Kdo chce psa bíti, najde si hůl. Autor si nutně chtěl nějakou hůl najít a tak hází zbytečným hnojem. Netvrdím, že je Kamala ideální kandidátkou, ale zrovna ty uvedené důvody trochu působí dost opsané od hloupostí šířených republikány. Neviditelnost v době viceprezidenství bych nedával nutně za vinu jí samotné. Svou roli hrál i Biden, který nechtěl mít vedle sebe příliš zářící konkurenci. Téma migrace bylo extrémně nevděčné - skutečně větší opatření by odradilo část elektorátu. Ale i tak se ledacos změnilo - akorát to tak neplní novinové titulky. Trumpova zeď za miliardy nepomohla ničemu ale mediálně se dobře prodávala.
Ano, taky lituji, že si demokraté nebyli schopní v primárkách najít novou charismatickou osobnost. Nového Clintona nebo Obamu. Otázkou je, zda takovou osobnost momentálně mají. Spíš ne. Zpětně vzato - kdyby Biden do prezidentského klání nešel, došlo by k opravdovým primárkám. Akorát by se tam ale všichni ti schopnější kandidáti navzájem roznesli na kopytech a dost možná by Trumpovi ušetřili práci. Někdo by vyhrál, dost možná Kamala. Ale do samotného prezidentského klání by vítěz-ka nenastupovala silný/á ale silně oslabený/á z vnitrostranických půtek. Po odstoupení Bidena ale nikdo jiný než Kamala neměl šanci a proto se těší velmi široké podpoře od všech klíčových demokratů. Naplánované to asi nebylo, ale v důsledku, za dané situace, to bylo pro demokraty lepší.
Zítra se uvidí, zda to na vítězství bude stačit.
Je to právo mladých, nastavovat starším zrcadlo. Pokud se za ně postavil ředitel, tak věřím, že se to událo v rámci mantinelů základní slušnosti. Kritika od ministra zapleteného do vraždy novináře je naprosto drsná výhrůžka. Poklona řediteli školy za jeho charakter. O jeho budoucnost mám ale větší obavy než o ty mladé - ti v nejhorším vystudují v zahraničí.
Než vám zlostí zčerná před očima tak bych doporučil se zhluboka nadechnout a trochu se zamyslet. Z mého pohledu jsou zásadní dvě otázky: proč? A co vlastně bylo navrženo.
Proč? Mnoho měst v Evropě (většinou ty, která mají spokojené obyvatele... Kodaň či některá nizozemská města) si dala za cíl nula mrtvých v dopravě. Zní to utopicky ale oni to mají jako dlouhodobý cíl, nečekají, že to bude zítra ale postupně. Kiel se snaží o něco velmi podobného.
A couvání z pozemků je nebezpečné, hlavně ve městech, kde lidé rádi jezdí ma kole a chodí pěšky. Proto se ten návrh v Kielu potká s větším pochopením než v Česku. Je to zelené město a lidé si za tím stojí.
A samotný obsah návrhu? Nejde o malé pozemky. Jde o parkoviště nad 4 místa k stání. Jde o parkoviště větších bytových jednotek. A tam je to většinou vyřešeno. A pokud ne, tak je k tomu nové pravidlo donutí a městu-veřejnému prostoru-to prospěje. Chtějí to ještě přepracovat, uvidíme, jak to bude ve finále vypadat. Ale za mě výborný nápad.
Posledních pár let bydlím v krajině plné větrných elektráren, na severu Německa. Výkon OZE tu je nad 100% vlastní spotřeby, takže se většinou vyváží na jih.
Esteticky se mi v krajině líbí. Ano, novodobá podoba větrných mlýnů. Pomalé otáčky atd. V noci mi spíš vadí to divoké poblikávání ale I tomu má být konec protože už je zákon a nová technika.
Ano, nikdo to nechce mít přímo u domu. Pod vrtulí je určitý hluk (ačkoliv každá frenkvetovanější silnice je mnohem horší) a blikavý stín je nepříjemný, pro epileptiky nebezpečný. Proto to nikdo u domu nemá, vždy je to dál někde na poli.
Ty nejstarší vrtule jedou už skoro 30 let a vyměňují se jen proto, že ty nové jsou násobně účinnější.
Ano, i tady se to občas někomu nelíbí ale naprostá většina to nijak nevnímá. Je to součást kulturní krajiny, jako obdělávaná pole, silnice, železnice, elektrické vedení. Je to mnohem více akceptováno než uhelná či dokonce atomová elektrárna v podstatně větší vzdálenosti. Potud estetika.
Ohledně smysluplnosti:
Vítr dobře doplňuje soláry. Od listopadu do února je výkon solárních elektráren podstatně nižší. Není zdaleka nulový, i za zamračeného počasí nebo pod tenkým sněhem energie teče. Když je ale deštivo a vůbec na podzim a v zimě fouká hodně vítr. I v noci.
Přesto i to severní Německo má své uhelné a plynové elektrárny na pokrytí tzv. Dunkelflaute. A rostou exponenciálně nová bateriová úložiště v řádu stovek MW, investice do přenosové soustavy jsou 4x vyšší oproti 2021...
Češi s tím nemají zkušenosti a tvrdě jim ujíždí vlak. Za 2 až 3 roky se bude muset energie ve velkém dráze dovážet.
Často se snažím bránit média před osočováním, že nereportují správně, objektivně či neúplně. Ale dělají mi to zatraceně těžké. Příklad: Když dnes kouknu na seznam resp. na novinky a hledám, jaké zprávy z Německa se na nich objeví, tak je to až na malé výjimky předvším jakási černá kronika v podobě tohoto článku. To se opravdu v Německu nestalo nic důležitějšího než nějaká rvačka? Poprava německého občana v Iráku? Lavírování komunistky Wagenknecht? Reakce odborů na sanační plány VW? Naprosto nezajímavé? Ale bulvárové titulky, na to je spoleh.
Může mi někdo zasvěcenější potvrdit, že uvedené příklady jsou opravdu v souladu s tzv. "respektující výchovou"? Mě to připadá, že si ty matky z širšího konceptu zapamatovaly max. dvě věty.
Všeobecně se říká, že svoboda jedince končí tam, kde začíná svoboda druhého jedince. Nikdo nemůže být absolutně svobodný, pokud chceme dopřát svobodu i ostatním - jinak tam bude jeden absolutně svobodný diktátor a ostatní jeho otroci.
Nelze respektovat rozdhodnutí dítěte, zůstat sedět na ulici, když to dítě není ochotné respektovat alespoň rozhodnutí svého sourozence, který chce jít dál.
Respektující výchovou by pro mě bylo, že k dítěti přistupuji s respektem tedy určitou úctou. To neznamená, že dítě nechám dělat, co si zachce.
Svým způsobem se stále jen diskutují dva naprosto opačné extrémy - na jedné straně zastánce "tvrdé ruky" - když dítě neuposlechne, musí přijít (často fyzický) trest. Na druhou stranu zastánce té popsané špatné interpretace "respektující výchovy", kde si dítě dělá, co chce, a nezná ani základní pravidla společného soužití. Jak to bývá, oba extrémy jsou škodlivé pro děti i jejich okolí. O škodlivosti fyzických trestů toho bylo napsáno mnoho. A o škodlivosti absence pravidel taktéž. Diskutovat o tom, co je ten horší extrém je tako diskutovat, zda je lepší se utopit "trošku" a nebo "hodně".
Diskuzi o správné výchově by tedy spíš prospělo, kdyby se diskutoval ten prostor mezi těmito extrémy. Tam to totiž teprve začne být zajímavé.
Naprosto zbytečná a ekonomicky i ekologicky nesmyslná auta. Automobily se snaží o stále úspornější motory, a pak autům přidají stovky kil navíc a zhorší aerodynamiku, že je ta spotřeba vyšší než u starších aut.
A pohodlí mizerné. Občas jsem to dostal v půjčovně a bylo to hlučné, žádný výkon, především při bočním větru nestabilní... Hrůza. To radši nějaký starý golf.
Ještě snad pochopím, když si to koupí nějaký důchodce, který ocení, že sedí vysoko. Ale to je tak všechno. Někdy mi to připadá, že si to kupují zákazníci, kteří nemají na opravdové SUV (které je mimochodem pro minimálně 80% jejich majitelů taky naprosto zbytečné), ale chtějí vypadat, jako že jakýmsi pseudo-SUV jezdí.
Stále mě překvapuje, nad jakými maličkosti se lidé rozčilují a hloupě vymyšlený detail výrobců nápojů deklarují na křižáckou výpravu proti jakémusi Bruselu.
Pokud má někdo čas a energii se tím zabývat, tak asi nemá nebo nevidí skutečné problémy kolem nás.
Pokud někteří přestanou plastové lahve kupovat, udělají pro přírodu a pro nás všechny nejlépe.
Jediní, kdo do toho vidí, jsou asi místní.
Ten argument s funebráky by byl velmi úsměvný, kdyby nebyl tak smutný. Nejen, že se to dá stavebně vyřešit (vchod do domova důchodců nějak odclonit resp. umístit na odkloňenou část budovy, která není od školky přímo viditelná).
V zahraničí je tento koncept velmi běžný. V Německu jsem navštívil minimálně dvě taková zařízení, v tom druhém pracuje jedna dobrá známá. Pokud je personál školky a domova důchodců trochu aktivnější a kreativnější, tak to má svá pozitiva - ti malí a stařší si překvapivě mají co říci. Ti starší rádi dorazí na vystoupení dětí. Přes plot sousedních zahrad se občas rozvinou zajímavé rozhovory. Pokud se ale personál moc nesnaží, tak je to většinou taková netečná koexistence. Dalo by se čekat, že starším křik dětí spíše vadí - ale to překvapivě není problém. Komu to vadí, tak se do takového domova ani nenastěhuje. A starší jsou vůči těm malých často mnohem toleratnější než ke komukoli jinému.
Zevšeobecňování jako to předvádí časopis Focus ničemu nepomůže. Kdo trochu ví, jak integrace v Německu funguje, tak ví, že je oproti mnoha jiným zemím např. Francii relativně funkční. Ta úspěšnost ale není a ani nemůže být na 100%. Přesto je pravda, že většina přistěhovalců buď pracuje a nebo se nějak dále vzdělává.
A pak tam máte určité procento lidí, kteří jsou kriminálníci. Většinou to nejsou nutně přistěhovalci minulých let ale velmi často to je druhá generace přistěhovalců - tedy děti někdejších přistěhovalců, které často již dokonce mají německé občanství.
Tady pomůže jediné - právo musí platit pro každého, padni komu padni. Kriminální členové takového gangu jednoduše patří za mříže. Stuttgar není zdaleka prvním případem. V Berlíně se jeden rodinný klan "proslavil" vloupáním do Drážďanského muzea a krádeží Saského pokladu.
Přesto, nelze zevšeobecňovat. Kvůli pár procentům kriminálních živlů nelze tvrdit, že integrace nefunguje. Ta pro většinu funguje. Co nefunguje je policie a právní systém.
Vztah AfD-Rusko je novodobá forma paktu Molotov-Ribbentrop. AfD je otevřeně fašistická partaj, která - jak teď např. po zemských volbách v Duryňsku naprosto otevřeně ukázala - má za cíl demotáž jakýchkoli demokratických institucí. (Kdo o tom neslyšel: AfD předvedla šaškárnu na ustavující schůzi Duryňského parlamentu, kdy před zvolením předsednictva zasedání tradičně vede věkově nejstarší poslanec. Ten byl shodou okolností z AfD. Jeho "styl vedení" schůze spočíval v tom, že prostě bránil zahájení jakékoli diskuze a volby předsednictva a odmítal kohokoli kromě AfD pustit jen ke slovu. Po zásahu ústavního soudu byl donucen se podvolit a tak AfD začala hned znevažovat ústavní soud...). O Rusku ví každý své.
To, že se proti supermarketům nezakročilo za Babiše je logické - ohrozilo by to zisky Agrofertu. Proč si ale pan Fiala nebo nějaký ministr namísto nakupování Nutely v Německu nezjistí, jak supermarkety držet na uzdě v zahraničí?
Základní problém supermarketů je, že mají ohromnou tržní sílu a trh s potravinami je spíš oligopolem než tržním prostředím. Pomocí nepřehledných akcí pak navíc zastírají ceny skutečné. Jde tedy o matení spotřebitele, které je - i díky nenáviděným předpisům z Bruselu - zakázané. Problém je v evidetně špatně implementových českých předpisech a také v nedostatečné kontrole a vymáhání sankcí. Když vidíme, jak bezzubý je úřad pro hospodářskou soutěž, tak se není čemu divit, že si řetězce ze spotřebitelů dělají dojnou krávu.
Třeba v tom Německu jsou ohledně akcí a slev dost přísní - a to nejen u potravin. Uváděné slevy musí být např. slevy vůči (průměrné) ceně v posledních několika měsíců. Nelze tedy ceny na dva dny o 20% zvýšit a pak vyhlásit slevu 10% a podobné podvody.
Samozřejmě profitujete. Koukáte v létě na zeleň, dýcháte čerstvý vzduch, můžete se uchýlit do stínu. V parnu stromy své okolí ochlazují.
Chudák je Váš soused. Musí koukat na vyprahlý, mrtvý trávník, věčně poslouchat rachot vaší sekačky, se kterou šrotujete cokoli živého na vaší zahradě. Tzv. pěstěný trávník je akorát nazeleno obarvená poušť bez jakékoli hodnoty, symbol jakéhosi pochybného statutu.
Zajímavá úvaha - za odporem vúči elektromobilitě stojí i určitá ješitnost. Lidé se mají snahu stavět na zadní, když mají pocit, že je něco nařízeno. To není nutně špatné, zdravá skepse k politické elitě je důležitá pro demokracii. Píši zdravá, protože u mnoha to už nabírá velmi nezdravých rozměrů a ta nedůvěra v politiku v důsledku vede k tomu, že volí ty, kteří demokracii bourají. Ale to je jiná kapitola.
Tato ješitnost je ale samozřejmě umocňována tím, že mnoho lidí nemá s elektromobilem vůbec žádnou přímou zkušenost a elektrické ojetiny jsou zatím stále velmi drahé (na jednu stranu) a také velmi rizikové - ojetiny již nemají záruku na baterii resp. ji budou mít již jen na krátkou dobu. A pokud baterie doslouží po uplynutí záruky, tak je ta oprava většinou tak drahá, že je celé auto na odpis.
Než se na trh dostanou nové typy baterií s dojezdem nad 1000 km, ještě nějaký ten rok uplyne, na trh ojetin to dorazí ještě později. Takže zatím - bohužel - dýzlová oktávka je tím racionálnějším řešením. Levná čínská auta to mohla začít měnit, ale dovozní cla je opět zdražují.
Zajímavě se tématu věnuje i tento článek: Odkaz . Pro mě základní tezí je: čeho je málo, to je brutálně drahé.
Spotřeba energie neustále roste - úspory energie nestačí kompenzovat nárůst nové spotřeby. Digitalizace v tomto ohledu není zadarmo - mnohé úložiště dat žere tolik energie, že by z toho vyžít malé město....
Cestou ven je zvýšení produkce energie. Vyšší produkce bude automaticky tlačit ceny dolů. Tedy alespoň teoreticky. V praxi stát musí uvolnění trhu aktivně podporovat. Odstraňovat nesmyslné bariéry a předpisy, podporovat vylepšování energetické sítě atd.
V Německu mají energii ještě dražší, tam ale alespoň vědí proč - přecházejí na obnovitelné zdroje, což není levná záležitost. Ale pokud to dotáhnou do konce (a momentálně jim nic jiného nezbývá), tak budou mít vystaráno. Pokud to tedy jejich průmysl přežije. V Česku máme drahé energie a vlastně ani nevíme proč. Viníme z toho Brusel a Green Deal a kdovíco. Ale jak se v článku píše, ti na tom mají jen malý podíl. Ten větší podíl je v tom, že tu předchozí vlády nebyly schopné prosadit opravdu stabilní a dlouhodobý energetický koncept. Současná vláda to konečně začala řešit - ano, souhlasím, ne zrovna elegantně a ne vždy správně. Ale buďme fér, alespoň to řeší a ovoce to ponese až s odstupem řady let.
Ten příklad s jazyky je zrovna hodně nešťastný.
Na jednu stranu: Ano, AI je schopné již celkem obstojně překládat a ta kvalita se ještě zvýší. V mnoha ohledech to již dnes pomáhá. Např. dejme tomu, přijde vám v práci např. faktura v estonštině. Pro uhrazení/zaúčtování potřebujete základní fakta. AI je dnes přes OCR schopná rozpoznat text naskenovaného dokumentu a pak mi to přeložit. Estonsky umím tak dvě slova, takže takový překlad velmi pomůže s nalezením základních informací.
Na druhou stranu: Když se budu chtít s tou estonskou firmou spojit a navázat spolupráci, tak si popovídáme - anglicky. Zdaleka ne Oxfordskou angličtinou. Ale bez překladatele. Zkuste si tohle pomocí nějakého překladače. Tam vám protějšek po pár sekundách vypne telefon. Taky se vám už stalo, že jste komunikovali s ukrajinskými úprchlíky a oni vytáhli mobil a komunikovali přes překladačskou apku? Ano, v nouzi i čert mouchy lapá. Víc jak nouzové řešení to není a ani nebude.
Kromě toho, jazyky jsou různé, v různých oblastech různě bohaté. Řadu věcí v češtině do jiných jazyků přeložíte jen nepřesně. A naopak. Umět obstojně alespoň jeden cizí jazyk otevírá dveře nejen k opravdové komunikaci ale i k porozumění toho překladače. Nemusím umět estonsky. Ale minimálně angličtina a k tomu nějaká řeč země, ke které mám nějaký vztah (jedno zda polština nebo španělština) by měly zůstat standard.
AI bude hrát stále větší roli a určitě spoustu věcí nahradí. Ale uvádět zrovna případ cizích jazyků je velmi zavádějící.
3
Sledujících
0
Sleduje
3
Sledujících
0
Sleduje
ChatGPT rád doplňuje neznalost tím, že si prostě vymýšlí. Chudáci zvířata, pokud jim majitelé opravdu splní, co si AI myslí, že si přejí. Ode dneška jen veganskou stravu. Nebo, u okna - pusť mě, naučil jsem se létat.