Co pamatuju z koncertů Spirituál Kvintetu v 80.letech, tuto píseň neměli přímo v programu, ale někdy ji zařadili jako přídavek. Skoro pokaždé pak zpíval s nimi celý sál, po poslední sloce vyzvali ještě k jedné sloce beze slov brumendo, a každý si přitom může něco přát. To mělo tenkrát velkou sílu.
Moji kamarádi mě naučili ještě druhou českou verzi, první sloka zní "My to vyhrajem (to se pak dvakrát opakuje) v ten den, srdce mé to ví, už s tím počítá, my to vyhrajem v ten den", zpívávali jsme to společně o novoroční půlnoci.
Ta píseň je krásná a silná v originále i v obou českých verzích, nenechme si ji zošklivit. Není nic špatného na tom, že teď bychom si při sloce beze slov možná přáli každý něco jiného.
S autorem v zásadě souhlasím, jen bych chtěl podotknout, že na poštovních známkách býval zobrazován například i první prezident SRN Theodor Heuss, dokonce v různých barevných variantách podle ceny, viz citát z románu "Biliár o půl desáté" od Heinricha Bölla:
"... nejvíc práce dalo lepení známek: pořád znovu hubkou navlhčovat zadní stranu zeleného, červeného, modrého Heusse ... bylo pro ni zpestřením, přišla-li na hnědého, fialového, žlutého Heusse".
Děj románu se odehrává v roce 1958, možná že v té době byli prezidenti na známkách i v jiných státech západní Evropy.
Zrovna v SRN, hlavně před sjednocením, byla funkce prezidenta spíš ceremoniální (dobrý třeba právě na poštovní známky) a na jejich jména si dnes sotva kdo vzpomene, zatímco kancléře Konrada Adenauera, Willyho Brandta či Helmuta Kohla si pamatuje skoro každý.
Hlavním cílem každého týmu je co nejlepší umístění v celém turnaji, dílčími cíli jsou co nejlepší výsledky v jednotlivých zápasech. Tady šly tyto dva cíle proti sobě, a tým Španělska dal přednost cíli hlavnímu před cílem dílčím. Je to taktika, ale není to podvod. Netleskal bych jim za to, ale jsou i mnohem horší prohřešky proti fair play.
I já pana Javorského velmi uznávám, o Krajině s nábytkem a Poupatech zde už byla řeč, ještě bych připomněl, jak zahrál Vlastu Buriana v seriálu Bohéma. Totiž (asi jsem trochu exot) mně Burianův herecký projev a jeho humor většinou moc neseděl, připadal mi trochu křečovitý, "chtěný", či jak to říct - v kontrastu třeba s Janem Werichem, který je mi celoživotně mnohem bližší, nejen ve dvojici s Jiřím Voskovcem. No a pan Vladimír Javorský zahrál Vlastu Buriana tak, že mi ho učinil lidsky sympatickým, a od té doby se s větším potěšením dívám i na Burianovy filmy.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Luku Modriče jsem si v jeho začátcích zapamatoval a fandil jsem mu hlavně proto, že mi svou hrou hodně připomínal Tomáše Rosického, převzetím a vedením míče, přehledem, přihrávkami. Tak si teď můžu představovat, když se dívám na Modriče, jakou hvězdnou kariéru mohl mít Rosický, kdyby byl fyzicky odolnější.