Město či stát nemůže zasahovat do toho, co se kde prodává. Ale město může definovat požadavky na to, co se s historickými fasádami nesmí. Mnoho z toho vizuálního smogu velkoplošných reklam by se nějak omezit dalo - alespoň to tak dělají v zahraničí. A i v Česku najdete dobré příklady - projděte si Český Krumlov. Velmi turistické místo a přesto to mají pod kontrolou. Ano, najdete tam také nevkusné obchody s nějakými cetkami, jsou ale "schované" v domech, nekazí vizuální dojem na ulici.
Podobný komentář jsem právě četl o euru. Koruna a euro zase jednou dokazují, že se jejich vývoj velmi podobá. Proti zavedení eura se často užívá argument, že se jsme "jiní" a potřebujeme vlastní měnovou politiku. Ve skutečnosti je ale Česko velmi provázané s eurozónou a jak právě zase vidíme, naše měnová politika nakonec stejně jen víceméně kopíruje eurozónu.
Na západě je těch jestřábů podstatně více
Chtěl bych Vám protiřečit, ale bohužel, západ rozhodně není nevinný andílek. Invaze do Iráku a nakonec i způsob provedení války v Afghánistánu - západ je bohužel za řadu konfliktů zodpovědný.
Přesto je tu jeden podstatný rozdíl. Rusko masově útočí na civilisty, záměrně bombarduje školy, obchody, nemocnice. Rusko chce Ukrajinu dobít a udělat z ní Ruské území. A pokud se to Rusku podaří, bude pokračovat dál, Finsko, Pobaltí, Polsko... Sami říkají, že se zastaví až v Portugalsku.
Ano, na západě je také spousta jestřábů, ale nikdo z nich neplánuje Rusko přepadnout a obsadit. Jen chtějí být připraveni na obranu proti Rusku resp. proti Číně, která stále více ohrožuje Tchaj-wan. Je rozdíl, chtít porazit agresora a nebo chtít dobít cizí území.
mam PC z roku 2012, na tri kliky tam dostanete W11, pres postup co nekontroluje HW pozadavky, uz ho tam ma pres rok, vse facha vc. aktualizaci. Postup je velice snadny a zvladne to i male dite.
Ano, ty postupy tam jsou. Ale je to skutečně bezpečné? A jak dlouho to bude Microsoft tolerovat ... Mám podezření, že za těmi rigorózními požadavky stojí i nevyřešené bezpečnostní mezery v některých starších procesorech, kterými se prostě už nechtěli zabývat.
Možná máte pravdu a asi to nakonec nějak to obejdu. Ale neoficiální řešení znamená, že přebírám plnou odpovědnost za něco, do čeho ani trochu nevidím.
Z politicko-geografického hlediska a rozložení sil Rusko na "klasickou válku" v Evropě nemá dostatek sil a navíc by ztratil podporu Číny. V případě jaderné války si můžeme všichni vzít rubáš a odkráčet na hřbitov. Bylo by poraženo nejen Rusko, ale celý svět.
Role Číny je ještě bude stále důležitější. Momentálně nevíme, co se v Číně přesně děje a zda si svého prezidenta neodstraní a zda by ho nenahradil ještě větší jestřáb.
Momentálně se ale zdá, že Čína Rusko sice skrytě ale silně podporuje. A mnoho indícií nasvědčuje tomu, že můžeme očekávat koordinovaný útok Ruska na Baltské státy zároveň s útokem Číny na Taiwan. K tomu ale bude mít Rusko kapacity až po dobytí Ukrajiny nebo její velké části.
V tomto ohledu, plně souhlasím s článkem, Ukrajina musí vyhrát. Západní státy jí musí poskytnout možnost zasáhnout Rusko i ve vnitrozemí, např. zničit výrobu Šáhidů. A z obsazených území je nutné Rusko alespoň částečně ale znatelně vytlačit. Momentální pomalý ústup Ukrajiny a stále intenzivnější bombardování drony je velmi špatnou zprávou a nevěští nic dobrého.
Porovnávač cen alespoň základních potravin by byl velmi užitečný, ke zveřejnění by ale velké řetězce musel stát silně přinutit. Ty ceny už dnes "někde" digitalizované mají, jde tedy spíše o propojení jejich počítačových systémů s nějakou centrální aplikací. Zadarmo to nebude, nějaké náklady to způsobí, takže to v určitých ohledech ty potraviny i může prodražit. Na druhou stranu jsou české ceny tak vysoké, že tam určitě prostor pro snížení je.
Pravdou je, že i přes ten vysoký počet supermarketů má člověk pocit, že je konkurence mezi nimi spíš symbolická. Možná existují nějaké jednodušší nástroje, jak tu konkurenci dále přiostřit. Vstup nových firem na trh by možná dost pomohl.
Vzhledem k tomu, že je v oběhu mnoho počítačů, které na běžné použití ještě výborně fungují ale mají zastaralé komponenty (intel i7 se akceptuje až od osmé generace ... a přitom i třeba čtvrtá či pátá generace má stále ještě solidní výkon), je to z pohledu ekologie naprosto zbytečné plýtvání a nesmyslný tlak na sešrotování funkčních počítačů.
Možná tím Linux poskočí, ale obávám se, že mnoho si na Linux netroufne a raději koupí nový počítač.
Tak jako tak pořád je to svobodná volba! To je to hlavní ! Navíc nemyslím si že by existoval relativně zdravý člověk který se pro ušetření nákladů nechá dobrovolně zabít. A zmíněné tlaky že by někde v nemocnici nebo na pojišťovně naléhali "hele zvaž to, sice máš dobrou prognózu, ale když podstoupíš eutanazii, pomůžeš mně, systému i svým dětem", pochybuju že se to takhle nějak děje. To by byl opravdu bizár!
Úplně zdravý člověk asi ne. Ale právě v případě starších lidí, kteří se už tak "cítí na obtíž", se ten tlak projeví. A člověk, který se právě dozvěděl zničující diagnózu, také není psychicky stabilní. Ten bizár, jak to nazýváte, se v určitých situacích opravdu děje. Nevím, zda lze o Kanadě najít něco v češtině, tady např. zajímavý článek v němčině:
Každé páté úmrtí v Kanadě je eutanazie, každý den 36 (!!!) lidí. Zároveň pravidelně dochází k porušování souvislých zákonů. Článek zmiňuje 428 porušení zákona, ale stíháno nebylo ani jedno. Pacientům v nemocnici namísto terapie nabízejí injekci s jedem.
Ano, je to nepřestavitelné. Protože to často nemá se svobodným rozhodnutím nic do činění, ale spíš s nátlakem okolí a neexistující nabídkou alternativ.
Pokud se tématem chcete zabývat, doporučuji si dohledat informace o tom, jak eutanázie "funguje" v Kanadě. Problém v Kanadě ale i v Nizozemí je, že se eutanázie stává jedním z více řešení. Není to úplně poslední možnost ale jedna z možností. Právě z Kanady je slyšet případy, kdy lidé, kterým byla diagnostikována závažná choroba, třeba rakovina, tak jim nabídnou, ať si vyberou mezi léčbou a eutanazií. A to vytváří neuvěřitelné tlaky. Lidé se najednou vnímají jako nákladový faktor, kdy se eutanazií systému šetří náklady. Na léčbu, na paliativní péči, nebo i na péči o staré lidi. V Nizozemí o eutanazii žádají někdy i relativně zdraví starší lidé, protože mají pocit, že musí ušetřit náklady na péči v domově důchodců pro své děti. Zavedení eutanázie není nutně zavedení jen nové svobody - ačkoli se tak tváří - je to i zavedení nových tlaků. Dost mě překvapuje, že se zrovna ANO v této otázce tak angažuje. Možná je za tím jakási pochybná kalkulace, že by tím nakonec stát mohl ušetřit?
Pokud by se to stalo a Spolu by s Piráty vyhráli volby, tak piráti by si tentokrát vyskakovali a naporoučeli, to by se Fiala divil a možná by ani nebyl premiérem. Já jen doufám, že občané mají rozum, že dobře vidí co tu tato vláda napáchala a volby vyhraje opozice a bude tu vládnout pro lidi a ne pro cizí mocnosti.
Babiš bude vždy vládnout především pro sebe a pro Agrofert.
A ti ostatní ... ti se neumí ani ovládat, natož vládnout....
Vážený pane Nováku, omlouvám se, ale vůbec jste nepochopil můj komentář. Nediskutuji o tom, že celá řada kostelů dnes - nejen u nás, ale i ve světě - bohužel opuštěně chátrá nebo slouží novým účelům (galerie, koncertní síně, archivy), reagoval jsem pouze na tvrdošíjné a mylné používání nesmyslného termínu "odsvěcený kostel", toť vše.
Ten termín ale existuje i v jiných jazycích, např. v němčině "entweihte Kirche". K samotnému odsvěcení dochází v rámci poslední mše. Ta podoba se logicky liší mezi evangelickou a katolickou církví, ale ten pojem existuje a je používaný samotnou církví. Odsvěcení se někdy říká i dekonsekrace...
Na co asi narážíte je, že pro některé katolické teology kostel zůstává vysvěcený i po své laizicaci, tedy po převodu jinému než duchovnímu účelu. Své vysvěcení přesto může ztratit zřícením nebo třeba velkým krveprolitím uvnitř. Z mého pohledu to je spíš pohled fundamentalistického křídla katolické církve (islám má o mešitách dost podobné mínění...). Pro minimálně část církve "odsvěcení" existuje a není to zdaleka jen výmysl komunismu.
Děkujeme odejděte, už nám to stačilo, nikdy více.
Naštěstí nedochází a nepřenechávají osud státu naprosto nechopným a nebezpečným lidem. Chaos a 30.000 mrtvých z dob Corony, dotace pro Penam a Agrofert, zaklekávání konkurence...A nebo rovnou extremismus spojený s luxováním státních peněz ? Ne, děkuji, ani náhodou.
Jak volby dopadnou budeme vědět večer v neděli po volbách. Vládní koalici bych úspěch přál, ale ani ta to nebude mít jednoduché. Bude se muset doprošovat u Pirátů, které minule STAN podvedlo a které pak potupně z vlády vyhodili. Piráti se stále více profilují ve spektru, kde v zahraničí fungují zelení či VOLT ... to je velmi chytré, ale snese se to s konzervativci v ODS jako voda s ohněm.
Přesto, i taková koalice bude mnohem lepší než slepenec populistů a extremistů, kteří umí jen nadávat - podívejte se na Slovensko, jak to dopadne, když takové lidi pustíte k moci.
Termín "odsvěcený kostel" je vytrvale přežívající komunistický výmysl. Ano, už dávno před nimi třeba takový Josef II. kostely "rušil", ale tím z objektu nemohl sejmout vysvěcení. Církev žádný proces "odsvěcení" nezná a neprovádí, ale jak je vidět, soudruhům se povedlo zatlouci populaci do hlav tento nesmyslný pojem opravdu hluboko...
Bohužel, odsvěcení kostelů skutečně probíhá - a to jak katolických tak i evangelických. V zahraničí jsem jich vícero navštívil. S klesajícím počtem věřících se církve už o mnoho objektů nemůže starat a právě na venkově se pak "odsvětí" (nechtějte po mě přesný popis církevních postupů), a prodá novému majiteli. Ty objekty, které jsem navšívil slouží většinou jako koncertní síně, galerie, v jednom případě dokonce jako keramická dílna. Existují ale i kostely přestavěné v byty.
Jeden příklad za všechny: v Berlíně slouží bývalý kostel jako prostory pro konference a podobné akce (Odkaz ).
Otázka vykání či tykání je otázkou kulturních zvyklostí, v důsledku ale nic neříká o tom, zda svému protějšku vyjadřujeme základní respekt. České vykání má své kořeny někde v Rakousku-Uhersku, a není náhoda, že existují podstatné kulturní rozdíly mezi Rakouskem a Německem (kde je tykání mnohem běžnější). V severním Německu je to částečně už skandinávský přístup, kdy není nezvyklé, že vám šéf v první pracovní den nabídne tykání. A pak zjistíte, že to není o tykání či vykání ale o respektu ale i o autoritě, kterou lidé mají (či nemají) nezávisle na tom, za se vyká či tyká. V samotné Skandinávii je to pak taková ta IKEA, kdy se tyká všude všem.
Osobně mi tykání vyhovuje více, asi proto, že jsem v mládí zažil mnoho situací, kdy vykání nebylo výrazem respektu ale nad- resp. podřadnosti. Učitelům s muselo vykat, oni nám ale bez ostychu tykali. Sousedovi musel člověk vykat, ačkoli nám mladým jen sprostě nadával. Později jsem pak byl poprvé na stáži v zahraničí a o nějakých 40 let starší kolega mi hned první den nabídl tykání, a jen později jsem se dozvěděl, kolik měl u jména akademických titulů. A i přes to tykání jsem se jím cítil respektovaný.
Nevím, co poradit autorce článku. Ale bohužel ta popsaná výjimka se mi jeví jako nejhorší scénář. Tykání nakonec povolila, ale tykání bylo jen výrazem arogance dotyčného, kterému se nechtělo (možná ani nebyl schopný) používat vykání. Možná mu měla ta redaktorka naschvál vykat a když by jí pak tykal, vypadal by (oprávněně) jako arogantní ... řekněme negramot.
Bohužel, nemalou část života jsem za bolševismu prožil, takže to srovnávat mužů a to srovnání je zcela na místě. A proč? Jednoduše proto, že z pohledu mě občana ČR, který poctivě chodí ke všem volbám, včetně těch do EP, můžu volit naprosto koho chci (je úplně jedno, jestli tam bude 100% levicových nebo 100% pravicových europoslanců za ČR), přesto to nemá na rozhodování o mém životě žádný vliv, protože ČR má bezvýznamný počet europoslanců.a stejně tak i Eurokomisařů. Tudíž EK může navrhnout naprosto cokoliv, co se nelíbí mě ani většině voličů v ČR a EP to stejně tak může schválit, aniž by s tím jediný volič v ČR souhlasil. Takže mi jako tříletému dítěti zkuste vysvětlit, jaký je rozdíl mezi tím, když se k něčemu rozhodli bolševici v UV KSČ a přes svůj parlament tom odsouhlasili a tím, když se k něčemu rozhodne EK a přes EP to ČR vnutí? V obou případech je to zcela mimo kontrolu většiny občanů ČR. Takže tady prosím nevykládejte něco demokracii. Ta nad úrovní států v EU neexistuje. Je to z pohledu občanů ČR přesně to samé, jako před rokem 1989. Úplně stejně jako tehdy nemají občané ČR právo rozhodovat o svých záležitostech v důležitých věcech.
To se vám snaží tvrdit neschopní politici, kteří nejsou schopní ničeho dosáhnout ale drží se svého koryta a výhod a proto je máte volit ale nic po nich nechtít.
Ve skutečnosti jedna země může spoustu věcí blokovat ( viz. Orbán nebo dřív Polsko) protože v Radě EU platí právo věta.
A i u většinového hlasování to není, že 26 zemí hlasuje proti Česku. Naopak, ty zájmy se spojují či kříží. Schopný politik si pro svůj záměr najde spojence v jiných zemích.
Kdyby se zásadně hlasovalo proti jedné zemí, tak by to znamenalo, že se zájmy té jedné země radikálně rozchází se zájmy zbytku EU, v tom případě existuje ŕešení, které si vybrala Velká Británie.
Je zajímavé, že si takové řešení nevybralo ani Orbánovo Maďarsko. Halten ani oni nezapřou, že má pro mě členství v EU velké výhody.
3
Sledujících
0
Sleduje
3
Sledujících
0
Sleduje
Největší pomsta Stalinovi by nebylo zbourání ale maximální využití pro svobodné občany, jako sídlo demokratických institucí a místo pro svobodné kulturní akce. Nebourat, ale spíš tam udělat stálou výstavu o Stalinových zvěrstvech a komunistických zločinech.
1 odpověď