Jste přesvědčen? 🙂 Studie co přikládáte nic takového neříká. Tvrzení, že 150 000 větrných elektráren na západě Evropy způsobuje změny klimatu v Evropě, na Špicberkách a Islandu a ochlazování Arabského poloostrova tím, že blokují západní proudění od Atlantiku a ovlivňují směry větrů, není podloženo vědeckými důkazy.
Větrné elektrárny mohou lokálně ovlivnit mikroklima, například změnou teploty a vlhkosti v bezprostředním okolí turbín. Tyto efekty jsou však omezené na malé oblasti v blízkosti větrných farem a nemají významný dopad na širší klimatické vzorce nebo globální klima.
Navíc abyste mohl nějak argumentovat proti větrným elektrárnám, musel byste to porovnat s ostatními zdroji energie a jejich dopad na globální klima.
Proveďte si zjednodušený výpočet pomocí AI nad nějakým standardním průměrným třeba travnatým povrchem na třeba čtvercové ploše o velikosti Evropy uprostřed nekonečného oceánu, kde je pro zjednodušení stálá teplota 10°C a na každý metr dopadá záření 150W/m2 a "fouká" tam stálý rovnoměrný vítr z jedné strany 7 m/s celý rok, jak se změní teplota, když tomuto "větru" odeberete za ten rok energii 500TWh? Je to o dost. Bohužel studie co se tomu věnují jsou placeny z grantů, které dnes nikdo nedostane, pokud by šly proti ideologii Greendealu. Proč neexistuje žádná velká studie, co se v Evropě vlivem všech větrníků zabývá? Není to náhoda, je to politika, neboť velikost byznysu s větrníky není o mnoho menší než automobilový průmysl a lobbistů firem větrnou energií se zabývajících je plný Brusel
Proč výpočet pomocí AI? K čemu by to bylo? Dá se to spočítat standardními výpočty.
Už se proboha smiřte s tím, že v dané oblasti máte nulovou kompetenci a přestaňte nesmyslnými úvahami obtěžovat ostatní.
Jestli Vás svobodná diskuze s návrhem, aby se daný problém konečně začal studovat obtěžuje, je mi Vás líto.
Tady máte komentáře k článku, na který se odkazujete. V tom článku se vůbec vliv větrných elektráren na klima neřeší. Řeší se lokální proudění v blízkosi zemského povrchu. Zásadní vliv nastává, hodně zjednodušeně řečeno, při jasných nocích. V těch se totiž výrazně ochlazuje zemský povrch radiací (teplo je vyzářeno formou elektromagnetického záření do vesmíru). Povrch je tak výrazně chladnější než okolní vzduch. Nejsilnější je ten efekt za jasného počasí a bezvětří. Mraky totiž brání vyzařování tepla a vítr vede k promíchávání vzduchu v blízkosti povrchu a tím vyrovnává teploty. Větrné elektrárny tak mohou lokálně za jasných nocí a bezvětří zvyšovat teplotu povrchu. Ale vliv na atmosférické proudění je zcela zanedbatelný, to klíčové se odehrává ve vyskokých výškách.
Proveďte si zjednodušený výpočet pomocí AI nad nějakým standardním průměrným třeba travnatým povrchem na třeba čtvercové ploše o velikosti Evropy uprostřed nekonečného oceánu, kde je pro zjednodušení stálá teplota 10°C a na každý metr dopadá záření 150W/m2 a "fouká" tam stálý rovnoměrný vítr z jedné strany 7 m/s celý rok, jak se změní teplota, když tomuto "větru" odeberete za ten rok energii 500TWh? Je to o dost. Bohužel studie co se tomu věnují jsou placeny z grantů, které dnes nikdo nedostane, pokud by šly proti ideologii Greendealu. Proč neexistuje žádná velká studie, co se v Evropě vlivem všech větrníků zabývá? Není to náhoda, je to politika, neboť velikost byznysu s větrníky není o mnoho menší než automobilový průmysl a lobistů firem větrnou energií se zabývající je plný Brusel
Už jsem vám tento nesmysl několikrát vyvrátil. Jste jako zaseknutá gramofonová deska.
Vy nejste relevantní osoba, která to má vyvracet. Pošlete mě jakoukoliv vědeckou studii z Evropy, která došla k závěru, že když za rok odeberete větru energii 500 TWh větrníky, že se nic nestane, že se dá vliv zanedbat. Nedá, zkuste si v létě v kanceláři, když je venku 30°vypnout i slabý větrák nebo klimatizaci.
Jsem přesvědčen a několik studií to i dokládá, že za změnami klimatu v Evropě, Špicberkách a Islandu a ochlazování Arabského poloostrova stojí zejména bariéra 150000 větrných elektráren na západě Evropy, která částečně zabraňuje, aby západní proudění od Atlantiku šlo na Evropu a posílá ho více na sever. Pak se do Evropy dostávají vlhké a studené masy ze severu nebo extrémě teplé z jihu - Sahary a drží se déle, než nastane změna. Bylo by skvělé, kdyby EU konečně svolila k vypracování velké vědecké studie o vlivu tak velkého množství větrných elektráren, které za rok odeberou převážně západnímu proudění 500TWh energie, což je již statisticky velmi významné množství pro všechny klimatickeé modely. Vliv větrníky určitě mají, viz tato starší studie z Harvardu:
Trump mimo jiné nedávno připravil příkaz k zákazu výstavby velkých větrných offshore parků na moři pro negativní vliv na klima, ví co dělá.
Jsem přesvědčen a několik studií to i dokládá, že za oteplováním Arktidy, Špicberků a Islandu stojí zejména bariéra 150000 větrných elektráren na západě Evropy, která částečně zabraňuje, aby západní proudění od Atlantiku šlo na Evropu a posílá ho více na sever. Bylo by skvělé, kdyby EU konečně svolila k vypracování velké vědecké studie o vlivu tak velkého množství větrných elektráren na přirozené proudění vzduchu a tedy i klima. Vliv určitě mají, viz tato studie z Harvardu:
Trump mimo jiné včera připravil příkaz k zákazu výstavby velkých větrných parků na moři pro negativní vliv na klima, ví co dělá.
Čí názor je závislý na dotacích?
Vaše argumentace je ryze nevědecká. Pokud jste něco studoval, není to na vašem vyjadřování poznat.
Člověk, který chápe komplexnost problému, se nikdy nebude ptát tak jako vy.
Přesně tak, klima je tak komplexní záležitost, že jakýkoliv zásah do proudění může mít následky kdekoliv jinde a ne malé. Proč neiniciovat vědeckou studii, která by vliv obřích parků větrných elektráren vyvrátila či potvrdila? Žádná velká pokud vím v Evropě jako celku (záměrně?) neexistuje (kromě počítačových modelů) a víte-li o nějaké, prosím o odkaz, děkuji
To by ale mĕly bejt sušší a chladnĕjší zimy.
Navíc Golfský proud se odklání k jihu.
proč chladnější, když díky přibrždění mírného západního proudění se nejvíce do Evropy dostává teplý vzduch ze severu Afriky, který dříve směřoval na spíše na Arabský poloostrov (ten se nyní ochlazuje a mnohem více tam prší)?
Na základě vědeckých studií z USA je doloženo, že velké farmy větrných elektráren dokáží zpomalit proudění vlhkého oceánského vzduchu a tím snižují autoklimatizační schopnost kontinentu a způsobují sucho a oteplování. Mění proudění vzduchu, kdy staví bariéru přirozenému západnímu proudění od Atlantiku směřujícímu na Evropu ze západu. Tento vlhký normálně teplý vzduch je stočen díky barieře asi 120000 větrných elektráren více na sever, kde ale přispívá k oteplování Arktidy a Špicberků. O to více se pak do Evropy dostává z jihu extrémně teplý vzduch ze Sahary. Nebo vyjímečně velmi studený vzduch ze Severu. Větrné elektrárny ve velkém množství vytvářejí v Evropě možná více skleníkový efekt, než všechna automobilová doprava. Žádáme proto Německo o vypracování vědecké studie (snadno proveditelné díky schopnosti naklápění lopatek turbín a množství meteostanic). Také velká data by mohla posloužit ke statistickému důkazu vlivu větrníků na teplejší a sušší klima v Evropě. V roce 2002 a 2006 jsme tu měli velké povodně, pak se masivně postavily v západní Evropě větrníky a nastalo teplo a sucho. Je to jako ve skleníku: když omezíte větrání, stoupne teplota. Energiewende způsobilo oteplování v Evropě možná více, než veškeré spalovací motory.
Co tím příspěvkem a odkazy vlastně chcete říci?
Ty odkazy se jednoduše dají shrnout následující větou:
"Wind’s overall environmental impacts are surely less than fossil
energy." I větrné elektrárny mají dopad na životní prostředí, ale jsou zcela jistě nižší než u elektráren na fosilní paliva.
pokud jste to cetl pozorne, v kratkodobem horizontu muzou to oteplovani a sucho vetrniky zpusobovat. Zadejte si v Chat GTP4 vypocet kolik energie v souctu za rok vsechny vetrniky odeberou vetru od Atlantiku Evrope, a bude Vam pak jasne, ze to zdaleka neni bezvyznamne cislo a vyrazne tim zamezi odvetrani kontinentu
Teď jsem si četl shrnutí toho PDF vědeckého článku z Harvardu. Ve zkratce: FOSILNÍ PALIVA ŠPATNÁ, VĚTRNÁ ENERGIE LEPŠÍ, SOLÁRNÍ NEJLEPŠÍ. Zmiňují se o tom, že větrné elektrárny mají menší dopad na klima než fosilní paliva. A simulují tam jaký by měla dopad různá hustota větrných elektráren na území USA. Nic o Špicberkách, Grónsku a Arktidě. Jako „negativum“ tam uvádí že vliv na teplotu klima je 10x vyšší než u použití solárních panelů. Tak teď nevím o jakých studiích, které potvrzují ten blábol co jste si vycucal z prstu teď mluvíte. Jestli neumíte anglicky to nevím, ale když se oháníte články, tak se může stát, že si je někdo narozdíl od vás přečte.
Děkuji, že jste si studie přečetl, já je četl 3x. Dokazují, že větrníky vliv na klima mají. Ano, je to studie z USA, kde mají větrníků mnohem méně než v Evropě. Já právě jsem pro zpracování podobné studie pro Evropu, viz konec mého 1. příspěvku, považuji to za zásadní pro směřování energetiky. Nikde netvrdím, že ve studiích je něco o oteplování Arktidy, uvádím je jen jako důkaz, že vliv na klima určitě mají. Dle mých znalostí proudění je předpoklad, že bariéra větrníků na západě Evropy mění klima více než jiné zdroje energie (možná vyjma uhlí), přinejmenším logická. Přirozeně má vlhký trochu teplý oceánský vzduch nad Evropu proudit nejčastěji ze západu od Atlantiku, nyní je tam ale bariéra větrníků, takže proudí spíše na sever, kde se tím více otepluje. Tím pádem do Evropy více proudí mnohem teplejší a sušší vzduch z jihu či studený z východu. Proto jsou velké výkyvy. Není to snad logické a velmi jasné? Počátek oteplování a sucha či extrémy v Evropě časově přesně koresponduje s rozmachem výstavby větrníků...
Mno a podle 99,9% to tak není, ale vy jste jistě na akademické výši aby jste to mohl napříč několika obory vyvrátit.
Víme, jak dnes funguje financování vědy. Kdo nebude zastáncem "klimachange", nedostane granty. Vědci jsou také jenom lidé platící hypotéku atp. Ještě vloni se mluvilo o "global warming" ale jelikož se přestalo oteplovat, například na Antarktidě teď zaznamenali nejmrazivější zimu za 60. let měření, v arabských pouštích maximální srážky i chlad a průkazné ochlazování středu Afriky, termín postupně novináři změnili na "klimachange", pod nějž se vejde cokoliv. S čím nás budou strašit za 10 let? Tipuji sníženou koncentrací kyslíku a dobou ledovou.
A neovlivňuje dnes mnohem víc než pro život nutný plyn CO2 klima v Evropě a Arktidě bariéra skoro sta tisíc větrných elektráren zabraňujících přirozenému proudění vzduchu od Atlantiku, kdy tento vzduch nemůže tak jako dříve proudit na západ a tak více proudí na sever, kde otepluje Špicberky, Grónsko a Arktidu?
Studie Harvardovy univerzity tento vliv potvrdila:
Požadujme studii o vlivu větrných elektráren na klima, faunu a psychyku i zdraví člověka!
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
je zajímavé, že nárůst průměrné roční teploty, zejména jeho vzestup v posledním desetiletí velmi koreluje se vrůstajícím množstvím větrných elektráren v EU.
Na základě vědeckých studií z USA je doloženo, že velké farmy větrných elektráren dokáží zpomalit proudění vlhkého oceánského vzduchu a tím snižují autoklimatizační schopnost kontinentu a způsobují sucho a oteplování. Mění proudění vzduchu, kdy staví bariéru přirozenému západnímu proudění od Atlantiku směřujícímu na Evropu ze západu. Tento vlhký normálně teplý vzduch je stočen díky barieře asi 150000 větrných elektráren více na sever, kde ale přispívá k oteplování Arktidy a Špicberků. O to více se pak do Evropy dostává z jihu extrémně teplý vzduch ze Sahary, nebo výjimečně extrémně studený ze severu. Větrné elektrárny ve velkém množství vytvářejí v Evropě možná více skleníkový efekt, než všechna automobilová doprava. Žádáme proto Německo o vypracování vědecké studie (snadno proveditelné díky schopnosti naklápění lopatek turbín a množství meteostanic). Také velká data by mohla posloužit ke statistickému důkazu vlivu větrníků na teplejší a sušší klima v Evropě. V roce 2002 a 2006 jsme tu měli velké povodně, pak se masivně postavily v západní Evropě větrníky a nastalo teplo a sucho. Je to jako ve skleníku: když omezíte větrání, stoupne teplota. Energiewende způsobilo oteplování v Evropě možná více, než veškeré spalovací motory. Možným důsledkem je také ochlazování a více srážek na Arabském poloostrově, kam dříve proudil horký vzduch ze severu Afriky, který se ale nyní více dostává nad Evropu.