Po rozpadu SSSR měli ukrajinští politici uspořádat referendum o rozdělení území na části odpovídající převažujícímu jazyku a smýšlení obyvatel – tedy na rusky a ukrajinsky orientované oblasti. Mělo se postupovat podobně jako při rozdělení Československa. Bohužel, situaci v předchozích desetiletích zásadně ovlivnil Stalin tak, že na Ukrajině žilo přibližně 10 milionů Rusů. Tento etnický a kulturní mix nevěstil nic dobrého, což se v budoucnu skutečně potvrdilo. Se silným a zákeřným sousedem, jakým je Rusko, je nutné jednat obezřetně. Další chybou bylo, že si Ukrajina při předávání jaderných zbraní Rusku nevymínila lepší podmínky a garance. Na tomto pochybení však nese podíl i Západ, především tehdejší americký prezident Bill Clinton. A nebylo to jediné selhání – Západ se dopustil celé řady dalších chyb, které nakonec přiměly ruské tajné služby a armádu k aktivnímu jednání ve snaze zachránit svou strategickou pozici
Rozdělení země byla možnost, kterou by se předešlo některým pozdějším problémům. Na druhé straně by to možná přineslo jiné konfliktní situace a třeba by to ve výsledku celé dopadlo ještě daleko hůř.
"...Rusko nikdy nedopustí aby na Ukrajině..."
Už jen tohle částí věty jste naprosto srozumitelně prohlásil, že žádná neutralita Ukrajiny nikdy nepřipadala v úvahu - protože ji Rusko vždycky považovalo za svůj píseček a přisvojovalo si nárok určovat, co by na Ukrajině mělo být a co ne.
Naopak jediná šance Ukrajiny byla dostat se do NATO dřív, než se Rusko stihne vzpamatovat. Tak, jako se to povedlo Litvě, Estonsku a Lotyšsku. Ukrajina na tom začala pracovat už někdy v r. 1993, od r. 2003 měla v zákonech dané, že se chce stát členem NATO. Dobře věděli proč.
Jestli se Ukrajina na něco kdy nechala nachytat, tak na slib Ruska, že výměnou za jaderné zbraně bude ctít ukrajinskou nezávislost (!), svrchovanost (!) a tehdejší hranice. Jak se ukázalo, neměl ten slib cenu ani toho papíru, na kterém byl sepsaný (a že toho papíru nebylo moc, on je ten dokument docela krátký)
Mimochodem - základna Sovětského svazu na Kubě samozřejmě byla (vcelku nicotných 250 km od pobřeží USA) a Rusko coby následnický stát ji opustilo někdy v r. 2001 dobrovolně, protože tehdy nemělo peníze na její provozování.
Mohlo by Mexiko vstoupit do Varšavské smlouvy?
Nově vzniklý stát, má-li se udržet, musí mít, mimo jiné, kvalitní armádu. O tom by ukrajinské politiky mohl poučit třeba náš prezident Masaryk. Jenže ti asi od něj nic nečetli.
Ukrajinská armáda byla zanedbána, dokonce museli vojáci na sebe pořádat sbírky. Ukrajinští politici se raději věnovali rozvoji korupce namísto rozvoje armády. A tak se jejich armáda rozvíjí až teď, za války s Ruskem.
Je to sice pravda, ale korupce v ruské armádě je také katastrofální.
Dokud Ukrajina nebude moci podniknout rozsáhlou obranou akci vedoucí ke zničení rusského energetického systému zásobující válečnou výrobu a zničení vojenských a rozhodovacích center v Moskvě, tak to nebude mít velký vliv ... Bohužel Biden prováhal tři roky, nyní to tak bude na Trumpovi, zda se nechá stejně jako Biden strašit a vydírat russkem nebo podpoří Ukrajinu a donutí Evropu začít skutečně něco dělat ...
Evropa poslední téměř tři roky jen sedí a čumí, místo mobilizace průmyslu a masivního navýšení zbrojní produkce se čeká, až jak to dopadne a Ukrajině posílají hlavně hezká slova ... třeba kolik nových Tanků Leopard 2 se vyrobilo za poslední měsíc aby se mohlo poslat na Ukrajinu? Kolik raket delšího doletu? Kolik děl a protiletecké a protiraketové obrany se dodalo? Pokud je odpověď méně jak v desítkách kusech měsíčně, je to ostuda a naprosté selhání Evropy. Ta má dostatek zdrojů a možností, aby mohla russko uzbrojit sama a vyzbrojit Ukrajinu tak, že by si mohli do Moskvy pro válečného zločince Putina dojet sami ...
nějak blbne klávesnice
Kosovo uznalo 113 zemí, z nichž 15 uznání stáhlo. K únoru 2021 Republiku Kosovo uznávalo 98 ze 193 (51 %) členských států Organizace spojených národů, 22 z 27 (81 %) členských států Evropské unie, 26 z 30 (86 %) členských států NATO a 31 ze 57 (54 %) členských států Organizace islámské spolupráce.
No právě, je otázka, zda má hrát země, kterou polovina zemí (51 %) uznává a skoro polovina ne. Na druhé straně Kosovo má celkem slušný tým, takže to dává smysl alespoň ze sportovního hlediska. U jiných zemí to nepřináší ani to. Třeba nechápu, proč hraje soutěže Gibraltar, který snad za stát nepovažuje vůbec nikdo? Jediný přínos, který to má je asi ten, že takhle Angličané účelově provokují Španěly, tudíž FIFA či UEFA bude mít záminku trestat jejich fandy, pokud se k tomu shodou okolností a nálad nějakým způsobem při nějakém zápase s Anglií zase nějak vyjádří. Sportovní přinos Gibraltaru je ovšem nulový.
Na obou stranách. A co svědectví zahraničních pozorovatelů? Co demonstrace? Problémem je nechuť priklonu k Rusku. Po mobilizaci od Putina plno Rusů zdrhala i do Gruzie. Zvedly se jim tím ceny nájmů a nemovitostí. Nevěřím že většina Gruzinci si přeje příklon k Moskvě.
Ano na obou stranách se vyrábí fakeová videa. Pravda se hledá těžko. Migrace má rizika i plusy. Přicházejí tam bohatší a kvalifikovaní Rusové, pro gruzinskou ekonomiku je to přínos. Nejsou to obvykle žádní příznivci Putina. Nemyslím si, že by jakákoliv relevantní gruzinská strana toužila podrobit se Moskvě. Jde jim spíše o pragmatické vztahy. Rusko obchoduje přes třetí země, Rusové, kteří nechtějí umírat za Putina, odcházeji do Gruzie, Kazachstánu a platí tam daně a investují. Putin jednou padne, ale investice a peníze v Gruzii a Střední Asii zůstanou. Válka by Gruzii opět srazila na kolena. Zkusili Saakašvili a nebyla to dobrá cesta. Ale samozřejmě tam jsou i jeho příznivci ale i provokatéři placení z Ruska. Neodvážil bych se vynášet kategorické soudy.
Jen plácáte. USA proběhly volby zcela normálně, stejně jako u nás nebo na Slovensku. Že se občas vyskytne nějaký lidsky těžko pochopitelný případ, který je těžké vstřebat - třeba u nás mistr zeman - to tak prostě je, ale nikdo neřekl, že volby neplatí, jen to prostě bylo pro spoustu lidí těžké vstřebat. Bělorusský případ a velmi pravděpodobně i ten Gruzínský jsou úplně jiné příběhy, nemá to se Slovenskem či námi a stejně tak i s Maďary nic společné.
V USA po tobě v některých státech ani nechtějí doklad totožnosti. Označovat tamní volby za normální je zatraceně mimo.
Faktem je že na netu kolovala videa, kdy lidem branili vstupu do volebních místnosti a zahraniční pozorovatele z místa tvrdili že ledaskde volby dle nich nesplnila podmínky svobodných voleb. Někteří si stěžovali na zastrašování. Zvláštní měsíce Gruzinci protestují proti vládnímu Gruzínskému snu a oni zase "vyhraji" volby? To predci snad jen "panenské početí" .
Videa se dnes vyrábí velmi snadno.
Nikdo nemůže být odborníkem ve všem. Vím, že Seznam dávno patří k českému bulváru. Přesto se tady prezentuje nějaká Geislerová jako vysokoškolská pedagožka. Zajímalo by mě její vzdělání zaměřené právě na pedagogiku. Vůbec mě v tuto chvíli nezajímá kolik má jakých cen nebo od kdy se věnuje natáčení. Už tuplem je mi zcela volné její politické zaměření či angažování.
Ovšem její výrok, dá-li se to tak vůbec nazvat, o deformaci dětí školstvím má své kořeny v r. 1989. V té době bylo Anně 13 let, takže může těžko posoudit jaké bylo školství do r. 1989 a po r. 1989.
Do r. 1989 jsme se mohli školstvím chlubit, po r. 1989 jsme chytali kdejaké nesmysly od "vyspělého západního" školství.
Dnešní děti jsou nejvíce negativně ovlivňovány mnohými svými rodiči, kteří by si přáli, aby jejich děti byly vzdělané za každou cenu, a také dochází k deformaci ze strany soukromého školství, kdy jsou tyto školy závislé na "mastném" školném.
Ona nebyla studijní typ. Škola by pro ni byla utrpením v jakémkoliv režimu.
8
Sledujících
0
Sleduje
8
Sledujících
0
Sleduje
Co já vím? Projevilo o to někdy zájem? Pokoušely se USA třeba v posledních 50 letech anektovat Sonoru?
1 odpověď
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
USA anektovaly více než polovinu mexického území.