Nízké daně, malý stát. V současnosti nereálná myšlenka a taky neexistuje strana, která by toto nabízela a nebyla současně obsazená naprosto zoufalými lidmi.
Mně to přišlo opravdu jednoduché. Hodně úloh by v pohodě měl zvládnout deváťák. Na mnoho není vůbec potřeba středoškolská matematika. Například řešte soustavu rovnic. Je snad jedno jestli jsou to dvě nebo 8 rovnic. Pořád počítáte buď součtovou nebo dosazovací metodou. Úloha 10 je snad výsměch x=5 kolik je x^3. Nebo hodíte kostkou. Jaká je pravděpodonost, že padne 2,4,6 a na druhé kostce taky. Nebo upravte rovnici A = B x odmocnina (C/D) tak, abyste vyjádřili C. Co to je? To je jako znalost po 9 a 4 letech matematiky? Jakože přístě tam bude příklad. Máte rovnici 3 = 2x + 1. Kolik je x?
Je to asi zbytečné, ale přesto zkusím přispět do této na můj vkus trošku šílené diskuse. Ano, je špatně co se stalo. Majetek se měl vyřadit řádným způsobem. Ano, chápu, že v situacei, ve které se to dělo, to asi bylo lehce nestandardní. Takže nechť se to prošetří. Ale to, co se tady v diskusi řeší. 17 mil. byla účetní hodnota. Víme jak to ve skutečnosti je s reálnou hodnotou těch věcí. Zejména pak nábytek má nulovou tržní cenu. Klimatizace budiž. Ale reálně to vidím na polovinu. Další věc. Co řekl hejtman je tady účelové napsané, aby článek vypadal zajímave. Určitě neřekl, že řešení vidí v tom, že se bude modlit. Možná kraj mohl ředitele odvolat. Ale na druhou stranu se zatím nic neprokázalo, tak na základě čeho. Když navíc ten člověk zjevně udělal dost práce pro záchranu lidí.
Hospodaření státu je prostě tristní. Vždycky když se bavíte o úsporách, tak se říká, že to jsou malé částky a nemá cenu to řešit. Že prostě hledáme miliardy úspor a ne 100 tis. Jenže když najdete na každém úřadu typu hygiena na každém kraji 2-3 mega, tak to nakonec nějakou tu miliardu taky hodí. a je jasné, že po táborech, hospodách a koupalištích se dá jezdit ve fabii úplně v pohodě
Poplatky, o kterých se tady píše platí jen naprostý zlomek klientů. Kdo dnes potřebuje dávat příkaz na pobočce a kdo musí vkládat peníze na pobočce a nemůže je vložit kdykoliv ve vkladomatu. Ano, vkladomat není všude, ale pobočka také ne. Navíc vkladomat má otevřeno 24/7. Prostě drtivá většiná poplatků, o kterých se tu píše je spojena se službami, které skoro nikdo nevyužívá nebo jsou přežitkem let minulých. A poplatky spojené s investicemi, to je zase jiná pohádka. Tam je to také hodně o klientech, kteří to tak prostě chtějí. Mají peníze v produktech, kde jsou poplatky vysoké a jsou spokojení :-)
Veřejný sektor prostě výrazně selhává. Kapacitu škol od mateřských po střední prostě řeší o pět let později, než je potřeba. Nyní se to hezky ukazuje v předškolním vzdělávání. Když obce konečně dostavely školky a stát začal dotovat dětské skupiny, je děti málo a postupně se to bude vše opět redukovat. Tyto slabé ročníky jsou už nyní i na základních školách a postupne se přeliji na školy střední. A to je nasleduji ještě slabší ročníky. V roce 2022 a 2023 se narodilo celkem o 20 tis. děti min. Než v roce 2021. Takže jsme na čísle 90 tis. V roce 2024 byl další pokles. To už se hodně pozná. Pokud je v ročníku nejdřív 110 tis. a v roce 2025 to bude třeba 85. Je to pokles o zhruba 20%. Takže ve třídě, kde dnes je 20 děti, bude 16.
Jako všechny ty konstrukcei, co o nich mluví, vypadaji nějak logicky. Ale k čemu stát potřebuje další peníze? A proč to dělat složité, když to jde jednoduše. DPH o procentní bod nahoru a peněz je dost. Místo složitých konstrukcí pásem, odpočtu, zapoctu a podobně. Ale hlavně znovu na co stát další peníze potřebuje? Za mě jich má až dost.
Lidi prostě přestali věřit v to, že blahobyt jin přinese jejich vlastní pile. Nyní mnohem víc doufají, že jim ten blahobyt přinese stát skrz přerozdělování. Jenže netuší, kdo je ten, komu se ty peníze mají ukrást, aby se jiným mohly dat. Rozhodně si každý myslí, že to je rozhodně někdo jiný, než oni sami. Asi někdo virtuální. Proto může vítězit někdo jako Babiš, kdo dá víc důchodcům, víc všem a nikomu a nic nevezme. Jen jaksi neurčite najde peníze v eet a podobně. Jenže tam žádné peníze nejsou.
Každá změna bude problém, protože část nebude souhlasit. A logiku v tom hledat jde hodně těžko. Letos například jsou květnové svátky ve čtvrtek. Zajímal by mě počet škol, které nebudou mít v pátek ředitelské volno. A teď je otázka proč ho mají. Kromě oficiálního zdůvodnění ředitelů, že jde o provozní a organizační důvody. Na jednu stranu se dá očekávat, že moc dětí by do školy stejně nepřišlo, na druhou stranu jaký je skutečný důvod tohoto ředitelského volna. Asi spíš jen volno pro učitele.
Podzimky delší prostě nedávají smysl vůbec, protože sotva se škola rozjede pořádně od října, měla by nastat přestávka?
Navíc si hrajeme na 10 měsíců vzdělávání (školního roku) a přitom dobře víme, že začátek a konec je spíš tak pro formu a že se ve skutečnosti aktivně děti vzdělávají 8.5 měsíce, když moc.
Co nabízí strany vládní koalice mladým lidem? Nic. Woke a podobně mladé sice zajímají, ale rozhodně ne většinově. To tak možná mladé, kteří nevolí, protože jim není 18. Ale mladé od 20 let dál zajímá hlavně bydlení a ekonomika. A to je dnes zoufalství. Bydlení je nedosažitelné a ekonomické vyhlídky jsou nejisté. Na bydlení nemá nikdo recept, ani současná vláda, ani žádná opoziční strana. Vše je běh na dlouhou trať. Prostě se málo staví. A všechno hodně dlouho trvá.
Bydlení prodražují drahé energie a taky obecně inflace. Kdo najde řešení nebo ho aspoň uvěřitelně slíbí, má u mladých slušnou šanci.
Mě jen přijde škoda, že tu je nabídka pořád těch stejných stran, které prostě cestu vpřed nenabízí. Není tu žádná nabídka na změnu, na jasný tah na branku a ne plácání se v bahně. ANO, ani SPOLU, ani STAN, ani nikdo další tuto cestu nenabízí. Takže volby dopadnou jako vždycky. Bude tu nějaká složitá koalice a nic se opět nikam neposune. Budeme se plácat v blbostech.
Nízké daně, malý stát. V současnosti nereálná myšlenka a taky neexistuje strana, která by toto nabízela a nebyla současně obsazená naprosto zoufalými lidmi.
2
Sledujících
0
Sleduje
Nízké daně, malý stát. V současnosti nereálná myšlenka a taky neexistuje strana, která by toto nabízela a nebyla současně obsazená naprosto zoufalými lidmi.
2
Sledujících
0
Sleduje
Vždyť to prostě dává smysl. Když má obec kulturák, tak tam platí uklízečku obec, když má knihovnu, tak taky. Jenom když má školu, tak to platí stát. O tom jestli má mít obec pět uklízečka a osm údržbářů nebo jiné počty, by podle logiky měla rozhodovat obec. Ale z nějakého neznámého důvodu o tom ve škole rozhoduje stát. Můžete mi prosím vy, co jste zastánci placení nepedagogicke práce státem, vysvětlit proč to tak má být. Pro ve škole tak a v knihovně jinak?
1 odpověď