovaní pak nepravdivý údaj roznášejí dál.
Pardon, máte pravdu, komentář jsem psal v rychlosti a na mysl mi přišlo jiné slovo 🙂 v tomhle ohledu skutečně ale velmi chybné - opravil jsem. Ve článku byl kyslík nicméně od doby jeho publikování uvedený správně.
552
Sledujících
0
Sleduje
552
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
NASA odhaduje, že na pronájem míst k výzkumu na komerčních stanicích, o kterých redakce SZ Tech psala v níže odkazovaném článku, by mohla dávat okolo jedné miliardy dolarů ročně.
To se na první pohled může zdát jako dost, ale ve skutečnosti to bude výrazná úspora. Do ISS nalila nejméně už 150 miliard a na provoz stále platí 3,1 miliardy dolarů ročně, přičemž částka do řízené destrukce ještě poroste a samotné zničení vyjde na miliardu.
Odkaz