"Energetický regulační úřad v pátek zveřejnil cenu regulované složky pro rok 2025. Češi by se v příštím roce měli dočkat zlevnění elektřiny i plynu i přesto, že meziročně úřad regulované částky u většiny navýšil."
Kdo se dočká zlevnění? Zákazník z fixací ne, tomu naskočí vyšší poplatky, cenu mu rozhodně nikdo nesníží.Zákazník s fixací jen na měsíc nebo na spotu? Tomu se koncová cena také zvedne.
Dochází zde ke zdražení poplatků a celé je to počlivě zabaleno tak, že to je vlastně strašně fajn. Přitom drahé enegrie jsou tím, co decimuje ekonomiku.
Tady se míchá několik věcí dohromady. Problém není cena elektřiny samotná, ale džungle poplatků a celková nepřehlednost na trhu. Když se podíváte do ceníku, má přes dvacet řádek. Já si tabulku pro výpočet udělat umím, ale kolik takových je? Tvrdím, že průměrný zákazník ani netuší, jak si přesně spočítat konečnou cenu, v lepším případě si vyžádá kalkulaci a věří... To konkurenčnímu prostředí a tlaku na koncovou cenu moc nepomůže.
K té ceně - já mám například kWh za 2,75Kč. Ale veškeré poplatky a daně na tom udělají další 2,3Kč. Ptáte se, kdo za to může? Ptejte se, kdo na tom vydělává. Ptejte se, kolik procent z toho jde celkem státu - daně, poplatky, výnosy z akcií ČEZu atd.
S těmi certifikovanymi firmami opatrně. To, že mají certifikát ještě neznamená, že vám instalaci provedou správně. Bohužel ty firmy braly ve své době každého, kdo měl zdravé ruce. Tím netvrdím, že si to mají lidé kutit sami, to vůbec. Jen, že certifikát se nerovná kvalifikace nebo kvalita, bohužel... S revizemi je to bohužel ještě horší. Mít revizi neznamená, že někdo něco kontroloval. Dost často bývá problém toho technika na střechu vůbec dostat. A pak se ukáže, jestli je zákazník trouba, co na tu hru přistoupí a nebo za své peníze donutí technika něco dělat.
Nultým krokem by měly být ty "chytré elektroměry". Pak bude už cena elektřiny motivovat k použití různých en. náročných spotřebičů (třeba bojler) v době kdy je energie levná. To samo o sobě přenosové soustavě uleví. A na dobudování maj dle finančních výsledků třeba ČEPSu docela dost prostředků. Problém nevidím.
Problém je, že úředníci nechtějí rozhodnout, bojí se zodpovědnosti. Pokud je před nimi cokoliv neobvyklého, chtějí posudek, vyjádření, cokoliv. Cílem je, přehodit odpovědnost na někoho jiného. Vymlouvat se na nedostaek personálu je nesmysl, protože kdyby jich tam bylo 3x tolik, znamenalo by to jen 3x tolik pozic, mezi kterými si to mohou přehazovat a tím další zpomalení.
Proč, proč, proč... Fakt se v případě šílence ptáme "proč"?
Fakt se v případě policie ptáme, proč něco udělala a něco jiného ne? Jsou to lidé, rozhodovali se v ten okamžik. Chtěl bych vidět autora v té situaci.
Chybí mi ale podstatná otázka - co lze udělat pro to, aby se takovému člověku dostalo pomoci před tím, než mu definitivně rupne v bedně. Resp. jak zvýšit šanci, že mu nerupne. Protože jistota tam nebude nikdy.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Abychom si to zasadili do kontextu, i druhá strana si toho už všímá a taky se nechce. Jak se v Petrohradě sbírají branci:
Odkaz