Psal jsem o invertním, ne inverzním sirupu, vyráběném z ekonomických důvodů nejčastěji z kukuřičného škrobu proto často nazývaném kukuřičný sirup. Navštivte, tak jako já, plnírny CC v západní Evropě a uvidíte co jsem viděl já = cisterny přivážející krystalový CUKR. A na etiketě naplněných lahví najdete ve složení CUKR , ne fruktozo glukozový sirup, jako u nás. Když se CC zeptáte, proč nám tam dávají ten sirup a ne cukr, jako v západní Evropě, odpoví , že u nás je cukru nedostatek, ale skutečný důvod je cena a tudíž ve finále vyšší zisk. S Vámi vysvětlovanou krystalizací a následným nelogickým opětovným rozpouštěním to má pramálo společné. Jde skutečně jenom o peníze, to mě věřte .
Za "inverzní" se omlouvám, nevšiml jsem si autokorekce na mobilu, mel byt invertni.
A mate pravdu, lze jej vyrobit i hydrolyzou škrobu s následnou parciální enzymatickou konverzi glukozy na fruktozu. Přesto se domnívám, že důvod použití je spíše technologický než ekonomický. V každém případě z nutričního hlediska je to dost jedno.
Autor článku by si měl před psaním alespoň přečíst složení Coly na etiketě. Tam by zjistil, že i ta obyčejná u nás není slazena řepným cukrem, ale fruktózo glukózovým sirupem, což je pro zdraví samozřejmě špatně. Dělají to jako obvykle ve východní Evropě ( na západě sladí cukrem) z ekonomických důvodů s tvrzením, že u nás není dostatek cukru.
Anebo je to jen názvosloví a taky citlivost na cenu.
Glukozofruktozovy sirup, tzv. inverzní cukr se vyrábí enzymatickou hydrolyzou sacharozy (cukr), tento sirup je sladší než sacharoza, proto je ho potřeba v nápoji méně a tedy má o něco nižší kalorickou hodnotu.
Cukr, který máte na mysli, se vyrábí zahuštěním a odparenim cukerneho roztoku, což je energeticky a tím pádem ekonomicky náročné.
Je tedy dost nesmysl, aby v cukrovaru vyrobili pevný cukr a o 30 km dále se znovu rozpustil ve vodě.
No rekl bych, ze clovek, co si pod sebe dava pri sprchovani lavor, asi bazen mit nebude. Co se tyka hnojiv, tak tomu nerozumim. Odebiram zeleninu z farmy, co synteticky nehnoji. Maji nejaky organicky zpusob pestovani a nejak jim to funguje. 5 lidi na farme a dodavaji zeleninu 200 rodinam. Prijde mi to udrzitelnejsi zpusob pestovani nez velkovyroba, tak to podporuji. Zmenou systemu zemedelstvi se ja nezabyvam, neni to muj obor, takze do toho nevidim. V tomto ohledu resim jan vlastni veci.
Jistěže to lze, ovsem extenzivne, podobně jako trojpolni systém, a bavíte se pouze o zelenině. Je nutné uvažovat celkovou kalorickou potřebu. A tam se už bez hnojiv nehnete.
Ale to je fuk, já jsem tu svoji odpověď myslel spíš tak, že ok, dělejte jak myslíte, že to je správné, nikdo vám to nebere.
Mně vadí, že se připravuje legislativa, která mě NUTÍ dělat něco, co odporuje zákonu o zachování hmoty a energie, ale marketingove to vypadá dobře.
No. Do tohohle ja nevidim. Muzu vam rict, ze ja se stravuji bez umelych hnojiv, tak je otazka do jake miry je tohle dokazano. Myslim, ze zemedelstvi se v posledni dobe hodne vyviji a hodne farmaru se vraci k prirozenemu zpusobu pestovani a mam pocit, ze jim to funguje. Jinak za me je to vzdy o osobnim pristupu. Mam kolem sebe lidi, kteri jsou hodne zodpovedni. Napr. se sprchuji a davaji pod sebe lavor a nasledne tou vodou splachuji. Maji kazdy rok navstevu od spravce vodovodu, protoze je podeziraji, ze si pretaci vodomer 😄. Lide redukuji maso ve svych jidlech. Odebiraji lokalni zeleninu z farem. Deje se toho plno a snizit svuj dopad urcite lze a plno lidi se o to snazi. Osobne to delam alespon trochu a delam to, protoze me to bavi. Lokalni vztahy jsou vyrazne vice naplnujici nez chozeni do supermarketu. Zajedete si na farmu, pokecate s farmari, na konci mu podekujete za uzasnou sezonu a jeho praci a on podekuje vam, ze u nej jste. Jdete si treba parkrat za rok zamakat na farmu. Poznate lidi z okoli, co treba taky zeleninu odebiraji. Vsechno je pro me nasobne lepsi nez si jen vzit balicek z policky v supermarketu.
V zásadě ano, nicméně veškeré toto nadšení musí být doprovázeno odbornou analýzou. Já se živím projekci, realizaci a servisem úpraven a čistíren vod, ovsem velkých, ne domovnich. Stalo se nám, že v jedné obci někdo strhl vodojem, pricina: někomu se nelíbila voda v bazéně, 500 m3 pitné vody šlo do řeky. To nyní aby se majitel usprchoval k smrti.
Hnojiva, hnuj má asi 100 až 150x méně živin než umělá hnojiva. V ČR máme spotřebu asi 295000 t UH/ročně. Tedy musíme někde vyprodukovat 22 950 000 t hnoje. To abychom ale založili další kravíny, ať nám ho ty krávy vyprodukuji. Ale blbý je že krávy prdej.
Ale mohu vás ubezpecit, že těm kytkam je úplně jedno, jestli přijmou dusík za pomocí nitrifikacnich bakterií (tj. stále ze vzduchu), nebo že stejného vzduchu za pomocí Haber-Boschovi syntezy.
Čili asi tak 10% tě bohatší populace se může živit ekobio, 90% musí velebit Haber Bosche.
Na agrodovolenou fakt jezdit nebudu, kolem svých nemovitostí mám práce dost, teď třeba musím vyměnit řízení u traktoru.
Autor(ka) článku by si měla nejdřív popovídat s lékařem - alergikem. Je přece už notoricky známo, že přehánění s likvidací všech bakterií, které tu na Zemi s námi žijí od nepaměti (a vlastně bakterie tu byly mnohem, mnohem dřív, než všechno ostatní) "vypěstuje" u člověka alergie na sníženou odolnost organismu. Je to jako se vším - nic se nemá přehánět, ani hon za dokonalou čistotou. Jo a co se těm skořápek týče, autor(ka) doporučuje je vyhodit hned do odpadu. Tak já je nevyhazuju ani náhodou, nosím je rozmačkané zpátky ke slepičkám, anebo roztlučené na kompost.
Autorka už bude v nemocnici. Jestli totiž má nové rozvody teplé vody, budou z polypropylenu, tedy z plastu a v mikrotrhlinkach se jí usadila Legionella.
Nevim, z ceho jste si vsugerovala, ze takto vznikla jidla lidem nechutnaji? Mam pocit, ze tyto principy praktikuje uz hodne lidi i doma. Napr. redukovani hoveziho a nahrazeni jinymi potravinami, ktere nejsou tak uhlikove narocne. Vsechno mi prijde vlastne fajn. Proc bych pripravoval jidlo, kvuli kteremu bylo vyprodukovano vice sklenikovych plynu, kdyz se muzu stejne dobre najist s jinymi potravinami, ktere nemaji tak negativni dopad?
Možná ano, ale mě přijdou nebezpečné ty demagogujici zkratky.
Např. je dokázáno, že bez umělých hnojiv se lidstvo už nenasyti. Tak proč někoho stresovat použil jsi umělé hnojivo, jsi satan?
Nebo. tvrdé sýry, které se vyrábí z měkkých a ono "zlo" vzniká zranim v lednicich. Pokud to ale někde zraje ve sklípku, mají stejný uhlík jako měkké sýry. Čili to také nelze automaticky vydávat za kacirske.
A vsimete si jak stoupá spotřeba vody na obyvatele a den směrem na západ. U nás je to asi 100 l/os/den (krom Prahy), Brusel už 250, ale tech dvou sprch denně se jim vzdávat nechce, to radši budou kontrolovat spotřebu vody v kanclech (cca 5 l/os/den)
Jo, nepotřebuji agresivní chemii. Takže si to shrnme z pohledu nenávidene chemie
1.Zlucove mýdlo, krome těch enzymu obsahuje klasické sodne soli mastných kyselin, jinymi slovy alkalicke jak prase
3.Bily ocet (nebo i ten klasický barevný, z hlediska funkce to vůbec nemá vliv), má pH pod 3,cili kyselý jak prase. A kdyby to nestačilo, ještě zvýším iontovou sílu solí. Této směsi neodolá dlouhodobě ani potr. nerez 304,
Po baterkach je takovy hlad ze tohle nema vubec logiku, pokud je to tak jak tady pisou pravda.
Logiku to má, podle mě může být Evropa i dražší a nějaké zákazníky si najde. Ovšem Evropa si musí vytáhnout hlavu z.. Zadní části těla a přestat si lhát Do kapsy. Korporaty totiž klidně dělají špatná rozhodnutí, preplaceji nemakacenka, vydávají se cestou slepých ulicek. Jediné co k tomu potřebují je mít se za koho schovat (tedy rozhodli jsme, lépe management rozhodl, directions říkají, že musíme objevit nový parní stroj během 5 let). Ale nezoufejme, tohle tady probíhá asi 10 let, tato hyperkorektnost, a vidíte, nedávno učinili objev - Evropa je nekonkurence schopná, ale pšt directions říkají, že ne moc nahlas
Cha, velice úsporně za 5,7? My jezdíme se čtyřkovým Scénicem za 4,9. Ano, je to ta nenáviděná nafta.Vždy mě na to fascinuje, jak se mluví o tom že čistě elektrický vůz je mnohem jednodušší a o kolik méně obsahuje součástek a přesto je čistá elektrika podstatně dražší než hybrid,který obsahuje komponentý z obou systémů.
Opravdu nevím, co bych si ze současné nabídky Renaultu vybral.Vlastně ano, byl by to nový Scénic ale to by musel stát jako tenhle model.
Já s vámi souhlasím, nicméně u spotřeby při posuzování vlivu na ZP je potřeba počítat s kilogramy. Jinými slovy 5.7 l benzínu = 3.99 kg, 4.9 l Nafty je 4.1 kg uhlovodíků. Takže přeci jen je ten hybrid ohleduplnejsi k přírodě. Jinak s vámi vřele souhlasím.
Pro 2 kolínka jezdi možná tak nějaký smudlove. Normální firma která se tím živí vozi sebou stále velké množství běžných tvarovek a jejich množství v zakázce neřeší a ty atypické ty si koupí početně dobře.
Není to tak neobvyklé, protože někteří to mají takto "vymyšlené", protože pak vezmou na konci měsíce dodaky, kde mají třeba čísla zakázek a pak to korektně fakturuji na kus zákazníkovi. Že si zákazník jaksi připlatí jejich výlety už nedomysli.
A vozit s sebou vše fakt nejde, je toho moc. Vemte jen materiál Ms, pvc, pp, pe, nerez, pak všechny dimenze aspoň do dn100, kolena, tkus, 45 kolena, Redukce, závitové přechody.. Máme jakousi příruční zásobu ve třech lodních kontejnerech.
Takže projekt a BOM plus rezerva je základ.
Jasně, mít selfíčka a nevynaložit žádnou námahu, trend dnešní doby ...🙄👎
Ani tak ne, ja jsem v čínských horách byl, ne těchto, ale podliz Xi'anu. Zjistil jsem, že obyčejní Cinane se strašně bojí výšek nebo čeho. Byly tam klasické schody, po hřebenu nahoru, několik století staré.
A ten vystup/sestup byl strašně na nervy, protože každých pár kroků jsem musel složitě obcházet, kdo se bál a šel hrozně pomalu. Kdyby to byl jeden, dva.. Ale to spíš byl každý druhý.
Takže je to pro ně přirozené to takto vyřešit.
také jsem si říkal, jestli tam nepatří slovo eskalovat např.
nebo snad modifikovat, má-li to být slovo začínající na "m"?
Moderovat znamená i ovlivňovat, mírnit apod. Mrknete do slovníku. Ale i v jadernem reaktoru máte moderacni tyce, které ovlivňují (mírní) rozsah reakce.
Podle mě je moderovat užito ve správném smyslu slova.
Co je na tom tak složitého? Když kreslím zařízení tak jedině ve 3D včetně kabeláže (a hydraulického potrubí). Možná jsou domovní rozvody nebo sanita těžší, nevím, ale tady na mě vypadnou výkresy, rozpisky dílů, délka kabelů nebo trubek, všechny kabelové spojky a téčka a co si usmyslím. Pro stavaře nic takového není?
Přesně tak, děláme to úplně stejně a opravdu se to vyplatí, právě ten BOM je hrozně důležitý. Jenže právě jde o to, že jsem tu firmu od začátku zakládal, že projektujeme a zároveň stavíme. Čili když si dáme záležet na projektu, máme na montáži veškerý materiál a pak to letí. A o to můžeme být levnější. Když pak vidím některé řemeslníky, jak jedou hodinu pro dvě kolínka, za další hodinu pro další, na které zapomněli, tak z pracovní doby dělají tak max 4h a o to je to dražší.
Ale moc lidí to nechápe.
Řekl bych, že spíše nepřímo. Protože předpokládám, že na DP nasadí nějaký algoritmus, který vytridi ty, kde drobný nákup/obratem > X. Kdyby byla databáze eet, lze třeba zadat nasledny SQL dotaz, který u daného IČ vyfiltruje podezřelé záznamy, např. nákup ve stejný čas ve dvou prodejnách, geograficky neobvyklý nákup atp. Protože stát nyní takovou db nemá, musel by ji získávat třeba od prodejců (tedy vlastně všech prodejců).
Ještě se autor zapomněl zmínit, že lze koupit rodinnou vstupenku 2+2 tuším za 300 PLN, která platí do ZOO i aquaparku, nemusí být využita tyz den. A opravdu projít místní ZOO nelze za odpoledne.
Naproti Zoo je pak park, kde je zdarma každou hodinu poustena vodotryskova show, a dále je tam japonská zahrada, tam se něco málo platí.
Sbírání trpaslíku v centru je taky zábava za ca 120 Kč za samolepky.
Soap je mýdlo, vy hlupci, a také do mýdla se glycerin používá, nikoli do majonézy.
Nikoli paní odbornice, mýdlo se vyrábí alkalickou hydrolyzou tuků, odpadním produktem je právě glycerin.
Nitracni směsi se z glycerinu vyrábí glyceroltrinitrat, což je je trhavina (a zároveň traskavina), nicméně spíše se používá do směsi s nitrocelulozou na výrobu bezdymych střelných prachů.
Jelikož základní surovinou pro výrobu majonezy je olej (tuk), je sdružení výroby mýdla a majonezy poměrně logické, protože na výrobu mýdla stačí i tuk horší kvality.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
No ten zázrak oil2wax bude kyselina stearova nebo podobna nasycena mastná kyselina v ceně kolem 400 kc/kg.
Chemicky to bude podobné jako smažit jednu pánev na oleji a druhou na sádle, po smiseni to bude víceméně tuhé taky.
Akorát s tou ekologii nevím, spalenim takové svíčky vznikne necelých 340 g CO2, takže uhlikova stopa půjde kam? No půjde do p...le.